Справа № 567/665/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 серпня 2016 рокум. Острог
Суддя Острозького районного суду Рівненської області Поліщук Т.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-
встановила:
ОСОБА_1 звернувся до Острозького районного суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області щодо обмежень під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області здійснити перерахунок пенсії з 31.08.2012 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 2663-ІII, виходячи з розрахунку 90% від суми заробітної плати з урахуванням проведених виплат. Водночас позивач просить поновити йому строк звернення до суду, мотивуючи тим, що пропустив строк з поважних причин, оскільки дізнався про перерахунок призначеної йому пенсії з розрахунку 80% лише в червні 2016р.
В обгрунтування позову вказує, що з 11.09.2002 року йому призначено пенсію за вислугою років на підставі Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми заробітної плати.
3 1 жовтня 2011 року вступив в силу Закон № 3668-УІ, яким внесено зміни до Закону № 1789-ХІІ, зокрема до ст.50-1, відповідно до якого прокурорам і слідчим пенсія за вислугу років призначається у розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. У зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», якою затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури, 31.08.2012 року, позивач звернувся до Управління ПФУ із заявою про перерахунок пенсії та надав довідку від 30.08.2012 року про заробітну плату. Розпорядженням Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області від 04.09.2012 року, УПФУ здійснило позивачу перерахунок пенсії, виходячи із розміру 80 відсотків від суми заробітної плати, що зазначена у наданій довідці, на підставі ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ зі змінами, внесеними Законом № 3668-УІ. Зі змісту відповіді УПФ України від 09.06.2016 року позивачу стало відомо про порушення УПФ України Острозькому районі Рівненської області його права на перерахунок пенсії у розмірі 90 відсотків від заробітної плати, відповідно до вимог ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ зі змінами, внесеними Законом № 3668-УІ, тому він вважає, що встановлений ч.2 ст. 99 КАС України строк звернення до суду за захистом права витриманий та не порушений. За вказаних обставин, вважає дії відповідача необґрунтованими і неправомірними та такими, що порушують його конституційне право на розмір пенсії, гарантований державою, тому він вимушений звернутися до суду з позовом, та просить його задовольнити у повному обсязі.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Згідно п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Управлінням Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області до суду надано письмові заперечення проти позову з проханням відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, в яких зазначено, що позивач перебуває на обліку УПФУ Острозького району Рівненської області, є одержувачем пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру», первісний розмір пенсії був обчислений в сумі 90% від суми місячної заробітної плати. З 01.10.2011 року набув чинності Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким були внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а саме, що прокурорам і слідчим пенсія обчислюється в розмірі 80% від суми їхньої місячної заробітної плати. Вважає, що вимоги позивача не обґрунтовані та просить відмовити у задоволенні позову.
Оцінивши обставини, повідомлені позивачем, вивчивши матеріали справи, заперечення відповідача, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а надані позивачем докази є достатніми для прийняття рішення по справі в порядку скороченого провадження про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що позивач з 11.09.2002 року перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Острозькому районі Рівненської області як одержувач пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», про що не заперечує відповідач. Страховий стаж роботи позивача, що дає право на пенсію за вислугою років, становить 27 років 6 місяців 6 днів.
З урахуванням наявного стажу та положень ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ в редакції чинній до 01.10.2011 року, позивач отримував пенсію із розрахунку 90 відсотків заробітку.
У відповідності з положеннями статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, призначені працівникам органів прокуратури пенсії за вислугою років підлягають перерахунку.
31 травня 2012 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14 червня 2012 року, у зв'язку з чим з 01 липня 2012 року у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.
31.08.2012 року позивач звернувся із письмовою заявою про перерахунок пенсії та довідкою про заробітну плату № 18-345 від 30.08.2012 року до УПФ в Острозькому районі Рівненської області.
Розпорядженням № 121712 від 04.09.2012 року управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області здійснило позивачу перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року, виходячи з розміру 80 відсотків від суми заробітної плати, що зазначена у довідці № 18-345 від 30 серпня 2012 року, на підставі статті 50-1 Закону з урахуванням змін, внесених Законом України від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Письмового повідомлення про розгляд заяви позивача про проведення перерахунку пенсії відповідач не надав, будь-які повідомлення щодо зміни розміру пенсії у відсотках до суми заробітної плати позивачу жодного разу не надавалися.
02.06.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про поновлення виплати пенсії за вислугою років в розмірі, встановленому ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від розміру заробітної плати .
Згідно відповіді Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області від 09.06.2016р. № 1224/02, ОСОБА_1 роз'яснено, що перерахунок пенсії було здійснено починаючи з 31.08.2012 року, виходячи з розміру 80 відсотків від заробітної плати, на підставі статті 50-1 Закону № 1798- XII з урахуванням змін, внесених Законом № 3668- VI та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» № 505 від 31.05.2012р. Підстав для здійснення перерахунку пенсії немає.
Вважаючи, що відповідач здійснив перерахунок пенсії у розмірі 80% від суми місячної заробітної плати, тобто у нижчих відсотках від призначеної пенсії встановленої ст. 50-1 Законом України «Про прокуратуру» на час її призначення, протиправно, позивач звернувся до суду.
Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 3662-12 від 26.11.1993 року, в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року, - прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески одержані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 %, але не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (у редакції, чинній із 01.10.2011 року, зміни Закону № 3668-УІ), пенсію працівникам прокуратури обчислюють у розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, у яку включено всі види оплати праці та з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ч. 12 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
З наведеного вбачається, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, оскільки внесені Законом №3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.
Відповідно до розділу 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року, що набрав чинності 01.10.2011 року, було внесено зміни до Закону України «Про прокуратуру», обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Таким чином, перерахунок пенсії проводиться на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих пенсіонерами, в даному випадку наданої позивачем довідки прокуратури Рівненської області № 18-345 від 30.08.2012 року. При перерахунку пенсії має застосовуватись норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, що діяла на момент призначення пенсії. Тобто внесені Законом № 3668- VІ зміни до ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчиму разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Зі змісту вказаної статті, в редакції чинній на час призначення пенсії за вислугою років позивача, вбачається, що перерахунок мав бути проведеним виходячи з розміру раніше призначеної пенсії, тобто 90 % відсотків від суми місячного заробітку, і при перерахунку мають бути взяті до уваги збільшені показники, підвищення заробітної плати, які надані відповідною довідкою.
Доводи відповідача про те, що підстави для перерахунку пенсії працівнику прокуратури зумовлені прийняттям Постанови КМУ № 505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» та чинного на час перерахунку Закону України «Про прокуратуру» є безпідставними з огляду на наступне.
Згідно ст. 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Тому звуження змісту та обсягу права позивача на отримання пенсії в розмірі 90 % заробітку раніше призначеної пенсії шляхом прийняття нових законів, або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається.
Крім того, відповідно до ст.ст. 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян встановлено законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Пленум Верховного Суду України у пункті 19 своєї Постанови від 13 червня 2007 року № 8 «Про незалежність судової влади» роз'яснив, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, при розрахунку пенсії позивачу підлягає застосуванню розмір, встановлений згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 3662-12 від 26.11.1993 року в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року, відповідно до якого розмір пенсії має становити 90 % від суми місячного чинного заробітку. Враховуюче викладене, суд дійшов висновку про те, що відповідач неправомірно провів позивачу перерахунок пенсії в розмірі 80% від суми місячного заробітку.
З урахуванням неправомірності дій відповідача, які порушують законні права та інтереси позивача, суд вважає доведеними і обґрунтованими вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання відповідача здійснити йому перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, відповідно до приписів ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року, виходячи із розрахунку 90% від суми заробітної плати, з урахування проведених виплат.
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк. Відповідно до ч. 1 ст. 102 цього Кодексу, пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 дізнався про порушення своїх прав з листа УПФ в Острозькому районі Рівненської області № 1224/02 від 09.06.2016 року, згідно якого позивачу було роз'яснено, що перерахунок пенсії позивача з 31.08.2012 року здійснено виходячи із розміру 80 відсотків від суми заробітної плати, крім того враховуючи, що загальний розмір пенсії позивача після перерахунку у грошовому виразі було збільшено, позивач не знав і не міг дізнатися про зменшення йому базових відсотків під час перерахунку пенсії.
Таким чином, строк оскарження протиправних дій управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі позивач пропустив з поважних причин, а тому суд вважає за доцільне поновити його.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку що позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії підлягає до задоволення в межах заявлених позивачем позовних вимог, з огляду на наведені вище підстави.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню з Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, сплачений при зверненні до суду судовий збір в сумі 551,20 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22, 64, 92 Конституції України, ч. 17 ст. 51-1 Закону України «Про прокуратуру» № 3662-12 від 26.11.1993 року (в редакції Закону України № 2663-111 від 12.07.2001 року) , ст. ст. 18, 50, 98, 104-107, 122, 158 - 163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
постановила:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії задовольнити.
Визнати причини пропуску строку для звернення до суду з адміністративним позовом поважними та поновити ОСОБА_1 пропущений строк.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області щодо відмови позивачу здійснити перерахунок і виплату призначеної пенсії за вислугою років, з 31.08.2012р., відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001), виходячи із розрахунку 90% заробітної плати та скасувати розпорядження управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області в частині здійснення перерахунку пенсії за вислугою років із розміру 80% від суми заробітної плати № 121712 від 04.09.2012р.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року), виходячи із розрахунку 90 % від суми заробітної плати, з урахуванням проведених виплат, починаючи з 31.08.2012р.
Присудити до стягнення на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Острозький районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Острозького районного судуПоліщук Т.М.