Постанова № 59337973, 27.07.2016, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
27.07.2016
Номер справи
554/5295/16-а
Номер документу
59337973
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 27.07.2016 Справа № 554/5295/16-а

П О С Т А Н О В А

Іменем України

27 липня 2016 року м. Полтава

Октябрський районний суд м. Полтави, у складі:

головуючого судді - Антонова С.В.,

секретаря - Плаксюк І.Ю.,

за участю представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Азарян К.І.,

розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_3 до Полтавського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

У липні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Полтавського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90 % середньомісячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області про підвищення заробітної плати за №18-236 вих-16 від 31.03.2016 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-ІІІ); зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2016 року перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними Законом України від 05.10.1995р. №358/95 ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-ІІІ) та згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №505 від 31 травня 2012 року (із змінами, внесеними згідно з Постановами КМУ №506 від 06.10.2014 р., №763 від 30.09.2015р.) та Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 за №103 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з розрахунку 90 % від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати згідно з довідкою прокуратури Луганської області про підвищення заробітної плати за №18-236вих-16 від 31.03.2016 року без обмеження пенсії максимальним розміром та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року.

В обґрунтування своїх вимог ОСОБА_1 вказав, що з жовтня 2003 року він одержує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. №1789-ХІІ зі змінами, внесеними 12.07.2001 року. Наказом Генерального прокурора України №409к від 14.06.2006 року він звільнений з посади начальника організаційно-контрольного відділу прокуратури Луганської області у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (на час його звільнення також діяв Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ зі змінами, внесеними 12.07.2001 року).

Розмір пенсії позивача за вислугу років складає 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати (з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ зі змінами, внесеними 12.07.2001 року), який на час призначення її максимального розміру не встановлював.

У зв'язку з проведенням АТО на теперішній час ОСОБА_3 тимчасово мешкає за адресою: АДРЕСА_1, за якою зареєстрований як внутрішньо переміщена особа. З 07.08.2014 року перебуває на обліку в Полтавському об`єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області.

Прокуратурою Луганської області позивачу видано довідку від 31.03.2016 року за №18-236вих-16 про розмір його заробітної плати на предмет перерахунку пенсії з урахуванням постанов Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року та №1013 від 09.12.2015 року, згідно з якими у ОСОБА_3, як пенсіонера органів прокуратури, виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.

20.05.2016 року позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою про перерахунок його пенсії та надав всі необхідні для цього документи, в тому числі оригінал довідки №18-236/вих-16 від 31.03.2016 року про заробітну плату.

Рішенням колегіального органу з призначення пенсій Полтавського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 27.05.2016 року № 19 йому було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки згідно з ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру», №1697-VІІ. Від 14.10.2014 року (зі змінами та доповненнями), умови та порядок перерахування призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. Відповідно до пункту 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за № 213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру». У рішенні управління також зазначено, що починаючи з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Позивач вважає зазначене рішення відповідача необгрунтованим та незаконним, таким, що порушує його соціальні права щодо пенсійного забезпечення та звужує конституційні гарантії.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, прохав їх задовольнити, пояснення надав аналогічні до змісту позовної заяви.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала з підстав, викладених у письмових запереченнях, що містяться у матеріалах справи. Вказала, що позивачу пенсію призначено за вислугу років відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». У відповідності до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «про прокуратуру». Тобто, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, вищезазначеним Законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» зазначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури встановлювався п.4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» №865 від 31.05.2000 року, який виключено на підставі постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Таким чином, відповідач діяв в межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений законодавством.

Дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в адміністративному позові та в запереченні проти цього позову обставини, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

В судовому засіданні було встановлено, що з 07.08.2014 року позивач перебуває на обліку в Полтавському об`єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ зі змінами, внесеними 12.07.2001 року.

З 14.06.2006 року на підставі наказу Генерального прокурора України №409к від 14.06.2006 року ОСОБА_3 звільнений з посади начальника організаційно-контрольного відділу прокуратури Луганської області у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (на час його звільнення також діяв Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ зі змінами, внесеними 12.07.2001 року).

Для перерахунку ОСОБА_3 відповідачеві було надано довідку про заробітну плату прокуратури Луганської області № 18-236/вих16 від 31.03.2016 року.

Згідно з довідкою за №18-236/вих16, виданою 31.03.2016 року Прокуратурою Луганської області ОСОБА_3 заробітна плата на 1 грудня 2015 року складається з: посадовий оклад - 3249,00 грн., класний чин - 135,00 грн., вислуга років - 1353,60 грн., щомісячна премія - 12080,88 грн., доплати, які передбачені чинним законодавством: надбавка за виконання особливо важливої роботи - 3316,32 грн., матеріальна допомога на оздоровлення - 671,16 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб - 671,16 грн., всього 21 477,12 грн. (а.с. 15).

Рішенням колегіального органу з призначення пенсій Полтавського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 27.05.2016 року № 19 ОСОБА_3 відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Приймаючи таке рішення, відповідач послався на пункт 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 яким передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».У рішенні управління також зазначено, що починаючи з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с. 17).

Доводи, викладені у рішенні відповідача про відмову у перерахунку пенсії не відповідають вимогам закону, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, зокрема, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

ОСОБА_3 отримував пенсію за вислугу років призначену з жовтня 2003 року згідно з ч. 1 ст. 50-1 «Про прокуратуру», пенсію було обчислено з урахуванням 90 відсотків від суми заробітної плати.

Згідно з ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення мені пенсії ) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років не залежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Так, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Таким чином, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому дійшов висновку, що внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року № 1166 внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається у розмірі 70% від суми заробітної плати, ця норма набула чинності з 01.05.2014 року.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2015 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається у розмірі 60% від суми заробітної плати. В подальшому за нормами Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Однак, враховуючи, що пенсія позивачу призначена раніше, тобто до внесення змін у ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», та в подальшому виключення із Закону України «Про прокуратуру», норми вищевказаних Законів не підлягають застосуванню. Вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно із ст. 22 Конституцією України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Тому, звуження змісту та обсягу права на перерахунок пенсії, шляхом позбавлення такого права у зв`язку із прийняттям нових законів, або внесення змін до чинних законів, як зазначено у відповіді відповідача, за вказаної статтею Конституції України не допускається.

Крім того, згідно ст.ст. 22, 64, 58 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян встановлено законами України (у даному випадку Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Відтак, відповідач має провести перерахунок та виплату пенсії позивачеві, виходячи з розміру отриманої пенсії 90 відсотків із врахуванням довідки прокуратури Луганської області №18-236/вих16 від 31.03.2016 року. Відповідно до законодавства перерахунок пенсії належить до обов'язків Пенсійного фонду України, який відповідно до Конституції України зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Таким чином, дослідивши зібрані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позивачу протиправно відмовлено у проведенні перерахунку пенсії в розмірі 90% від суми заробітної плати із врахуванням довідки прокуратури Луганської області №18-236/вих16 від 31.03.2016 року, оскільки, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на момент виходу позивача на пенсію, а тому, такі дії відповідача слід визнати неправомірними та зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії з врахування вищезазначеної довідки.

Керуючись ст.ст. 86, 99, 100, 159-163, 167, 186 КАС України, суд

у х в а л и в:

Позовні вимоги ОСОБА_3 - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Полтавського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_3 за вислугу років в розмірі 90 % середньомісячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області про підвищення заробітної плати за №18-236 вих-16 від 31.03.2016 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-ІІІ).

Зобов`язати Полтавське об`єднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_3, починаючи з 1 січня 2016 року, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними Законом України від 05.10.1995р. №358/95 ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-ІІІ) та згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №505 від 31 травня 2012 року (із змінами, внесеними згідно з Постановами КМУ №506 від 06.10.2014 р., №763 від 30.09.2015р.) та Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 за №103 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з розрахунку 90 % від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати, згідно з довідкою прокуратури Луганської області про підвищення заробітної плати за №18-236вих-16 від 31.03.2016 року без обмеження пенсії максимальним розміром, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугу років.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення через Октябрський районний суд м. Полтави.

Суддя С.В. Антонов