Постанова № 59292516, 21.07.2016, Новобаварський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
21.07.2016
Номер справи
639/3629/16-а
Номер документу
59292516
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 639/3629/16-а

2-а/639/68/16

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2016 р. Жовтневий районний суд м.Харкова

у складі: головуючого- судді Єрмоленко В.Б.,

при секретарі- Слюсаревій О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Харкові адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач- ОСОБА_1 у квітні 2016 р. звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова Харківської області, в якому просила визнати протиправним рішення відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»;- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова перерахувати їй пенсію державного службовця з 01.12.2015 р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки головного управління Пенсійного фонду в Харківській області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 15.04.2016 р. № 671/С-14 зі збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2011 році в розмірі 90%, врахувавши Постанову Жовтневого районного суду м.Харкова від 25.11.2014 р. про включення до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 р. у загальній сумі 43337 грн. 69 коп.

Відповідач в судове засідання не з'явився, направив письмові заперечення, в яких посилається на те, що поточна редакція постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не містить норми щодо проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати. Крім того, представник відповідача вказує, що п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення » № 213-УШ від 02.03.2015 р. передбачено, у разі неприйняття до 1 червня 2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.20015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії / щомісячне довічне грошове утримання/ призначаються відповідно до законів України «Про державну службу». Оскільки до 01.06.2015 р. такого закону не прийнято, то з цієї дати скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до закону України «Про державну службу», тому з 01.06.2015 р. пенсії не призначаються і не перераховуються на підставі Закону України «Про державну службу». Відповідач вважає, що рішення комісії від 22.04.216 р. про відмову в перерахунку пенсії позивачу прийнято з дотриманням норм матеріального права і відсутні підстави для його скасування.

Суд, заслухавши пояснення позивача, перевіривши матеріали справи, приходить до наступного.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 06.04.2011 р.

19.04.2016 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова із заявою про перерахунок раніше призначеної їй пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям та надала довідку про заробітну плату №671/С-14 від 15.04.2016 р.

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова від 22.04.2016 р. ОСОБА_1 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою виключено п.4 постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 щодо порядку перерахунку пенсій згідно з Законом України «Про державну службу» у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.

У відповідності до ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно з ч. 4 вище вказаної статті пенсія державному службовцю виплачується незалежно від його заробітку(прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцяти мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати (ч. 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу»).

Положеннями статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Статтею 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» (далі - постанова № 865).

Так, відповідно до п. 4 постанови № 865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2)іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Крім того, за змістом п. 5 постанови № 865 перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 р. встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено: додатками 1-37, 431, 432, 48-55 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів".

При цьому, суд зазначає, що Кабінетом Міністрів України на виконання змін до статті 37-1 закону України «Про державний бюджет» не було визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.

Так, статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Згідно положень частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Таким чином, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

Що стосується посилання відповідача на те, що раніше призначені пенсії не перераховуються з 01.06.2015 року відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року № 213, суд зазначає наступне.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» було прийнято Верховною Радою України 02.03.2015 року, який набрав чинності 28.03.2015 року, окремі положення 01.04.2015 року.

Пунктом 5 Прикінцевих положень цього Закону визначено питання призначення пенсій відповідно, зокрема, до Закону України «Про державну службу».В даному випадку, предметом позову є перерахунок пенсії позивачеві, а тому, застосування до спірних правовідносин п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 є безпідставним, оскільки вищезазначена норма не є підставою для нездійснення перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосується лише тих пенсій, які призначаються після вступу в дію Закону №213.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09 грудня 2015 року на підставі довідки головного управління Пенсійного фонду в Харківській області від 15.04.2016 р. № 671/С-14 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

Отже, рішення Управлення Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова від 22 квітня 2016 р. щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» є протиправним та підлягає скасуванню.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія перераховується з урахуванням строків, передбачених ч. 4 ст. 45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа. Таким чином, оскільки позивач звернувся до відповідача 19.04.2016 р., перерахунок і виплату пенсії не можна здійснювати з 01.12.2015 р., про що просить позивачка. З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 9, 11, 17, 86, 160, 162, 167 Кодексу адміністративного судочинства України , ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з 19.04.2016 р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова перерахувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця з 19 квітня 2016 р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 15.04.2016 р. № 671/С-14 зі збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2011 році в розмірі 90%, враховуючи Постанову Жовтневого районного суду м.Харкова від 25.11.2014 р. по справі № 639/11080/14-а про включення до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати у загальній суми 43337,69 грн.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

СУДДЯ-