Постанова № 59483166, 03.08.2016, Сихівський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
03.08.2016
Номер справи
464/5688/16-а
Номер документу
59483166
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 464/5688/16-а

пр.№ 2-а/464/265/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.08.2016 року Сихівський районний суд м. Львова

в складі головуючого судді Радченко Е.А.

при секретарі Лобко А.С.

з участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

14.07.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова. В позові ОСОБА_1 просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова щодо відмови в перерахунку пенсії та зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова провести перерахунок пенсії згідно з довідкою про заробітну плату від 16.06.2016 року згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на час призначення пенсії), починаючи з 01.01.2016 року, з розрахунку 90% від суми місячного заробітку 11131 грн. 12 коп. без обмеження суми пенсійної виплати максимальним розміром. При цьому ОСОБА_1 просить допустити негайне виконання судового рішення в частині здійснення перерахунку та виплати пенсії у межах суми за один місяць.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, а також відшкодувати понесені ним судові витрати.

Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали і заперечували проти його задоволення. При цьому представники відповідача посилалися на те, що перерахунок пенсії позивачу не було здійснено на підставі діючого законодавства.

Заслухавши позивача, представників відповідача, дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.

З 19.01.2007 року позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру».

Наказом прокурора Львівської області № 4к від 09.01.2007 року позивач звільнений з посади старшого помічника прокурора прокуратури Пустомитівського району Львівської області у звязку з виходом на пенсію за вислугою років та за власним бажанням відповідно до ст. 38 КЗпП України та ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру».

Позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.

З довідки № 18/1011, виданої Прокуратурою Львівської області 07.06.2016 року, вбачається, що грошова сума для нарахування пенсії становить 11131 грн. 12 коп.

21.06.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії згідно вищезазначеної довідки.

В листі № 11071/02-14 від 22.06.2016 року зазначено, що заява позивача від 21.06.2016 року про перерахунок пенсії залишена без задоволення з тих підстав, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 року пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в порядку та на умовах, визначених цим Законом, не призначаються (не перераховуються).

Позивач з таким рішенням відповідача не погоджується, тому звернувся до суду.

Вирішуючи позов суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.

В подальшому редакція даної правової норми неодноразово зазнавала змін щодо як розміру пенсії у відсотках до заробітку, так і порядку її призначення та перерахунку.

Відповідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону в тій же редакції обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч. 17 ст. 50-1 Закону в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Вирішуючи питання про застосування положень Закону України № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» в часі, суд виходить з того, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, повязані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституцією України виокремлено певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, в тому числі і працівники прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Виходячи із системного аналізу вищезазначених правових норм та рішень Конституційного Суду України від 06.07.2009 року № 8-рп/99, від 20.03.2002 року № 5-рп/2002, суд приходить до висновку, що підстави для відмови у перерахунку пенсії позивачу відсутні, оскільки норма закону, на яку посилається відповідач, може застосовуватися лише до осіб, які звернулися із заявою про призначення пенсії після 01.06.2015 року, а не із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії.

Враховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає порядок перерахунку пенсії, яка діяла на момент призначення пенсії.

Отже, відмова позивачу в перерахунку пенсії є незаконною.

Вирішуючи питання про належний спосіб захисту порушених прав та інтересів позивача, суд вважає, що позовна вимога про зобовязання відповідача здійснити перерахунок пенсії з розрахунку 90% від середнього заробітку та без застосування обмежень максимального розміру пенсії є передчасними.

Так, відмова відповідача у здійсненні позивачу перерахунку пенсії була обґрунтована виключно відсутністю права на такий перерахунок, відповідач фактично не здійснював жодних дій щодо перерахунку пенсії позивачу на підставі його звернення від 21.06.2016 року, не оцінював надану позивачем довідку про розмір заробітної плати, не визначав нового розміру пенсії, не змінював відсотки середнього заробітку, з яких обраховувалася раніше призначена позивачу пенсія, та не обмежував оскаржуваним рішенням максимального розміру пенсії, яка має виплачуватися.

Таким чином, для зобовязання відповідача вчинити дії із зазначенням конкретного відсотку середнього заробітку, з розрахунку якого має бути здійснено перерахунок пенсії позивачу, а також не обмежувати максимальний розмір пенсії, відсутні підстави, оскільки щодо цих вимог відповідач на час звернення позивача до суду та розгляду справи ніяких протиправних дій чи бездіяльності не допускав, та жодного рішення не виносив.

В протилежному випадку, задовольняючи такі вимоги, суд перебрав би на себе повноваження Управління Пенсійного фонду України щодо вчинення дій з перерахунку пенсії та фактично допустив би втручання в його дискреційні повноваження на етапі такого перерахунку.

Тому суд вважає, що необхідно визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу на підставі його заяви від 21.06.2016 року та зобовязати Управління Пенсійного фонду України м. Львова здійснити такий перерахунок згідно зазначеної заяви у звязку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу.

Вирішуючи питання щодо періоду, з якого відповідач зобовязаний здійснити такий перерахунок, суд виходить з того, що при розгляді цієї справи слід застосовувати положення спеціальних норм, а саме Закону України № 1789-XII «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), де у ч. 18 ст. 50-1 передбачено, що перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Також в цій статті зазначено, якщо пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців, а перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 10.12.2013 року у справі № 21-348а13, від 06.10.2015 року у справі № 21-2432а15 та від 01.03.2016 року у справі № 21-3397а15 (161/20170/14-а).

Позивач набув право на підвищення пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому було підвищено заробітну плату відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників, тобто з 01.01.2016 року. Незважаючи на те, що позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 21.06.2016 року, виплата має бути здійснена саме з 01.01.2016 року.

Позивач просить допустити негайне виконання судового рішення в частині здійснення перерахунку та виплати пенсії у межах суми за один місяць. Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсії, інших періодичних платежів з Державного бюджету абюо позабюджетних державних фондів в межах суми стягнення за один місяць. Оскільки позовні вимоги стосуються не виплати, а перерахунку пенсії, яка вже виплачується позивачу, відсутні підстави для негайного виконання судового рішення.

За вимогами ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп., що підтверджується квитанцією від 14.07.2016 року. Враховуючи, що відмова відповідача в перерахунку пенсії позивачу є протиправною, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, сплачений позивачем судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8, 9, 11, 14, 71, 94, 99, 100, 104, 160-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на момент призначення пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року.

Зобовязати Пенсійний фонд України в Галицькому районі м. Львова здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на момент призначення пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року.

В задоволенні решти позову відмовити.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 20 копійок.

Вступна та резолютивна частини проголошені 03 серпня 2016 року.

Повний текст постанови виготовлений 04 серпня 2016 року.

Постанова може бути повністю або частково оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сихівський районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя: