ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
28 липня 2016 рокусправа № 804/1074/16
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Божко Л.А.
суддів: Прокопчук Т.С. Лукманової О.М.
за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2016 р. по справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Новопавлівський гранітний кар'єр" до Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
У лютому 2016 року Публічне акціонерне товариство "Новопавлівський гранітний кар'єр" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкове повідомлення-рішення Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС Дніпропетровської області № 0000082201 від 20.01.2016 р
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2016 р. адміністративний позов задоволено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та винести нове рішення яким в задоволені адміністративного позову відмовити.
Перевіривши, в межах доводів апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення, оцінивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи із наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та не заперечується сторонами, ПАТ "НГК" зареєстровано 15.01.1998 в Нікопольській районній держадміністрації Дніпропетровської області, свідоцтво про державну реєстрацію від 15.01.1998 №12081050004000018, та перебуває на обліку в Нікопольській об'єднаній державній податковій інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби, як платник податків та зборів, у тому числі (у період, що розглядається) плати за користування надрами.
Судом встановлено, що у період з 19.10.2015 по 01.12.2015 р. посадовими особами Нікопольської ОДПІ на підставі направлень, виданих Нікопольською ОДШ ГУ ДФС у Дніпропетровській області,згідно із пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, ст.77, п.82.1 ст.82 Податкового кодексу України, відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання, згідно наказу Нікопольської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 02.10.2015 №760 "Про проведення планової виїзної документальної перевірки ПАТ "Новопавлівський гранітний кар'єр" (реєстраційний номер облікової справи платника податків 00292304)", проведена планова виїзна документальна перевірка Публічного акціонерного товариства "Новопавлівський гранітний кар'єр" (ПАТ "Новопавлівський гранітний кар'єр") з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з по 01.01.2014 по 31.12.2014 відповідно до затвердженого плану перевірки, наведеного у додатку 1 до акта.
Порушення встановлені під час перевірки знайшли своє відображення в акті № №1997/04- 07-22-01.00292304 від 08.12.2015р., а саме: пп.263.6.1 та пп.263.6.2, пп.263.6.3, пп.263,6.4, пп.263.6.5, пп.263.6.6, пп.263.6.7, пп.263.6.8, пп.263.6.9 п.263.6 СТ.263 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла на час існування відповідних правовідносин), в результаті чого занижено плату за користування надрами за період з 01.01.14 по 31.12.14 всього на загальну суму 981181,61грн., в т.ч.: 1 квартал 2014р.- 182 114,07грн., 2 квартал 2014р. - 491 200,55грн., 3 квартал 2014р. - 160 857,80грн., 4 квартал 2014р. - 147 009,19 грн.
Відповідачем на підставі висновків вищезазначеного акту перевірки було винесено податкове повідомлення-рішення від 20.01.2016 року №0000082201.
Статтею 28 Кодексу України «Про надра» встановлено, що користування надрами є платним, крім випадків, передбачених статтею 29 цього Кодексу.
Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони.
Плата за користування надрами справляється у вигляді:
1) плати за користування надрами для видобування корисних копалин;
2) плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.
Згідно пп.263.2.1 п.263.2 ст.263 ПК України об'єктом оподаткування плати за користування надрами для видобування корисних копалин по кожній наданій в користування ділянці надр, що визначена у спеціальному дозволі, є обсяг видобутої у податковому (звітному) періоді корисної копалини (мінеральної сировини).
Базою оподаткування є вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (мінеральної сировини), яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничодобувного підприємства) (пп.263.5.1 п.263.5 ст.263 ПК України).
За визначенням, наведеним у пп.14.1.128 п. 14.1 ст.14 ПК України, обсяг видобутих корисних копалин (мінеральної сировини) - обсяг товарної продукції гірничодобувного підприємстві, відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси» обліковується гірничодобувним підприємством як запаси - активи, вартість яких може бути достовірно визначена, для яких існує імовірність отримання їх власником - суб'єктом господарювання економічної вигоди, пов'язаної з їх використанням, та які складаються з: сировини, призначеної для обслуговування виробництва, у тому числі шляхом виконання господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною, та адміністративних потреб; готової продукції, що виготовлена на гірничодобувному підприємстві, у тому числі шляхом виконання господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною, призначена для продажу і відповідає технічним та якісним характеристикам, передбаченим договором або іншим нормативно-правовим актом.
За визначенням, наведеним у пп.14.1.112 п.14.1 ст.14 ПК України, мінеральна сировина - товарна продукція гірничодобувного підприємства, що є результатом його господарської діяльності з видобутку корисних копалин, у тому числі шляхом виконання господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною і за якісними характеристиками відповідає вимогам установлених законодавством стандартів або вимогам договорів.
Згідно з п.263.3 ст.263 ПК України види видобутої корисної копалини мінеральної сировини) визначається платником відповідно до затверджених законодавством переліків видів корисних копалин, а також кодифікації товарів та послуг з урахуванням затверджених платником схем руху видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) на виробничих дільницях та місцях зберігання з урахуванням складу вихідної сировини, умов конкретного виробництва, особливостей технологічного процесу та вимог до кінцевої продукції.
Матеріали справи містять наданий товариству Державним комітетом України по геології і використанню надр спеціальний дозвіл на користування надрами за № 1355 від 05.05.1998 із визначенням мети надрокористування: видобування мігматитів, придатних для виробництва щебеню, каменю бутового, суміші асфальтобетонних та асфальтобетонів, важких бетонів та відсівів.
Протоколом № 11016 засідання Державної комісії по запасах корисних копалин від 01.03.1991 встановлено «Качество неизменных и затронутых выветриванием мигматитов должно обеспечивать получение товарной продукции, отвечающей требованиям действующих государственных стандартов: ГОСТ 8267-82 (на смену ДСТУ В.2.7-75-98 ) «Щебень из природного камня для строительных работ», ГОСТ 9128-84 ( на смену ДСТУ БВ.2.7-119-2003 ) «Смеси асфальтобетонные дорожные, аэродромные и асфальтобетон», ГОСТ 25607-83 ( на смену ДСТУ БВ.2.7.-30-95) «Материалы нерудные для щебеночных и гравийных оснований и покрытий автомобильных дорог», ГОСТ 21-73-87 «камень бутовой» ( стандарт отменен Приказом № 439 от 28.12.2006 г. Министерства строительства и архитектуры и жилищно-коммунального хозяйства Украины и не действует с 01.01.2008 г. ) и согласно п. 3 п.п. 3.1.2 «Качество мигматитов должно обеспечивать также получение продукции, удовлетворяющей требованиям государственных стандартов: ГОСТ 7392-85 «Щебень из естественного камня для балластного слоя железнодорожного пути», ГОСТ 10268-80 «Бетон тяжелый», п. 3 пп. 3.1.3. ГОСТ 26193-84 «Материалы из отсевов дробления изверженных горных пород для строительных работ».
Особливими (додатковими) умовами ліцензії є виконання рекомендацій Державної комісії по запасах корисних копалин по протоколу від 01.03.91 № 11016, отже позивач має дотримуватися рекомендацій державної комісії по запасах корисних копалин, зазначених у її протоколі.
Наказом Державної комісії України по запасах корисних копалин при Міністерстві охорони навколишнього природного середовища України від 25.06.2007 № 198, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.07.2007 за № 819/14086, затверджено Інструкцію із застосування Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр до родовищ піску та гравію.
Згідно положень п.4.9 вказаної Інструкції № 198 пісок і гравій використовуються в будівельній галузі як заповнювачі бетонів, у будівництві автомобільних доріг, для улаштування баластного шару залізничних шляхів.
Як вбачається з довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій №019386 від 01.04.2010, основним видом діяльності за КВЕД ПАТ «Новопавлівський гранітний кар'єр» є добування піску та гравію (код 14.21.0).
Згідно Державного класифікатора продукції та послуг ДК 009:2005, затвердженого наказом Держстандарту України від 26.12.2005 № 375 підклас 14.21.0 «Добування піску та гравію» включає: добування гравію та піску для промисловості та будівництва; подрібнення та сортування гравію та піску.
Відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг, затвердженого та введеного в дію наказом Держстандарту України № 822 від 30.12.97: код 14.21 «Пісок та гравій» під категорія 14.21.12 «гравій» включає: гравій, щебінь або дроблений камінь, які звичайно використовують як наповнювачі бетону, баласту для шосейних доріг чи залізничних колій або інші баластні матеріали.
Згідно пп.4.11.2, 4.13 п.4 Інструкції № 198 якість гравію як крупного заповнювача для бетонів оцінюється згідно з вимогами ДСТУ, які у даному випадку відповідають стандартам позивача.
У пункті 4.1 ДСТУ зазначено, що продукція повинна відповідати вимогам стандарту, вироблятися за технологічною документацією, що затверджена у встановленому порядку, а також характеризуватися такими основними показниками, як зерновий склад (до 80 міліметрів включно), форма зерен, вміст пилових частинок, а також стабільністю фізико-механічних властивостей.
Так, згідно протоколу випробувань № 4193-Б від 04.10.2010 та Додатку до нього Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики ДП «Кривбасстандартметрологія» Випробувального центру, корисні копалини гранітної породи ПАТ «Новопавлівський гранітний кар'єр» випробувані за фізико-математичними показниками ГОСТ 23845-86 «Породы горные скальные для производства щебня для строительных работ. Технические требования и методы испытаний» відносяться до важких природних, так як середня щільність зерен складає понад 2.0 г/см3 і призначені для виробництва щебеню за ДСТУ БВ.2.7-75-98 «Будівельні матеріали. Щебінь та гравій щільні природні для будівельних матеріалів, виробів, конструкцій і робіт. Технічні умови» використовуються як заповнювач для виробництва важких бетонів, а також дорожніх сумішей; самостійно - для дорожнього покриття, баластового шару залізничних колій, гребель, дамб і насипів, основ будівель і споруд, засипок, благоустрою територій та інших будівельних робіт. На скельні гірські породи зі середньою щільністю 2,0 г/см3 використовується стандарт ГОСТ 23845-86, який застосовується для виробництва щебеню.
В результаті випробувань розсів маси ГОСТ 23845 після випробування щебеню, у відсотковому виразі для марок породи за міцністю, що визначається за подрібненням щебеню, становить від 200 до 1400 г/см3.
З огляду на вищезазначене, суд першої інстанції вірно дійшов висновку, що видобута корисна копалина - мігматит, за своїм зерновим складом та стандартам не підпадає під ознаки сировини для бутового каменю, обґрунтованими та погоджується з ними.
Посилання відповідача на Перелік корисних копалин місцевого значення, затверджений Постановою КМУ від 12.12.1994р. №827 суд не бере до уваги, оскільки цей перелік визначає лише розмежування корисних копалин місцевого та загальнодержавного значення.
Згідно з частиною 4 статті 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
За таких обставин, суд вважає, що рішення суду першої інстанції викладене достатньо повно, обґрунтовано та мотивовано з посиланням на конкретні пункти законів України, які регулюють спірні правовідносини, що свідчить про відсутність підстав для його скасування.
З огляду на встановлені судом першої інстанції фактичні обставини справи та обрану правову позицію, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.
Крім того, при подачі апеляційної скарги Нікопольською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області не сплачено судовий збір.
Відповідно до ч.2 ст.87 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року №3674-VI.
Згідно ст.4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Таким чином, при поданні до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду заявником апеляційної скарги мало бути сплачено судовий збір у розмірі 20237, 36 грн.
У зв'язку з зазначеним, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне стягнути з Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області суму судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 20237, 36 грн. .
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2016 р. - залишити без змін.
Стягнути з Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на користь державного бюджету судовий збір у розмірі 20237, 36 грн. (УДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області; 37989274; МФО 805012; рахунок отримувача 31217206781004)
Ухвала суду набирає законної сили у відповідності до ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Головуючий: Л.А. Божко
Суддя: Т.С. Прокопчук
Суддя: О.М. Лукманова