ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
21.07.2016Справа № 910/21086/15
За скаргою: Служби автомобільних доріг у Київській області
на дії: відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України
Сторони по справі:
За позовом: відкритого акціонерного товариства "ЄВРО-АЗІАТСЬКА БУДІВЕЛЬНА КОРПОРАЦІЯ "ЄВРАСКОН"
до: Служби автомобільних доріг у Київській області
про: стягнення 34 866 766,29 грн.
Суддя Шкурдова Л.М.
Представники сторін :
від скаржника: Майданік В.В. - представник за довіреністю, Аліменко О.Ю. - представник за довіреністю
від позивача: не з'явився
від Департаменту ДВС Міністерства юстиції України -
ОБСТАВИНИ СПРАВИ :
Рішенням Господарського суду міста Києва від 16.10.2015 року у справі №910/21086/15, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 25.01.16р. позов задоволено частково.
17.02.16р. Господарським судом міста Києва на виконання рішення Господарського суду міста Києва від 16.10.2015 року у справі №910/21086/15 виданий наказ.
23.06.2016р. Служба автомобільних доріг у Київській області звернулася до Господарського суду міста Києва зі скаргою на дії відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, в якій скаржник росить суд визнати протиправною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 14.06.2016, ВП №51427670; визнати протиправною та скасувати постанову про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження від 14.06.2016 року ВП №52427670.
В обґрунтування поданої скарги скаржник вказує, що державним виконавцем не дотримано положень Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», безпідставно винесено постанову про арешт коштів боржника та оголошення заборони на його відчуження ВП №49638644, оскільки боржник є державною організацією, що належить до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України, в зв'язку з чим стягнення коштів з боржника повинно здійснюватися Головним управлінням Державної казначейської служби України у Київській області, а не відділом примусового виконання рішення Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
Департаментом ДВС Міністерства юстиції України подано заперечення на скаргу Служби автомобільних доріг у Київській області, згідно яких ДВС зазначає, що ним вживаються заходи по розшуку майна боржника, виявлення рахунків боржника в банківських установах, в зв'язку з чим не має підстав для передачі документів Державній казначейській службі: підстави для повернення виконавчого документу стягувачеві відсутні, в зв'язку з чим дії ДВС є правомірними.
Відповідно до ст. 121-2 Господарського процесуального кодексу України скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена. Скарги на дії органів Державної виконавчої служби розглядаються господарським судом, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник чи прокурор та орган виконання судових рішень.
Розглянувши подану скаргу, суд прийшов до висновку, що вказана скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
14.06.2016р. старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання наказу від 17.02.16р. у справі №910/21086/15.
14.06.2016 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України винесено постанову про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження.
У відповідності до п. 1 Положення про Службу автомобільних доріг у Київській області, затвердженого наказом Державного агентства автомобільних доріг України від 02.11.2011 р. № 12 (далі - Положення) Служба автомобільних доріг у Київській області є державною організацією, що належить до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України.
Згідно із п. 1.5. Положення Служба автомобільних доріг у Київській області є одержувачем бюджетних коштів, що спрямовуються на розвиток мережі автомобільних доріг загального користування.
Згідно з п.1.4. Положення служба є неприбутковою організацією.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Абзацом 2 підпункту 1 пункту 9 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України встановлено, що безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету - в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань.
Відповідно до частини 2 статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» і пункту 9 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року № 845 затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - Порядок).
За змістом абзацу 3 пункту 2 Порядку у тексті цього документа термін «боржники» вживається у такому значенні - визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства.
Згідно з пунктом 3 Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Міністерства фінансів України, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Пунктом 24 Порядку встановлено, що стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.
Таким чином, стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з боржників, які є одержувачами бюджетних коштів, звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду. Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи викладене, державні виконавці позбавлені можливості проводити будь-яке списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) тому стягувачам необхідно подавати відповідні виконавчі документи безпосередньо до органів Казначейства (аналогічна позиція викладена в Постанові Верховного суду України від 24.06.2015 року у справі №3-317гс15).
З огляду на те, що Служба автомобільних доріг у Київській області є державною організацією, що належить до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України та є одержувачем бюджетних коштів, що спрямовуються на розвиток мережі автомобільних доріг загального користування, суд приходить до висновку, що виконавче провадження повинно здійснюватись з особливостями, передбаченими Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або бюджетних установ, затвердженим постановою КМУ від 03.08.2011 р. № 845.
За таких підстав, враховуючи те, що стягувачам необхідно подавати виконавчі документи, згідно з якими боржниками є державні органи, безпосередньо до органів Казначейства, суд приходить до висновку про безпідставність винесення державним виконавцем 14.06.2016р. постанови про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання наказу від 17.02.16р. у справі №910/21086/15 та постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження.
Керуючись статтями 86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України суд,
УХВАЛИВ:
1. Скаргу Служби автомобільних доріг у Київській області на дії відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України - задовольнити.
2. Визнати недійсною та скасувати постанову від 14.06.2016 року ВП №51427670 про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання наказу від 17.02.16р. у справі №910/21086/15
3. Визнати недійсною та скасувати постанову від 14.06.2016 року ВП №51427670 про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження.
Суддя Л.М. Шкурдова