Постанова № 59344243, 25.07.2016, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
25.07.2016
Номер справи
607/7164/16-а
Номер документу
59344243
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25.07.2016 Справа №607/7164/16-а

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Ромазан В.В. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулась в суд із позовом до відповідача Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання неправомірними дій щодо не включення сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації грошових доходів населення до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», а також зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з включенням вказаних сум, починаючи з 17.12.2013 року згідно Довідки Головного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №212/П-11 від 21.06.2016 року, в розмірі 80% від суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу». Вказані вимоги обґрунтовує тим, що 24 червня 2016 року вона звернулася з письмовою заявою до відповідача про перерахунок пенсії з урахуванням зазначених сум за вказаний період. До заяви додала Довідку №212/П-11 від 21.06.2016 року, видану Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області. Проте, відповідач відмовив їй у такому перерахунку мотивуючи це тим, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація грошових доходів населення не відносяться до інших надбавок, тому вони не враховуються до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії державного службовця, а тому підстав для проведення перерахунку пенсії згідно із долученою позивачем довідкою, на даний час немає. Таку відмову позивачка вважає незаконною та необґрунтованою.

Ухвалою суду від 25.07.2016 року залишено без розгляду позов в частині вимог за період з 17.12.2013 року по 04 січня 2016 року включно на підставі ст.100 КАС України. Таким чином підлягає до розгляду позов в частині вимог про перерахунок пенсії із 05 січня 2016 року.

22.07.2016 року Тернопільським об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області надіслано суду письмові заперечення, згідно яких вони вважають дії Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України правомірними та просять у позові відмовити за безпідставністю позовних вимог.

Згідно статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до статті 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.

Згідно п. 4 ч. 1 статті 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Суд вважає, що наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження.

При розгляді справи судом встановлено наступне.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. №1055 «Про деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України», постановлено реорганізувати деякі територіальні органи ПФУ шляхом злиття окремих органів ПФУ за переліком згідно з додатком 1. Перейменувати деякі територіальні органи ПФУ за переліком згідно з додатком 2. Згідно з додатком 1 до постанови КМУ від 16 грудня 2015р. №1055 Управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі та в Тернопільському районі реорганізовано в Тернопільське об'єднане Управління Пенсійного фонду України.

ОСОБА_1 призначено пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу» в розмірі 80% суми заробітної плати.

При призначенні пенсії Управлінням Пенсійного фонду України в місті Тернополі не були враховані до заробітної плати ОСОБА_1, з якої обчислюється розмір пенсії державного службовця - матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація грошових доходів населення.

24 червня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про перерахунок її пенсії з врахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації грошових доходів населення на підставі Довідки №212/П-11 від 21.06.2016 року, виданої Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

Вказані обставини визнані сторонами, сумнівів щодо їх достовірності та добровільності такого визнання не виникає, тому, в силу ч. 3 ст. 72 КАС України, зважаючи, що жодна із сторін проти цього не заперечує, їх доказування суд вважає недоцільним.

Як вбачається з інформації Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області №258/П-11 від 30 червня 2016 року, ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії та роз'яснено, що вказані виплати не враховуються до розміру її заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії державного службовця.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до вимог ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно вимог ст. 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством.

Вказаною постановою судом зроблено висновок, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року вказану постанову Окружного адміністративного суду м. Києва залишено без змін.

Із постанови правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04 вересня 2013 року вбачається, що на виконання рішень Окружного адміністративного суду м. Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670, правління ПФУ постановило затвердити форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано пенсію); визнано такою, що втратила чинність постанова правління ПФУ від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстровану в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за № 1161/15852.

Згідно із вимогами ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991, № 1788-ХІІ, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм усі отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахування рішення суду, що набрала чинності з 04 березня 2011 року.

Згідно з абз. 1 п. 5 вищезазначеної постанови форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правління Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України.

У формі довідки, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 передбачено графу - інші виплати. Як випливає із положень постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1 в розмір інших виплат включаються - зокрема, грошова винагорода за стаж роботи, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та додається у формі довідки, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а4753/09/2670", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 18 лютого2011 року за № 210/18948.

Таким чином складові заробітної плати позивачки слід визначати за формою довідки, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 р. № 5-1 з урахуванням роз'яснень, викладених у постанові правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1, відповідно до яких для розрахунку розміру пенсії до складової заробітної плати ще додатково включаються суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за стаж роботи та індексації заробітної плати.

Аналогічна правова позиція висловлена і Верховним Судом України в постанові від 28 травня 2013 року № 21-97а13 у якій він дійшов висновку щодо неправомірних дій Пенсійного Фонду, який відмовився включити суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за стаж та суми індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Згідно з ч. 1 статті 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Отже, суд вважає, що не включення відповідачем при обчисленні пенсії позивачки таких видів виплат, як матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації грошових доходів населення є протиправним, а відмова у перерахунку пенсії необґрунтована.

За таких обставин суд вважає, що слід визнати протиправною відмову Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області у перерахунку ОСОБА_1 пенсії з включенням суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації грошових доходів населення згідно Довідки №212/П-11 від 21.06.2016 року, виданої Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в розмірі 80% від суми заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов'язати Тернопільське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії із 05 січня 2016 року.

Керуючись ч. 2 ст. 11, ст.ст. 17, 50, 72, 86, 99, 100, 158, 160, 162, 163, 186, 244-2 ч. 1 Кодексу адміністративного судочинства України, ч. 1 ст. 37, ст. 37-1 ст. 33 Закону України «Про державну службу», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865; ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 № 1788-ХІІ, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо не включення суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації грошових доходів населення до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії ОСОБА_1, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Тернопільське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 05 січня 2016 року з включенням суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації грошових доходів населення згідно Довідки №212/П-11 від 21.06.2016 року, виданої Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в розмірі 80% від суми заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу».

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом .

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя В.В.Ромазан