Постанова № 59377951, 02.08.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.08.2016
Номер справи
295/5525/16-а
Номер документу
59377951
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Перекупка І.Г.

Суддя-доповідач:Капустинський М.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"02" серпня 2016 р. Справа № 295/5525/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Мацького Є.М.

Шидловського В.Б.,

за участю секретаря судового засідання Гунько Л.В.,

позивача та представника апелянта, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "11" травня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про нарахування та виплату в повному обсязі призначеної пенсії, з урахуванням додатково наданих документів,

ВСТАНОВИВ:

В квітні 2016р. ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести нарахування та виплачувати призначену йому з 21.12.2010 року пенсію, відповідно додатково наданих документів для перерахунку пенсії - довідки командира військової частини А 1435 (правонаступника в/ч А 2038) за № 249/89 від 14.03.2016 року про нараховане та виплачене грошове забезпечення та п.13 розрахункової книжки НОМЕР_1 (в матеріалах пенсійної справи), з врахуванням проведених виплат з грудня 2008 року по грудень 2010 року (часу звільнення у запас) грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за тривалу безперервну календарну військову службу, індексації та одноразової грошової допомоги в разі звільнення з військової служби, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Позивач також просив стягнути сплачений судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп..

Ухвалою судді Богунського районного суду міста Житомира від 11.05.2016 року адміністративний позов у частині вимог за період з 21.10.2010 року по 31.09.2015 року включно залишено без розгляду.

Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 11.05.2016р. позов задоволено частково.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01.10.2016 року провести нарахування та виплачувати призначеної позивачу пенсії, відповідно додатково наданих документів для перерахунку пенсії довідки командира військової частини А 1435 (правонаступника в/ч А 2038) за №249/89 від 14.03.2016 року про нараховане та виплачене грошове забезпечення та п. 13 розрахункової книжки НОМЕР_1 (в матеріалах пенсійної справи), з врахуванням проведених виплат з грудня 2008 року по грудень 2010 року (часу звільнення у запас) грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за тривалу безперервну календарну військову службу, індексації та одноразової грошової допомоги в разі звільнення з військової служби, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування

Стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача 551,20 грн. сплаченого судового збору.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулось до суду зі скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в позові. В апеляційній скарзі відповідач зазначає про те, що надбавки, доплати, підвищення є виключно щомісячними додатковими видами грошового забезпечення і до їх складу не відносяться щомісячні винагороди, одноразові види грошового забезпечення та індексація , які згідно ч.ч.2,3 ст.9 Закону №2011 визначені як окремі види грошового забезпечення.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що позивач 21.12.2010 року перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

14.03.2016р. року позивачу видано довідку командира військової частини А 1435 (правонаступника в/ч А 2038) про додаткові види його грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 24 календарні місяці перед звільненням.

В березні 2016 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та Житомирського обласного військового комісаріату з заявами про перерахунок та виплату позивачу призначеної пенсії відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з урахуванням вказаної довідки.

Листом від 06.04.2016р. року №512/Х-ІІ управління відмовило у перерахунку пенсії, посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року по справі №4-рп/2015, зазначивши, що пенсія обчислюється виходячи з грошового забезпечення, визначеного у статтях 43, 63 Закону №2262-XII до якого належить лише надбавки, доплати і підвищення, а одноразові додаткові виплати, про які зазначав в заяві позивач, не входять до складу грошового забезпечення і тому включатись при її обчисленні не можуть (а.с.12-14).

На звернення позивача з приводу перерахунку пенсії, Житомирський обласний військовий комісаріат у листі від 22.03.2016 року №1794 рекомендував для перерахунку пенсії звернутись до ПФУ і надати додаткові документи (а.с.18).

Наведені обставини слугували підставою звернення позивача з даним позовом до суду.

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким позов задоволено частково, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною третьою цієї ж статті Закону (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 41 Закону №1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі - постанова №393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації. Частиною першою статті 9 Закону №2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (п.3 цієї постанови). Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови №1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений ст.9-1 Закону №2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом №2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч.1 ст.10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою №1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (пп. 3 п.5 постанови №1294, пп. 30.4 п.30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (пп.3 п.5 постанови №1294, пп.33.1, 33.3 п.33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Отже, зазначені виплати є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону №2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців в разі нарахування та сплати з них єдиного внеску, а тому з врахуванням їх розміру має обчислюватись пенсія.

У відповідності до ст.7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. №2464-VІ єдиний внесок для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, а саме: підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, військових частин та органів, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства, нараховується на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги або компенсації відповідно до законодавства.

В матеріалах справи міститься довідка від 14.03.2016р. №249/89 (а.с.21), з якої вбачається, що позивачу була нарахована: грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та грошова винагорода за тривалу безперервну військову службу. Із зазначених сум, крім сум індексації, сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, на переконання колегії суддів, суд першої інстанції помилково зобов'язав відповідача провести нарахування та виплачувати пенсію позивачу з врахуванням індексації, оскільки доказів сплати єдиного внеску з зазначених сум індексації матеріали справи не містять.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та винагорода за тривалу безперервну військову службу, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Неврахування відповідачем вказаних виплат при призначенні пенсії позивачу є неправомірним.

Така правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена Верховним Судом України у постанові від 10.03.2015 року у справі №21-70а15.

Відповідно до ст.244-2 Кодексу адміністративного судочинства України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Що стосується одноразової грошової допомоги при звільненні, то колегія зазначає наступне.

Відповідно до п.2 ст.15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ, військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

За змістом частини сьомої статті 7 Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України. У Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 р. №1170, прямо зазначено, що не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зокрема, на одноразову допомогу військовослужбовцям при звільненні з військової служби.

Відтак, на виплачену позивачеві одноразову допомогу військовослужбовцям при звільненні з військової служби у сумі 44362,50 грн. не нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, оскільки така виплата є одноразовою, не має систематичного характеру і, на переконання колегії суддів, не входить до грошового забезпечення при призначенні пенсії.

Наведене підтверджується також відповіддю Військової частини від 13.07.2016р. №249/517, отриманою на запит суду.

Слід також зазначити, що сума одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби не віднесена до переліку додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, визначених ПКМУ від 07 листопада 2007 року №1294, на які нараховується єдиний соціальний внесок, а тому не може враховуватись для перерахунку пенсії позивачеві, проте суд першої інстанції даного також не врахував.

Крім того, зважаючи на виникнення обставин, що спричинили виникнення права позивача на перерахунок пенсії в майбутньому (з 01.10.2016р. як зазначено в рішенні), колегія суддів вважає, що суд першої інстанції помилково визначив дату перерахунку пенсії з 01 жовтня 2016 року, а не з 01 жовтня 2015 року.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про скасування рішення суду першої інстанції в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з врахуванням індексації, одноразової грошової допомоги в разі звільнення з ухваленням нового - про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково.

Постанову Богунського районного суду м. Житомира від "11" травня 2016 р. скасувати в частині зобов"язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01.10.2015 року провести нарахування та виплачувати призначеної ОСОБА_3 пенсії з врахуванням проведених виплат з грудня 2008 року по грудень 2010 року (часу звільнення у запас) індексації та одноразової грошової допомоги в разі звільнення з військової служби, з яких не справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Прийняти нову постанову про відмову ОСОБА_3 в задоволенні позову в цій частині.

Змінити постанову Богунського районного суду м. Житомира від 11 травня 2016р. в частині періоду порушених прав позивача, зобов'язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01.10.2015 року провести нарахування та виплачувати призначену ОСОБА_3 пенсії, відповідно додатково наданих документів для перерахунку пенсії - довідки командира військової частини А 1435 (правонаступника в/ч А 2038) за № 249/89 від 14.03.2016 року про нараховане та виплачене грошове забезпечення та п. 13 розрахункової книжки ББ № 124452 (в матеріалах пенсійної справи), з врахуванням проведених виплат з грудня 2008 року по грудень 2010 року (часу звільнення у запас) грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за тривалу безперервну календарну військову службу, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: Є.М. Мацький

В.Б. Шидловський

Повний текст cудового рішення виготовлено "02" серпня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,12443

3- відповідачу/відповідачам: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Ольжича, 7,м.Житомир,10003

- ,