ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.08.2016 року Справа № 917/601/16
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сизько І.А. (доповідач),
суддів: Герасименко І.М., Кузнецової І.Л.,
при секретарі судового засідання: Мацекос І.М.,
за участю представників сторін:
від відповідача: ОСОБА_1, довіреність №б/н від 11.01.2016р.;
представник позивача у судове засідання не зявився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства Оріль-Лідер на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 09.06.2016р. по справі №917/601/16
за позовом Державної екологічної інспекції у Полтавській області, м. Полтава
до приватного акціонерного товариства Оріль-Лідер, с. Єлизаветівка, Петриківський район, Дніпропетровська область
про стягнення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, у розмірі 8 116, 16 грн.
ВСТАНОВИВ:
В квітні 2016 року Державна екологічна інспекція у Полтавській області звернулась до господарського суду Полтавської області з позовом до приватного акціонерного товариства Оріль-Лідер (далі ПрАТ Оріль-Лідер) про стягнення збитків за порушення природоохоронного законодавства у розмірі 8 116, 16 грн.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 14.04.2016р. по справі №917/601/16 матеріали позовної заяви Державної екологічної інспекції у Полтавській області до ПрАТ Оріль-Лідер про стягнення 8 116, 16 грн. передано до господарського суду Дніпропетровської області за підсудністю.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 20.04.2016р. по справі №917/601/16 порушено провадження у справі та прийнято позовну заяву до розгляду.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 09.06.2016р. по справі №917/601/16 (суддя Фещенко Ю.В.) позовні вимоги задоволені: стягнуто з ПрАТ Оріль-Лідер на користь Державного бюджету України та місцевих бюджетів збитки, заподіяні державі внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, у розмірі 8 116, 16 грн., зарахувавши кошти на розрахунковий рахунок №33111331700028, відкритий в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Полтавській області, по коду бюджетної класифікації 24062100 Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, внаслідок господарської та іншої діяльності, МФО 831019; код ЄДРПОУ 36744050; стягнуто з ПрАТ Оріль-Лідер на користь Державного бюджету України 1 378, 00 грн. витрат по сплаті судового збору.
Задовольняючи позов господарський суд виходив з того, що факт порушення відповідачем законодавства у сфері охорони атмосферного повітря, у вигляді понаднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, позивачем належним чином доведений, документально підтверджений і в той же час відповідачем не спростований.
Не погодившись з рішенням суду, ПрАТ Оріль-Лідер звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Дніпропетровської області по справі №917/601/16 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову Державної екологічної інспекції у Полтавській області відмовити.
В апеляційній скарзі скаржник посилається на те, що у ПрАТ Оріль-Лідер наявний чинний до 17.10.2018р. дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №5320284701-2 від 17.10.2013р., виданий Департаментом з питань нафтогазового комплексу, промисловості, екології та природних ресурсів Полтавської ОДА за місцезнаходженням обєкта: Полтавська область, Великобагачанський район, с. Рокита, вул. Індустріальна, 8; порушення вимог Закону України Про охорону атмосферного повітря зафіксовано в акті перевірки, яка проводилася позивачем в період з 15.10.2015р. по 04.11.2015р., тоді як позовні вимоги про стягнення збитків заявлено за період з 07.08.2013р. по 16.10.2013р.; відповідно п. 3.11 та п. 3.12 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, час роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення (а не здійснення) порушення до моменту його усунення, з урахуванням фактично відпрацьованого часу; на момент здійснення перевірки Державна екологічна інспекція порушень не виявила, протоколів про адміністративне правопорушення не оформлювала, а тому нарахування збитків проведено незаконно; при визначенні безрозмірного показника відносної небезпечності (Аі) пилу насіння соняшника невірно застосовано максимальну разову ГДК пилу насіння соняшника, що є порушенням п. 4.2 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря; висновок суду про правомірне визначення позивачем розміру збитків на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, з використанням Списку гранично допустимих концентрацій (ГДК) та орієнтовних безпечних рівнів діяння (ОБРД) забруднюючих речовин в атмосферному повітрі населених місць, визначеному спільно Управлінням атмосферного повітря Мінекоресурсів України, Українським науковим центром технічної екології, Головним санітарно-епідеміологічним Управлінням Міністерства охорони здоровя України, Комітетом з питань гігієнічної регламентації МОЗ України та Українським науковим гігієнічним центром станом на 01.03.2000р., є помилковим, оскільки не відповідає приписам ч. 2 ст. 19 та п. 22 ч. 1 ст. 92 Конституції України, ч. 5 ст. 4, ч. 2 ст. 14 Цивільного кодексу України та ст. ст. 33, 34 Закону України Про охорону атмосферного повітря, як спеціального закону, оскільки на підставі ст. 4 Господарського процесуального кодексу України господарські суди не повинні застосовувати акти, які не відповідають законодавству України, хоча б вони і були зареєстровані в установленому порядку.
В відзиві на апеляційну скаргу Державна екологічна інспекція у Полтавській області просить рішення господарського суду Дніпропетровської області від 09.06.2016р. по справі №917/601/16 залишити без змін, а апеляційну скаргу ПрАТ Оріль-Лідер - без задоволення, здійснити розгляд справи без участі представника позивача.
04.08.2016р. представник позивача в судове засідання не зявився, про час та місце проведення судового засідання Державна екологічна інспекція у Полтавській області була повідомлена належним чином (а.с. 145).
Дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення господарським судом обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Статтею 1 Закону України Про охорону атмосферного повітря визначено, що атмосферне повітря - життєво важливий компонент навколишнього природного середовища, який являє собою природну суміш газів, що знаходиться за межами жилих, виробничих та інших приміщень; викид це надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин, а норматив гранично допустимого викиду забруднюючої речовини стаціонарного джерела - гранично допустимий викид забруднюючої речовини або суміші цих речовин в атмосферне повітря від стаціонарного джерела викиду.
Положеннями статті 10 Закону України Про охорону атмосферного повітря встановлено, що підприємства, установи, організації та громадяни-суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин, вживати заходи щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів.
Згідно ч. 5 ст. 11 Закону України Про охорону атмосферного повітря, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. До першої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об'єкти, які не належать до першої і другої груп.
Пунктами 2, 3, 4 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №302 від 13.03.2002р., передбачено, що дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.
Згідно підпункту 5 п. 5 Положення про державну екологічну інспекцію, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011р. №454/2011, Державна екологічна інспекція України з метою організації своєї діяльності має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.
Державною екологічною інспекцією у Полтавській області в період з 15.10.2015р. по 04.11.2015р., на підставі наказу від 13.10.2015р. №211/01-03 та направлення на перевірку від 13.10.2015р. державному інспектору з охорони навколишнього природного середовища Полтавській області ОСОБА_2, в присутності директора та відповідального за охорону навколишнього природного середовища - начальника елеватора №2 Новомосковської філії ПрАТ Оріль-Лідер, проведена планова перевірка дотримання Новомосковською філією ПрАТ Оріль-Лідер вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.
За результатами перевірки складено акт №207/01-01-14 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, де у розділі Порушення вимог законодавства, виявлені під час заходу державного нагляду (контролю) вказано, що Новомосковською філією ПрАТ Оріль-Лідер :
- представлено дозвіл №5320284701-1 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, який видано, державним управлінням охорони навколишнього природного середовища Полтавської області Новомосковській філії ПрАТ Оріль-Лідер, місцезнаходження об'єкта: Полтавська область, Великобагачанський район, с. Рокита, вулиця Індустріальна, будинок 8, терміном дії з 14.05.2011р. по 06.08.2013р.;
- представлено дозвіл №5320284701-2 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, який видано департаментом з питань нафтогазового комплексу, промисловості, екології та природних ресурсів Полтавської обласної державної адміністрації ПрАТ Оріль-Лідер, місцезнаходження об'єкта Полтавська область, Великобагачанський район, с. Рокита, вулиця Індустріальна, будинок 8, терміном дії з 17.10.2013р. по 17.10.2018р.;
- в листі від 15.10.2015р. №271 Новомосковської філії ПрАТ Оріль-Лідер надана інформація щодо кількості годин праці стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин елеватора №2 в період з 07.08.2013р. по 16.10.2013р., що знаходиться за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, с. Рокита, вулиця Індустріальна, будинок 8;
- Новомосковською філією ПрАТ Оріль -Лідер в період з 07.08.2013р. по 16.10.20013р. здійснювалися наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів за адресою: Полтавська обл., Великобагачанський район, с. Рокита, вул. Індустріальна, будинок 8.
Згідно п. 3.11. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №639 від 10.12.2008р. та зареєстрованої в Мін`юсті України 21.01.2009р. за №48/16064, розрахунок розмірів відшкодування збитків час роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення, з урахуванням фактично відпрацьованого часу.
Позивачем на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті понаднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, розмір яких становить 8 116, 16 грн.. а саме:
- джерелом викидів №3 (труба циклофана) за період роботи джерела забруднення з 07.08.2013р. по 16.10.2013р. заподіяно збитки на суму 38, 18 грн.;
- джерелом викидів №16 (авторозвантажувач) за період роботи джерела забруднення з 07.08.2013р. по 16.10.2013р. заподіяно збитки на суму 4 038, 99 грн.;
- джерелом викидів №17 (авторозвантажувач) за період роботи джерела забруднення з 07.08.2013р. по 16.10.2013р. заподіяно збитки на суму 4 038, 99 грн.
Державною екологічною інспекцією у Полтавській відповідачу направлено претензію №374/01-14/06-15 від 02.02.2016р. про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, в розмірі 8 116, 16 грн., яка в добровільному порядку відповідачем не сплачена.
За положеннями п. 1.4. Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №464 від 10.09.2008р., акт є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Стаття 41 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища встановлює економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачає відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до приписів статей 68, 69 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища, порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Господарський суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідач, здійснюючи викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, порушив вимоги ст. 11 Закону України Про охорону атмосферного повітря та має нести цивільно-правову відповідальність у вигляді відшкодування завданої ним державі шкоди в загальному розмірі 8 116, 16 грн.
Стосовно доводів скаржника слід зазначити, що :
по-перше, щодо нарахування у 2015р. шкоди за період з 07.08.2013р. по 16.10.2013р., то відповідно п. 4.4 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 10.09.2008р. №464, під час проведення перевірки перевіряються наявність та чинність дозвільних документів, які підтверджують право на здійснення господарської діяльності, пов'язаної з використанням природних ресурсів (розміщення відходів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, викиди в атмосферне повітря з стаціонарних джерел, спеціальне використання природних ресурсів), транскордонним переміщенням об'єктів рослинного й тваринного світу, та інших документів, необхідних для здійснення перевірки. Перевірка відповідача охоплювала дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства протягом 2012-2015 років, перевірялась наявність та чинність дозвільних документів, які підтверджують право на здійснення господарської діяльності, пов'язаної з викидами в атмосферне повітря. Перевіркою встановлено, що з 07.08.2013р. по 16.10.2013р. здійснювались наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел відповідача без дозволу на викиди забруднюючих речовин, що зафіксовано актом перевірки від 04.11.2015р. №207/01-01-14. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами без відповідного дозволу є триваючим правопорушенням, а право на позов про стягнення завданої ним шкоди виникає кожен день із моменту його виявлення до моменту усунення цього правопорушення;
по-друге, щодо розрахунку розміру відшкодування збитків з 07.08.2013р. до 16.10.2013р., то наявність дозволу на момент перевірки не виключає обов'язку відшкодувати шкоду за здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел без дозволу на їх викиди. Зі змісту п. 3.11 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, вбачається, що в пункті 3.11 цього акта визначається момент початку правопорушення, що виявлений перевіркою, а не момент, з якого нараховуються збитки, інакше б заперечувався встановлений ст. 69 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища принцип необхідності повної компенсації заподіяної шкоди внаслідок порушення природоохоронного законодавства. Вищим господарським судом України в п. 4 оглядового листа від 14.01.2014р. №01-06/20/2014 Про деякі питання практики застосування господарськими судами законодавства у справах, в яких заявлено вимоги про відшкодування збитків розяснено, що збитки, завдані державі внаслідок порушення приписів законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягають відшкодуванню за весь час роботи стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за відсутності відповідного дозволу;
по-третє, щодо неправомірного застосованої ГДК пилу насіння соняшника в розмірі 0,11 мг/м.куб., то згідно довідки відповідача від 15.10.2015р. №271 щодо кількості годин роботи стаціонарних джерел протягом періоду з 07.08.2013р. по 16.10.2013р. працювали джерело №3 труба циклофана, джерело №16 авторозвантажувач, джерело №17 авторозвантажувач. У відповідності до таблиці 2.1. Характеристика джерел утворення, таблиці 2.2 Характеристика джерел викиду, які надані відповідачем, вказані джерела викидають пил насіння соняшника. Закон України Про охорону навколишнього природного середовища дозволяє врегулювання законодавством України, зокрема й підзаконними нормативними актами, порядку та розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища (в тому числі внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря). Відповідно п. 4.2. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, ГДКі - середньодобова гранично допустима концентрація або орієнтовно безпечний рівень впливу (ОБРВ) і-тої забруднюючої речовини, мг/м.куб (для речовин з ГДК більше одиниці в чисельнику вводиться поправочний коефіцієнт 10; для речовин, по яких відсутня величина середньодобової гранично допустимої концентрації, при визначенні показника, відносної небезпечності береться величина максимальної разової ГДК забруднюючої речовини в атмосферному повітрі; для речовин, по яких відсутні величини ГДК і ОБРВ, показник відносної небезпечності Аі приймається рівним 500). Управлінням атмосферного повітря Мінекоресурсів України, Українським науковим центром технічної екології, Головним санітарно-епідеміологічним Управлінням Міністерства охорони здоров'я України, Комітетом з питань гігієнічної регламентації МОЗ України та Українським науковим гігієнічним центром визначено список гранично допустимих концентрацій (ГДК) та орієнтовних безпечних рівнів діяння (ОБРД) забруднюючих речовин в атмосферному повітрі населених місць, що включає в себе відомості про діючі на території України ГДК і ОБРД станом на 01.03.2000р., на основі: списку гігієнічних нормативів допустимого вмісту хімічних і біологічних речовин в атмосферному повітрі населених місць (додаток №1 до Державних санітарних правил охорони атмосферного повітря населених місць (від забруднення хімічними і біологічними речовинами), ДСП-201-97, затверджених наказом МОЗ України від 09.07.1997р. №201); списку №1 ОБРД забруднюючих речовин в атмосферному повітрі населених місць №4414-87, затвердженого МОЗ СРСР від 28.07.1987р. з доповненнями від 20.12.1988р. №4414-88, від 12.11.1990р. №5194-90, від 31.07.1991р. №5725-91, від 20.11.1991р. №6056-91; списку №1 ГДК забруднюючих речовин, затвердженого наказом МОЗ України №8 від 15.01.1997р.; списку №2 ГДК та ОБРД забруднюючих речовин, затвердженого наказом МОЗ України від 21.11.1997р. №336; списку №3 ГДК забруднюючих речовин, затвердженого наказом МОЗ України від 23.02.2000р. №30; списку №3 ОБРД забруднюючих речовин, затвердженого наказом МОЗ України від 22.01.1999р. №11; списку №4 ОБРД забруднюючих речовин, затвердженого наказом МОЗ України від 23.02.2000р. №30. У відповідності до вказаного списку за порядковим номером 1407, кодом 11523 вказано пил насіння соняшника з середньодобовою гранично допустимою концентрацією 0,11.
Керуючись ст. ст. 99, 101, 102, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства Оріль-Лідер, с. Єлизаветівка, Петриківський район, Дніпропетровська область залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 09.06.2016р. по справі №917/601/16 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до Вищого господарського суду України через апеляційний господарський суд.
Головуючий суддя І.А. Сизько
Суддя І.М. Герасименко
Суддя І.Л.Кузнецова
(Повний текст постанови складений 05.08.2016р.)