ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.07.2016 року Справа № 904/148/15
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сизько І.А. (доповідач)
суддів: Величко Н.Л., Кузнецової І.Л.,
при секретарі судового засідання: Крицька Я.Б.,
за участю представників сторін:
від позивача: Руденко С.О., довіреність №2523/15/10-16 від 15.03.2016р.;
від відповідача - 1: ОСОБА_2, довіреність №7/10-665 від 31.05.2016р.;
від відповідача - 2: ОСОБА_2, довіреність №7/10-665 від 31.05.2016р.;
від третьої особи - 1: Руденко С.О., довіреність №26 від 01.07.2016р.;
від третьої особи - 3: ОСОБА_3, довіреність №58 від 29.01.2015р;
від третьої особи - 4: Грицевська Т.В., довіреність №б/н від 04.01.2016р.;
представник третьої особи - 2 у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Державного підприємства "Придніпровська залізниця" та Міністерства інфраструктури України на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.12.2015р. у справі № 904/148/15
за позовом Міністерства інфраструктури України, м. Київ
до відповідача - 1: Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
до відповідача - 2: виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради, м.Дніпропетровськ
третя особа - 1, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державне підприємство "Придніпровська залізниця", м.Дніпропетровськ
третя особа - 2, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - 1: ОСОБА_5, м.Дніпропетровськ
третя особа - 3, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - 1: ОСОБА_6, м. Дніпропетровськ
третя особа - 4, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - 1: Комунальне виробниче підприємство Житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство Красногвардійського району, м.Дніпропетровськ
про визнання недійсними рішень
ВСТАНОВИВ:
В січні 2015 року Міністерство інфраструктури України звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Дніпропетровської міської ради про визнання недійсним рішення Дніпропетровської міської ради №35/7 від 26.02.2003р. "Про прийняття майна у комунальну власність територіальної громади міста та подальше його використання" в частині прийняття у комунальну власність територіальної громади міста Дніпропетровська майна у вигляді нежитлових приміщень №87 та №88, розташованих за адресою: АДРЕСА_1; визнання недійсним рішення Дніпропетровської міської ради №11/13 від 19.11.2003р. "Про прийняття у комунальну власність територіальної громади міста обласних житлово-комунальних підприємств "Південне", "Центральний", "Лівобережжя"" в частині прийняття у комунальну власність територіальної громади міста обласного житлового-комунального підприємства "Південне" з майном у вигляді нежитлових приміщень №87 та №88, розташованих за адресою: АДРЕСА_1, що увійшли за площею до акта приймання-передачі від 10.09.2003р.; визнання недійсним рішення виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради №3179 від 18.11.2004р. "Про внесення змін до рішень виконкому міської ради від 22.01.2004р. №277, від 16.02.2004р. №330, від 20.05.2004р. №1436 щодо передачі житлових будинків" в частині передачі з балансу ОЖКП "Південне" на баланс КВ ЖРЕП Красногвардійського району нежитлових приміщень №87 та №88, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 23.07.2015р. (т. 2 а.с.77-80)).
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 14.01.2015р. залучено до участі у справі третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору: Державне підприємство "Придніпровська залізниця" (далі ДП "Придніпровська залізниця") (на стороні позивача) та Комунальне виробниче підприємство Житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство Красногвардійського району (далі КВП ЖРЕП Красногвардійського району) (на стороні відповідача) (т. 1 а.с.1).
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 08.07.2015р. залучено до участі у справі третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (т.2 а.с.43-45).
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 23.07.2015р. залучено до участі у справі відповідача - 2 виконавчий комітет Дніпропетровської міської ради (т.2 а.с.95-97).
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 10.12.2015р. у справі №904/148/15 (у складі колегії суддів: головуючого судді Мілєвої І.В. (доповідач), суддів: Кесі С.Б., Суховарова А.В.) в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням господарського суду, Міністерство інфраструктури України та ДП "Придніпровська залізниця" подали апеляційні скарги, в яких просять рішення господарського суду від 10.12.2015р. у справі №904/148/15 скасувати, прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
В апеляційних скаргах Міністерство інфраструктури України та ДП "Придніпровська залізниця" посилаються на те, що рішення господарського суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права; судом першої інстанції не надано належної оцінки внутрішньому акту приймання-передачі спірних приміщень основних засобів №107 від 18.06.1996р. та неправомірно встановлено, що згідно даного акта спірні приміщення підлягали передачі у комунальну власність, тоді як за актом №107 нежитлові приміщення №87 та №88 були передані всередині ДП "Придніпровська залізниця" з балансу одного структурного підрозділу - Дніпропетровська дистанція цивільних споруд на баланс іншого структурного підрозділу ДФСК "Локомотив"; додаток копії акта №107 від 18.06.1996р. до акта приймання-передачі житлового фонду ДП "Придніпровська залізниця" на баланс ОЖКП "Південне" від 30.04.2003р. свідчить про обізнаність як Дніпропетровської обласної ради, так і ОЖКП "Південне" про те, що такі приміщення не підлягали передачі за рішенням від 24.04.2003р. №146-8/ХХІУ; відповідно до характеристики житлових будинків Придніпровської залізниці, які підлягали передачі на баланс ОЖКП "Південне", загальна площа будинку становила 3 721 м. кв. (загальна площа будинку на балансі - 3 808 м. кв.), з об'єктів, що передаються, виключено 70, 4 кв. м. у будинку за адресою: АДРЕСА_1, та у цій же характеристиці зазначено, що співвласником на цю площу, яка є нежитловими приміщеннями №87 та №88, є ДФСК "Локомотив"; згідно відповіді КЖЕП "Південне" №4593 від 17.08.2006р. напівпідвальне приміщення площею 70, 4 кв. м. у житловому будинку в м. Дніпропетровську по АДРЕСА_1 з балансу Придніпровської залізниці на баланс КЖЕП "Південне" не передавалось; за технічним паспортом на квартирний (багатоповерховий) житловий будинок АДРЕСА_1, складеним станом на 11.07.2003р., приміщення №87 та №88 площею 83, 1 кв. м. значаться за ДФСК "Локомотив"; Фондом державного майна України надано відомості, що ДП "Придніпровська залізниця" є балансоутримувачем нежитлових приміщень на цокольному поверсі №87 та №88 у житловому будинку літ. А-5, а Міністерство інфраструктури України значиться як орган управління; факт приймання-передачі житлового будинку з балансу на баланс, без дотримання сторонами такої передачі процедури, встановленої Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", не породжує права комунальної власності на окреме державне майно (нежитлові приміщення №87 та №88 в багатоквартирному житловому будинку), так само як і рішення ради про згоду прийняти майно у комунальну власність та подальша реєстрація такого права; за актом від 30.04.2003р. залізницею було передано житловий будинок без нежитлових приміщень №87 та №88, які не мають відношення до приміщень, які обслуговують житлові, та є будівлями для конторських та адміністративних цілей.
В відзиві на апеляційні скарги Дніпропетровська міська рада просить рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.12.2015р. у справі №904/148/15 залишити без змін, а апеляційні скарги Державного підприємства "Придніпровська залізниця" та Міністерства інфраструктури України - без задоволень.
Представники відповідача - 2, третіх осіб - 3, - 4 в судовому засіданні зазначили, що вважають рішення господарського суду законним та обґрунтованим, просять в задоволенні апеляційних скарг відмовити.
Представник третьої особи - 2 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, відзив на апеляційні скарги не надано.
29.02.2016р. третьою особою - 1 подано клопотання про зупинення провадження у справі на підставі п. 3 ч. 2 ст. 79 Господарського процесуального кодексу України до заміни третьої особи - 1 по справі ДП "Придніпровська залізниця" його правонаступником публічним акціонерним товариством "Українська залізниця". Клопотання судом відхиляється виходячи з наступного.
Відповідно до положень п. 3 ч. 2 ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд має право зупинити провадження у справі за клопотанням сторони, прокурора, який бере участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою у випадках заміни однієї з сторін її правонаступником.
Заміна однієї зі сторін її правонаступником внаслідок реорганізації підприємств, організації відбувається відповідно до ст. 25 Господарського процесуального кодексу України.
ПАТ "Українська залізниця" є юридичною особою, що утворена відповідно до Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування" та постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014р. №200 "Про утворення публічного акціонерного товариства "Українська залізниця"", згідно яких товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту.
Відповідно до ч. 2 ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
На момент розгляду справи Державне підприємство "Придніпровська залізниця" (код ЄДРПОУ 01073828) не припинило своєї діяльності. Доказів щодо наявності відповідного запису в реєстрі представниками сторін не надано.
Наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських об'єднань Державного підприємства "Придніпровська залізниця" не перешкоджає розгляду даної справи та вирішенню спору по суті.
Дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційних скарг, перевіривши повноту встановлення господарським судом обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Рішенням Дніпропетровської міської ради №35/7 від 26.02.2003р. "Про прийняття майна у комунальну власність територіальної громади міста та подальше його використання" вирішено прийняти у комунальну власність територіальної громади міста Дніпропетровська майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, що перебуває на балансі обласних житлово-комунальних підприємств "Південне", "Центральний", "Лівобережжя", "Аеродром", житлово-комунальної контори м. Дніпропетровська, розташоване на території міста, яке забезпечує колективні потреби виключно його територіальної громади.
Рішенням Дніпропетровської міської ради №11/13 від 19.11.2003р. "Про прийняття у комунальну власність територіальної громади міста обласних житлово-комунальних підприємств "Південне", "Центральний", "Лівобережжя"" вирішено прийняти у комунальну власність територіальної громади міста обласні житлово-комунальні підприємства "Південне", "Центральний", "Лівобережжя" з майном, будівлями та спорудами, що перебувають на їх балансі відповідно до актів приймання-передачі від 18.08.2003р., від 10.09.2003р. та від 12.09.2003р.
18.11.2004р. виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради, розглянувши лист управління житлового господарства міської ради від 20.09.2004р. №3/3396, прийнято рішення №3179 "Про внесення змін до рішень виконкому міської ради від 22.01.2004р. №277, від 16.02.2004р. №330, від 20.05.2004р. №1435 щодо передачі житлових будинків", яким зобов'язано комунальне житлово-експлуатаційне підприємство (КЖЕП) "Південне" передати на баланс Комунальному виробничому житловому ремонтно-експлуатаційному підприємству (КВЖРЕП) Красногвардійського району житлові будинки, у тому числі житловий будинок по АДРЕСА_1 у м. Дніпропетровську загальною площею 3 832, 8 кв. м.
На думку позивача, спірні рішення Дніпропетровської міської ради та виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради в частині, яка стосується нежитлових приміщень №87 та №88 в АДРЕСА_1, порушують права власника цих приміщень - Міністерства інфраструктури України, оскільки суб'єктом управління державним майном, яке закріплено за ДП "Придніпровська залізниця", на момент передачі житлового фонду на баланс ОЖКП "Південне" було Міністерство транспорту України (наразі - Міністерство інфраструктури України).
За п. 4 ч. 1 ст. 268 Цивільного кодексу України (в редакції, що діяла на момент винесення спірних рішень), позовна давність не поширюється на вимогу власника або іншої особи про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено його право власності або інше речове право.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку здійснення судочинства" п. 4 ч. 1 ст. 268 Цивільного кодексу України виключено. Одночасно у п. 3 ч. 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку здійснення судочинства" зазначено, що протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом особа має право звернутися до суду з позовом про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено право власності або інше речове право особи.
Згідно п. 4 Указу Президента України "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності" нормативно-правові акти Верховної Ради України і Президента України набирають чинності через десять днів з дня їх офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня їх опублікування в офіційному друкованому виданні.
Публікація Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку здійснення судочинства" в друкованому виданні "Офіційний вісник України" здійснена 23.01.2012р., отже позивач звернувся з позовом до суду 14.01.2015р. в межах строку позовної давності.
В ч. 1 ст. 2 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" визначено, що об'єктами передачі згідно з цим Законом є: цілісні майнові комплекси підприємств, установ, організацій, їх структурних підрозділів; нерухоме майно (будівлі, споруди, у тому числі об'єкти незавершеного будівництва, приміщення); інше окреме індивідуально визначене майно підприємств; акції (частки, паї), що належать державі або суб'єктам права комунальної власності у майні господарських товариств; об'єкти житлового фонду, гуртожитки та інші об'єкти соціальної інфраструктури (навчальні заклади, заклади культури (крім кінотеатрів), фізичної культури та спорту, охорони здоров'я (крім санаторіїв, профілакторіїв, будинків відпочинку та аптек), соціального забезпечення, дитячі оздоровчі табори), які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій або не увійшли до статутного капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у тому числі не завершені будівництвом.
Ініціатива щодо передачі об'єктів права державної та комунальної власності може виходити відповідно від органів, уповноважених управляти державним майном, Національної академії наук, інших аналогічних самоврядних організацій, яким передано в користування державне майно, місцевих органів виконавчої влади, відповідних органів місцевого самоврядування (ст. 3 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності").
Відповідно до положень ч. 1 та ч. 2 ст. 4 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", передача об'єктів з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням: Кабінету Міністрів України - щодо об'єктів, визначених у абзацах 2 - 5 ч. 1 ст. 2 цього Закону (крім нерухомого майна, призначеного виключно для розміщення дошкільних навчальних закладів); органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій - щодо об'єктів, визначених в абзаці 6 ч. 1 ст. 2 цього Закону, та нерухомого майна, призначеного виключно для розміщення дошкільних навчальних закладів; передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом.
Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом (ч. 2 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
В листі №7/21-6б-2067 від 12.04.2000р. Міністерство транспорту України зазначає, що розглянувши пропозицію Укрзалізниці і Придніпровської залізниці не заперечує щодо передачі 101 житлового будинку (див. додаток) з державної власності у комунальну власність Дніпропетровської обласної державної адміністрації.
У додатку до листа Міністерства транспорту України №7/21-6б-2067 від 12.04.2000р. міститься перелік об'єктів житлового фонду Придніпровської залізниці для передачі державному житлово-комунальному підприємству "Південне" в м. Дніпропетровську, де зазначено житловий будинок АДРЕСА_1 (загальна площа 2 889 кв. м.).
Отже, Міністерство транспорту України не заперечувало та надало згоду ДП "Придніпровська залізниця" передати буд. АДРЕСА_1 з державної власності у комунальну власність.
24.04.2003р. Дніпропетровською обласною радою прийнято рішення №146-8/ХХІУ, яким надано згоду на прийняття до спільної власності територіальних громад області від Придніпровської залізниці житлового фонду та об'єктів соціальної інфраструктури, необхідних для його обслуговування, з подальшою передачею їх на баланс обласного житлово-комунального підприємства "Південне".
30.04.2003р. за актом приймання-передачі житлового фонду ДП "Придніпровська залізниця" на баланс ОЖКП "Південне", затвердженого заступником голови Дніпропетровської облдержадміністрації, ДП "Придніпровська залізниця" передало на баланс ОЖКП "Південне" житловий будинок АДРЕСА_1 загальною площею 3 721 кв. м (з яких: жила площа квартир 1 742 кв. м., загальна площа квартир 2 889 кв. м.).
В п. 8 акта приймання-передачі житлового фонду ДП "Придніпровська залізниця" на баланс ОЖКП "Південне" від 30.04.2003р. зазначено, що підприємство, в повному господарському віданні або в оперативному управлінні якої перебував будинок передала, УЖКГ прийняв, зокрема, таку документацію: технічний паспорт на будинок, копію акта приймання-передачі приміщення ДФСК "Локомотив" загал. площ. 70, 4 кв. м.
Акт від 30.04.2003р. приймання-передачі житлового фонду ДП "Придніпровська залізниця" на баланс ОЖКП "Південне" підписаний представниками ДП "Придніпровська залізниця", а саме: в.о. начальника Дніпропетровської дистанції цивільних споруд Придніпровської залізниці ОСОБА_8 та в.о. головного бухгалтера Дніпропетровської дистанції цивільних споруд Придніпровської залізниці ОСОБА_7
За висновком комісії, зазначеному в акті приймання-передачі основних засобів №107 від 18.06.1996р., нежитлові приміщення кв. №87, №88, розташовані за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 70,4 кв. м., знаходились у задовільному стані та підлягали передачі.
В технічному паспорті на квартирний (багатоповерховий) житловий будинок АДРЕСА_1 станом на 11.07.2003р. значиться загальна площа будинку АДРЕСА_1 3 832,8 кв. м.
10.09.2003р. складено акт приймання-передачі із спільної власності територіальних громад області у комунальну власність територіальної громади міста Дніпропетровська цілісного майнового комплексу обласного житлово-комунального підприємства "Південне". Акт складений на підставі розпорядження голови обласної ради від 10.09.2003р. №171-р "Про передачу із спільної власності територіальних громад області у власність територіальної громади міста Дніпропетровська цілісного майнового комплексу обласного житлово-комунального підприємства "Південне" та рішення Дніпропетровської міської ради від 26.02.2003р. №35/7. Серед переліку будинків житлового фонду ОЖКП "Південне", що передаються до комунальної власності територіальної громади м. Дніпропетровська, міститься буд. АДРЕСА_1 загальною площею 3 808 кв. м.
За актом приймання-передачі основних засобів №96 від 01.03.2004р. буд. АДРЕСА_1 здано з балансу ОЖКП "Південне" та прийнято на баланс КВЖРЕП Красногвардійського району.
Згідно технічного паспорту на нежитлові приміщення №87 та №88 по АДРЕСА_1 станом на 26.06.2006р. їх площа становить 83,1 кв. м. (т.1 а.с.32-36).
Виконавчим комітетом Красногвардійської районної ради м. Дніпропетровська на підставі рішення від 19.05.2006р. №154/1 видано ОСОБА_5 ордер НОМЕР_1 серія ІІІ на право зайняття окремої АДРЕСА_1 (т.2 а.с.37-38).
Згідно витягу №26274449 від 01.06.2010р. про реєстрацію права власності на нерухоме майно Комунального підприємства "Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації" Дніпропетровської міської ради, квартира АДРЕСА_2 на праві приватної власності належить ОСОБА_6 на підставі договору купівлі-продажу від 30.04.2010р.
В ст. 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", в редакції станом на час виникнення даних правовідносин, встановлено, що з державної у комунальну власність передаються безоплатно такі об'єкти: житлові будинки (разом із вбудованими та прибудованими нежилими приміщеннями) та гуртожитки (в тому числі не завершені будівництвом); заклади освіти, дошкільного виховання, культури (крім кінотеатрів), фізичної культури та спорту, охорони здоров'я (крім санаторіїв, профілакторіїв, будинків відпочинку та аптек), соціального забезпечення, дитячі оздоровчі табори, в тому числі не завершені будівництвом; підприємства міського і приміського транспорту, шляхового господарства, а також акції (частки, паї) господарських товариств, створених на базі їх майна (у разі якщо щодо них не було прийнято рішення про закріплення їх у державній власності); аеропорти цивільної та колишні аеропорти військової авіації, які не мають можливості самостійно забезпечувати свою сертифікаційну придатність, за поданням Міністерства транспорту України та Міністерства оборони України. Безоплатно можуть передаватися також інші об'єкти права державної власності, визначені статтею 2 цього Закону, якщо такі об'єкти не менше двох разів пропонувалися до продажу конкурентними способами приватизації, але не були реалізовані. Разом з житловим фондом передаються вбудовані і прибудовані приміщення, зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання та водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, обладнання тощо). Передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Форма акта приймання-передачі затверджується Кабінетом Міністрів України. Право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі.
Таким чином, житловий будинок по АДРЕСА_1 в м. Дніпропетровську разом з нежитловим приміщенням, яке знаходилось на балансі ДФСК "Локомотив" загальною площею 70,4 кв. м., було передано на баланс ОЖКП "Південне" відповідно до вимог ст. 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" (в редакції станом на час виникнення даних правовідносин), оскільки зазначеною нормою визначено, що з державної у комунальну власність передаються безоплатно житлові будинки (разом із вбудованими та прибудованими нежилими приміщеннями).
В ст. 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 2 роз'яснення Вищого господарського суду України від 26.01.2000р. №02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів", підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що спірними рішеннями Дніпропетровської міської ради №35/7 від 26.02.2003р. та №11/13 від 19.11.2003р., рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради №3179 від 18.11.2004р. прийнято у комунальну власність територіальної громади міста Дні пропетровська із спільної власності територіальних громад Дніпропетровської області майно, яке вказано в переліку до цих рішень, та постановлено на баланс житлово-експлуатаційних підприємств.
Доводи скаржників про те, що спірні приміщення №87 та №88 в буд. АДРЕСА_1 у м. Дніпропетровську не передавались в комунальну власність є необґрунтованими та спростовуються наявними матеріалами.
В рішенні Дніпропетровської міської ради №35/7 від 26.02.2003р. та в додатку до нього взагалі не зазначений будинок АДРЕСА_1.
Рішення Дніпропетровської міської ради №11/13 від 19.11.2003р. (в якому є посилання на акт приймання передачі від 10.09.2003р.) стосується буд. АДРЕСА_1 загальною площею 3 808 кв. м., рішення виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради №3179 від 18.11.2004р. разом з додатком 2 також стосується буд. АДРЕСА_1 загальною площею 3 832, 8 кв. м. Окремо спірні приміщення №87 та №88 із визначенням їх площі в наведених рішеннях на зазначені.
Слід зауважити, що житловий будинок по АДРЕСА_1 в м. Дніпропетровську було передано на баланс ОЖКП "Південне" на підставі рішення Дніпропетровської обласної ради від 24.04.2003р. №146-8/ХХІУ (т.2 а.с.153-156), яке позивачем у даній справі не оскаржується.
Позивач, викладаючи позовні вимоги, просив визнати недійсними рішення в частині, яка стосується спірних приміщень, без зазначення їх площі, тоді, як вбачається з матеріалів справи, загальна площа буд. АДРЕСА_1 у м. Дніпропетровську та площа кв. №87 та №88 в даному будинку постійно змінювались.
Посилання скаржників в апеляційних скаргах на додаток Б до Державних будівельних норм України "Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення ДБН В.2.2-15-2005", затверджених наказом Держбуду України №80 від 18.05.2005р., згідно якого відповідні спірні приміщення не віднесені до житлового фонду і є самостійними об'єктами цивільно-правових відносин, а тому не можуть бути передані з державної у комунальну власність разом з житловим будинком по АДРЕСА_1 у м. Дніпропетровську, є безпідставним, оскільки на час виникнення спірних правовідносин відповідного документа ще не існувало.
Щодо посилання скаржників на лист КЖЕП "Південне" від 17.08.2006р. №4593, відповідно якого при передачі житлового будинку АДРЕСА_1 у м. Дніпропетровську спірні приміщення №87 та №88 на баланс КЖЕП "Південне" не передавались, то листом №144 від 28.11.2012р. КЖЕП "Південне" повідомило ДФСК "Локомотив" про те, що житловий будинок АДРЕСА_1 прийнято на баланс підприємства від Придніпровської залізниці на 01.05.2003р. в повному обсязі, загальною площею 3 791,0 кв. м. згідно з технічним паспортом №15-82 від 01.01.2003р.
Згідно ст. 32, ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору; кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
За викладених обставин, місцевий господарський суд правомірно відмовив в задоволенні позовних вимог. Наведені в апеляційних скаргах доводи не спростовують висновки суду першої інстанції, тому відсутні підстави для скасування рішення господарського суду.
Згідно ч. 1 ст. 25 Господарського процесуального кодексу України, у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Суд апеляційної інстанції вважає за необхідне замінити в порядку ст. 25 Господарського процесуального кодексу України третю особу - 4 по справі Комунальне виробниче підприємство Житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство Красногвардійського району м. Дніпропетровська його правонаступником - Комунальним підприємством "Житлове господарство Красногвардійського району" Дніпропетровської міської ради, оскільки згідно з Статутом, затвердженим рішенням міської ради №48/30 від 26.12.2012р., Комунальне підприємство "Житлове господарство Красногвардійського району" Дніпропетровської міської ради є правонаступником Комунального виробничого підприємства Житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство Красногвардійського району м. Дніпропетровська.
Керуючись ст. ст. 25, 99, 101, 102, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Замінити третю особу - 4 по справі №904/148/15 Комунальне виробниче підприємство Житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство Красногвардійського район, м. Дніпропетровська його правонаступником - Комунальним підприємством "Житлове господарство Красногвардійського району" Дніпропетровської міської ради (ідентифікаційний код 03341240).
Апеляційну скаргу Міністерства інфраструктури України, м. Київ залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Державного підприємства "Придніпровська залізниця", м.Дніпропетровськ залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.12.2015р. по справі №904/148/15 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до Вищого господарського суду України через апеляційний господарський суд.
Головуючий суддя І.А. Сизько
Суддя Н.Л. Величко
Суддя І.Л. Кузнецова
(Повний текст постанови складений 01.08.2016р.)