Ухвала суду № 59377762, 26.07.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2016
Номер справи
816/276/16
Номер документу
59377762
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2016 р.Справа № 816/276/16

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого судді Бартош Н.С.,

Суддів: Мельнікової Л.В., Донець Л.О.

при секретарі Дорошенко Д.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Лохвицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 12.04.2016р. по справі № 816/276/16

за позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта»

до Лохвицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області

про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування наказу і податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ПАТ «Укрнафта», звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив: визнати протиправним та скасувати наказ Лохвицької ОДПІ «Щодо проведення документальної невиїзної позапланової перевірки» № 168 від 23.10.2015 р.; визнати протиправними дії Лохвицької ОДПІ по проведенню перевірки, результати якої оформлені актом № 78/16-17-15/403739509 від 05.11.2015 р. «Про результати проведення документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків договору №999/97 - уповноважена особа НГВУ «Полтаванафтогаз» ПАТ «Укрнафта» 22525915 (код ЄДРПОУ 403739509) з питань своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобовязань по рентній платі за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини»; визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Лохвицької ОДПІ № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2 від 23.11.2015 р.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.04.2016р. по справі № 816/276/16 позовні вимоги задоволено.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 12.04.2016р. по справі № 816/276/16 та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

Позивач подав письмові заперечення на апеляційну скаргу, де наполягає на законності судового рішення та просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Колегія суддів визнала за можливе розглянути справу з урахуванням положень ч. 1 ст. 41 та ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ПАТ «Укрнафта» (ідентифікаційний код 00135390) як юридична особа, має філію Нафтогазовидобувне управління «Полтаванафтогаз» ПАТ «Укрнафта» (без права юридичної особи), яке відповідальне за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору № 999/97 від 24.12.1997 р. «Про спільну інвестиційну і виробничу діяльність, не повязану із створенням юридичної особи з освоєння та розробки родовищ» (а.с. 20-22, т. 1).

На підставі наказу № 168 від 23.10.2015 р. Лохвицькою ОДПІ 02.11.2015 р. проведено невиїзну документальну перевірку уповноваженої особи договору № 999/97 від 24.12.1997 р. НГВУ «Полтаванафтогаз» ПАТ «Укрнафта» з питань своєчасності сплати податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини (природний газ, газовий конденсат) за І квартал 2015 року по строку сплати 20.05.2015 р., а також сплати авансових внесків з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини (природний газ, газовий конденсат) по строкам сплати 30.05.2015 р., 30.06.2015 р., 30.07.2015 р.

Підставою для прийняття оспорюваних позивачем податкових повідомлень-рішень слугував акт № 78/16-17-15/403739509 від 05.11.2015 р., в якому перевіряючими були зафіксовані порушення п. п 257.4, 257.5 ст. 257 ПК України, а саме: несвоєчасна сплата податкових зобовязань з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводнів (природний газ, газовий конденсат) по строкам сплати 20.05.2015 р., 30.05.2015 р., 30.06.2015 р., 30.07.2015 р. (а.с. 13-14, т. 1).

У звязку з цим, спірним податковим повідомленням-рішенням № НОМЕР_2, за затримку сплати суми грошового зобовязання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (природний газ) застосовано штраф у розмірі 20 % на суму 116124985,55 грн., а спірним податковим повідомленням-рішенням № НОМЕР_1, за затримку сплати суми грошового зобовязання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (газовий конденсат) застосовано штраф у розмірі 20 % на суму 5833803,48 грн. (а.с. 16, 18, т. 1).

Позивач скористався правом адміністративного оскарження спірних податкових повідомлень-рішень, але рішеннями ГУ ДФС у Полтавській області № 364/10/16-31-10-04-11 від 02.02.2016 р. та ДФС України № 4142/6/99-99-10-01-02-25 від 25.02.2016 р. податкові повідомлення-рішення Лохвицької ОДПІ № НОМЕР_2 та № НОМЕР_1 від 23.11.2015 р. залишені без змін, а скарги позивача без задоволення (а.с. 84-95, т. 1).

На погодившись з наказом про проведення перевірки, діями по проведенню перевірки та прийнятими відповідачем податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до суду першої інстанції із вищевказаними позовними вимогами.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов до висновку про їх обґрунтованість.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Судовим розглядом встановлено, що начальником Лохвицької ОДПІ ОСОБА_1 23.10.2015 р. виданий наказ № 168 «Щодо проведення документальної невиїзної позапланової перевірки», яким на 02.11.2015 р. призначено проведення документальної невиїзної позапланової перевірки уповноваженої особи договору № 999/97 від 24.12.1997 р. НГВУ «Полтаванафтогаз» ПАТ «Укрнафта» з питань своєчасності сплати податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини (природний газ, газовий конденсат) за І квартал 2015 року по строку сплати 20.05.2015 р., а також сплати авансових внесків з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини (природний газ, газовий конденсат) по строкам сплати 30.05.2015 р., 30.06.2015 р., 30.07.2015 р. Зазначений наказ разом із письмовим повідомленням про дату і місце проведення перевірки № 14 від 23.10.2015 р. надісланий платнику податків та отриманий ним 26.10.2015 р., що позивачем по справі не заперечувалося (а.с. 206-208, т. 1).

Зі змісту оспорюваного позивачем наказу про проведення перевірки вбачається, що підставою для її проведення вказаний, зокрема, пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України.

Відповідно до пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78.1 ПК України, документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

З аналізу наведеної норми ПК України вбачається, що підставою для призначення позапланової документальної перевірки є факт відсутності відповіді платника на запит контролюючого органу про порушення податкового законодавства.

Відповідно до п. п. 79.1, 79.2 ст. 79 ПК України, документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених ст. 77 та 78 цього Кодексу. Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.

З аналізу зазначеної норми права вбачається, що проведення документальної невиїзної перевірки можу бути розпочате лише за умови наявності законних підстав для проведення такої перевірки, визначених ст. ст. 77, 78 ПК України.

Судовим розглядом встановлено, що Лохвицькою ОДПІ на адресу позивача не направлялося жодного запиту щодо надання пояснень та їх документального підтвердження, що відповідачем по справі не заперечувалося, а тому у відповідача не було законних підстав для видання наказу про проведення документальної невиїзної перевірки.

Враховуючи те, що контролюючим органом перевірка була проведена без належних правових підстав, акт перевірки № 78/16-17-15/403739509 від 05.11.2015 р. не є належним носієм доказової бази, а винесені на підставі акту перевірки контролюючим органом податкові повідомлення-рішення також є неправомірними.

При цьому, колегія суддів зазначає, що аналізованими вище нормами ПК, з дотриманням балансу публічних і приватних інтересів, встановлені умови та порядок прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок, зокрема документальних позапланових невиїзних. Лише їх дотримання може бути належною підставою наказу про проведення перевірки. З наказом про перевірку, відомостями про дату її початку та місце проведення платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до її початку. Невиконання вимог пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 та п. 79.2 ст. 79 ПК призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої.

Наведене узгоджується з правовою позицією Верховного суду України, викладеною у постанові від 27.01.2015 р. по справі № 21-425а14.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 244-2 КАС України, висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування наказу Лохвицької ОДПІ № 168 від 23.10.2015 р. «Щодо проведення документальної невиїзної позапланової перевірки» та визнання протиправними дій Лохвицької ОДПІ по проведенню перевірки, результати якої оформлені актом № 78/16-17-15/403739509 від 05.11.2015 р.

Щодо прийнятих контролюючим органом податкових повідомлень-рішень № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2 від 23.11.2015 р., колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

З 01.01.2015 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 р. № 71-VIII (далі Закон № 71-VIII), яким скасований загальнодержавний податок плата за користування надрами та запроваджений новий рентна плата, зокрема, за користування надрами для видобування корисних копалин, передбачена ст. 252 ПК України. Форма податкової декларації з рентної плати затверджена наказом Міністерства фінансів України № 719 від 17.08.2015 р., який набув чинності 29.09.2015 р.

За висновками акту перевірки № 78/16-17-15/403739509 від 05.11.2015 р., перевіркою встановлено порушення термінів сплати рентної плати:

1) за користування надрами для видобування вуглеводнів (природний газ, газовий конденсат): по рентній платі за користування надрами для видобування природного газу: відповідно до розрахунків податкового зобовязання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (природного газу) за І кв. 2015р. платником самостійно задекларовано податкові зобовязання, що підлягають сплаті в розмірі: 189832893,54 грн. (дод. 2 вх. № НОМЕР_3 від 12.05.2015 р.), граничний термін сплати 20.05.2015 р. Станом на 20.05.201 5р. в інтегрованій картці платника (далі - ІКП) рахувалася переплата в сумі 17772881,50 грн. з урахуванням якої залишилась не сплаченою рентна плата в сумі 172060012,04 грн. Фактично погашення недоїмки відбувалося частково: в сумі 142843031,62 грн. платіжним дорученням № 94 від 26.06.2015 р., тобто з затримкою на 37 днів, в сумі 29216980,42 грн. платіжним дорученням № 137 від 28.07.2015 р., тобто з затримкою на 70 днів; 854325,24 грн. (дод. 2 вх. № НОМЕР_4 від 12.05.2015 р.), граничний термін сплати 20.05.2015 р. Станом на 20.05.2015 р. нарахована сума рентної плати залишилась не сплаченою в повному обсязі. Фактично погашення недоїмки відбулося платіжним дорученням № 137 від 28.07.2015 р., тобто з затримкою на 70 днів; 1289866,26 грн. (дод.2 вх. № НОМЕР_5 від 12.05.2015 р.), граничний термін сплати 20.05.2015 р. ;111481859,70 грн. (дод. 2 вх .№ НОМЕР_6 від 12.05.2015 р.), граничний термін сплати 20.05.2015 р. Станом на 20.05.2015 р. нарахована сума рентної плати залишилась не сплаченою в повному обсязі. Фактично погашення недоїмки відбулося платіжним дорученням № 137 від 28.07.2015 р., тобто з затримкою на 70 днів.

На підставі розрахунків податкового зобовязання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (природного газу) за І кв. 2015р. в ІКП нараховані авансові внески з рентної плати, що підлягають сплаті в розмірі: 41479555,88 грн. (дод.2 вх. № НОМЕР_7 від 12.05.2015 р.), граничний термін сплати 30.05.2015 р. Станом на 30.05.2015р. нарахована сума авансових внесків з рентної плати залишилась не сплаченою в повному обсязі. Фактично погашення недоїмки відбулося платіжним дорученням № 168 від 28.08.2015 р., тобто з затримкою на 90 днів; 210494,16 грн. (дод. 2 вх. № НОМЕР_8 від 12.05.2015 р.), граничний термін сплати 30.05.2015 р. Станом на 30.05.2015 р. нарахована сума авансових внесків з рентної плати залишилась не сплаченою в повному обсязі. Фактично погашення недоїмки відбулося платіжним дорученням № 168 від 28.08.2015 р., тобто з затримкою на 90 днів; 63277631,18 грн. (дод. 2 вх .№ НОМЕР_3 від 12.05.2015 р.), граничний термін сплати 30.05.2015 р. Станом на 30.05.2015 р. нарахована сума авансових внесків з рентної плати залишилась не сплаченою в повному обсязі. Фактично погашення недоїмки відбулося платіжним дорученням № 168 від 28.08.2015 р., тобто з затримкою на 90 днів; 284775,08 грн. (дод. 2 вх. № НОМЕР_4 від 12.05.2015 р.), граничний термін сплати 30.05.2015 р. Станом на 30.05.2015 р. нарахована сума авансових внесків з рентної плати залишилась не сплаченою в повному обсязі. Фактично погашення недоїмки відбулося платіжним дорученням № 168 від 28.08.2015 р., тобто з затримкою на 90 днів; 429955,42 грн. (дод. 2 вх. № НОМЕР_5 від 12.05.2015 р.), граничний термін сплати 30.05.2015 р. Станом на 30.05.2015 р. нарахована сума авансових внесків з рентної плати залишилась не сплаченою в повному обсязі. Фактично погашення недоїмки відбулося платіжним дорученням № 168 від 28.08.2015 р., тобто з затримкою на 90 днів; 37160619,90 грн. (дод. 2 вх. № НОМЕР_6 від 12.05.2015 р.), граничний термін сплати 30.05.2015 р. Станом на 30.05.2015 р. нарахована сума авансових внесків з рентної плати залишилась не сплаченою в повному обсязі. Фактично погашення недоїмки відбулося платіжним дорученням № 168 від 28.08.2015 р., тобто з затримкою на 90 днів; 4149555,88 грн. (дод. 2 вх. № НОМЕР_7 від 12.05.2015 р.), граничний термін сплати 30.06.2015 р. Станом на 30.06.2015 р. нарахована сума авансових внесків з рентної плати залишилась не сплаченою в повному обсязі. Фактично погашення недоїмки відбувалося частково: в сумі 6951024,20 грн. платіжним дорученням № 168 від 28.08.2015 р., тобто з затримкою на 59 днів, в сумі 34528531,68 грн. платіжним дорученням № 223 від 30.09.2015 р., тобто з затримкою на 92 дні; 210494,16 грн. (дод. 2 вх. № НОМЕР_8 від 12.05.2015 р.), граничний термін сплати 30.06.2015 р. Станом на 30.06.2015 р. нарахована сума авансових внесків з рентної плати залишилась не сплаченою в повному обсязі. Фактично погашення недоїмки відбулося платіжним дорученням № 223 від 30.09.2015 р., тобто з затримкою на 92 дні; 63277631,18 грн. (дод. 2 вх. № НОМЕР_3 від 12.05.2015 р.), граничний термін сплати 30.06.2015 р. Станом на 30.06.2015 р. Нарахована сума авансових внесків з рентної плати залишилась не сплаченою в повному обсязі. Фактично погашення недоїмки відбулося платіжним дорученням № 223 30.09.2015р., тобто з затримкою на 92 дні; 284775,08 грн. (дод. 2 вх. № НОМЕР_4 від 12.05.2015 р.), граничний термін сплати 30.06.2015 р. Станом на 30.06.2015 р. нарахована сума авансових внесків з рентної плати залишилась не сплаченою в повному обсязі. Фактично погашення недоїмки відбулося платіжним дорученням № 223 від 30.09.2015 р., тобто з затримкою на 92 дні; 429955,42 грн. (дод. 2 вх. № НОМЕР_5 від 12.05.2015 р.), граничний термін сплати 30.06.2015 р. Станом на 30.06.2015 р. нарахована сума авансових внесків з рентної плати залишилась не сплаченою в повному обсязі. Фактично погашення недоїмки відбулося платіжним дорученням № 223 від 30.09.2015 р., тобто з затримкою на 92 дні; 37160619,90 грн. (дод. 2 вх. № НОМЕР_6 від 12.05.2015 р.), граничний термін сплати 30.06.2015 р. Станом на 30.06.2015 р. нарахована сума авансових внесків з рентної плати залишилась не сплаченою в повному обсязі. Фактично погашення недоїмки відбулося платіжним дорученням № 223 від 30.09.2015 р., тобто з затримкою на 92 дні; 41479555,88 грн. (дод. 2 вх. № НОМЕР_7 від 12.05.2015 р.), граничний термін сплати 30.07.2015 р. Станом на 30.07.2015 р. нарахована сума авансових внесків з рентної плати залишилась не сплаченою в повному обсязі. Погашення недоїмки відбулося частково в сумі 9252801,23 грн. платіжним дорученням № 223 від 30.09.2015 р., тобто з затримкою на 62 дні.

2) по рентній платі за користування надрами для видобування газового конденсату: відповідно до розрахунків податкового зобовязання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (газового конденсату) за І кв. 2015р. платником самостійно задекларовано податкові зобовязання, що підлягають сплаті в розмірі: 17432151,70 грн. (дод. 2 вх. № НОМЕР_9 від 12.05.2015 р.), граничний термін сплати 20.05.2015 р. Станом на 20.05.2015 р. в ІКП рахувалася переплата в сумі 7234979,06 грн. з урахуванням якої залишилась не сплаченою рентна плата в сумі 10197172,64 грн. Фактично погашення недоїмки відбувалося частково: в сумі 7234979,06 грн. платіжним дорученням № 93 від 26.06.2015 р., тобто з затримкою на 37 днів, в сумі 2962193,58 грн. платіжним дорученням № 136 від 28.07.2015 р., тобто з затримкою на 70 днів; 4222266,27 грн. (дод. 2 вх. № НОМЕР_10 від 12.05.2015 р.), граничний термін сплати 20.05.2015 р. Станом на 20.05.2015 р. нарахована сума рентної плати залишилась не сплаченою в повному обсязі. Фактично погашення недоїмки відбулося платіжним дорученням № 136 від 28.07.2015 р., тобто з затримкою на 70 днів; 50519,22 грн. (дод. 2 вх. № НОМЕР_11 від 12.05.2015р .), граничний термін сплати 20.05.2015 р. Станом на 20.05.2015 р. нарахована сума рентної плати залишилась не сплаченою в повному обсязі. Фактично погашення недоїмки відбулося частково: в сумі 50519,21 грн. платіжним дорученням № 136 від 28.07.2015 р., тобто з затримкою на 70 днів, в сумі 0,01 грн. за рахунок сплачених авансових внесків в звязку з поданням податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за II кв. 2015 р. (вх. № НОМЕР_12 від 07.08.2015 р.), тобто з затримкою на 79 днів.

На підставі розрахунків податкового зобовязання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (газового конденсату) за І кв. 2015р. в ІКП нараховані авансові внески з рентної плати, що підлягають сплаті в розмірі: 2810717,23 грн. (дод. 2 вх. № НОМЕР_9 від 12.05.2015 р.), граничний термін сплати 30.05.2015 р. Станом на 30.05.2015 р. нарахована сума авансових внесків з рентної плати залишилась не сплаченою в повному обсязі. Фактично погашення недоїмки відбулося частково: в сумі 2926293,78 грн. за рахунок сплачених авансових внесків в звязку з поданням податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за II кв. 2015 р. (вх. № НОМЕР_12 від 07.08.2015р.), тобто з затримкою на 69 днів, в сумі 2884423,45 грн. платіжним дорученням № 164 від 28.08.2015 р., тобто з затримкою на 90 днів; 1407422,09 грн. (дод. 2 вх. № НОМЕР_10 від 12.05.2015 р.), граничний термін сплати 30.05.2015 р. Станом на 30.05.2015 р. нарахована сума авансових внесків з рентної плати залишилась не сплаченою в повному обсязі. Фактично погашення недоїмки відбулося платіжним дорученням № 164 від 28.08.2015 р., тобто з затримкою на 90 днів; 16389,74 грн. (дод. 2 вх. № НОМЕР_11 від 12.05.2015 р.), граничний термін сплати 30.05.2015 р. Станом на 30.05.2015 р. нарахована сума авансових внесків з рентної плати залишилась не сплаченою в повному обсязі. Фактично погашення недоїмки відбулося платіжним дорученням № 164 від 28.08.2015 р., тобто з затримкою на 90 днів; 5810717,23 грн. (дод. 2 вх. № НОМЕР_9 від 12.05.2015 р.), граничний термін сплати 30.06.2015 р. Станом на 30.06.2015 р. нарахована сума авансових внесків з рентної плати залишилась не сплаченою в повному обсязі. Фактично погашення недоїмки відбулося частково: в сумі 1695439,32 грн. платіжним дорученням № 164 від 28.08.2015 р., тобто з затримкою на 59 днів, в сумі 4115277,91 грн. платіжним дорученням № 222 від 30.09.2015 р., тобто з затримкою на 92 дні; 1407422,09 грн. (дод. 2 вх. № НОМЕР_10 від 12.05.2015 р.), граничний термін сплати 30.06.2015 р. Станом на 30.06.2015 р. нарахована сума авансових внесків з рентної плати залишилась не сплаченою в повному обсязі. Фактично погашення недоїмки відбулося платіжним дорученням № 222 від 30.09.2015 р., тобто з затримкою на 92 дні; 16389,74 грн. (дод. 2 вх. № НОМЕР_11 від 12.05.2015 р.), граничний термін сплати 30.06.2015 р. Станом на 30.06.2015 р. нарахована сума авансових внесків з рентної плати залишилась не сплаченою в повному обсязі. Фактично погашення недоїмки відбулося платіжним дорученням № 222 від 30.09.2015 р., тобто з затримкою на 92 дні; 5810717,23 грн. (дод. 2 вх. № НОМЕР_9 від 12.05.2015 р.), граничний термін сплати 30.07.2015 р. Станом на 30.07.2015 р. нарахована сума авансових внесків з рентної плати залишилась не сплаченою в повному обсязі. Погашення недоїмки відбулося частково в сумі 229101,16 грн. платіжним дорученням № 222 від 30.09.2015р., тобто з затримкою на 62 дні.

На підставі викладених в акті перевірки обставин, контролюючим органом зроблений висновок про порушення позивачем вимог п. 257.4. п. 257.5 ст. 257 ПК України, а саме, порушення вимог податкового законодавства відповідач повязує з несвоєчасною сплатою податкових зобовязань з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводнів (природний газ, газовий конденсат) по строкам сплати 20.05.2015 р., 30.05.2015 р., 30.06.2015 р., 30.07.2015 р., тобто самостійно визначених платником податкових зобовязань з рентної плати та авансових платежів з цього податку за І та ІІ квартали 2015 року.

Згідно пп. 14.1.156 ст. 14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Відповідно до пп. 14.1.39 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Порядок визначення сум податкових та грошових зобов'язань платників податків викладений у ст. 54 ПК України де, зокрема, передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою (п. 54.1 ст. 54 ПК України). Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством у випадках, що встановлені в пп. пп. 54.3.1-54.3.6 цього Кодексу.

Таким чином, законодавцем чітко обумовлений порядок визначення сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, а саме, шляхом визначення суми податкового та/або грошового зобовязання платником податків самостійно в податковій звітності або шляхом нарахування таких зобовязань (штрафних санкцій) контролюючим органом в передбачених законом випадках.

Згідно з пп. 252.1.1 п. 252.1 ст. 252 ПК України, платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є субєкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування обєктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах обєктах (ділянках) надр, а положеннями пп. 252.1.3 п. 252.1 ст. 252 ПК України (у редакції, чинній з 01.01.2015 р.) визначено, що платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин під час виконання договорів про спільну діяльність без утворення юридичної особи є уповноважена особа один із учасників такого договору, на якого згідно з його умовами покладено обов'язок нарахування, утримання та внесення податків і зборів до бюджету з єдиного поточного рахунку спільної діяльності (далі уповноважена особа), за умови, що один з учасників зазначеного договору має відповідний спеціальний дозвіл.

Згідно приписів п. 252.6 ст. 252 ПК України базою оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин є вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (мінеральної сировини), яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства).

Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобовязань з рентної плати. Платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки (п. 257.2, п. 257.3 ст. 257 цього Кодексу).

Відповідно до п. 257.4 ст. 257 ПК України у податковому (звітному) періоді платники рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, які здійснюють видобування нафти, конденсату, газу природного, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, платники рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та платники рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України сплачують авансові внески з рентної плати у податковому (звітному) періоді до 30 числа кожного місяця (у лютому - до 28 або 29 числа). Розмір таких авансових внесків складається з однієї третини суми податкових зобовязань з рентної плати, визначеної у податковій декларації за попередній податковий (звітний) період.

Сума податкових зобовязань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації з урахуванням фактично сплачених авансових внесків (п. 257.5 ст. 257 ПК України).

Положеннями пп. 258.1.1 п. 258.1 ст. 258 ПК України визначено, що на платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Згідно з пп. 258.1.2 п. 258.1 ст. 258 ПК України на суму податкових зобовязань з рентної плати, що нарахована платником рентної плати за податковий (звітний) період, але не сплачена протягом 10 календарних днів, що настають за останнім календарним днем граничного строку подання податкової декларації, нараховується пеня в порядку, встановленому розділом II цього Кодексу.

Так, відповідно до п. 126.1 ст. 126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобовязання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до п. 54.1 ст. 54, п. 46.1 ст. 46, абз. 2 п. 46.6 ст. 46 та п. 49.2 ст. 49 ПК України узгодженою є сума податкового зобовязання, яка визначена самостійно платником і задекларована ним в податковій декларації за формою податкової декларації з окремого податку, яка набула чинності в установленому законодавством порядку.

Разом з тим, судовим розглядом встановлено, що у спірний період платник податків не подавав до контролюючого органу податкових декларацій з рентної плати, а тому у відповідача не було правових підстав стверджувати про узгодженість податкових зобовязань з цього податку (актом перевірки встановлено прострочення податкових зобовязань по строку сплати - 20.05.2015 р.).

Що стосується авансових внесків (актом перевірки встановлено прострочення зобовязань по строку сплати - 30.05.2015 р., 30.06.2016 р. та 30.07.2015 р.), колегія суддів зазначає наступне.

Судовим розглядом встановлено, що позивачем не подавались декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за І та ІІ квартали 2015 року у звязку з тим, що форму такої декларації за цей період не було затверджено ДФС України.

Колегія суддів зазначає, що форма звітності, а саме податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, яка затверджена Наказом Міністерства фінансів України № 1000 від 17.09.2012 р. не передбачала графи - «сплата авансових платежів».

В свою чергу, ДФС України у листі № 37619/7/99-99-15-04-01-17 від 12.10.2015 р. «Про подання податкової декларації з рентної плати» зазначила, що Наказом Міністерства фінансів України № 719 від 17.08.2015 р. «Про затвердження форми Податкової декларації з рентної плати» (який набрав чинності з дня його офіційного опублікування - 29.09.2015 р.) затверджено нову форму декларації з рентної плати. Проте, оскільки згідно з ПК України нові форми набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, нова форма декларації подавалася за IV квартал 2015 року та наступні податкові періоди.

Таким чином, декларувати авансові платежі платник податків зобов'язаний з IV звітного кварталу 2015 року, як це передбачено Розрахунком з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 719 від 17.08.2015 р., та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.09.2015 р. за № 1051/27496.

Що стосується посилання відповідача в доводах апеляційної скарги на положення п. 46.6 ст. 46 ПК України, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до п. 46.6 ст. 46 ПК України, до визначення нових форм декларацій (розрахунків), є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення, то суд виходить з того, що цей тимчасовий порядок може стосуватися лише для визначення суми самого основного зобовязання. Для застосування штрафних санкцій до платника податків повинна бути чітка юридична визначеність щодо його дій (бездіяльності).

Згідно з п. 56.21 ст. 56 ПК України, у разі неоднозначного (множинного) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Оскільки для плати за користування надрами для видобування корисних копалин (при видобуванні вуглеводневої сировини) був передбачений звітний період місяць, а для рентної плати квартал, з поданих податкових розрахунків плати за користування надрами для видобування корисних копалин за І та ІІ квартали 2015 року неможливо визначити базу, з якої необхідно обчислювати розмір авансових внесків з рентної плати, оскільки вони передбачають визначення суми за іншій звітний період місяць. В свою чергу, сплата авансових платежів для плати за користування надрами для видобування корисних копалин не була передбачена.

Таким чином, згідно норм ПК України передбачена сплата авансових внесків з рентної плати, однак, декларування таких авансових внесків передбачено лише з IV кварталу 2015 р. (після заповнення відповідної форми звітності). Оскільки дане питання має двояке тлумачення, то в даному випадку слід застосовувати до спірних правовідносин норми п. 56.21 ст. 56 ПК України, як про це правильно зазначив суд першої інстанції.

Наведені вище обставини спростовують твердження контролюючого органу про взаємозаміняємість форм податкових декларацій в рамках різних видів податків, оскільки в силу приписів п. 49.2 ст. 49 ПК України. платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, тобто зобовязаний подавати податкові декларації окремо за кожним податком, в той час як плата за надра виключена з переліку податків з 01.01.2015 р., а рентна плата, навпаки, є новим видом загальнодержавного податку, введеним в дію з 01.01.2015 р., тобто ці податки є різними видами податків для яких встановлені (були встановлені) різні механізми справляння та які регулюються (регулювалися) різними розділами ПК України.

Також колегія суддів зазначає, що п. 9 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 71-VIII встановлено, що Кабінет Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом зобовязаний: прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону, привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом та забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

Наведеною нормою передбачений обовязок виконання субєктом владних повноважень, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, щодо встановлення форм податкових декларацій з нового податку, а саме - рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та їх оприлюднення в терміни, визначені п. 9 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 71-VIII.

В свою чергу, не затвердження центральним органом виконавчої влади форми податкової декларації протягом майже на шість місяців не може слугувати підставою для притягнення платника податків до відповідальності.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, оскільки доводи апеляційної скарги його не спростовують.

Враховуючи те, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 12.04.2016р. по справі № 816/276/16 прийнята з дотриманням вимог чинного законодавства, колегія суддів не виявила підстав для її скасування.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 КАС України.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Лохвицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 12.04.2016р. по справі № 816/276/16 залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 12.04.2016р. по справі № 816/276/16 за позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» до Лохвицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування наказу і податкових повідомлень-рішень залишити без змін.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Лохвицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Леніна, 3, м. Лохвиця, Полтавська область, 37200, код ЄДРПОУ 39743056) на користь Державного бюджету України (УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк: ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173) витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги на постанову суду у розмірі 2013835,82 грн. (два мільйони тринадцять тисяч вісімсот тридцять пять гривень) 82 коп.

Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом двадцяти днів з моменту виготовлення повного тексту.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_2Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_3 ОСОБА_4

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 01.08.2016 року.