Справа № 760/12561/16-п
Провадження № 3/760/4803/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 липня 2016 року м. Київ
Солом'янський районний суд м. Києва у складі судді Шевченко Л. В.,
розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці Державної фіскальної служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Німеччини ОСОБА_2 (ОСОБА_2), ІНФОРМАЦІЯ_1, який народився у місті Мелітополь (Україна), працюючого директором приватної компанії «SAARPFLEGE» в м. Сарбрюхен, проживаючого (зареєстрованого) за адресою: АДРЕСА_1, паспорт громадянина Німеччини НОМЕР_1, виданий 03 листопада 2011 року,
за ознаками порушення митних правил, передбачених статтею 471 МК,
В С Т А Н О В И В:
20.07.2016 до Солом'янського районного суду м. Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 (ОСОБА_2) за порушення митних правил, передбачених статтею 471 МК.
Так, 15.05.2016 відносно ОСОБА_2 (ОСОБА_2) було складено протокол про порушення митних правил № 0300/10000/16.
Відповідно до протоколу 15.05.2016 приблизно о 10 год. 05 хв. в зоні митного контролю митного поста «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС, а саме в залі «Відліт» на другому поверсі терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни) під час проведення митного контролю на лінії спрощеного митного контролю «зелений коридор» було зупинено громадянина Німеччини ОСОБА_2, який прямував до м. Кельн (Німеччина) рейсом авіакомпанії «Візз Ейр» №W6 7307.
Після перетину пасажиром «білої лінії», яка відповідно до п. 1.10 «Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом», затверджених наказом Державної митної служби України № 137 від 18.02.2006 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.03.2006 за №217/12091), позначає закінчення «зеленого коридору» та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю (другий поверх, зал «Відліт»), пасажира було зупинено та запрошено для проходження митного контролю.
Після перевірки із застосуванням рентген-апарату, під час опитування щодо наявності старовинних речей, ОСОБА_2 (ОСОБА_2) пред'явив монету білого кольору, на якій зображено портрет жінки та напис «R-IMP-BO-REG M-THERESIAD-G» на одному боці та двоглавий птах і напис «BURG-CO-TYR-1780-X ARCHID-AVST-DUX» на іншому. Вищезазначений предмет за зовнішніми виглядом має ознаки старовини.
Монета знаходилася у ручній поклажі серед інших речей пасажира без ознак приховування.
Представник органу доходів і зборів стверджував, що ОСОБА_2 (ОСОБА_2) самостійно обрав форму проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», чим засвідчив про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, або таких, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження.
ОСОБА_2 (ОСОБА_2) визнав факт правопорушення, мотивуючи тим, що не був обізнаний про порядок переміщення вищезазначеної монети.
У зв'язку з вищезазначеним, 15.05.2016 посадовою особою органу доходів і зборів було складено протокол про порушення митних правил № 0300/10000/16 відносно ОСОБА_2 (ОСОБА_2) за ознаками порушення митних правил передбачених статтею 471 МК.
У судове засідання представник органу доходів і зборів та особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 (ОСОБА_2) не з'явилися.
З урахуванням вимог статті 526 МК, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про порушення ОСОБА_2 (ОСОБА_2) митних правил, передбачених статтею 471 МК, виходячи з таких підстав.
Відповідно до частини першої статті 458 МК «порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність».
Відповідно до статті 471 МК передбачає адміністративну відповідальність особи за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Таким чином, безпосереднім об'єктом порушення митних правил є встановлений порядок проходження митного контролю в зонах спрощеного митного контролю.
Об'єктивною стороною правопорушення є дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товарів з порушення встановленого порядку проходження митного контролю в зонах спрощеного митного контролю, тобто, активна поведінка (вчинок) особи.
Суб'єктивна сторона передбачає наявність вини.
Суд встановив, що 15.05.2016 приблизно о 10 год. 05 хв. в зоні митного контролю митного поста «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС, а саме в залі «Відліт» на другому поверсі терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни) під час проведення митного контролю на лінії спрощеного митного контролю «зелений коридор» було зупинено громадянина Німеччини ОСОБА_2, який прямував до м. Кельн (Німеччина) рейсом авіакомпанії «Візз Ейр» №W6 7307.
Після перетину пасажиром «білої лінії», яка відповідно до п. 1.10 «Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом», затверджених наказом Державної митної служби України № 137 від 18.02.2006 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.03.2006 за №217/12091), позначає закінчення «зеленого коридору» та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю (другий поверх, зал «Відліт»), пасажира було зупинено та запрошено для проходження митного контролю.
Після перевірки із застосуванням рентген-апарату, під час опитування щодо наявності старовинних речей, ОСОБА_2 (ОСОБА_2) пред'явив монету білого кольору, на якій зображено портрет жінки та напис «R-IMP-BO-REG M-THERESIAD-G» на одному боці та двоглавий птах і напис «BURG-CO-TYR-1780-X ARCHID-AVST-DUX» на іншому. Вищезазначений предмет за зовнішніми виглядом має ознаки старовини.
Монета знаходилася у ручній поклажі серед інших речей пасажира без ознак приховування.
З пояснень, які містяться в матеріалах справи випливає, що ОСОБА_2 (ОСОБА_2) визнав свою вину та пояснив, що не задекларував предмет адміністративного правопорушення, оскільки не був обізнаний про порядок переміщення монет з дорогоцінних металів. Крім цього, зауважив, що вилучена представником органу доходів і зборів монета була його талісманом, з якою він постійно подорожує.
Відповідно до висновку головного фахівця відділу контролю за переміщенням кульних цінностей через митний кордон України Департаменту культури Київської міської державної адміністрації Стрижевського О. В. від 08.07.2016 № 70 вих., надана на експертизу монета має культурну цінність, як предмет матеріальної цінності, що має історичне значення. Крім цього, зазначено, що монета може бути оцінена в 25 дол. США в еквіваленті національної валюти.
З урахуванням вищезазначеного висновку, орган доходів і зборів встановив, що вартість предмета правопорушення, який вилучений на підставі протоколу про порушення митних правил № 0300/10000/16 станом на день переміщення складає 632,82 грн.
Відповідно до частини четвертої статті 366 МК громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою.
Згідно з частиною п'ятою статті 366 МК обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Відповідно до пункту 1.10 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, які затверджені наказом Державної митної служби України № 137 від 18.02.2006, відповідальність за порушення митних правил настає для громадянина, який обрав проходження митного контролю «зеленим» коридором, - з моменту перетину громадянином білої лінії, що позначає закінчення «зеленого» коридору.
Згідно з постановою КМУ № 436 від 21.05.2012 року «Про затвердження переліків товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України» банківські метали віднесені до товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України (додаток 10).
Відповідно до статті 12 Закону «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей за клопотанням власника культурних цінностей чи уповноваженої ним особи приймає на підставі висновку державної експертизи рішення про можливість або неможливість вивезення культурних цінностей. Про прийняте рішення власник культурних цінностей чи уповноважена ним особа письмово повідомляється в місячний термін від дня офіційного надходження клопотання.
Згідно з статтею 13 Закону «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» у разі прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей рішення про можливість вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей власнику культурних цінностей чи уповноваженій ним особі видається свідоцтво встановленого зразка на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей. Зразок свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей затверджується Кабінетом Міністрів України.
Свідоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей є підставою для пропуску зазначених у ньому культурних цінностей за межі митної території України. Вивезення культурних цінностей без цього свідоцтва забороняється.
Крім цього, пункт 1.5 Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України, яка затверджена наказом Міністерства культури і мистецтв України № 258 від 22.04.2002 (далі - Інструкція) визначає перелік сувенірних виробів, предметів культурного і ужиткового призначення серійного і масового виробництва, на вивезення (тимчасове вивезення) яких дозвіл Державної служби контролю не потрібен.
Відповідно до пункту 12 Додатку 1 Інструкції, до таких предметів віднесено - значки, пам'ятні знаки, настільні медалі, ювілейні та пам'ятні монети, банкноти, які не є засобом платежу (крім вітчизняних та зарубіжних монет із дорогоцінних і недорогоцінних металів, паперових грошових знаків до 1960 включно).
Суд на підставі висновку головного фахівця відділу контролю за переміщенням кульних цінностей через митний кордон України Департаменту культури Київської міської державної адміністрації Стрижевського О. В. від 08.07.2016 № 70 вих. встановив, що ОСОБА_2 (ОСОБА_2) переміщував через митний кодон України монету, яка має культурну цінність, як предмет матеріальної культури, що має історичне значення, а тому для її переміщення потрібно мати Свідоцтво на право вивезення.
З матеріалів справи випливає, ОСОБА_2 (ОСОБА_2) Свідоцтво про право ввезення монети білого кольору «Один талер Марії Терезії» не мав.
Порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження встановлений статтями 196 - 197 МК.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 196 МК «не можуть бути пропущені через митний кордон України товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом».
Таким чином, частина предметів адміністративного правопорушення у цій справі, при переміщенні через митний кордон України підлягає обов'язковому письмовому декларуванню органу доходів і зборів у повному обсязі відповідно до вимог чинного законодавства України.
Пасажир - ОСОБА_2 (ОСОБА_2) митної декларації не заповнював, з приводу декларування монет до інспекторів органу доходів і зборів не звертався, самостійно обрав форму проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор» чим засвідчив про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами або таких, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження.
Своїми діями пасажир - ОСОБА_2 (ОСОБА_2) порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари на які законодавством України встановлені обмеження.
Враховуючи вищезазначене, дії вчинені ОСОБА_2 (ОСОБА_2) містять ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 471 МК, а саме порушення встановленого МК порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Керуючись статями 1, 8, 245, 247, 251, 252, 265, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення; 3, 458, 467, 471, 487, 495, 497, 522, 525, 526, 527, 528 МК, суд
ПОСТАНОВИВ:
Громадянина Німеччини ОСОБА_2 (ОСОБА_2), ІНФОРМАЦІЯ_1, який народився у місті Мелітополь (Україна), працюючого директором приватної компанії «SAARPFLEGE» в м. Сарбрюхен, проживаючого (зареєстрованого) за адресою: АДРЕСА_1, паспорт громадянина Німеччини НОМЕР_1, виданий 03 листопада 2011 року, визнати винним у порушенні митних правил, передбачених статтею 471 МК, та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу у розмірі 1 700,00 грн. (одна тисяча сімсот гривень), який необхідно сплатити за реквізитами: УДКСУ у Солом'янському районі; Код ЄДРПОУ: 38716451; МФО: 820019; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, р/р № 31113106705010. Призначення платежу: *;121; 38716451; 21081100; 01; с.106; код 095 від (ПІП платника), відповідно до статті 471 МК та постанови Солом'янського районного суду м. Києва від 21 липня 2016 року в справі про притягнення до адміністративної відповідальності № 760/12561/16-п (3/760/4803/16).
Безпосередні предмети порушення митних правил згідно з протоколом про порушення митних правил № 0300/10000/16 від 15 травня 2016 року, а саме:
- монету білого кольору з ознаками старовини на якій зображено портрет жінки та напис «R-IMP-BO-REG M-THERESIAD-G» на одному боці та двоглавий птах і напис «BURG-CO-TYR-1780-X ARCHID-AVST-DUX» на іншому боці, вартістю 632,82 грн. (шістсот тридцять дві гривні 82 копійки), яка зберігається у касі Київської міської митниці ДФС за адресою: Київ, бульвар Івана Лепсе, 8-а,- конфіскувати.
Стягнути з громадянина Німеччини ОСОБА_2 (ОСОБА_2), ІНФОРМАЦІЯ_1, який народився у місті Мелітополь (Україна), працюючого директором приватної компанії «SAARPFLEGE» в м. Сарбрюхен, проживаючого (зареєстрованого) за адресою: АДРЕСА_1, паспорт громадянина Німеччини НОМЕР_1, виданий 03 листопада 2011 року в дохід держави судовий збір у розмірі 275, 60 коп. (двісті сімдесят п'ять гривень 60 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі, до Апеляційного суду м. Києва через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Л. В. Шевченко