ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"27" липня 2016 р. м. Київ К/800/51492/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого Рецебуринського Ю.Й.,
Суддів Ємельянової В.І.,
Швеця В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадженн адміністративну справу
за позовом ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області про визнання дій протиправними та скасування рішення,
за касаційною скаргою ОСОБА_3, представника ОСОБА_2, на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2015 року,
В С Т А Н О В И Л А:
У червні 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому, з врахуванням уточнень, просив: визнати протиправними дії Управління Державної міграційної служби в Миколаївській області щодо прийняття рішення від 17 квітня 2015 року про скасування рішення про набуття громадянства України ОСОБА_2 за територіальним походженням; скасувати рішення Управління Державної міграційної служби в Миколаївській області від 17 квітня 2015 року щодо прийняття рішення про скасування рішення про набуття громадянства України ОСОБА_2 за територіальним походженням.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2015 року, відмовлено у задоволенні позову.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
З'ясувавши обставини справи, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права згідно статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку про часткове задоволення касаційної скарги.
Судами встановлено, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Бендери Республіки Молдова, що підтверджується копією паспорта НОМЕР_1, виданого Центральним РВ УМВС України в Миколаївській області 26 листопада 2010 року.
У березні 2010 року позивач звернувся до СГІРФО Центрального РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області із заявою про формлення набуття громадянства України за територіальним походженням та надав документ, що підтверджує народження одного із батьків на території України до 24 серпня 1991 року - свідоцтво про народження батька ОСОБА_4 НОМЕР_2.
На підставі частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України» (народження одного із батьків на території України до 24 серпня 1991 року) Управління ДМС в Миколаївській області прийнято рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням та видано довідку №4693 про реєстрацію особи громадянином України.
Листом прокуратури Центрального району м. Миколаєва від 8 квітня 2015 року №15-02) 2560вих-15 повідомлено начальника Управління ДМС України в Миколаївській області повідомлено, що слідчим відділом Центрального РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №120141604700009931 від 12 грудня 2014 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 358 Кримінального кодексу України. Під час проведення перевірки достовірності свідоцтва про народження ОСОБА_4 НОМЕР_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, встановлена його недостовірність, оскільки відповідно до даних відділу ДРАЦС РС по м.Котовську та Котовському районі Котовського управління юстиції в Одеській області свідоцтво про народження НОМЕР_2 було видано на ім'я ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Начальником Центрального РВ у м.Миколаєві УДМС України в Миколаївській області 15 квітня 2015 року підготовлено подання про скассування рішення про оформлення набуття громадянства України у зв'язку з подачею ОСОБА_2 завідомо неправдивих відомостей.
17 квітня 2015 року Управлінням ДМС України в Миколаївській області прийнято рішення про скасування рішення від 24 березня 2010 року про набуття ОСОБА_2 громадянства України за територіальним походженням.
Відмовляючи у задоволенні позову, суди попередніх інстанцій виходили з того, що відповідач прийняв обгрунтоване і законне рішення про скасування рішення про набуття громадянства.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України» від 18 січня 2001 року №2235-ІІІ (далі - Закон №2235-ІІІ) особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов'язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства.
Відповідно до статті 21 рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 8 та 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
Пунктом 88 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України №215/2001 (далі - Порядок) для скасування рішень про оформлення набуття громадянства України відповідно до статті 21 Закону органами міграційної служби, дипломатичними представництвами чи консульськими установами України готуються такі документи: а) подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України; б) документи, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням (стаття 8 Закону) або була поновлена у громадянстві України (стаття 10 Закону) шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянства України (довідка органу міграційної служби, дипломатичного представництва чи консульської установи про те, що іноземець, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, не подав документ про припинення цього громадянства, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації його громадянином України, а незалежні від особи причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства не існують (частина п'ята статті 8 та частина друга статті 10 Закону); інформація органу міграційної служби про те, що іноземець, який подав декларацію про відмову від іноземного громадянства, не повернув паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави (частина восьма статті 8 та частина сьома статті 10); інформація про те, що на момент реєстрації громадянином України існували підстави, за наявності яких особа не поновлюється у громадянстві України (частини перша та друга статті 10 з урахуванням частини п'ятої статті 9 Закону; частина п'ята статті 10 Закону); інформація про інші неправдиві відомості та фальшиві документи, які були подані для набуття громадянства України відповідно до статей 8 та 10 Закону, або інформація про приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України відповідно до статей 8 та 10 Закону).
Таким чином, з аналізу даних нормативних актів вбачається, що скасування рішення про оформлення набуття громадянства відбувається на підставі подання органів міграційної служби, дипломатичними представництвами чи консульськими установами України та на підставі документів, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
Отже, скасування рішення про оформлення набуття громадянства потребує доведеності та наявності письмових доказів щодо встановлення факту подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів.
Судами встановлено, що надання ОСОБА_2 при зверненні до СГІРФО Центрального РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області разом з заявою про оформлення набуття громадянства України недостовірних даних підтверджується даними слідчих органів та органів прокуратури, а також даними відділу ДРАЦС РС по місту Котовську та Котовському району Котовського управління юстиції в Одеській області.
Однак, розглядаючи дану справу, суди першої та апеляційної інстанцій не надано оцінки доводам позивача щодо того, що лист прокуратури від 8 квітня 2014 року №(15-02)2560вих-15 не є тим документом, що підтверджує факт підроблення документів чи надання неправдивих відомостей та доводам позивача щодо протиправності прийняття рішення про набуття громадянства України за територіальним походженням лише на підставі наявності кримінального провадження та без вироку суду, що набрав законної сили.
Проте, розглядаючи дану справу, суди першої та апеляційної інстанцій не надали належної оцінки вказаним доводам позивача та не навели мотивів в своїх рішеннях, які були б підставою для їх неврахування.
За таких обставин, колегія суддів вважає передчасними висновки судів щодо скасування рішення про набуття громадянства України за територіальним походженням.
Частиною першою статті 220 КАС України передбачено, що суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Згідно зі статтею 227 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи. Справа направляється до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду або на новий розгляд, якщо порушення допущені тільки цим судом. В усіх інших випадках справа направляється до суду першої інстанції.
Керуючись статтями 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу ОСОБА_3, представника ОСОБА_2, задовольнити частково.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2015 року скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та та оскарженню не підлягає.
Головуючий Ю.Й. Рецебуринський
Судді В.І. Ємельянова
В.В. Швець