Справа № 369/5198/16-а
Провадження № 2-а/369/491/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.07.2016 року Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі
головуючого судді Усатова Д.Д.
при секретарі Кузьменко П.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області про зобов»язання вчинити дії ,-
В С Т А Н О В И В:
У червні 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду в порядку адміністративного судочинства з позовом до відповідача Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області про зобов»язання вчинити дії.
Свої позовні вимоги позивач мотивував тим, що 01.08. 2002 року Управлінням Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська їй призначено пенсію за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 05.11.1991 р. № 1789-Х11 з розрахунку 90 відсотків середньомісячної заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування. В подальшому, на підставі відповідних Постанов Кабінету Міністрів України, згідно яких прокурорсько-слідчим працівникам органів прокуратури України заробітна плата збільшувалась, пенсію позивачці неодноразово перераховували у такому ж розмірі, тобто, 90 відсотків середнього заробітку.
Позивач зазначає, що на початку 2015 року в зв"язку з окупацією м. Луганська, де вона зареєстрована та мешкала за адресою: АДРЕСА_1, вона виїхала в Київську область. 17 березня 2015 року позивача було взято на облік в Управлінні соціального захисту населення Києво - Святошинської районної державної адміністрації Київської області як переміщену особу з тимчасово окупованої території України в АДРЕСА_2. Водночас позивача було взято на облік в Управлінні Пенсійного фонду України у Києво- Святошинському районі Київської області.
Також позивач вказує, що в грудні 2015 року згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 р. (зі змінами відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 763 від 30.09.2015р.) з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015р. прокурорсько-слідчим працівникам органів прокуратури України збільшено розмір заробітної плати, а тому, відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", чинної на момент призначення мені пенсії, та на підставі довідки прокуратури Луганської області № 18-216 від 30.03.2016 р., вона 05.04.2016 року звернулась в Управління Пенсійного фонду України у Києв - Святошинському районі Київської області з заявою про перерахунок пенсії.
Листом Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі від 14.04.2016 року № 67/К-01 позивачу відмовлено в задоволені заяви посилаючись на те, що Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12. 2015р. № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" внесено зміни, в тому числі і до постанови КМУ від 31.05.2000р. № 865. Зокрема, виключено пункт 4, відповідно до якого у разі підвищення заробітної плати працюючих осіб, проводяться перерахунки пенсії пенсіонерам. Крім того, Законом України " Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015р. №213, зі червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України "Про прокуратуру".
Позивач вважає, що вказана відмова відповідача в проведенні перерахунку пенсії є незаконною та необґрунтованою, такою, що грубо порушує її права, законні інтереси та норми Конституції України.
Враховуючи вище викладене позивач просила суд зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області здійснити, починаючи з 1 січня 2016 року, перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, нарахувати її у розмірі 90 відсотків місячної (чинної) заробітної плати, яку вказано у довідці прокуратури Луганської області від 30.03.2016 р. за № 18-216, без обмеження максимального розміру пенсії.
Зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України у Києво- Святошинському районі Київської області виплатити ОСОБА_1 недоплачену різницю між фактично отриманою ОСОБА_1 та перерахованою пенсією за період з 1 січня 2016 р. Витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував. Пояснив суду наступне. Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області після зміни місця постійного проживання та отримує пенсію по вислузі років, призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Відповідно до пункту 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни, в тому числі і до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865. Зокрема, виключено пункт 4, відповідно до якого у разі підвищення заробітної плати працюючих осіб, проводяться перерахунки пенсій пенсіонерам. Також Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213, з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб,яким пенсії призначаються,зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру». З цих підстав просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити.
Суд, перевіривши матеріали справи та зібрані в ній докази, приходить до висновку що позовні вимоги підлягають до задоволення виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Києво- Святошинському районі Київської області після зміни постійного місця проживання та отримує пенсію відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції від 05.11.1991 р. № 1789-Х11) виходячи із розміру 90% від суми заробітної плати.
Відповідно до частин 1, 2, 3 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинної на час призначення пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно ч.12 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинної на час призначення пенсії) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Листом Управління Пенсійного фонду України в Києво- Святошинському районі від 14.04.2016 року № 67/К-01 позивачу відмовлено в задоволені заяви посилаючись на те, що Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12. 2015р. № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" внесено зміни, в тому числі і до постанови КМУ від 31.05.2000р. № 865. Зокрема, виключено пункт 4, відповідно до якого у разі підвищення заробітної плати працюючих осіб, проводяться перерахунки пенсії пенсіонерам. Крім того, Законом України " Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015р. №213, зі червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України "Про прокуратуру".
Суд вважає, що внесені зміни до Закону України «Про прокуратуру» від 02.03.2015 року повинні застосовуватись до працівників при виході на пенсію після прийняття і вступу в законну силу вищевказаних змін, виходячи з наступного.
Статтею 22 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, крім того передбачено, що конкретні права та свободи визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно з ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинної на час призначення пенсії) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому: внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 12, 17 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали. Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, виходжу із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції Україниперебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Таким чином, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом №3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 17 грудня 2013 року №21-445а13.
Як вбачається з матеріалів справи, звертаючись до відповідача, позивач просив зробити перерахунок пенсії, а тому, відповідач повинен був провести перерахунок, керуючись ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в чинній редакції Закону станом на день виходу позивачем на пенсію).
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати ОСОБА_1 пенсію, згідно довідки прокуратури Луганської області , відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ) в розмірі 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Луганської області № 18-216 від 30.03.2016 року.
Крім того, враховуючи задоволення вимог позивача в частині перерахунку пенсії відповідно до довідки Луганської області № 18-216 від 30.03.2016 року в розмірі 90 % від розміру місячної заробітної плати, на підставі частини 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», також підлягають задоволенню вимоги щодо зобов»язання Управління Пенсійного Фонду України у Києво- Святошинському районі Київської області виплатити ОСОБА_1 недоплачену різницю між фактично отриманою ОСОБА_1 та перерахованою пенсією за період з 1 січня 2016 р.
Відповідно до частини 2 статті 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, ст.ст. 19, 22, 152 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 17,71, 159-163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ :
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області про зобов»язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області здійснити, починаючи з 1 січня 2016 року, перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, нарахувати її у розмірі 90 відсотків місячної (чинної) заробітної плати, яку вказано у довідці прокуратури Луганської області від 30.03.2016 р. за № 18-216, без обмеження максимального розміру пенсії.
Зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України у Києво- Святошинському районі Київської області виплатити ОСОБА_1 недоплачену різницю між фактично отриманою ОСОБА_1 та перерахованою пенсією за період з 1 січня 2016 р.
Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України у Києво- Святошинському районі Київської області витрати по сплаті судового збору в сумі 551,21 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Суддя: Д.Д. Усатов