Справа № 163/1811/16-а
Провадження № 2-а/163/37/16
ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 липня 2016 року місто Любомль
Любомльський районний суд Волинської області в особі судді Павлуся О.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської областіпро визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
14 липня 2016 року позивач звернувся до суду з позовом до Шацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської областіпро визнання неправомірними дій та розпоряджень Шацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області; зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити йому призначену пенсію за січень-червень 2016 року у 100-відсотковому розмірі; зобов'язати відповідача зняти його з обліку платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Свої вимоги обґрунтував тим, що з 08.11.2001 року йому призначено пенсію по вислузі років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». У 2002 році він одержав Свідоцтво на право зайняття адвокатською діяльністю, яке зупинив 30.03.2015 року з внесенням відомостей у відповідний реєстр. Про таке зупинення повідомив управління Пенсійного фонду в Любомльському району (правонаступником якого є - Шацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області)з огляду на положення Закону України №213-VIII, за яким виплата пенсії працюючим пенсіонерам проводиться в розмірі 85% від призначеної. Проте, відповідачем відмовлено в припиненні відрахувань з пенсії по тій причині, що він є працюючим пенсіонером, оскільки зупинив зайняття адвокатською діяльністю, а не припинив, як цього вимагає закон. Тому в січні-червні 2016 року нарахування і виплата відповідачем пенсії проводилася у розмірі 85%. Вважає, що Шацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської областінеправильно трактує положення закону та іншого законодавства, так як він, у зв'язку із зупиненням свідоцтва, не займається адвокатською діяльністю і не може вважатись працюючим пенсіонером.
В судове засідання позивач та представник відповідача не з'явилися, подали клопотання про розгляд справи за їхньої відсутності. Відповідно до ч. 3 ст. 122 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження. В поданих до суду запереченнях, представник відповідача посилається на те, що позивач свою адвокатську діяльність зупинив, а не припинив. Статус працюючого пенсіонера скасовується саме припиненням діяльності самозайнятої особи відповідно до положень постанови Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року №21-б.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Шацькому об'єднаному управління Пенсійного фонду України Волинської області і отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
31.01.2002 року позивач отримав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю, яке зупинив 30.03.2015 року, що стверджено копією витягу з Єдиного реєстру адвокатів України та витягом з профайла Адвоката (а.с.9)
Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ст. 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до п. 6 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначається, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-12 та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 9 липня 2003 року.
Згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (№213-VIII) від 02.03.2015, який набрав чинності 01.04.2015, передбачено здійснення виплати призначеної пенсії працюючим пенсіонерам у розмірі 85%, але не менше прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. При цьому порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширено на всіх пенсіонерів, незалежно від часу призначення пенсії.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 станом на 1 квітня 2015 року перебував на обліку управління Пенсійного фонду в Любомльському району (правонаступник - Шацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області) як працюючий пенсіонер.
Згідно закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі - Закон №213-VIII), частина 15 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» (далі - Закон №1697-VII) викладена в новій редакції, останньою зокрема передбачено, що тимчасово, у період з 1 січня 2015 року по 31 грудня 2015року … у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність».
05.05.2015 року позивач направив управлінню Пенсійного фонду в Любомльському району (правонаступник - Шацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області)та Любомльському відділенню Ковельської ОДПІ заяви про зупинення адвокатської діяльності з доданими документами та з клопотанням про внесення змін в особову справу, та зняття його з обліку як працюючого пенсіонера.
Як встановлено по справі, і дана обставина не заперечується відповідачем, що відповідачем виплата пенсії у квітні-серпні 2015 року здійснювалась у 100% розмірі нарахованої пенсії. Разом з тим, в вересні-грудні 2015 року нарахування і виплата відповідачем пенсії проводилася у розмірі 85%.
Постановою Любомльського районного суду Волинської області від 28 грудня 2015 року, яка набрала законної сили 12.01.2016 року, визнано протиправною виплату управлінням Пенсійного фонду України в Любомльському районі Волинської області пенсії ОСОБА_1 у вересні-грудні 2015 року в розмірі 85% від нарахованої як працюючому пенсіонеру; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Любомльському районі Волинської області виплатити ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру нараховану пенсію в розмірі 100% з врахуванням виплачених сум та стягуваних податків і зборів
Згідно закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі - Закон №213-VIII), частина 15 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» (далі - Закон №1697-VII) з послідуючими змінами, викладена в новій редакції, останньою зокрема передбачено, що тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016року … у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність».
Проте, у відповідності до вищевказаних змін, після звільнення з роботи виплата пенсії поновлюється. Відтак, після припинення роботи особи, яка отримує пенсію згідно Закону України "Про прокуратуру", пенсійний орган зобов'язаний відновити їй виплату стовідсоткової пенсії.
При розгляді справи встановлено, що відповідачем, у зв'язку з тим, що позивач перебуває на обліку Управління пенсійного фонду як працюючий пенсіонер, останньому, у січні-червні 2016 року виплата пенсії здійснювалась в розмірі 85% у відповідності до вищевикладених змін.
Питання зайняття адвокатською діяльністю регулюються Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 № 5076-VI.
Згідно зі статтею 13 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою.
У відповідності до п.1 ч.1 ст. 31 вказаного Закону право на заняття адвокатською діяльністю зупиняється у разі подання адвокатом заяви про зупинення адвокатської діяльності.
Крім цього, статтею 32 визначено, що право на заняття адвокатською діяльністю припиняється шляхом анулювання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю у разі подання адвокатом заяви про припинення права на заняття адвокатською діяльністю.
З аналізу змісту вищевказаних статей встановлено, що поняття зупинення та припинення адвокатської діяльності, саме за відповідною заявою адвоката, різняться лише в частині можливості відновлення такої діяльності, за умов припинення її у добровільному порядку, проте за наслідками дії для особи вказані поняття є однаковими, що підтверджується відповідно частинами п'ятою і шостою зазначених статей, а саме протягом строку зупинення та припинення права на заняття адвокатською діяльністю адвокат не має права її здійснювати і не може брати участь у роботі органів адвокатського самоврядування.
Слід також зазначити, що визначення стажу адвокатської діяльності полягає у здійсненні адвокатом адвокатської діяльності у передбачених Законом організаційно-правових формах, який відраховується з дня отримання особою права на здійснення адвокатської діяльності. При цьому, до стажу адвокатської діяльності не зараховується час, на який така діяльність була зупинена незалежно від підстав такого зупинення. Вказане є характерним саме для самозайнятої особи-адвоката і визначає його статус як працюючого чи не працюючого.
З огляду на викладене, суд вважає безпідставними твердження пенсійного органу про те, що особа, адвокатська діяльність якої зупинена (проте не припинена) вважається працюючою.
Пунктом 4 статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) визначено, що особи, які забезпечують себе роботою самостійно, займаються, зокрема адвокатською діяльністю, підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню. Страхувальником в цьому випадку є сама застрахована особа (пункт 5 статті 14 Закону).
Взяття на облік осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, зокрема тих, що займаються адвокатською діяльністю, здійснюється органом доходів і зборів шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників (абзац 2 частини 1 стаття 5 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
Згідно п.7.1. та 7.2 Порядку взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління ПФУ від 27.09.2010 року №21-б, у разі прийняття відповідними органами (особами) рішення про ліквідацію, припинення професійної діяльності платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", платник єдиного внеску зобов'язаний у 10-денний термін з дня прийняття відповідного рішення подати до органу Пенсійного фонду заяву про зняття його з обліку, дата якої фіксується у журналі обліку в графі "підстава зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України", та копії таких документів: розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого на те засновницькими документами про ліквідацію; розпорядчого документа про утворення ліквідаційної комісії; розпорядчого документа про припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи. Отримавши зазначені документи, орган Пенсійного фонду у 10-денний термін проводить документальну перевірку правильності обчислення та сплати єдиного внеску або звірення розрахунків з фізичними особами, які забезпечують себе роботою самостійно. На основі акта перевірки або акта звірки платник єдиного внеску розраховується з органом Пенсійного фонду.
Згідно акту № 56 від 31.05.2015 про результати позапланової перевірки фізичної особи, яка забезпечує себе роботою самостійно ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, щодо правильності нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд україни, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 31.01.2002 року по 28.08.2015 року порушень не встановлено.
Крім цього, взяття на облік та зняття з обліку фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, регламентовано Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Мінфіну України від 9 грудня 2011 р. № 1588, яким передбачено, що для зняття з обліку в територіальних органах Міндоходів України фізичної особи, яка здійснює незалежну професійну діяльності має бути проведена документальна позапланова перевірка платника податків, та у разі відсутності заперечень територіального органу Міндоходів України щодо здійснення державної реєстрації припинення платника податків і встановлення факту відсутності заборгованості платника податків перед бюджетом щодо сплати платежів.
Згідно довідки №1603100000046 від 06.06.2016 року Ковельської ОДПІ ОСОБА_1, після проведеної перевірки, знятий з податкового обліку.
За п. 2.21 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, документами, які підтверджують, що особа не працює (не провадить діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), є: трудова книжка, індивідуальні відомості про застраховану особу, що надаються відділом персоніфікованого обліку, та відомості про відсутність інформації про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця за наявними в органі, що призначає пенсію, даними. Відповідно до пункту 2 частини другої статті 16 Закону, особа надає на вимогу органу, що призначає пенсію, документи, що засвідчують відповідні відомості. Таким чином, вирішення питання щодо віднесення особи до непрацюючої залежить від даних, наявних в трудовій книжці, в даних системи персоніфікованого обліку внесків та в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, заявлені позивачем вимоги є законними, обґрунтованими і підлягають повному задоволенню.
Згідно зі ст.94 КАС України судові витрати у формі судового збору слід покласти на суб'єкт владних повноважень.
Керуючись ст.ст.10, 11, 71, 86, 122, 159, 160, 163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії та розпорядження Шацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови у знятті ОСОБА_1 з обліку платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та у виплаті останньому пенсії у повному обсязі з 01 січня 2016 року.
Зобов'язати Шацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської областізняти ОСОБА_1 з обліку платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати Шацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської областіздійснити перерахунок, з врахуванням виплачених сум та стягуваних податків і зборів, та поновити виплату пенсії ОСОБА_1 у повному обсязі з 01 січня 2016 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок сплаченого судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного апеляційного суду через Любомльський районний суд шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Любомльського районного суду Павлусь О.С.