ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" липня 2016 р.Справа № 922/2007/16
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Шарко Л.В.
при секретарі судового засідання Васильєвой Л.О.
розглянувши справу
за позовом Керівника Харківської місцевої прокуратури № 5, м. Харків в інтересах держави в особі Харківської міської ради (м. Харків) до ЗАТ "Укркомунндіпрогрес" (м. Харків) про внесення змін до договору оренди за участю представників:
прокурор - Чирик В.Г., посвідчення №036688 від 11.12.2015 року;
позивача - ОСОБА_1, довіреність № 08-11/7773/2-15 від 30.12.2015 року;
відповідача - не з'явився,
ВСТАНОВИВ:
Керівник Харківської місцевої прокуратури № 5 (м. Харків) в інтересах держави в особі Харківської міської ради (м. Харків) звернувся до господарcького суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить внести зміни до договору оренди землі від 31.08.06р. укладений з ЗАТ "Укркомунндіпрогрес" (м. Харків). Судові витрати просить суд покласти на відповідача.
Ухвалою суду від 24.06.16р. за позовною заявою було порушено провадження по справі та призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 25.07.16р.
25.07.16р. представник позивача надав заяву з документами для долучення до матеріалів справи, які долучено судом до матеріалів справи.
Прокурор в судовому засіданні 25.07.16р. підтримав позовні вимоги, просив суд позов задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні 25.07.16р. підтримав позовні вимоги, проси в суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання 25.07.16р. не з`явився, вимоги ухвали суду про порушення провадження у справі не виконав, відзив на позов не надав. На час проведення судового засідання в матеріалах справи міститься копія ухвали суду від 24.06.16р., що направлялася відповідачу на адресу вказану в позовній заяві та повернулася на адресу суду з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання".
Згідно п.п. 4.1.1 п.4.1. Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень та поштових переказів, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв`язку України № 1149 від 12.12.2007р. нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку (без урахування вихідних днів об'єктів поштового зв'язку) місцевої - Д+2, де Д - день подання поштового відправлення до пересилання в об'єкті поштового зв'язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання.
Відповідно до п. 4.2. Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень та поштових переказів, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв`язку України №1149 від 12.12.2007р. при пересиланні рекомендованої письмової кореспонденції зазначені в пункті 4.1 нормативні строки пересилання збільшуються на один день.
Судом перевірено адресу відповідача, згідно з наданого позивачем витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. № 33-35) місцезнаходження відповідача 02232, м. Київ, вул. Закревського, 63, оф. 1, та саме на цю адресу надсилались процесуальні документи, а позивачем позовна заява.
Відповідно до вимог частин 1,3 ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців", якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Як визначено у п.3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.11 року, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи й відсутність представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті.
Беручи до уваги, що відповідно до ст. 33 ГПК України, обовязок доказування і подання доказів покладено на сторони, а також те, що ухвалою суду від 24.06.16р. сторін було повідомлено, що у разі неявки їх представників у судове засідання та ненадання витребуваних судом документів, суд має право розглянути справу за наявними в ній матеріалами, суд згідно зі ст. 75 ГПК України, розглядає справу за наявними матеріалами без участі представника відповідача.
Оскільки до цього часу Харківською міською радою питання про внесення змін до договору оренди землі в судовому порядку не було ініційовано, та зважаючи на важливість питання щодо наповнення дохідної частини місцевого бюджету Харківська міська прокуратура №5 відповідно до ст. 23 "Про прокуратуру" вжила заходи представницького характеру шляхом звернення із позовною заявою до господарського суду.
Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши доводи позовної заяви, повно та всебічно дослідивши обставини справи та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Рішенням XIV сесії Харківської міської ради XXIV скликання від 24.06.2003 № 140/03 ЗАТ "Укркомунндіпрогрес" надано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,3034 га по провулку Повстання, 5 строком до 01.07.2028 для обслуговування нежитлової будівлі.
На підставі вказаного рішення, 31.08.2006 між Харківською міською радою та ЗАТ "Укркомунндіпрогрес" укладено договір оренди землі, який 31.08.2006 року зареєстровано у Харківській регіональній філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в Державному реєстрі земель за №940667100069.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі ст. З цього Закону, - об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.
Відповідно до ст. 6 вищевказаного Закону, орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Статтею 13 зазначеного Закону встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно зі ст. 15 Закону України "Про оренду землі" однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначення її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно зі ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
На підставі п. 13 договору оренди землі розмір орендної плати переглядається, у тому числі "в інших випадках, передбачених законом".
Відповідно до пункту 289.1. ст.289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативно - грошова оцінка земельних ділянок.
Згідно зі ст. 13 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 15 цього Закону передбачено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування грунтів, економічної оцінки земель та нормативно грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 18 Закону, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 № 1209/13 затверджено технічну документацію з нормативно грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 рік.
Пунктом 2 рішення встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативно-грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 застосовується з 01 січня 2014 року.
Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 №1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" встановлено (п.2, п.3), що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вводиться в дію з 01.01.2014. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.
Пунктом 5 зазначеного рішення Департамент земельних відносин Харківської міської ради зобов'язано попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.
Рішенням Харківської міської ради від 19.12.2012 №960/12 затверджено Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.
Відповідно до пункту 16.4 вказаного Порядку зміни до договору оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюється додатковою угодою до договору оренди землі. Розмір орендної плати, передбачений договором оренди землі підлягає перегляду у випадку також зміни нормативної грошової оцінки землі.
Всі вищевказані рішення Харківської міської ради є діючими, в судовому чи адміністративному порядку не скасовані, документи реагування прокурора на дані рішення не вносилися.
Згідно зі ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення органів місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно із п. п. 2.1., 2.2. Порядку впровадження нормативно грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 № 1269/13, Департамент земельних відносин на підставі п. 4 ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є власником програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013", здійснює загальну координацію робіт з визначенням орендної плати за землю в місті Харкові згідно з рішенням 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 "Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", здійснює розрахунки розміру орендної плати за землю та безпосереднє виконання робіт з укладання договорів оренди землі та додаткових угод до них, веде моніторинг виконання умов договорів оренди землі.
Управління Держгеокадастру у місті Харкові Харківської області надає інформацію про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з чинним законодавством.
Відповідно до п. п. 3.1., 3.2. зазначеного Порядку зміна нормативної грошової оцінки земель є підставою для внесення змін до договору оренди землі. Зміни до договору оренди землі оформлюються додатковою угодою. Підготовка додаткової угоди здійснюється Департаментом земельних відносин відповідно до Порядку укладання договорів оренди землі у м. Харкові.
Згідно з ч.1 ст. 11 ГПК України підприємство чи організація, які вважають за необхідне змінити чи розірвати договір, надсилають пропозиції про це другій стороні за договором.
На підставі вищевказаних рішень Харківської міської ради Департаментом земельних відносин Харківської міської ради було :
-виконано розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності станом на 01.01.2013 № 390/16, який становить 3% від її нормативної грошової оцінки і складає 186008,04 грн. (сто вісімдесят шість тисяч вісім гривень 04 копійки ), або в місяць - 15500,67 грн. (п'ятнадцять тисяч п'ятсот гривень 67 копійок);
-одержано витяг №811 від 24.09.2013 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
На підставі вказаних документів Департаментом підготовлено проект додаткової угоди до договору оренди землі, який разом з листом-пропозицією №2977/0/225-16 від 26.04.2016 рекомендованим поштовим відправленням направлено на адресу відповідача.
Одержання вказаних листів Відповідачем підтверджується копією відповідного поштового відправлення (а.с. № 32).
Вказані законні вимоги виконавчого органу Харківської міської ради Відповідачем було проігноровано, у встановлений термін відповідь на лист- пропозицію до Харківської міської ради направлено не було.
На сьогоднішній день, розмір орендної плати за землю, яку сплачує відповідач за вищезазначеним договором, не відповідає положенням пункту 289.1. ст. 289 Податкового кодексу України та вищевказаним рішенням Харківської міської ради.
Ухилення орендаря від підписання додаткової угоди до договору оренди землі завдає значних збитків територіальної громаді міста Харкова у вигляді неодержаного доходу за користування земельною ділянкою комунальної власності.
Для проведення розміру орендної плати у відповідність з вимогами діючого законодавства в укладений між позивачем та відповідачем договір оренди землі повинні бути внесені відповідні зміни стосовно розміру орендної плати та вартості нормативної грошової оцінки земельної ділянки шляхом укладання додаткової угоди до договору оренди землі, як то передбачено Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.
Згідно зі ст. 651 ЦК України та ст. 188 ГК України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.
Статтею 653 ЦК України встановлено, що якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відповідно до ст. 654 ЦК України, зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється.
Відповідно до положень ст. 188 Господарського кодексу України, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) або у разі неодержання відповіді у встановлений строк, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Враховуючи те, що відповідач ухиляється від укладання додаткової угоди до договору оренди землі стосовно зміни розміру орендної плати, Харківська міська рада згідно з ст. 653 Цивільного кодексу України та ст. 188 Господарського кодексу України передає даний спір на вирішення суду.
Згідно із п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" (із змінами) у разі припинення уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Так, за результатами розгляду аналогічних справ судовими органами прийняті рішення на користь Харківської міської ради у таких справах: постанова ВГС України від 13.03.2012 у справі № 60/287-10; постанова ВГС України від 03.07.2014 у справі № 922/533/14., постанова ВГС України від 16.03.2016 у справі № 922/3068/16.
Зважаючи на те, що прокурором та позивачем було доведено в судовому засіданні законність та обґрунтованість заявлених позовних вимог в частині заявленого позову, а також зважаючи на те, що позов підтверджується наявними матеріалами у справі, не спростований відповідачем, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Слід зазначити, що існує нова практика по розгляду даної категорії справ. ОСОБА_2 правова позиція викладена в Постанові Верховного Суду України від 18.05.2016р. по справі №639/5781/15-ц (номер касаційного провадження 6-325цс16).
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Втім, у відповідності до положень п. 4.1. Постанови ВГСУ від 21.02.2013р. №7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" судовий збір у справах зі спорів, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, покладається на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття обґрунтованих пропозицій другої сторони.
Таким чином, зважаючи на те, що судом було встановлено наявність факту ухилення від прийняття пропозицій позивача, судові витрати по даній справі покладаються на відповідача в повному обсязі, з вини якого спір було доведено до суду.
Керуючись положеннями ст.121 Конституції України, ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", ст.ст. 12, 93, 125, 126, 189, пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст.ст. 15, 30 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 5, 13, 15, 21 Закону "Про оцінку земель", ст.ст. 629, 649, 651, 653, 654, 792 Цивільного кодексу України, ст.ст. 179, 188, 193 Господарського кодексу України, ст.ст.1, 2, 15, 29, 32, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Внести зміни до договору оренди землі від 31.08.2006, зареєстрованого у Харківській регіональній філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в Державному реєстрі земель від 31.08.2006 № 940667100069 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі в наступній редакції:
ДОДАТКОВА УГОДА
до договору оренди землі, зареєстрованого "31" серпня 2006 року за №940667100069 у Харківській регіональній філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах"
" __ " _____20
Харківська міська рада Харківської області (Орендодавець) в особі виконуючого повноваження Харківського міського голови, секретаря міської ради ОСОБА_2, який діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" і розпорядження міського голови від 08.04.2016 №164/3к, з одного та Закрите акціонерне товариство "Укркомунндіпрогресс" (Орендар) в особі керівника з другого боку, домовились про нижченаведене:
I. ВідповідноПодаткового кодексу України, Закону України "Про оренду землі", рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 "Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", рішення 26 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.09.2013 № 1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 № 41/08 "Про затвердження Положення про порядок визначення розміру орендної плати при укладенні договорів оренди землі в місті Харкові" (зі змінами та доповненнями), рішення 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 19.12.2012 року № 960/12 "Про порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові", листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 11.01.2016 №6-28-0.22-201/2-16 "Про індексацію нормативної грошової оцінки земель", - абзац 2 пункту 9 договору оренди землі, зареєстрованого "31" серпня 2006 року за №940667100069 змінити і викласти у такій редакції:
"Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком № 390/16 від 11.03.2016 на рік становить 3 % від її нормативної грошової оцінки і складає 186008,04 грн. (сто вісімдесят шість тисяч вісім гривень 04 копійки), або в місяць - 15500,67грн. (п'ятнадцять тисяч п'ятсот гривень 67копійок)."
II.Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі, зареєстрованого "31" серпня 2006 року за №940667100069 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах" і складена та підписана в трьох примірниках, один з яких залишається у органі, що провів їх державну реєстрацію , а два інших видаються сторонам по договору.
ОРЕНДОДАВЕЦЬ
Харківська міська рада Харківської області м. Харків, м-н Конституції,7 код 04059243. В особі виконуючого повноваження Харківського міського голови, секретаря міської ради
ОСОБА_2
________/підпис/
ОРЕНДАР
Закрите акціонерне товариство "Укркомунндіпрогрес"
02232, м. Київ, вул. Закревського, буд.63, офіс 1 код 14069366
В особі керівника
________/підпис/
Директор департаменту Земельних відносин
Харківської міської ради____ ОСОБА_3
/підпис/
В іншій частині заявлених позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства "Укркомунндіпрогрес" (02232, місто Київ, вул. Закревського, буд. 63, офіс 1, код 14069366) на користь Харківської місцевої прокуратури №5 (61050, м. Харків, м-н Героїв Небесної Сотні, 4, код 02910108) витрати по сплаті судового збору в сумі 1378,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку для оскарження. Зазначений строк обчислюється з дня підписання повного тексту рішення. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 01.08.2016 р.
Суддя ОСОБА_4