ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ УХВАЛА
про порушення провадження у справі
01 серпня 2016 року Справа № 913/804/16
Провадження № 33пд/913/804/16
Розглянувши матеріали позовної заяви керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Білокуракинскої районної державної адміністрації Луганської області, смт. Білокуракине Луганської області та Головного управління Держгеокадастру у Луганській області, м. Сєвєродонецьк Луганської області
до Відкритого акціонерного товариства "Білокуракинський", с. Попівка Білокуракинського району Луганської області
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки б/н від 13.03.20009
Суддя Драгнєвіч О.В.
Секретар судового засідання Дмітрієва К.С.
У засіданні брали участь:
від органу прокуратури: Хряк О.О. прокурор відділу прокуратури Харківської області на підставі посвідчення № 028256 від 15.08.2014;
від позивача-1 : представник не прибув;
від позивача-2 : представник не прибув;
від відповідача: представник не прибув.
В С Т А Н О В И В:
Керівник Старобільської місцевої прокуратури Луганської області звернувся до господарського суду Луганської області із позовом в інтересах держави в особі Білокуракинскої районної державної адміністрації Луганської області та Головного управління Держгеокадастру у Луганській області до Відкритого акціонерного товариства "Білокуракинський" про внесення змін до договору оренди земельних ділянок б/н від 13.03.2009, укладеного між Білокуракинскою районною державною адміністрацією Луганської області та Відкритим акціонерним товариством "Білокуракинський", предметом якого є земельна ділянка із земель державної власності площею 1064,2512 га, що розташована на території Курячівської сільської ради, виклавши п.1.3. розділу «Предмет договору» в новій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 20621576,87 грн»; п.2.3. розділу «Орендна плата» викласти в наступній редакції «Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмір 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рік».
Ухвалою господарського суду від 13.07.2016 призначено розгляд в судовому засіданні 01.08.2016 питання щодо підтвердження підстав представництва керівником Старобільської місцевої прокуратури Луганської області інтересів держави в особі Білокуракинскої районної державної адміністрації Луганської області та Головного управління Держгеокадастру у Луганській області з заявленими позовними вимогами.
В судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив підтвердити підстави представництва. Разом з тим, електронною поштою від Старобільської місцевої прокуратури надійшли письмові пояснення від 26.07.2016 № 02/104-878вих-16 в обґрунтування необхідності залучення у справі як третьої особи - Білокуракинської селищної ради.
Від першого позивача електронною поштою надійшли пояснення від 27.07.2016 №0218/1121, згідно яких у разі внесення змін до договору оренди до бюджету Білокуракинської селищної ради надійде належна орендна плата за користування земельною ділянкою, а тому він підтримує вимоги керівника Старобільської місцевої прокуратури та просить розглянути справу без участі його повноважного представника.
Представники позивачів та відповідача в судове засідання не прибули, про дату і місце судового засідання повідомлені належним чином, з огляду на що заява розглядається за їх відсутності на підставі наданих заявником матеріалів.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для представництва керівником Старобільської місцевої прокуратури Луганської області інтересів держави в особі Білокуракинскої районної державної адміністрації Луганської області та Головного управління Держгеокадастру у Луганській області з заявленими позовними вимогами, господарський суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 29 Господарського процесуального кодексу України прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави. З метою вступу у справу прокурор може подати апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд рішення Верховним Судом України, про перегляд рішення за нововиявленими обставинами або повідомити суд і взяти участь у розгляді справи, порушеної за позовом інших осіб. При цьому прокурор для представництва інтересів громадянина або держави в господарському суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво) повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених частинами другою або третьою статті 25 Закону України "Про прокуратуру". Невиконання прокурором вимог щодо надання господарському суду обґрунтування наявності підстав для здійснення представництва інтересів громадянина або держави в господарському суді має наслідком повернення поданої ним позовної заяви (заяви, скарги) у порядку, встановленому статтею 63 цього Кодексу.
За змістом ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також уразі відсутності такого органу.
Частиною 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.
Підставою звернення прокурора до суду з цим позовом в інтересах держави в особі Білокуракинської районної державної адміністрації та Головного управління Держгеокадастру у Луганській області є неналежне здійснення вказаними органами наданих законом повноважень щодо контролю та врегулювання договірних відносин у відповідності до вимог чинного законодавства при використанні ВАТ «Білокуракинський» земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, внаслідок чого до бюджету Білокуракинської селищної ради, на території якої знаходиться зазначена земельна ділянка, не надходить належна орендна плата за її оренду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 27.03.2014 Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166-VII внесені зміни до пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України і встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
У зв'язку з цим Головним управлінням Дергеокадастру у Луганській області 14.01.2015 на адресу відповідача спрямовано лист за №ДС 28-12-7777.5-194/18-16 щодо перегляду розміру орендної плати, яким відповідачу запропоновано звернутись для приведення у відповідність до чинного законодавства договору оренди землі від 13.03.2009, внесення відповідних змін, проте відповідач додаткову угоду не уклав.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.63 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" доходи місцевих бюджетів формуються за рахунок власних, визначених законом, джерел та закріплених у встановленому законом порядку загальнодержавних податків, зборів та інших обов'язкових платежів. Склад доходів місцевих бюджетів визначається Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України.
У відповідності до п.4 ч.1 ст.69 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду сільських бюджетів належить податок на майно, що зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.
Згідно з пп.265.1.3 п.265.1 ст.265 Податкового кодексу України податок на майно складається з плати за землю.
На думку прокурора, ухилення від укладення додаткової угоди призводить до неповного надходження платежів за використання землі, яка перебуває комунальній власності, що в свою чергу, призводить до невиконання прибуткової частини місцевого бюджету, чим порушуються інтереси держави.
Статтею 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" передбачено, що для реалізації наданих повноважень державні адміністрації можуть звертатись до суду з позовом.
Як зазначив прокурор, згідно із ч.4 ст.122 Земельного кодексу України та Положенням про Головне управління Держгеокадастру у Луганській області, затвердженим наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015, Головне управління Держгеокадастру у Луганській області передає у власність або у користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності для всіх потреб.
Дослідивши зміст позовних вимог, господарський суд відзначає наступне.
Як свідчать позовні матеріали, договір оренди земельних ділянок від 13.03.2009 укладено між Білокуракинскою районною державною адміністрацією Луганської області та Відкритим акціонерним товариством "Білокуракинський", предметом якого є земельна ділянка із земель державної власності площею 1064,2512 га, що розташована на території Курячівської сільської ради.
На момент укладення договору оренди землі, тобто у 2009 році, у відповідності до приписів Земельного кодексу України право розпоряджатися вказаною земельною ділянкою було віднесено до повноважень Білокуракинської районної державної адміністрації, яка є орендодавцем за договором.
З 01.01.2013 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" №5245-VI від 06.09.2012, яким повноваження щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення віднесено до компетенції Центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин.
Частиною 4 ст.122 Земельного кодексу України встановлено, що Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Положенням про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15, передбачено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі-Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру (п.1); Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи (п.п.31 п.4);
Відповідно до п.1 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого Наказом Міністерства Регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 03.02.2015 № 14, головне управління Держгеокадастру в області (далі - Головне управління) є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане. Пунктом 3 цього ж Положення встановлено, що завданням Головного управління є реалізація повноважень Держгеокадастру на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, зокрема Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України (п.п.12 п.4 Положення).
Відповідно до ст.28 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи звертаються до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
За висновком господарського суду з наведених положень законодавства випливає, що Білокуракинська районна державна адміністрація як сторона договору оренди землі та Головне управління Держгеокадастру у Луганській області, яке наразі розпоряджається земельними ділянками сільськогосподарського призначення, могли самостійно звернутися до суду з вимогою про внесення змін до вказаного договору оренди землі.
При цьому, не зважаючи на наявність у відповідних органів належних повноважень щодо звернення до суду із таким позовом, вони протягом тривалого часу не вживали заходів щодо приведення умов договору у відповідність до чинного законодавства, про що свідчать матеріали справи. Доказів протилежного Білокуракинською районною державною адміністрацією та Головним управлінням Держгеокадастру у Луганській області не представлено.
Вимога щодо попереднього повідомлення Білокуракинської районної державної адміністрації та Головного управління Держгеокадастру у Луганській області про намір звернутися до суду за захистом інтересів держави з заявленим позовом виконана заявником, що підтверджується листами №02/104-770 вих16 від 22.06.2016 та №02/104-769 вих16 від 22.06.2016.
За таких обставин, господарський суд погоджується з твердженням заявника, що позивачами не вжито заходів, спрямованих на внесення змін до договору оренди земельних ділянок від 13.03.2009 та наявність у даному випадку підстав для представництва прокурором інтересів держави у відповідності до ст.23 Закону України "Про прокуратуру".
Вирішуючи питання щодо прийняття позовної заяви до розгляду, господарський суд, приходить до висновку про достатність поданих матеріалів та необхідність порушення провадження у справі.
Як вбачаєтьтся зі змісту позову, прокурор в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, вказує Білокуракинську селищну раду
Земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які передані в оренду ВАТ «Білокуракинський», розташовані на території Курячівської сільської ради.
Однак, 13.08.2015 у відповідності до вимог Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», згідно з рішенням Білокуракинської селищної ради шостого скликання № 85/1 Курячівська сільськарада увійшла до складу Білокуракинської об'єднаної територіальної громади.
Таким чином, земельна ділянка, яка є предметом договору, знаходиться на території Білокуракинської селищної ради, орендна плата за її користання повинна зараховуватися до бюджету Білокуракинської селищної ради.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність залучення до участі у справі в якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Білокуракинської селищної ради.
Керуючись ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", ст.ст. 27, 29, 61, 64, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В :
1. Підтвердити підстави представництва керівником Старобільської місцевої прокуратури Луганської області інтересів держави в особі Білокуракинскої районної державної адміністрації Луганської області та Головного управління Держгеокадастру у Луганській області з заявленими позовними вимогами.
2. Порушити провадження у справі та прийняти позовну заяву до розгляду.
3. Розгляд справи призначити на 16 серпня 2016 року о 14 годині 30 хвилин.
4. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: м. Харків, проспект Науки, 5, в кабінеті № 109 /суддя Драгнєвіч О.В./.
5. Залучити до участі у справі в якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Білокуракинську селищну раду /92200, смт Білокуракине Луганської області, пл. Шевченка, 4 /.
6. Зобов'язати прокурора:
- подати уточнення прохальної частини позовних вимог, правильно вказати назви сторін договору та привести редакцію змін, які необхідно внести в договір, у відповідність із структурою та положеннями договору (копії відповідних уточнень завчасно направити всім учасникам, докази надати суду);
- надати письмові пояснення щодо проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок на момент укладення договору оренди від 13.03.2009, на момент звернення з позовом до суду (2016);
- подати витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок загальною площею 1064,2512 га, на момент укладення договору оренди та на момент звернення з позовом до суду (2016);
- подати всі додатки та додаткові угоди до договору оренди земельних ділянок від 13.03.2009;
- подати письмові пояснення щодо заявлених позовних вимог з урахуванням викладеного у листі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області №ДС-10-12-0.3-2101/18-16 від 23.05.2016 відносно того, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок не розроблялась;
- подати документальне підтвердження віднесення земельних ділянок загальною площею 1064,2512 га, що розташована на території Курячівської сільської ради до земель сільськогосподарського призначення державної власності;
- подати письмові пояснення щодо звернення до відповідача з пропозицією про внесення змін до договору оренди земельних ділянок від 13.03.2009; документальне підтвердження вказаних обставин;
- надати письмові пояснення на відзив відповідача, документальне підтвердження пояснень, оригінали документів доданих до позовної заяви (для огляду);
- забезпечити явку представника в судове засідання.
7. Зобов'язати позивачів:
- надати письмові пояснення на позовну заяву та відзив відповідача, документальне підтвердження пояснень, оригінали документів доданих до позовної заяви (для огляду);
- надати письмові пояснення щодо проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок на момент укладення договору оренди від 13.03.2009, на момент звернення з позовом до суду (2016);
- подати витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок загальною площею 1064,2512 га, на момент укладення договору оренди та на момент звернення з позовом до суду (2016);
- подати всі додатки та додаткові угоди до договору оренди земельних ділянок від 13.03.2009;
- подати письмові пояснення щодо заявлених позовних вимог з урахуванням викладеного у листі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області №ДС-10-12-0.3-2101/18-16 від 23.05.2016 відносно того, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок не розроблялась;
- подати документальне підтвердження віднесення земельних ділянок загальною площею 1064,2512 га, що розташована на території Курячівської сільської ради до земель сільськогосподарського призначення державної власності;
- подати письмові пояснення щодо звернення до відповідача з пропозицією про внесення змін до договору оренди земельних ділянок від 13.03.2009; документальне підтвердження вказаних обставин.
8. Зобов'язати відповідача:
- подати відзив (письмові пояснення) по суті позовної заяви з наданням доказів, що підтверджують викладені в ньому обставини;
- надати докази надсилання копії відзиву всім учасникам в порядку, передбаченому ст.59 Господарського процесуального кодексу України;
- документи на підтвердження правового статусу.
9. Зобов'язати третю особу: надати письмові пояснення з приводу поданого позову.
Зобов'язати сторін надати витребувані судом матеріали до канцелярії суду за три дні до дати судового засідання.
У разі ненадання витребуваних судом документів, зобов'язати сторін надати обґрунтовані письмові пояснення із зазначенням поважних причин їх ненадання.
Явка повноважних представників сторін в судове засідання на їх розсуд.
Ухвала набирає законної сили з моменту її винесення.
Суддя О.В. Драгнєвіч
Надр. прим.
1 - до справи
2 - керівнику Старобільської місцевої прокуратури за адресою: 92700, м. Старобільськ Луганської області, вул.. Монастирська, 15
3 - позивачу 1 рекомендованим листом з повідомленням за адресою: 92200, смт Білокуракине, пл.. Шевченка, 6
4 - позивачу 2 рекомендованим листом з повідомленням за адресою: 93404, м. Сєвєродонецьк Луганської області, пр.. Центральний. 17, к.2
5 - відповідачу рекомендованим листом з повідомленням за адресою: 92233, с. Попівка білокуракинського району луганської області
6 - Білокуракинській селищній раді рекомендованим листом з повідомленням за адресою: 92200, смт Білокуракине Луганської області, пл. Шевченка, 4