Постанова № 59295818, 29.07.2016, Броварський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
29.07.2016
Номер справи
361/3759/16-а
Номер документу
59295818
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Броварський міськрайонний суд Київської області

м.Бровари № справи 361/3759/16-а

№ провадження 2-а/361/250/16

29.07.2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 липня 2016 року Суддя Броварський міськрайонний суд Київської області Білик Г.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання нечинним рішення про перерахунок розміру пенсії та розрахунку розміру пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання нечинним рішення про перерахунок розміру пенсії та розрахунку розміру пенсії, яким просить визнати нечинним рішення Відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області, в перерахунку розміру пенсії, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в населених пунктах зони відчуженням.Прип'ять, м.Чорнобиль з 26 по 30 квітня 1986 року, згідно довідки №270, виданої 27 жовтня 2015 року ГУ ДСНС України в Київській області на виконання Постанови Броварського міськрайонного суду по справі №361/8288/15-а від 25 грудня 2015 року, який здійснено Відповідачем за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Закон № 2262-УІІ) як таке, що протирічить судовому рішенню Броварського міськрайонного суду по справі №361/8288/15-а від 25 грудня 2015 року провадження №2-а/361/8288/15 в якому зазначений перерахунок вимагається здійснити відповідно ст.ст. 15, 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визнати нечинним Розрахунок Відповідача, Головного Управління Пенсійного фонду України у Київській області, від 17.05.16р. №413/К-01 розміру пенсії, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в населених пунктах зони відчуження м.Прип'ять, м.Чорнобиль з 26 по 30 квітня 1986 року, згідно довідки №270, виданої 27 жовтня 2015 року ГУ ДСНС України в Київській області на виконання Постанови Броварського міськрайонного суду по справі №361/8288/15-а від 25 грудня 2015 року провадження №2-а/361/8288/15, здійснений Відповідачем за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Закон № 2262-УІІ) як такий, що протирічить судовому рішенню Броварського міськрайонного суду по справі №361/8288/15-а від 25 грудня 2015 року, в якому перерахунок розміру пенсії вимагається виконати відповідно ст.ст. 15, 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Обгрунтовуючи вимоги зазначив, що він є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 -ої категорії, інвалідом війни 2-ої групи, яка пов'язана з ліквідацією аварії на Чорнобильській АЕС і має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Позивач перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного Фонду України в Київській області де, з 01 вересня 2010 року, за вибором, як це передбачено ст.ст.7, 11 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Закон № 2262-УІІ), йому була перерахована та виплачувалась пенсія, як інваліду 2-ої групи, постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до вимог ч.4 ст.50, ч.З ст.54 та ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Підтвердження цього факту доводиться: листами Пенсійного Фонду України від 01.06.2011р. №5327/К- 11, від 02.06.2011р. № 10006/К-100 (копії листів додаються) та іншими; листом головного управління юстиції у м.Києві від 06.06.2011р. №К-1836; листами самого ж Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області від 02.03.2011р. №515/К-01, від 12.04.2011р. №1558/К-01, від 01.09.2011р. №4582/К-01.

У відповідь на заяву, отримав відмову Головного управління Пенсійного Фонду України в Київській області в проведенні перерахунку пенсії.

З аналогічним адміністративним позовом про визнання протиправними дії Відповідача, Головного управління Пенсійного Фонду України в Київській області, у відмові у перерахунку пенсії, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.112011 року №1210 ''Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та інших нормативних документів, він звернувся до Броварського міськрайонного суду Київської області.

Після розгляду адміністративного позову Броварським міськрайонним судом по справі №361/8288/15-а провадження №2-а/361/563/15 від 25 грудня 2015 року, а потім судового процесу 25 лютого 2016 року в Київському Апеляційному Адміністративному суді, суддею та колегією суддів вимоги позивача були визнані законними і, судовими рішеннями, було узаконено Постанову про: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити з 27 жовтня 2015 року перерахунок пенсії ОСОБА_2, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в населених пунктах зони відчуження м.Прип'ять, м.Чорнобиль з 26 по 30 квітня 1986 року, згідно довідки №270, виданої 27 жовтня 2015 року ГУ ДСНС України в Київській області та виплатити недоплачені суми з урахуванням уже проведених виплат .

Постанова суду набрала законної сили 25 лютого 2016 року.

Для примусового виконання судового рішення позивачем було отримано та подано 24.03.2016р. до відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м.Києві виконавчий лист Броварського міськрайонного суду №361/8288/15-а провадження №2-а/361/563/15 від 25 грудня 2015 року, на підставі чого було винесено Постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №50614950 від 28.03.2016 року яке, до цього часу, не закрито.

На неодноразові звернення до Відповідача та вимоги про необхідність виконання ним судового рішення Відповідачем, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області, листом від 17.05.2016р. № 413/К-01, надана інформація про здійснення ними , на виконання судового рішення Броварського міськрайонного суду від 25 грудня 2015 року по справі № 361/8288/15-а провадження №2-а/361/563/15, перерахунку пенсії позивача за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Закон № 2262-УІІ), хоча ні в описовій частині, ні в мотивувальній частині Постанови суду про цей закон не йшлося взагалі.

В дійсності, у Постанові суду, в описовій та мотивувальній її частинах які, згідно ст.163 КАС України, є невід'ємною частиною Постанови та містить тлумачення правової норми, на підставі якої суд ухвалює рішення, або якою керується ( п.9 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про судове рішення в адміністративній справі") суд, при встановленні обставин справи, виніс результативну частину Постанови, керуючись нормами ст.15, 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Закон № 796-ХІІ) та Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Про зміст та норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у судовому рішенні не велося взагалі.

Фактично, до уваги Відповідача прийнято тільки результативна частина Постанови суду, а описова та мотивувальна частина проігнорована, не дивлячись на те, що позивачем було надано для виконання оригінал Постанови суду Відповідачу 24.03.2016р. за вх. №316/К-01 з подальшим багаторазовим нагадуванням Відповідачу про необхідність виконання Постанови суду в повному її обсязі.

Відповідач до цього часу не застосовує свій механізм перерахунку розміру пенсії, усвідомлюючи його абсурдність та протизаконність.

Вбачаючи неправомірність дій Відповідача із застосуванням при перерахунку розміру пенсії Закону № 2262-УІІ та, керуючись тим що контролюючим органом Відповідача є Пенсійний фонд України, який, відповідно до п.5 ч.4 Положення про Пенсійний фонд України від 06.04.2011р. № 384/2011,- "організовує, координує та контролює роботу головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі за призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій", позивачем було надано запит до Пенсійного фонду України від 19.05.2016р. про правомірність застосування Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Закон № 2262-УІІ) при перерахунку розміру пенсії, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в населених пунктах зони відчуження м.Прип'ять, м.Чорнобиль в 1986-1990 роках.

У відповідь на запит позивача, Департаментом пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України, надіслано лист від 24 травня 2016 року №17272/02-23 з висновком:

"Перерахунки пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-УІІ ( "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"), виходячи з заробітної плати (грошового забезпечення), одержаних особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-2990 роках, в Законі № 2262-УІІ не передбачені, (копія листа додається).

Це тлумачення контролюючого органу є доказом неправомірних дій Відповідача при перерахунку, та самого перерахунку розміру пенсії.

Тобто, посадовими особами Головного Управління Пенсійного фонду України у Київській області, при виконанні Постанови Броварського міськрайонного суду по справі №361/8288/15-а від 25 грудня 2015 року, застосовано механізм перерахунку розміру пенсії не тільки всупереч судовому рішенню, а й всупереч Закону № 2262-УІІ, яким вони керувались.

В дійсності, такий механізм перерахунку розміру пенсій передбачено виключно Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", де затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яким передбачено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатись, виходячи з заробітної плати (грошового забезпечення), одержаних особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-2990 роках, відповідно до ч.І ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (витяг з Постанови КМУ №1210 додається).

Наслідком протиправного перерахунку, головним управлінням пенсійного фонду України в Київській області, розміру пенсії стало те що, замість виплати недоплаченої суми з урахуванням уже проведених виплат, як того вимагає судове рішення, позивачу нараховано значну суму боргу. Такий механізм перерахунку не тільки протирічить судовому рішенню Броварського міськрайонного суду від 25 грудня 2015 року по справі № 361/8288/15-а провадження №2-а/361/563/15, та Закону№ 2262-УІІ а може привести до суттєвого обмеження конституційних прав та інтересів позивач та стати причиною відчутної втрати розміру його пенсії.

У відповідності до ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження.

Відповідач надіслав до суду заперечення, в яких позов не визнав.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку у управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного Фонду України в Київській області де, з 01 вересня 2010 року, за вибором, як це передбачено ст.ст.7, 11 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Закон № 2262-УІІ), йому була перерахована та виплачувалась пенсія, як інваліду 2-ої групи, постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до вимог ч.4 ст.50, ч.3 ст.54 та ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та підтверджується листами Пенсійного Фонду України від 01.06.2011р. №5327/К- 11, від 02.06.2011р. № 10006/К-100; листом головного управління юстиції у м.Києві від 06.06.2011р. №К-1836; листами самого ж Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області від 02.03.2011р. №515/К-01, від 12.04.2011р. №1558/К-01, від 01.09.2011р. №4582/К-01.

Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 25.12.2015 року, залишеною без змін Ухвалою Київського Апеляційного Адміністративного суду від 25 лютого 2016 року, яким задоволено позов позивача та зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Київській області здійснити з 27 жовтня 2015 року перерахунок пенсії ОСОБА_2, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в населених пунктах зони відчуження м.Прип'ять, м.Чорнобиль з 26 по 30 квітня 1986 року, згідно довідки №270, виданої 27 жовтня 2015 року ГУ ДСНС України в Київській області та виплатити недоплачені суми з урахуванням уже проведених виплат .

Постанова суду набрала законної сили 25 лютого 2016 року.

24.03.2016р. для примусового виконання вищезазначеної постанови позивачем було отримано та подано до відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м.Києві виконавчий лист Броварського міськрайонного суду №361/8288/15-а провадження №2-а/361/563/15 від 25 грудня 2015 року, на підставі чого було винесено Постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №50614950 від 28.03.2016 року яке, до цього часу, не закрито.

Позивач неодноразово звертався до Відповідача з вимогами про необхідність виконання ним Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 25.12.2015 року.

Як вбачається з листа 17.05.2016р. № 413/К-01 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області, надана інформація про здійснення ними , на виконання постанови Броварського міськрайонного суду Київської області від 25 грудня 2015 року, перерахунку пенсії позивача за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Закон № 2262-УІІ).

При винесені постанови від 25.12.2015 р. суд керувався нормами ст.15, 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Закон № 796-ХІІ) та Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Посилання на зміст та норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у постанові відсутні.

Так листом від 06.05.2016 року позивач отримав листа від відповідача з перерахунком пенсії у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та сума перерахунку за яким становить мінус 15829,68 грн.

Вбачаючи неправомірність дій Відповідача із застосуванням при перерахунку розміру пенсії Закону № 2262-УІІ та, керуючись тим що контролюючим органом Відповідача є Пенсійний фонд України, який, відповідно до п.5 ч.4 Положення про Пенсійний фонд України від 06.04.2011р. № 384/2011,- "організовує, координує та контролює роботу головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі за призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій", позивачем було надано запит до Пенсійного фонду України від 19.05.2016р. про правомірність застосування Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Закон № 2262-УІІ) при перерахунку розміру пенсії, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в населених пунктах зони відчуження м.Прип'ять, м.Чорнобиль в 1986-1990 роках.

У відповідь на запит позивача, Департаментом пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України, надіслано лист від 24 травня 2016 року №17272/02-23 з висновком:

"Перерахунки пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-УІІ ( "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"), виходячи з заробітної плати (грошового забезпечення), одержаних особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-2990 роках, в Законі № 2262-УІІ не передбачені, (копія листа додається).

Проаналізувавши наведене, суд приходить до висновку, що посадовими особами Головного Управління Пенсійного фонду України у Київській області, при виконанні Постанови Броварського міськрайонного суду по справі №361/8288/15-а від 25 грудня 2015 року, застосовано механізм перерахунку розміру пенсії не тільки всупереч постанові Броварського міськрайонного суду Київської області, а й всупереч Закону № 2262-УІІ, яким вони керувались. Такий перерахунок пенсії не тільки суперечить постанові Броварського міськрайонного суду Київської області від 25.12.2015 року, а й Закону № 2262-УІІ та обмежує конституційні права позивача.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до вимог ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Обов'язковість рішень суду є однією із конституційних засад здійснення судочинства, встановленою у п. 9 ч. 3 ст. 129 Конституції України.

Згідно із ст. 255 КАС постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових та службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Також на підставі ст. 11 КАС України суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог, оскільки це необхідно для повного захисту прав позивача та вважає за необхідне скасувати рішення відповідача щодо перерахунку розміру пенсії позивача, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в населених пунктах зони відчуженням.Прип'ять, м.Чорнобиль з 26 по 30 квітня 1986 року, згідно довідки №270, виданої 27 жовтня 2015 року ГУ ДСНС України в Київській області на виконання Постанови Броварського міськрайонного суду по справі №361/8288/15-а від 25 грудня 2015 року, який здійснено Відповідачем за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Закон № 2262-УІІ) та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до постанови Броварського міськрайонного суду по справі №361/8288/15-а від 25 грудня 2015 року, в якому перерахунок розміру пенсії вимагається виконати відповідно ст.ст. 15, 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до ст. 256 КАС України Негайно виконуються постанови суду про:

Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.

За таких обставин суд вбачає підстави для задоволення вимог позивача в повному обсязі.

керуючись ст.ст. 2,6,18,104,162,183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Позов ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання нечинним рішення про перерахунок розміру пенсії та розрахунку розміру пенсії- задовольнити.

Визнати нечинним та скасувати рішення Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області, в перерахунку розміру пенсії ОСОБА_2, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в населених пунктах зони відчуженням.Прип'ять, м.Чорнобиль з 26 по 30 квітня 1986 року, згідно довідки №270, виданої 27 жовтня 2015 року ГУ ДСНС України в Київській області на виконання Постанови Броварського міськрайонного суду по справі №361/8288/15-а від 25 грудня 2015 року, який здійснено Відповідачем за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Закон № 2262-УІІ) як таке, що протирічить судовому рішенню Броварського міськрайонного суду по справі №361/8288/15-а від 25 грудня 2015 року провадження №2-а/361/8288/15 в якому зазначений перерахунок вимагається здійснити відповідно ст.ст. 15, 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Визнати нечинним Розрахунок Головного Управління Пенсійного фонду України у Київській області, від 17.05.16р. №413/К-01 розміру пенсії ОСОБА_2 , виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в населених пунктах зони відчуження м.Прип'ять, м.Чорнобиль з 26 по 30 квітня 1986 року, згідно довідки №270, виданої 27 жовтня 2015 року ГУ ДСНС України в Київській області на виконання Постанови Броварського міськрайонного суду по справі №361/8288/15-а від 25 грудня 2015 року провадження №2-а/361/8288/15, здійснений Відповідачем за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Закон № 2262-УІІ) як такий, що протирічить судовому рішенню Броварського міськрайонного суду по справі №361/8288/15-а від 25 грудня 2015 року, в якому перерахунок розміру пенсії вимагається виконати відповідно ст.ст. 15, 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до постанови Броварського міськрайонного суду по справі №361/8288/15-а від 25 грудня 2015 року, в якому перерахунок розміру пенсії вимагається виконати відповідно ст.ст. 15, 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Рішення підлягає негайному виконанню.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Г.О. Білик