Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 липня 2016 р. Справа №805/1814/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 11:30
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Христофорова А.Б.,
при секретарі Зима М.А..,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фаркон" про стягнення заборгованості , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фаркон" про стягнення заборгованості з податку на прибуток у розмірі 295 784,08 грн та податку на додану вартість у розмірі 150 062,04 грн, мотивуючи вимоги тим, що у відповідача існує заборгованість з податку на додану вартість та податку на прибуток, що виникла у результаті самостійно визначених сум податкового зобов'язання у податкових деклараціях та на підставі несплачених податкових повідомлень-рішень. Оскільки самостійно узгоджені податкові зобов'язазння з податків не сплачуються, будь-які інші міри впливу з боку податкового органу задля погашення податкового боргу відповідачем ігноруються, просить суд стягнути з рахунків у банках, що обслуговують відповідача заборгованість з податку на прибуток у розмірі 295 784,08 грн та податку на додану вартість у розмірі 150 062,04 грн.
Представник позивача через відділ діловодства та документообігу суду надав клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, з заявами та клопотаннями про відкладання розгляду справи до суду не звертався.
У відповідності до приписів ч.2 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України) суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін.
Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач, Мар'їнська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області, є суб`єктом владних повноважень, яка в даних правовідносинах реалізує надані йому Податковим кодексом України повноваження.
Відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Фаркон" (РНОКПП 34512002, вул. Шахтарська, буд.16а, м. Вугледар, Донецька область, 85670) пройшло передбачену законом процедуру державної реєстрації з 12.07.2006 року номер запису 1 266 102 0000 019629, зазначене вбачається з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.(а.с.7-10)
Згідно Витягу з Реєстру № 1505254500015 є платником податку на додану вартість.(а.с.39)
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен повинен сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.
Судом встановлено, що відповідачем до податкового органу надавалися податкові декларації з самостійно визначеною сумою податкового зобов'язання, а саме:
з податку на додану вартість - податкова декларація № 9276837979 від 13.06.2015 року на суму 140 456,00 грн(а.с.17);
з податку на прибуток - податкова декларація за 2013 рік № 9090604297 від 25.02.2014 року з визначенням щомісячних авансових внесків у розмірі 27 770,00грн; за 2014 рік № 9081485948 від 02.03.2015 року з визначенням залишку у розмірі 13 443,12 грн та щомісячних авансових внесків у розмірі 8072,00 грн.(а.с.19-20)
Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України (далі -ПК України), який відповідно до пункту 1.1 статті 1 цього Кодексу регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Пунктом 15.1 статті 15 ПК України передбачено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Податковим зобов'язанням в розумінні Податкового кодексу України визначається сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
У відповідності до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно із пунктом 54.1 статті 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п. 57.1 ст. ПК України).
Пунктом 56.11 статті 56 ПК України встановлено, що не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання набуває статусу податкового боргу.
Отже, несплачене узгоджене грошове зобов'язання відповідача набуло статусу податкового боргу.
Статтею 126 ПК України визначено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Пунктом 58.1 статті 58 ПК України передбачено, що у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Згідно із пунктом 58.2 статті 58 ПК України, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до пункту 58.3 статті 58 ПК України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Згідно із пунктом 57.3 статті 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно до пункту 59.5 статті 59 ПК України, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно із пунктом 95.2 статті 95 ПК України, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Згідно із пунктом 95.4 статті 95 ПК України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Підстави виникнення податкової заборгованості, наявність боргу у визначеному позивачем розмірі, підтверджуються: обліковою карткою платника податків, довідкою про наявність заборгованості та розрахунку, з яких вбачається, що станом на 15.06.2016 року за відповідачем обліковується заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 150 062,04 грн та з податку на прибуток підприємства у розмірі 295 784,08 грн.(а.с.12-13)
Дотримання податковим органом встановленої законодавством процедури, що передує стягненню податкового боргу в судовому порядку підтверджується актами перевірок №49/1530/34512002 від 14.07.2015 року (а.с.15), № 32/1510/34512002 від 20.05.2012 року(а.с.22), № 86/1510/34512002 від 07.09.2015 року(а.с.25), № 97/1510/34512002 від 25.09.2015 року(а.с.29); №108/1510/34512002 від 29.10.2015 року(а.с.32); сформованими та направленими на адресу відповідача податковими повідомленнями-рішеннями №0000331500 від 14.07.2015 року (а.с.14), № 0000471500 від 20.05.2015 року (а.с.21), №0000810 від 07.09.2015 року( а.с.24), №0000971500 від 25.09.2015 року(а.с.27), № 0000961500 від 25.09.2015 року (а.с.28), № 00011221500 від 29.10.2015 року(а.с.31), № 0000651200 від 02.06.2016 року(а.с.34) та податковоюї вимогою форми «Ю» №515-00 від 07.05.2015 року(а.с.37).
З аналізу правових норму вбачається,що декларацією є документ, на підставі якого формується податкове зобов'язання. До обов'язків платника відноситься сплата податкового зобов'язання по декларації протягом 10 днів, що настають після граничного строку сплати. За наслідком несвоєчасної сплати узгодженого грошового зобов'язання податковим органом формується податкове - повідомлення рішення з визначенням штрафу, що підлягає сплаті. Якщо платник, не сплатив зобов'язання, то податкові органи надсилають податкову вимогу у якій зазначається сума податкового зобов'язання яка має бути сплачена протягом 60 днів. У випадку несплати такого податкового зобов'язання, податковий борг погашається шляхом стягнення коштів зокрема з рахунків платника податків.
Суд бере до уваги, що позивачем була дотримана процедура формування та направлення податкових повідомлень-рішень та податкової вимоги, зазначені документи ані в адміністративному порядку, ані в судовому порядку оскаржені не були.
Таким чином, враховуючи, що відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив суму узгоджених податкових зобов'язань, доказів зворотного суду не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Згідно вимог ч.4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фаркон" про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з розрахунків у банках Товариство з обмеженою відповідальністю "Фаркон" (РНОКПП 34512002, вул. Шахтарська, буд.16а, м. Вугледар, Донецька область, 85670) на користь Мар'їнського УК/м. Вугледар/ 14010100 на р/р 31117029700087, код ЄДРПОУ 38028736, МФО 834016, банк отримувача ГУ ДКСУ в Донецькій області, код платежу 14010100, заборгованість з податку на додану вартість в сумі 150 062 (сто п'ятдесят тисяч шістдесят дві) грн 04 коп.
Стягнути з розрахунків у банках Товариство з обмеженою відповідальністю "Фаркон" (РНОКПП 34512002, вул. Шахтарська, буд.16а, м. Вугледар, Донецька область, 85670) на користь Мар'їнського УК/м. Вугледар/ 14010100 на р/р 33116318700087, код ЄДРПОУ 38028736, МФО 834016, банк отримувача ГУ ДКСУ в Донецькій області, код платежу 11021000, заборгованість з податку на додану вартість в сумі 298 784 (двісті дев'яносто вісім тисяч сімсот вісімдесят чотири) грн 08 коп.
Повний текст постанови виготовлено 29.07.2016 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Христофоров А.Б.