Справа № 815/3123/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 серпня 2016 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л. І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області №0006371303 від 28.04.2016 року про визначення податкового зобовязання з транспортного податку в розмірі 16666,67 грн.
Представник позивача в судове засідання зявився, позовні вимоги підтримав. З позовної заяви вбачається, що позивач не погоджується з нарахуванням йому податкових зобовязань з транспортного податку, оскільки на момент нарахування податку автомобіль використовувався понад 6 років, нормативно-правовий акт, на підставі якого нарахований податок втратив чинність та відповідно до ст. 4 Податкового кодексу України, зміни податків і зборів можуть бути внесені не пізніше як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, а тому податкові органи можуть нараховувати транспортний податок у розмірі 25000 грн. тільки в бюджетному 2016 році.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, відповідач був повідомлений про розгляд справи належним чином.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України суд має право розглянути справу у письмовому провадженні, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду та за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України, неявку в судове засідання відповідача, відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 є власником автомобіля LEXUS RX 350, 2010 року випуску з обємом двигуна 3456 куб. см., реєстраційний номер НОМЕР_1, зареєстрованого 18.11.2010 року, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії САЕ205432 (аркуш справи 18).
Державною податковою інспекцією у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області 28.04.2016 року винесено податкове повідомлення-рішення №0006371303, яким позивачу визначена сума грошового зобовязання за транспортним податком з фізичних осіб за 2015 рік в розмірі 16666,67 грн. (аркуш справи 12).
Позивач не погодився із зазначеним податковим повідомленням-рішенням та звернувся до суду з вимогою про його скасування.
Суд вважає податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області №0006371303 від 28.04.2016 року неправомірним та таким, що підлягає скасуванню, з огляду на наступне.
З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким шляхом викладення ст. 267 Податкового кодексу України в новій редакції введений новий податок транспортний податок.
Відповідно до ст. 267 Податкового кодексу України (в редакції на 2015 рік), платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають обєм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.
Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік 25000 гривень за кожний легковий автомобіль, що є обєктом оподаткування. Обчислення суми податку з обєкта/обєктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Формально вірно визначивши платника транспортного податку, базу та обєкт оподаткування, оскільки податок нарахований відповідачем за 2015 рік, на підставі ст. 267 Податкового кодексу України та Рішення Одеської міської ради №5257-VI від 21 січня 2015 року, відповідач помилково при винесенні податкового повідомлення-рішення позивачу не врахував наступні положення Податкового кодексу України
Відповідно до ст. 8, 10 Податкового кодексу України (в редакції на 2015 рік) до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обовязковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
Податок на майно є місцевим податком. Місцеві ради обовязково установлюють податок на майно, в частині, зокрема, транспортного податку.
Згідно із п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.
Рішенням Одеської міської ради від 21 січня 2015 року №5257-VI «Про встановлення податку на майно в частині транспортного податку» встановлений транспортний податок ставкою на календарний рік 25000 гривень за кожний легковий автомобіль, що є обєктом оподаткування.
Відповідно до п. п. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Таким чином, прийняття рішення Одеською міською радою №5257-VI «Про встановлення податку на майно в частині транспортного податку» 21 січня 2015 року унеможливлює застосування цього податку у 2015 році та це рішення може бути реалізовано тільки починаючи з наступного бюджетного року, тобто з 2016 року.
Крім того, застосування транспортного податку в 2015 році на підставі рішення Одеської міської ради від 21 січня 2015 року суперечить нормам п. п. 4.1.9 п. 4.1 ст. 4 Податкового кодексу України, тобто, принципу стабільності податкового законодавства, який передбачає, що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки, а також, що податки та збори, їх ставки, податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення №0006371303 від 28.04.2016 року є таким, що суперечить положенням Податкового кодексу України, тобто, є не правомірним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно із ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області №0006371303 від 28.04.2016 року задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області №0006371303 від 28.04.2016 року.
Стягнути з Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (індивідуальний податковий номер НОМЕР_2) судовий збір у розмірі 551,21 грн.
Постанова набирає законної сили у порядку ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія надсилається до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Л.І. Свида