Постанова № 59445625, 01.08.2016, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
01.08.2016
Номер справи
583/2045/16-а
Номер документу
59445625
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа№ 583/2045/16-а

2-а/583/97/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2016 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого - судді Ільченко В.М.

при секретареві Вербі Н.О.

за участю позивача ОСОБА_1

його представника ОСОБА_2

представника відповідача Тодорюк О.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Охтирка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

30.06.2016 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, яким просить визнати протиправним та скасувати рішення Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області № 4857-03/11 від 31.05.2016 року про відмову в призначенні пенсії, зобов'язати відповідача призначити йому як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів, пенсію за віком на пільгових умовах. Свої вимоги мотивує тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2), та на нього розповсюджується дія Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 21.04.2016 року він звернувся з заявою до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про призначення йому пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак рішенням Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 31.05.2016 року йому було відмовлено в призначенні пенсії в зв'язку з тим, що місце несення служби с. Білий Берег, на думку управління, не відноситься до зони відчуження.

В судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги та просили задовольнити з підстав, зазначених у позові.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила та пояснила, що 21.04.2016 року позивач звернувся до управління з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Рішенням управління від 31.05.2016 року № 30 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за віком. Зазначила, що під час звернення до управління з заявою про призначення пенсії відповідачем були надані довідка з Охтирського об'єднаного міського військового комісаріату № 149 від 23.03.2016 року, довідка з центрального архівного відділу Національної гвардії № 318 від 12.04.2016 року, довідка з центрального архіву внутрішніх військ № 3/31-к-1354 від 08.10.1997 року та довідка з військової частини 7429 № 14 від 25.02.1992 року, ксерокопію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. 25.04.2016 року від позивача додатково надійшли ксерокопії наказів командира військової частини 7429 № 12 від 06.05.1986 року, № 021 від 19.05.1986 року та

роздавальна відомість № 566. Довідка за формою № 122, яка визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження, позивачем надана не була. Інші (первинні) документи, що підтверджували б період роботи в зоні відчуження, також не надавалися. Крім того, місце несення служби позивача с. Білий Берег Київської області відсутнє в переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідно до додатку № 1 (Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) до постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 року № 106 «Про організацію виконання Постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію Законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», с. Білий Берег віднесений до зони гарантованого добровільного відселення, а не до зони відчуження. Вважає дії управління такими, що відповідають чинному законодавству. Просила відмовити в задоволенні позову.

Суд, проаналізував матеріали справи, вислухав пояснення сторін, дослідив письмові докази, дійшов наступного висновку.

Спірні правовідносини виникли в зв'язку з реалізацією права ОСОБА_1 на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Виходячи з положень ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» довідки про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

З огляду на вищезазначені норми Закону, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи-громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного

опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи, а в ст. 10 цього Закону вказано, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 р. на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно п. 2 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеними до 2 категорії, є особи, які працювали у зоні відчуження: з моменту аварії до 01.07.86 р. - незалежно від кількості робочих днів; з 01.07.86 року по 31.12.86 року - не менше 5 календарних днів; у 1987 року - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи; евакуйовані у 1986 року із зони відчуження (в т.ч. особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття); особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення.

Згідно п. 3 постанови КМУ № 501 від 25.08.1992 року «Про Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а потім і п. 3 постанови КМУ № 51 від 20.01.1997 року «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року - незалежно від кількості робочих днів, з 01.07.1986 року до 31.12.1986 року - не менше 5, а у 1987 року - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору серія А; при цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору «Перереєстровано» і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації.

З матеріалів справи вбачається що ОСОБА_1 являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2), та має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для осіб, які брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1987 роках, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданим 01.02.1993 року Сумською обласною державною адміністрацією.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: - які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року - не менше 5 календарних днів - на 10 років; які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - на 8 років; які працювали з 01.07.1986 року по 31.12. 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 кален дарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 кален дарних днів, у 1988 році - не менше 30 кален дарних днів, на діючих пунктах санітарної оброб ки населення і дезактивації техніки або їх бу дівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році - на 5 років.

Статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення

пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

04.04.2016 року ОСОБА_1 виповнилося п'ятдесят років, і він, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році, маючи достатній стаж роботи, що не заперечується відповідачем, 21.04.2016 року, тобто протягом 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку, звернувся до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з заявою про призначення пенсії за віком, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується паспортом позивача серії НОМЕР_2, виданим 11.09.1997 року Охтирським МРВ УМВС України в Сумській області та матеріалами справи.

Сторонами не заперечується, що рішенням Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 31.05.2016 року № 30 позивачеві було відмовлено в призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, в зв'язку з тим, що місце несення служби с. Білий Берег, зазначене в архівних довідках центрального архівного відділу національної гвардії та центрального архіву внутрішніх військ, не відноситься до зони відчуження, інші первинні документи, які б підтверджували участь у ліквідації Чорнобильської катастрофи, не надавались.

Відповідно п.п. «ґ» п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаються такі документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.

Згідно постанови Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122 основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження являється довідка ф. 122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії. У разі неможливості подання довідки за формою № 122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації, для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження зокрема: первинні документи, що підтверджують періоди перебування в зоні відчуження: довідки про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні листи для водіїв, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати.

Тобто, з зазначених правових норм вбачається, що підставою для зменшення пенсійного віку до 10 років особам, які працювали на територіях радіоактивного забруднення, є доведений факт їхньої праці у зоні відчуження, зокрема, у період до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів, а не наявність у них тієї чи іншої довідки.

З довідки військової частини від 25.02.1992 року № 14 та архівної довідки Центрального архіву внутрішніх справ від 08.10.1997 року № 3/31-к-1354 вбачається, що єфрейтор ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС з 06.05.1986 року по 17.05.1986 року в с. Білий Берег.

Згідно архівної довідки Центрального архівного відділу Національної гвардії України від 12.04.2016 року № 318 єфрейтор ОСОБА_1 в складі військової частини 7429 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зонах радіоактивного забруднення у період з 06.05.1986 року по 17.05.1986 року. Місце несення служби - с. Білий Берег. Доза

опромінення - 12 рентген (на 1991 рік). Згідно з Директивою начальника Головного штабу Збройних Сил України - ДГШ-63 від 14.04.1993 року військова частина 7429 приймала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження з 07.05.1986 року по травень 1987 року.

Враховуючи, що на даний час військової частин Радянської армії, в складі якої ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, не існує, отримати довідку за формою № 122 останній не має можливості з об'єктивних причин.

Відповідно до додатку № 1 (Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) до постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 року № 106 «Про організацію виконання Постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію Законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», с. Білий Берег Іванківського району Київської області віднесено до зони радіоактивного забруднення.

Згідно п.1 ч.2 ст. 2 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зона відчуження - це територія, з якої проведено евакуацію населення в 1986 році. Офіційне тлумачення положення п.1 ч. 2 ст.2 даного Закону дано в Рішенні Конституційного Суду №12-рп/2000 від 25.10.2000 року, в якому зазначено, що зоною відчуження є територія, що з 26.04.1986 року охоплює ту частину радіаційно небезпечних земель, рівень забруднення яких зумовив необхідність евакуації населення у 1986 році на підставі відповідних актів органів державної влади, незалежно від часу прийняття цих актів та проведення евакуації.

З урахуванням викладеного, враховуючи, що зазначені первинні документи підтверджують факт перебування позивача у період до 01.07.1986 року в зоні відчуження, де він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, суд дійшов висновку, що вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 46 Конституції України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 2, 6-14, 69-71, 159-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення Охтирського об′єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області № 30 від 31 травня 2016 року про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1.

Зобов'язати Охтирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. який працював у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського адміністративного апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови з одночасним поданням копії апеляційної скарги до апеляційного суду.

Суддя Охтирського міськрайсуду

Сумської області В.М. Ільченко