Постанова № 59508547, 05.08.2016, Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Дата ухвалення
05.08.2016
Номер справи
539/2036/16-а
Номер документу
59508547
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 539/2036/16-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.08.2016 Лубенський міськрайонний суд

Полтавської області

В складі: головуючого судді - Іващенка Ю. А.

при секретарі - Мирна Т.Ф.,

з участю - позивача ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - Гречуха С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни Полтавської області адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання рішення неправомірним, його скасування та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

08.07.2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання рішення неправомірним, його скасування та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що 18.04.2016 р. він звернувся до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про призначення йому дострокової пенсії на підставі ст. 16 Закону України « Про пенсійне забезпечення», абзацу 6 п. 3 Розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" відповідно до яких військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років за наявності страхового ту не менше 25 років. Ним були надані всі необхідні документи, зокрема : посвідчення видане 03.02.2016 р. управлінням персоналу штабу в/ч 1314, згідно якого він є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій; довідку від 5.05.2016 р., видану Лубенським міськрайонним військовим комісаріатом , згідно якої він дійсно проходив військову службу по мобілізації в ЗС України з 4.02.2015 р. по 14.04.2016 р., приймав участь в А Т О з 18.03.2015 р. по 14.04.2016 р.; довідку видану 14.04.2016 р. командиром в/ч В0576 про те, що він призваний під час мобілізації на особливий період , перебував на військовій службі у в/ч польова пошта В0576 з 15.03.2015 р. по 14.04.2016 р. , у період з 18.03.2015 р. по 14.04.2016 р. приймав участь в А Т О на території Донецької та Луганської областей та інші необхідні документи.

На його заяву відповідач 11.05.2016 р. прийняв рішення, яким йому відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком, як учаснику бойових дій. Вважає таку відмову протиправною.

На підставі викладеного, з урахуванням заяви від 05.08.2016 року, позивач прохав суд: рішення Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №197 від 11.05.2016 року про відмову йому в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до абз. 6 п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визнати неправомірним та скасувати його, зобов'язати Лубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області повторно розглянути його заяву про призначення йому дострокової пенсії за віком з 18 квітня 2016 року, зобов'язати Лубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити йому дострокову пенсію за віком з 18.04.2016 року.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позов прохали задовольнити.

Представник відповідача Гречуха С.М. проти задоволення позову заперечував, вважав, що по справі відсутні підстави для задоволення позову, оскільки дії управління є правомірними.

Суд, дослідивши матеріали справи та наявні по справі докази, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Відповідно ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Суб'єкт владних повноважень - відповідач у справі зобов'язаний подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі, незалежно від того, на чию користь вони можуть бути використані - на користь відповідача чи навіть позивача.

Згідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності рішень, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що 08.07.2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання рішення неправомірним, його скасування та зобов'язання вчинити певні дії в зв'язку з відмовою призначення йому пенсії як учаснику бойових дій, що має передбачений законодавством робочий стаж та досяг відповідного віку. Рішенням відповідача позивачу було відмовлено в призначенні пенсії з посилання на те, що особи призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період не віднесені до категорії осіб, які мають право дострокового виходу на пенсію.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.9 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці - особи, які проходять військову службу.

Згідно ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.

Відповідно до змісту абз. 6 п. 3 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до якого військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

18.04.2016 року позивачем подано необхідні документи до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області.

Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 22-1 25.11.2005 року визначено, що документом, який визначає особливий статус особи, зокрема учасника бойових дій, є посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про періоди та місце участі в бойових діях.

Проте постановою КМУ № 413 від 20. 08.2014 року затверджено «Порядок надання статусу учасника бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет, та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції і забезпеченні її проведення».

В пункті 3 вищеназваної постанови КМУ зобов'язано Міністерства та інші органи виконавчої влади привести власні нормативно - правові акти у відповідність із цією постановою та рекомендувати іншим державним органам привести власні нормативно правові акти у відповідність із цією постановою.

Можливість дострокового виходу на пенсію учасникам бойових дій передбачено статтею 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та абзацом 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Суд вважає, що питання встановлення статусу учасника бойових дій учасникам АТО регламентується постановою КМУ №. 413 від 20.08.2014 р. «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення».

Пунктом 4 вказаного Порядку визначено, що документом про безпосереднє залучення до виконання завдань АТО в районах її проведення з метою виконання завдань із захисту суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі є витяги з наказів, директив, розпоряджень АТЦ .... а також інші офіційні документи, видані органами державної влади, що містять достатньо доказів про безпосередню участь особи у виконанні завдань АТО у районах її проведення.

Видача відповідних документів про участь у бойових діях та районах проведення таких дій покладено на командування відповідних військових формувань, а не на військові комісаріати.

Позивачем до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області надано також наступні документи : посвідчення видане 03.02.2016 р. управління персоналу штабу в/ч 1314, згідно якого він є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій; довідку від 5.05.2016 р., видану Лубенським міськрайонним військовим комісаріатом , згідно якої він дійсно проходив військову службу по мобілізації в ЗС України з 4.02.2015 р. по 14.04.2016 р., приймав участь в А Т О з 18.03.2015 р. по 14.04.2016 р.; довідку видану 14.04.2016 р. командиром в/ч В0576 про те, що він призваний під час мобілізації на особливий період , перебував на військовій службі у в/ч польова пошта В0576 з 15.03.2015 р. по 14.04.2016 р. , у період з 18.03.2015 р. по 14.04.2016 р. приймав участь в А Т О на території Донецької та Луганської областей, а також, як встановлено в судовому засіданні із оглянутої пенсійної справи - копію трудової книжки.

Таким чином, позивачем були надані всі необхідні документи про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, які підтверджують його участь у бойових діях.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що позивач надав документи в підтвердження наявності підстав отримання пенсії згідно вимог ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та абзацу 6 п. 3 Розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", як військовослужбовець учасник бойових дій.

Відповідно рішення Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №197 від 11.05.2016 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до абз. 6 п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» слід визнати неправомірним та скасувати.

Пенсійний фондом невірно застосовані норми закону. Закон надаючи відповідне право виходу на пенсію військовослужбовцям учасникам бойових дій, не встановлює будь - яких певних категорій таких військовослужбовці (командний склад, мобілізовані тощо), тобто під дію закону підпадають всі військовослужбовці.

В даному випадку необхідно керуватися безпосередньо нормами закону та положеннями Постанови Кабінету Міністрів України №413 2014 року.

В матеріалах справи та в пенсійній справі мається копія трудової книжки, також наявним є розрахунок трудового стажу позивача, проведений Лубенським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області, згідно якого загальний трудовий стаж становить 30 років 3 місяці 6 днів, що дає йому право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до абз. 6 п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Тому суд вважає за необхідне також зобов'язати Лубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до абз. 6 п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 18 квітня 2016 року.

Враховуючи викладене , суд вважає, що по справі відсутні підстави для зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення йому дострокової пенсії за віком з 18 квітня 2016 року.

Керуючись ст.ст. 5, 9-12, 122, 128, 158 -163 КАС України,

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання рішення неправомірним, його скасування та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Рішення Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №197 від 11.05.2016 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до абз. 6 п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визнати неправомірним та скасувати його.

Зобов'язати Лубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до абз. 6 п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 18 квітня 2016 року.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лубенського міськрайонного суду

Полтавської області Іващенко Ю. А.