Справа № 604/632/16-а
Провадження № 2-а/604/30/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 липня 2016 року Суддя Підволочиського районного суду Тернопільської області Сташків Н.Б., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лановецького об'єднаного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Лановецького об'єднаного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок її пенсії. В обґрунтування позовних вимог вказує на те, що 28 березня 2014 року йому призначено пенсію державного службовця відповідно до ст.. 37 ЗУ «Про державну службу». При призначенні пенсії до розрахунку заробітної плати не були взяті до уваги суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації за період з 01 березня 2012 року по 01 березня 2014 року, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. 30 травня 2016 року, дізнавшись про порушення свого права, ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок йому пенсії із врахуванням сум вищезазначених виплат, однак листом Лановецького об'єднаного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області від 10 червня 2016 р. № 1700/02 у задоволенні його заяви відмовлено у зв'язку з тим, що у відповідності до ЗУ «Про державну службу» зазначені виплати не входять до складу заробітної плати державного службовця, а тому підстав для включення вказаних сум до складових заробітної плати державного службовця при призначенні пенсії немає.
Вважає, дії відповідача незаконними, оскільки відповідно до ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховується збір та ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» визначено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат, отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески. Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету статистики України № 5 «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати, у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога та виплати соціального характеру. Тому, зважаючи на те, що відповідач своєю відмовою порушив його конституційне право на належне пенсійне забезпечення, просить визнати незаконною відмову Лановецького об'єднаного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо перерахунку пенсії з урахуванням вищевказаних виплат та зобов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації за період з 01 березня 2012 року по 28 лютого 2014 року згідно довідки Підволочиської районної державної адміністрації № 01-14 від 31 травня 2016 року з розшифруваннями інших виплат, з яких було виплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України "Про державну службу". Крім того просить стягнути з відповідача суму сплаченого ним судового збору.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, подав заяву, згідно якої позовні вимоги підтримує в повному обсязі, уточнивши їх, просить визнати незаконними та протиправними дії Лановецького об'єднаного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо не включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу", зобов'язати Лановецьке об'єднане управління пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок його пенсії з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації за період з 01 березня 2012 року по 01 березня 2014 року в розмірі 80 % відповідно до Закону України "Про державну службу", починаючи з 01 червня 2016 року. Крім того просить стягнути із відповідача суму сплаченого судового збору. Справу просить розглянути у його відсутності.
Представник відповідача Лановецького об'єднаного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області, яке відповідно до постанови Пенсійного фонду України № 27-3 від 25 грудня 2015 року є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Підволочиському районі, в судове засідання не з'явилася, подала суду письмове заперечення, в якому зазначає, що відповідно до ч.1 ст.37 ЗУ «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається з заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для рішення соціально-побутових питань та індексація зарплати, грошова винагорода за вислугу років не входять до інших надбавок, які виплачуються державним службовцям, а тому підстав для включення вказаних видів оплати праці до розмірі заробітної плати для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» немає, а відтак просять у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Згідно із ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Як передбачено ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, судовий розгляд даної справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Підволочиському районі та з 28 березня 2014 року отримує пенсію державного службовця, що не оспорюється стороною відповідача.
Згідно довідки Підволочиської РДА № 01-10 від 28 березня 2014 року про складові заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01 березня 2012 року до 01 березня 2014 року позивачу нараховувалися та виплачувалися такі виплати як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати. На усі виплати, зазначені у довідці, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
01 червня 2016 року позивач ОСОБА_1, дізнавшись про порушення свого права, звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок йому пенсії державного службовця, враховуючи суми нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації зарплати, на які були перераховані внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на підставі довідки.
На звернення ОСОБА_1 листом № 1700/02 від 10 червня 2016 року Лановецьким об'єднаним управлінням пенсійного фонду України в Тернопільській області позивачу відмовлено в перерахунку пенсії державного службовця з посиланням на те, що відповідно до ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для рішення соціально-побутових питань та індексація зарплати, грошова винагорода за вислугу років не входять до інших надбавок, які виплачуються державним службовцям, а тому підстав для включення вказаних видів оплати праці до розмірі заробітної плати для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» немає.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».
Статтею 37 Закону України від 16 грудня 1993 року "Про державну службу" передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для жінок не менше 20 років, в тому числі держаної служби не мене 10 років, які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи , які мають не менше 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій державних службовців, незалежно від місяця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія їм призначається в розмірі 80-90 % від суми їх заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії .
У відповідності до ст.33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 1 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата є винагородою, яка, як правило, обчислена у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.
Статтею 2 зазначеного Закону визначена структура заробітної плати, в яку входять основна і додаткова заробітна плата , заохочувальні та компенсаційні виплати.
Як встановлено ч.1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу) на які, відповідно до обов'язкове державне пенсійне страхування", нараховується збір на таке страхування .
У статті 41 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
До такого доходу ( заробітної плати) враховується суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, суми виплат, отримуваних у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховуються внески на державне соціальне страхування або збір на обов"язкове державне пенсійне страхування.
Як підтверджено копією довідки № 01-10 від 28 березня 2016 року, виданої Підволочиською РДА, із ОСОБА_1 з виплат, які він отримував на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, стягувався єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про порушення прав позивача відповідачем, а тому позовні вимоги слід задовольнити, а саме визнати дії Лановецького об'єднаного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» - неправомірними та зобов'язати Лановецьке об'єднане управління пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок його пенсії з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації за період з 01 березня 2012 року до 01 березня 2014 року в розмірі 80 % відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу", починаючи з 01 червня 2016 року.
Крім того, у відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Лановецького об'єднаного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551.20 грн судових витрат.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 6,11, 17,18, 94,159, 160, 161- 163, 167, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. ст. 33, 37 ЗУ «Про державну службу», ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суд -,
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Лановецького об'єднаного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо не включення ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця для визначення розміру пенсії відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу".
Зобов'язати Лановецьке об'єднане управління пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок його пенсії з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації за період з 01 березня 2012 року до 01 березня 2014 року в розмірі 80 % відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу", починаючи з 01 червня 2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Лановецького об'єднаного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 коп судових витрат.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано до апеляційного адміністративного суду Львівської області через Підволочиський районний суд Тернопільської області протягом 10-ти днів з дня проголошення постанови.
Суддя