Постанова № 59351136, 27.07.2016, Вільногірський міський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
27.07.2016
Номер справи
174/328/16-а
Номер документу
59351136
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ВІЛЬНОГІРСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2016 року Справа № 174/328/16-а

2-а/174/11/2016

Вільногірський міський суд Дніпропетровської області

в складі: головуючого судді Шаповала Г.І.

при секретарі Пелипас Н.І.

з участю: позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача Сторожко О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Вільногірську, Дніпропетровської області, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Верхньодніпровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, про спонукання призначити пенсію на пільгових умовах,

У С Т А Н О В И В:

Згідно позову, що надійшов до суду 10.06.2016 р., позивачка зазначила, що 13.09.1991 року вона була прийнята на роботу у Вільногірський державний гірничо-металургійний комбінат, лаборантом рентгено-спектрального аналізу збагачувальної фабрики. Потім за цією самою спеціальністю вона працювала до 26.09.2009 року у вищезазначеному підприємстві, яке змінювало свої назви, спочатку на ДП «ВГМК» потім на філія «ВГМК» ПрАТ «Кримський Титан».

Тобто вона виконувала роботи за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 р. N 36, а саме роботи передбачені розділом XXII РОБОТИ З РАДІОАКТИВНИМИ РЕЧОВИНАМИ ТА ДЖЕРЕЛАМИ ІОНІЗУЮЧИХ ВИПРОМІНЮВАНЬ І БЕРИЛІЄМ, код 22.5-1б: працівники, безпосередньо зайняті на рентгенівських установках у виробничих галузях економіки та науково-дослідних інститутах.

Згідно пункту а) ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", на пільгових умовах мають право на пенсію за віком незалежно від останнього місця роботи: працівники зайняті повний робочий день на інших роботах з особливо шкідливими умовами праці, за списком № 1, виробництв, робіт, професій, посад та показників, затверджених Кабінетом Міністрів України і за результатом атестації робочих місць: після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 45 років - по 31 березня 1970 року включно. Відповідно до ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», особам, які працювали до введення в дію цього закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом призначаються відповідно до вимог за віком і за стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до ст. 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Тобто, якщо у особи не має повного стажу робіт за Списком № 1, вона має право на призначення пенсії на пільгових умовах зі знижкою пенсійного віку пропорційно наявному у неї стажу роботи із шкідливими умовами праці.

Відповідно до листа Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську від 05.11.2015 року № 6759/07/40, яке на цей час ліквідовано, а його правонаступником є відповідач, Верхньодніпровське об'єднане управління пенсійного фонду України у Дніпропетровської області, відповідачем визнаний факт наявності у неї стажу роботи за Списком № 1 підтверджений атестацією її робочого місця, у розмір: 5 років 10 місяців 28 днів, в період з 01.08.2003 року по 28.06.2009 року.

У свою чергу, насправді її стаж за Списком № 1, якщо не брати до уваги її роботу з 21.08.1992 року по 31.07.2003 року (коли не має документального підтвердження атестації її робочого місця), складає не 5 років 10 місяців 28 днів, а повинний складати 6 років 9 місяців 8 днів, оскільки треба врахувати коли вона працювала за Списком № 1 в період з 13.09.1991 року до 21.08.1992 року (10 місяців 20 днів), і коли атестація робочого місця потрібна не була.

Приймаючі до уваги, що відповідно до п.п.4.4. пункту 4 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 р. N 383, якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5- річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Крім того, згідно з частиною першою та частиною другою статті 5 Цивільного кодексу України, акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності.

Таким чином приймаючі до уваги, що нормативно-правовий акт про обов'язкове проведення атестації робочого місця за умовами праці (Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці) був прийнятий Кабінетом Міністрів України 01.08.1992 року (набрав чинність 21.08.1992 року), і він не має зворотної сили, стаж її роботи за Списком № 1 з 13.09.1991 року до 21.08.1992 року, підлягає зарахуванню без будь-яких обмежень, стосовно не проведення атестації у цей час її робочого місця. Приймаючи до уваги викладене, оскільки для знижки пропорційно відробленого трудового стажу за Списком № 1 їй потрібно було відробити 9 місяців за кожний рік такого стажу, а вона відробила 6 років 9 місяців 8 днів, та народилася до 31 березня 1970 року, вона має право на призначення їй пільгової пенсії після досягнення нею віку 46 років, тобто з 26.06.2013 року.

Згідно ч. 1 ст.58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій.

Згідно ч. 1 ст.63 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - Виконавчими органами правління Пенсійного фонду є виконавча дирекція Пенсійного фонду та підвідомчі їй територіальні органи.

Згідно ч. 1 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - Пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Незважаючи на вищевикладене, відповідач (якого у 2013 році представляло Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську), коли їй була призначена повторно тимчасова пенсія по інвалідності, не повідомив її, що вона має право на пенсію на пільгових умовах, та таку пенсію їй не призначив і після того, як крім іншого з 01.08.2014 року, їй виплата пенсії по інвалідності була припинена.

Згідно вищезазначеного листа відповідача від 05.11.2015 року «про надання роз'яснення», слідує, що відповідач її права на пільгову пенсію у цей час не визнає, і вважає, що така пенсія може бути їй призначена тільки після досягнення нею віку 53 роки 4 місяці. У свою чергу з урахуванням вищевикладеного, дії відповідачів є неправомірними в частині не призначення їй пільгової пенсії з часу досягнення нею віку 46 років, тобто з 26 червня 2013 року.

При цьому вона вважає, за можливе призначити їй пенсію на пільгових умовах з 01.08.2014 року, коли їй була припинена виплата пенсії по інвалідності.

Крім того вона вважає, що і стаж її роботи за Списком № 1 з 21.08.1992 року по 31.07.2003 року, також повинен бути врахований при призначенні пенсії незважаючи на відсутність атестації її робочого місця у цей період.

Так, відповідно до розділу 12200000 XXII «РОБОТИ З РАДІОАКТИВНИМИ РЕЧОВИНАМИ, ДЖЕРЕЛАМИ ІОНІЗУЮЧИХ ВИПРОМІНЮВАНЬ, БЕРИЛІЄМ ТА РІДКОЗЕМЕЛЬНИМИ ЕЛЕМЕНТАМИ» Списку № 1 затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 р. № 10, правом на пільгову пенсію користуються - 12205000-1754б «Працівники, постійно і безпосередньо зайняті на рентгенівських установках в промисловості, а також їх регулюванням та наладкою».

Відповідно до розділу XXII «РОБОТИ З РАДІОАКТИВНИМИ РЕЧОВИНАМИ ТА ДЖЕРЕЛАМИ ІОНІЗУЮЧИХ ВИПРОМІНЮВАНЬ І БЕРИЛІЄМ» Списку № 1 затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 р. N 36, правом на пільгову пенсію користуються - код 22.5-1б: «Працівники, безпосередньо зайняті на рентгенівських установках у виробничих галузях економіки та науково-дослідних інститутах». Згідно пункту 1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

В свою чергу в її трудовій книжці чітко зазначено, що вона працювала у спірний період на Вільногірському державному гірничо-металургійному комбінаті, у «ДП «Вільногірський державний гірничо-металургійний комбінат» ДАК «Українські поліметали», ПрАТ «Кримський Титан», філія «ВГМК» - лаборантом рентгено-спектрального аналізу, тобто за тими роботами які відповідають Списку № 1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 року № 10, та Списку № 1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 р. N 36.

Таким чином є порушенням принципу справедливості, ствердження відповідача щодо того, що саме вона повинна нести відповідальність (у вигляді не зарахування їй значного періоду роботи за Списком № 1), за те, що керівництво підприємства де вона працювала не проводило своєчасно атестацію її робочого місця за умовами праці.

Так, роботи на рентгенівських установках у виробничих галузях економіки та науково-дослідних інститутах, прямо зазначені у Списку № 1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 року № 10, та у Списку № 1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 р. N 36.

При цьому шкідливим фактором, який впливає на здоров'я працівника при роботі на рентгенівській установці, є іонізуюче випромінювання, а тому незалежно від того у якому структурному підрозділі того самого підприємства або у іншому підприємстві працює робітник на рентгенівській установці, атестація робочого місця якого не проведена, він працює за однаково шкідливими умовами праці з працівниками працюючим на рентгенівських установках у відношенні робочих місць яких проведена атестація умов праці.

Тому є очевидно несправедливим те, що працівники робочі місця яких атестовані, мають право на пільгову пенсію за віком, а такі самі працівники, робочі місця яких не були атестовані, не мають право на таку пільгу.

Одним з проявів верховенства права є положення про те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори. Справедливість - одна з основних засад права і є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права. Ця позиція ґрунтується, в тому числі, на рішенні Конституційного Суду України від 02.11.2004 року № 15-рп/2004 у справі № 1-33/2004.

Згідно ч. 2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», сума пенсії, не одержана своєчасно з вини органу, що призначає або сплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Відповідно до вимог ч.2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", сума пенсії не одержана своєчасно з вини органу, що призначає та виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Доказами по справі є: її трудова книжка, лист відповідача від 05.11.2015 р., витяг з наказу від 20.09.2007 р. № 336, та інше.

Згідно пункту 1 статті 6 Конвенції та прецедентної практики Європейського суду з прав людини (зокрема, рішення від 19 червня 2001 року у справі "Креуз проти Польщі" (Kreuz v. Poland)), сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.

Тобто неможливість сплати нею судового збору за відсутністю необхідних коштів (в силу її незадовільного майнового стану), не повинно перешкодити її зверненню до суду з цим позовом, та захисту її порушеного права в судовому порядку.

У свою чергу вона є безробітною, і у неї незадовільний майновий стан, в тому числі внаслідок того, що відповідач протиправно не призначає їй пенсію, що підтверджується довідкою Вільногірського міського центру зайнятості від 08.06.2016 року № 517, згідно якої її дохід у вигляді виплати як безробітній, на місяць складає 0,00 грн., що звичайно не забезпечує прожиткового мінімуму, а тому вона на час звернення до суду з цим позовом, не може сплатити судовий збір, оскільки у неї не має самостійного доходу з поважних причин, і це не може бути підставою відмови їй у правосудді за неможливістю сплати нею судового збору.

Вона вважає, що буде доцільним звільнити її від сплати судового збору за цим позовом. Згідно ч. 1 ст.8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до ч.2 ст.8 Закону України «Про судовий збір», суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Згідно ч.1 ст. 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг. Відповідно до ч.2 ст. 19 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.

Згідно ч.2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Керуючись ст.ст. 6,9,17,18,19 КАС України, позивачка прохає:

1. Зобов'язати Верхньодніпровське об'єднане управління пенсійного фонду України у Дніпропетровської області, призначити та виплачувати їй пенсію на пільгових умовах відповідно до п. а) ч.1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з 01 серпня 2014 року.

2. Звільнити її від сплати судового збору за подачу цього позову.

3. Витребувати від відповідача в якості доказу її пенсійну справу по інвалідності.

В судовому засіданні позивачка та її представник, який не обмежений в його повноваженнях, позовні вимоги та їх обґрунтування, що викладені в позовній заяві, підтримали в повному обсязі. З додаткових пояснень позивачки витікає, що вона весь час пропрацювала з повним робочим днем на одному і тому ж устаткуванні, яке працювало постійно і не відключалося, процес аналіза був безперервним, працівники, в тому числі вона, працювали позмінно. Характер роботи в неї не змінювався, незалежно від того, до якого структурного підрозділу зараховували лаборантів рентгено-спектрального аналізу та незалежно від проведення атестації робочого місця.

Представник відповідача, Сторожко О.М., в судовому засіданні позов не визнала, та підтримала письмові заперечення (а.с. 18-21), суть яких зводиться до відсутності у позивачки достатнього спеціального стажу для призначення пільгової пенсії за Списком № 1, оскільки цей стаж відраховується, відповідно до висновку про атестацію робочого місця позивачки в ЦЗЛ, і цей стаж складає лише 5 років 10 місяців та 28 днів. Атестація робочого місця лаборанта рентгеноспектрального аналізу збагачувального виробництва рентгеноспектрального аналізу центральної заводської лабораторії Вільногірського гірничо-металургійного комбінату проведена вперше 2001 року, що підтверджується наказом про атестацію робочого місця від 21.09.2001р. № 161к/а і висновком № 33 про експертизу умов праці лаборантів рентгеноспектрального аналізу центральної заводської лабораторії ДП «Вільногірський державний гірничо-металургійний комбінат від 26.09.2001р. № 003/07/1/208. Проте, позивачка була переведена до ЦЗЛ лише 01.08.2003 р. Атестація робочих місць посади рентген-лаборанта рентгеноспектрального аналізу підрозділів експрес лабораторії АСУТП та рентгеноспектральної лабораторії не проводилися. Наявність проведення атестації робочих місць зазначено статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, право на пенсію на пільгових умовах незалежно від останнього місця роботи, мають жінки, зайняті повний робочий день, на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад та показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць (Порядок проведення атестації, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442), після досягнення ними 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці і мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

Позивач працювала на роботах з особливо шкідливими умовами праці за Списком №1 на посаді лаборанта рентгеноспектрального аналізу рентгеноспектральної лабораторії збагачувального виробництва центральної заводської лабораторії Вільногірського гірничо-металургійного комбінату з 01.08.2003р. по 28.06.2009р, що складає 5 років 10 місяців 28 днів.

За наявності 5-ти років пільгового стажу за Списком № 1, відповідно до вимог абзацу першого статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", право на пенсію за віком на пільгових умовах позивач набуде у віці 60 років, із зменшенням пенсійного віку на 6 років 8 місяців ( 5 років по Сп.№1 х 1 рік 4 місяці = 6 років 8 місяців).

Тобто, право на пенсію за віком на пільгових умовах по списку № 1 згідно із Законом від 02.03.2015р. № 213 позивач набуде після досягнення 53 років 4 місяців (Пенсійний вік 60 років - 6 років 8 місяців = 53 роки 4 місяці).

Підпунктом "б" пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 27.12.2005 № 1566/11846 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються зокрема: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. № 637.

Відповідно до п.20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. № 637 зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006р. № 920, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ або організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада, характер виконуваної роботи, розділ підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Форма довідки затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006р. № 920. Довідка, підтверджуюча стаж роботи в шкідливих умовах має містити не менше трьох підписів, а саме: керівника, начальника відділу кадрів, головного бухгалтера. Відповідно до п.11 вищезазначеного порядку, для підтвердження стажу роботи необхідно надати наступні документи: заяву; довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про ліквідацію підприємства, установи, організації без визначення правонаступника; трудову книжку; довідку про заробітну плату; копії документів про проведення атестації робочих місць; копії документів про переведення на іншу роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідку про їх відсутність).

У зв'язку з чим призначити позивачу пенсію за Віком на пільгових умовах з 27.10.2015, у віці 48 років 4 місяці Верхньодніпровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області не має жодних законних підстав, тому відповідач просить адміністративний позов ОСОБА_1 до Верхньодніпровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про спонукання призначити пенсію на пільгових умовах залишити без задоволення.

Із показань свідка ОСОБА_7, витікає, що вона працювала в ВГМК лаборантом рентгеноспектрального аналіза з 1991 р. по 01.05.2010 р. Протягом цього часу з нею на такій же посаді працювала позивачка до 2009 року. При цьому характер роботи не мінявся. В зв'язку з шкідливими умовами праці їм був установлений скорочений трудовий тиждень. Їхня робота весь час відносилась за шкідливими умовами до Списку № 1.

Вислухавши сторони, дослідивши надані сторонами докази, в тому числі письмові, а саме:

- копію трудової книжки на ім'я ОСОБА_1 (а.с.3-6, 26, 63, 74);

- копію листа УПФУ в м. Вільногірську до ОСОБА_1 про надання роз'яснень позивачці стосовно призначення пенсії за віком на пільгових умовах (а.с.7);

- копію свідоцтва про одруження, згідно якого ОСОБА_9 та ОСОБА_1 уклали шлюб 30.07.1988 р., після одруження дружині присвоєно прізвище - ОСОБА_1 (а.с.8);

- копія витягу з наказу по філії Вільногірський ГМК ЗАТ "Кримський Титан» від 20.09.2007 р. № 336, відповідно до якого професія лаборанта рентгеноспектрального аналізу віднесено до переліку робочих місць, зайнятість робітників на яких дає право на пенсійне забезпечення за віком на пільгових умовах, відповідно до п. «а», «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с. 9);

- копія довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією від 29.08.2013 року, відповідно до якого ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, надана з 01.08.2013 року третя група інвалідності до 01.08.2014 року (а.с. 10);

- копію витягу із паспорта громадянки України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.11);

- довідка від 08.06.2016 року, видана Вільногірським міським центром зайнятості, відповідно до якої дохід ОСОБА_1, за період з 01.03.2016 року по 31.05.2016 року становить нуль гривень (а.с. 12);

- копія заяви ОСОБА_1 до директора філії «Вільногірський ГМК» ДП «ОГХК» від 05.07.2016 р. про надання документів (а.с. 35-36);

- копія листа від 25.06.2015 року № 01-23/1410 філії «ВГМК» в якому перелічено зміни в назві підприємства (а.с. 38);

- копія наказу Дочірнього підприємства «Вільногірський державний гірничо-металургійний комбінат» від 21.09.2001 р. № 161 К/А, відповідно до якого підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення, лаборантам рентгеноспектрального аналізу рентгеноспектральної групи ЦЗЛ служби якості за Списком № 1, згідно постанови КМУ № 162 від 11.03.1994 року, розділ XXII, підрозділ 5 (а.с. 39)

- копія листа директора філії «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» ДП «ОГХК» на ім'я ОСОБА_1 про неможливість надання копій документів (а.с. 40-41);

- копія заяви ОСОБА_1 до директора філії «Вільногірський ГМК» ПрАТ «Юкрейніан Кемікал Продактс» від 05.07.2016 р. про надання документів (а.с. 42);

- копія заяви ОСОБА_1 до директора філії «Вільногірський ГМК» ДП «ОГХК» від 06.07.2016 р. про надання документів (а.с. 44);

- копія протоколу № 215 від 20.08.2012 р. УПФУ в м. Вільногірську, розрахунок стажу та заробітної плати ОСОБА_1 призначено щомісячну пенсію по інвалідності з 11.07.2012 року по 31.07.2013 року в розмірі 889,40 грн. (а.с. 50-53);

- копія заяви ОСОБА_1 до УПФУ в м. Вільногірську від 25.07.2012 р. про призначення пенсії по інвалідності (а.с. 54);

- копія виписки із акту огляду МСЕК від 11.07.2013 р., відповідно до якої ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, надана з 11.07.2012 року третя група інвалідності до 01.08.2013 року (а.с. 57);

- копія довідки від 25.07.2012 р., відповідно до якої зазначено, що ОСОБА_1 працює у філії «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» ПрАТ «Кримський Титан» з 13.09.1991 року (а.с. 58);

- копія довідки № 173 філії Вільногірський ГМК ПрАТ "Юкрейніан Кемікал Продактс", про уточнення особливого характеру роботи та умови праці, що необхідні для призначення пільгової пенсії, згідно якої ОСОБА_1 працювала з 21.07.2005 року по 28.06.2009 року лаборантом рентгеноспектрального аналізу рентгеноспектральної лабораторії збагачувального виробництва центральної заводської лабораторії, тобто по Списку № 1, розділ ХХІІ, підрозділ 1, поз. 22.1-16 постанови КМ України від 16.01.2003 р. № 36, наказ про атестацію робочих місць № 336 від 20.09.2001 р., узгоджено з Головним державним експертом області з умов праці № 003/07-1-282 від 22.11.2007 р.; виключених періодів немає; та зазначено зміни назви підприємства (а.с. 59);

- копія індивідуальних відомостей про застраховану особу (а.с 60-61);

- копія розпорядження від 12.06.2012 року УПФУ в м. Вільногірську про перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1. (а.с. 62);

- копія виписки із акту огляду МСЕК від 29.08.2013 р., відповідно до якої ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, надана з 01.08.2013 року третя група інвалідності до 01.08.2014 року (а.с. 67);

- копія розпорядження від 30.10.2015 р. та протоколу № 451 від 30.10.2015 р. УПФ в м. Вільногірську, згідно якого ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії згідно п."а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (а.с.68-69);

- копія заяви ОСОБА_1 до УПФУ в м. Вільногірську від 27.10.2015 р. про призначення пенсії за віком за списком № 1 (а.с. 70);

- копія свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування НОМЕР_1, видане ОСОБА_1 21.05.2004 року. (а.с. 73);

- копія індивідуальних відомостей про застраховану особу (а.с. 76);

- копія листа про надання роз'яснення УПФУ у м. Вільногірську від 05.11.2015 року на ім'я ОСОБА_1, згідно якого позивачу роз'яснені підстави, відповідно до яких відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах (а.с. 77);

- оглянувши в судовому засіданні матеріали адміністративної справи № 174/768/15-а, п/с 2-а/17430 за позовом ОСОБА_10 до управління Пенсійного фонду України у м. Вільногірську Дніпропетровської області, про спонукання призначити пенсію на пільгових умовах;

- та оцінивши вищезазначені докази в їх сукупності та взаємозв'язку, керуючись законом, суд дійшов висновку, що позовна заява обґрунтована, але підлягає задоволенню частково, з наступних підстав.

Суд вважає, що між сторонами мають місце правовідносини, які виникли внаслідок дій суб'єкта владних повноважень, які стосуються інтересів конкретної фізичної особи, а саме, стосовно прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про відмову фізичній особі у призначенні пенсії на пільгових умовах.

Відповідно до пояснень сторін, показань свідків та досліджених документів, в тому числі які містяться в оглянутих в судовому засіданні матеріалів іншої адміністративної справи суд дійшов висновку, що позивачка ОСОБА_1, в період з 13.09.1991 р. по 29.06 2009 року, тобто протягом 18 років і 13 днів працювала лаборантом рентгеноспектрального аналіза та була зайнята повний робочий день на роботах з радіоактивними речовинами та джерелами іонізуючого випромінювання, тобто виконувала роботу з особливо шкідливими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. При цьому характер роботи, виробниче устаткування та умови роботи за весь період її роботи не змінювалися, за виключення зміни тривалості робочого тижня з 36 годин до 30 годин.

Згідно Списку № 1, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173, розділ: XXI, Загальні професії, правом на пільгову пенсію користуються працівники: рентгенологи, техніки-рентгенологи, інженери-рентгенологи, лаборанти-рентгенологи, лікарі-рентгенологи та інші працівники, зайняті в рентгенівських кабінетах и лабораторіях

Згідно Списку № 1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР 26.01.1991 р. № 10, розділ 12200000 XXII, "Роботи з радіоактивними речовинами, джерелами іонізуючих випромінювань, берилієм та рідкоземельними елементами", код - 12205000-17546: правом на пільгову пенсію користуються працівники, які постійно і безпосередньо зайняті на рентгенівських установках в промисловості, а також їх регулюванням та наладкою".

Згідно Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 16 січня 2003 р. N 36, розділ XXII - Роботи з радіоактивними речовинами та джерелами іонізуючих випромінювань і берилієм, код 22.5-16: правом на пільгову пенсію користуються працівники, безпосередньо зайняті на рентгенівських установках у виробничих галузях економіки та науково-дослідних інститутах.

Згідно п.п. а), б) ч. І ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення": «На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваних Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам;

б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам;».

Згідно ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", передбачено порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію цього Закону: Особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:

а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;

б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Згідно п/п 3 п.2 Розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особам, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці та мали або матимуть право на пенсію відповідно до статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсії призначаються за нормами цього Закону, виходячи з вимог віку та стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Згідно пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні пенсії за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

Згідно ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування":

1. Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

2. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

3. Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

За кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

4. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно п.1 ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку; 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Відповідно до вимог ч.2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", сума пенсії, не одержана своєчасно з вини органу, що призначає та виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Відповідно до пункту 18 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній», за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві.

Відповідно до п.20 "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. № 637, у тих випадках коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, дня підтвердження спеціального стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер, виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Суд вважає, що надані позивачкою копії документів в своїй сукупності та взаємозв'язку, в цілому підтверджують стаж роботи позивачки за Списком № 1, оскільки в цих документах зазначено професію, періоди роботи, умови роботи, номера наказів, при цьому зміна назви підприємства та підрозділів, до яких зараховувалася позивачка, не міняли характер та умови її роботи.

Згідно оглянутих в судовому засіданні матеріалів адміністративної справи № 174/768/15-а, п/с 2-а/17430 за позовом ОСОБА_10 до управління Пенсійного фонду України у м. Вільногірську Дніпропетровської області, про спонукання призначити пенсію на пільгових умовах, а саме із постанови суду від 19.11.2015 р.(а.с.72-77), яке залишене без змін, згідно ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.03.2016 р. (а.с.127-128), судом було встановлено ряд обставин, стосовно умов роботи на тому ж робочому місці та на тому ж підприємстві та за той же період часу, де працювала і позивачка ОСОБА_1 Тому суд вважає ці обставини встановленими, відповідно до ч.3 ст. 61 ЦПК України, а саме, що в період з 13.09.1991 р. по 29.06.2009 р., коли позивачка працювала лаборантом рентгеноспектрального аналізу вона виконувала роботу особливо шкідливими умовами праці і ці умови та устаткування не змінювалися протягом всього періоду її роботи на підприємстві, тобто з 13.09.1991 р. по 29.06.2009 р., і її посада за умовами роботи підпадала під Список № 1.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Конституційний Суд України неодноразово (зокрема, рішення від 11.10.2005р.№ 8-рп/2005, від 09.07.2007р. № 6-рп/2007, від 22.05.2008р. № 10-рп/2008, від 27.11.2008р. № 26-рп/2008 ) розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.

Право на пенсійне забезпечення, передбачене статтями 1, 3, ч.2 ст.6, статтею 8, ч.2 ст.19, статтями 22, 23, ч.1 ст.24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як статтею 8 Конституції України, так і статтею 8 Кодексу адміністративного судочинства в Україні.

Згідно висновку Європейського Суду з прав людини у рішенні від 08.11.2005 року у справі «Кечко проти України», зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Згідно ст. 17 ЗУ «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини», від 23 лютого 2006 року N 3477-IV, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.

За приписами ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно вимог ч.2 ст.11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи невідповідність дій відповідача вимогам законів та Конституції України, з метою захисту прав позивача від порушень з боку відповідача, суд дійшов висновку про необхідність захисту цих прав шляхом визнання неправомірною відмову відповідача здійснити призначення, нарахування та виплату позивачці пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, та шляхом зобов'язання відповідача призначити позивачу зазначену пенсію з 27 жовтня 2015 року, враховуючи, що саме цієї дати позивачка звернулася д управління пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1.

Суд не погоджується з запереченнями представника відповідача стосовно того, що слід зараховувати позивачці до стажу, який надає право на пільгову пенсію за Списком №1, тільки період її роботи на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за списком № 1 лише період її роботи на атестованому робочому місці з 01.08.2003 р. по 28.06.2009 р., оскільки позивачка не надала документів про проведення атестації її робочого місця, яка передбачена п.2 Постанови Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991р. № 10 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій посад і показників, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", яким встановлено, що відповідно до Закону СРСР «Про пенсійне забезпечення громадян СРСР», застосування Списків № 1 і № 2 здійснюється з урахуванням атестації робочих місць, та Порядком проведення атестації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442.

Суд вважає, що відсутність даних про проведення атестації робочого місця позивачки не може бути підставою для невизнання того, що це місце роботи та умови її роботи підпадають під Список №1, тому, що обов'язок про проведення атестації робочих місць було покладено, саме, на керівників підприємств, за бездіяльність яких позивачка, як працівник, відповідальності нести не може. В той же час, позивачка довела в судовому засіданні, що в зазначений період часу вона виконувала роботу з особливо шкідливими умовами праці і ці умови та робоче устаткування не змінювалися протягом всього періоду її роботи на підприємстві, тобто з 13.09.1991 р. по 29.06.2009 р., і її посада за умовами роботи підпадала під Список № 1.

Згідно пункту 10 оглядового листа Вищого адміністративного суду України від 14.08.2008 року, N91406/100/13-08 «Про практику застосування законодавства з питань пенсійного забезпечення», Вищий адміністративний суд України зазначив наступне. Атестація робочих місць за умовами праці - це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоров'я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності.

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року N 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Частиною другою пункту 4 зазначеного Порядку, встановлено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації. Таким чином законодавцем покладено обов'язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її непроведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Суд вважає, що за встановлених у даній справі обставин, саме ці правові висновки слід застосувати для вирішення спору, що буде відповідати вимогам справедливості, добросовісності та розумності, тобто, згідно ст. 2 КАС України.

Суд дійшов висновку, що досліджені докази, в їх сукупності та взаємозв'язку, надають достатньо підстав для встановлення факту, що позивачка має відповідний страховий стаж, передбачений законом, для призначення їй пільгової пенсії за Списком № 1 після досягнення нею віку 45 років.

Загальний трудовий стаж позивачки складає - більше 30 років, станом на 27.10.2015 року, в тому числі пільговий стаж по Списку № 1 - 18 років 13 днів, з чого витікає, що ці обставини співпадають з умовами, передбаченими ст.ст. 12, 13, 14, 20, 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надають право на пільгову пенсію після досягнення позивачкою віку 45 років.

За наведених обставин, суд доходить висновку, що заперечення відповідача проти позову не знайшли свого підтвердження, а вимоги позивача слід визнати обґрунтованими і такими, що не суперечать закону, тому вони підлягають задоволенню. Разом з тим, суд бере до уваги, що, згідно ч.1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дати звернення особи до пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії, в даному випадку позивачка звернулася до відповідача з письмовою заявою про призначення пільгової пенсії лише 27.10.2015 р., тому суд вважає можливим зобов'язати відповідача призначити, нарахувати та сплачувати позивачці пільгову пенсію за Списком № 1 з 27.10.2015 р.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керується ст. 94 КАС України та ЗУ «Про судовий збір», відповідно до яких судові витрати в виді судового збору - 551.20 грн., слід покласти на відповідача, Верхньодніпровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, стягнувши з нього в дохід держави України, судовий збір в сумі - 551.20 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-15, 86, 87, 94, 158-163, 167, 183-2, 185, 186, 254, 255 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

1. Визнати дії Верхньодніпровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 40383622, юридична адреса: 51600, м. Верхньодніпровськ, пл. Щербицького, буд. 2, Дніпропетровської області, стосовно відмови у призначенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженці м. Єкатеринбурга, ІПН № НОМЕР_1, зареєстрованій за місцем проживання по АДРЕСА_1, з 27 жовтня 2015 р. пільгової пенсії за Списком №1, у зв'язку з її роботою в особливо шкідливих умовах праці, - неправомірними.

2. Зобов'язати Верхньодніпровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах за списком №1, у зв'язку з її роботою в особливо шкідливих умовах праці, відповідно до п. а) ч.1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з 27 жовтня 2015 року.

Судові витрати у справі, в виді судового збору в сумі - 551.20 грн., покласти на відповідача, Верхньодніпровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, стягнувши з нього в дохід держави України, судовий збір в сумі - 551.20 грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то 10 денний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня, після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копію постанови, протягом двох днів, після виготовлення її в повному обсязі, надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення сторонам.

Головуючий суддя Шаповал Г.І.