Первомайський міськрайонний суд Харківської області
Справа № 632/1584/16-а
провадження № 2-а/632/26/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(в порядку скороченного провадження)
05 серпня 2016 р. м. Первомайський Харківської області
Первомайський міськрайонний суд Харківської області під головуванням судді Библіва С.В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду в Первомайському районі Харківської області про визнання неправомірними дій та зобов"язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
27.07.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Первомайського міськрайонного суду Харківської області з вказаним позовом та просить визнати неправомірним рішення УПФ України в Первомайському районі Харківської області від 22.07.2016 року № 75/В-14 щодо відмови здійснити йому перерахунок пенсії державного службовця; зобов"язати УПФ в Первомайському районі Харківської області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії, призначеної як державному службовцю з виплатою різниці між отриманою та належною для отримання суми пенсії, призначеної у розмірі 82% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з 01 січня 2016 року згідно з Постановою КМУ від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури та інших органів» в редакції Постанови КМУ від 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» на підставі на підставі довідки Виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області від 25.07.2016 року № В-444/01-14 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС, справа розглянута в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Від відповідача 01.08.2016 року надійшли письмові заперечення відповідно до який він просив у задоволенні позову відмовити. Зокрема зазначено, що відповідно до п.5 Перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу, «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів» та інших. Тому, у позивача не має законних підстав вимагати задоволення позову, а у суду його задовольняти.
Суд, вивчивши позовну заяву з доданими документами, письмові заперечення, дослідивши та проаналізувавши докази, приходить до наступного.
ОСОБА_1 працював на посаді начальника відділу виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області, стаж державної служби становить більше 12 років.
З вересня 2007 року йому призначена пенсія державного службовця, згідно ст. 37 ЗУ "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3726, у розмірі 82% заробітної плати. Перерахунок пенсії державного службовця від нового заробітку не здійснювався і на даний час розмір пенсії становить 2248,38 грн.
Відповідно до довідки Виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області від 25.07.2016 року № В-444/01-14 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям заробітна плата на посаді начальника відділу виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області з урахуванням стажу та рангу позивача становить 4063,60 грн.
Відповідно до ч.1 ст. 58 Конституції України, закони та нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі. Крім того, нормами чинного законодавства визначено, що не допускається погіршення положення пенсіонера.
Згідно з рішенням КСУ від 09.02.1999 року № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Вирішуючи позовні вимоги за позовом до субєкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобовязань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст. 8 Конституції України.
Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та ряд інших, у звязку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, виходячи з наступного.
Аналіз вищевикладеного положення дає підстави для висновку, що воно поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються ( в теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі).
Крім цього, вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються. Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так і ті, що стосуються перерахунку пенсій немає.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, норми ст. 37 Закону України «Про державну службу», діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.
Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» позивач, який у 2007 році вийшов на пенсію державного службовця з посади начальника відділу виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області, має право на перерахунок пенсії в зв"язку із підвищенням розміру заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу.
З 01 січня 2016 року було встановлено розмір заробітної плати начальника відділу виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області, а з урахуванням вислуги та рангу позивача - 4063,60 грн., що підтверджується довідкою міськвиконкому від 25.07.2016 року № В-444/01-14 .
21.07.2016 року позивач звернувся до УПФ у Первомайському районі Харківської області з заявою про перерахунок пенсії державного службовця в зв"язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям, однак 22.07.2016 року відповідач своїм рішенням № 75/В-14, відмовив останньому у перерахунку пенсії.
Вказані обставини не заперечуються відповідачем, а тому суд бере їх за основу при вирішенні даного спору.
Враховуючи все вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної йому пенсії державного службовця з 01.01.2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати начальника відділу виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області - державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні таких перерахунків та виплат пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.
Викладене вище дає підстави судові задовольнити позовні вимоги.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 8, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ст.ст. 8,9, 11, 17-19, 71, 79, 159, 161-162, 183-2 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати неправомірним рішення від 22.07.2016 року за № 75/В-14 управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії державного службовця.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі Харківської області провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перерахунок та виплату пенсії, призначеної як державному службовцю з виплатою різниці між отриманою та належною для отримання суми пенсії, призначеної у розмірі 82% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі з 01 січня 2016 року згідно з Постановою КМУ від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури та інших органів» в редакції Постанови КМУ від 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» на підставі довідки Виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області від 25.07.2016 року № В-444/01-14.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення до Харківського апеляційного адміністративного суду через Первомайський міськрайонний суд Харківської області з одночасним поданням апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Суддя С. В. Библів