Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області Справа № 695/1488/16-а
номер провадження 2-а/695/57/16
Категорія 87
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 серпня 2016 року м. Золотоноша
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області, в складі:
головуючого судді Таратіна В.О.,
при секретарі Курченко В.М.,
за участю представника ОСОБА_1,
розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Золотоніського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ
До суду звернувся ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Золотоніського ОУПФУ в Черкаській області про визнання дії відповідача неправомірними за рішенням № 3423/04 щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі довідки №18/73 вих.16 від 25.04.2016 року, виданої прокуратурою Черкаської області у зв'язку із змінами розміру заробітної плати, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», а також просив суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру», з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії.
До початку розгляду справи по суті позивач збільшив обсяг позовних вимог, просив суд зобов'язати відповідача виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії за період з 01.01.2016 року до моменту здійснення перерахунку пенсії і переказати її на мій особистий рахунок; стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень судовий збір у розмірі 551 грн. 20 копійок; постанову суду звернути до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць та покласти на відповідача обов'язок щодо забезпечення виконання постанови суду.
Позов мотивований тим, що позивач працював в органах прокуратури Черкаської області на різних прокурорських посадах з 26 липня 1982 року по 17 березня 2014 року.В травні 2002 року призначено пенсію за вислугу років на підставі частини 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції закону, чинного на час призначення пенсії, в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.
З органів прокуратури позивача звільнено наказом в.о. Генерального прокурора України №203-к від 17.03.2014 року за власним бажанням на підставі ст. 38 КЗПП України у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
27.04.2016 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати, відповідно до довідки прокуратури Черкаської області від 25.04.2016 року № 18/73 вих. 16, виданої згідно постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Проте 11.05.2016 р. надійшла відповідь відповідача №3423/04 від 05.05.2016 року, згідно якої відмовлено у перерахунку пенсії.
Позивач вважає, що відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії з січня 2016 року у розмірі 90% від заробітної плати, розмір якої визначено у довідці прокуратури Черкаської області від 25.04.2016 року № 18/73 вих. 16, відповідач не вірно тлумачить норми чинного законодавства, діяло поза межами повноважень та у спосіб, що суперечить Конституції
В судовому засіданні позивач наполягав на задоволенні вимог у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовних вимог не визнав та пояснив, що з 31.05.2002 ОСОБА_2 призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50 - 1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 N 1789-ХІІ, в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. Призначення (перерахунок) пенсії здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду за заявою про призначення (перерахунок) пенсії та необхідними документами, визначеними Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій.
ОСОБА_2 звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії в зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів» та надав довідку про заробітну плату, видану прокуратурою Черкаської області від 25.04.2016 №18/73 вих. 16.
Але дана постанова стосується лише розміру окладу окремих категорій працівників та в ній відсутнє будь-яке посилання на здійснення перерахунку пенсій. Крім того, розмір окладів працівників органів прокуратури регулюється окремими нормативно-правовими актами.
Відповідно п.20 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. N 1697-УІІ, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Проте на даний час Урядом не визначено умов та порядку проведення перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2.03.2015 р. № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії / щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
24.05.2016 р. на адресу об'єднаного управління надійшла заява про зміну позовних вимог, в якій позивач просить зобов'язати Золотоніське ОУПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка була чинна на час призначення пенсії, у розмірі 90% від нового розміру місячної заробітної плати працюючого на відповідній посаді прокурора Золотоніської міжрайонної прокуратури Черкаської області у сумі 15208,39 грн., зазначеної у довідці № 18/121 вих. 16 від 16.05.2016, виданої прокуратурою Черкаської області, з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно до п.15 ст. 86 3У «Про прокуратуру» N 1697-УІІ, 14.10.2014 р., тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213, є чинним, неконституційним не визнавався, а тому в аспекті положень ст.19 Конституції України є обов'язковим для виконання Золотоніським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Черкаської області з метою реалізації наданих державою повноважень в частині проведення обчислення, призначення, перерахунку та нарахування пенсійних виплат.
Суд заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків:
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2 перебуває на обліку в Золотоніському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - Золотоніському ОУПФУ).
31.05.2002 р. позивачу була призначена пенсія за вислугою років на підставі ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» №1789-XII від 5.11.1991 р. у розмірі 90 % заробітної плати прокурора відповідної посади.
27.04.2016 р. позивач звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку її пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючого на відповідній посаді прокурора, до якої додав довідку від 25.04.2016 р. № 18\73 вих.16, видану Прокуратурою черкаської області.
5.05.2016 р. відповідачем було відмовлено в задоволені заяви позивача у зв'язку з тим, що постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів» стосується лише розміру окладу окремих категорій працівників та в ній відсутнє будь-яке посилання на здійснення перерахунку пенсій. Крім того, розмір окладів працівників органів прокуратури регулюється окремими нормативно-правовими актами.
Відповідно п.20 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. N 1697-УІІ, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Проте на даний час Урядом не визначено умов та порядку проведення перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2.03.2015 р. № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії / щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України «Про прокуратуру» №1789-XII від 5.11.1991 р., Законом України «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014 р., постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - Постанова № 865), постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 13 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» №1789-XII від 5.11.1991 р. у редакції, яка була чинною станом на травень 2002 року, коли позивачу була призначена пенсія, передбачалось, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Отже, з викладених правових норм вбачається, що законодавством, чинним станом на травень 2002 року було передбачено право осіб, які отримують пенсію прокурора, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.
Однак, в наступному законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось і в редакції, зокрема станом на квітень 2016 року, воно не регламентує ані права особи на перерахунок її пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ані порядок і умови здійснення такого перерахунку.
Зокрема ч.15 ст.86 ЗУ «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014 р. максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
ЗУ «Про прокуратуру» №1789-XII від 5.11.1991 р. втратив чинність, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року - підпункт 1 пункту 3 розділу XII Закону України N 1697-VII від 14.10.2014 р. із змінами, внесеними згідно з Законом № 578-VIII від 02.07.2015 р.
Виходячи з цього суд звертає увагу на те, що дійсно на момент призначення позивачу пенсії, тобто станом на 31.05.2002 р., ч.13 статті 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» №1789-XII від 5.11.1991 р. було передбачено можливість перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим прокурорам Постановою № 865 КМУ передбачались умови такого перерахунку, але на момент збільшення розміру заробітної плати працюючого прокурора за посадою, з якої позивач вийшов на пенсію за вислугою років, та на момент звернення позивача до відповідача із заявою щодо перерахунку її пенсії з цих підстав, законодавство змінилось. На даний час законодавство не закріплює механізму підвищення пенсії і жодною постановою КМУ також не визначено, ані порядку (механізму) перерахунку пенсії прокурора у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ані умов його здійснення.
Більш того суд відзначає, що постанова КМУ від 09.12.2015 р. № 1013, на яку посилається позивач при зверненні до суду регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації окремим працівникам і не нею передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії прокурора у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
З огляду на це суд вважає, що у відповідача на момент звернення ОСОБА_2 із заявою про перерахунок її пенсії не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі поданої ним довідки, а у відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому суд відзначає, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії, яку він отримував до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.
При розв'язанні спірних правовідносин судовою колегією також враховується й правова позиція Європейського суду з прав людини, викладена в рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 р., в якому Суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Крім того, у зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави України та, між іншим, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.
Враховуючи вищевикладене суд вважає, що в даному випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача, а також у задоволенні інших пов'язаних позовних вимог даного спору.
Керуючись ст.ст.158-163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ
У задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Золотоніський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів.
Суддя В. О. Таратін