Ухвала суду № 59269580, 28.07.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2016
Номер справи
750/5020/16-а
Номер документу
59269580
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 750/5020/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Супрун О.П. Суддя-доповідач: Мамчур Я.С

У Х В А Л А

Іменем України

28 липня 2016 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Мамчура Я.С,

суддів: Желтобрюх І.Л., Шостака О.О.

розглянувши в порядку письмового провадження відповідно до ст. ст. 41, 197 КАС України апеляційну скаргу Чернігівського об"єднаного УПФУ на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 09 червня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чернігівського об"єднаного УПФУ про визнання неправомірними дій, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Деснянського районного суду м. Чернігова з адміністративним позовом до Чернігівського об"єднаного УПФУ, в якому просить: визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови в призначенні пенсії позивачу за віком на пільгових умовах, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України призначити пенсію за віком на пільгових умовах як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування» з ІНФОРМАЦІЯ_1 та сплатити виниклу заборгованість.

Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 09 червня 2016 року - позов задоволено частково.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати дану постанову та прийняти нову, якою у задоволені позовних вимог відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права.

Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду - без змін.

Згідно з п. 1, ч.1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується дублікатом посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 р (категорія 2) серії НОМЕР_1 замість посвідчення серії НОМЕР_2, виданого Чернігівською обласною державною адміністрацією 30.01.2001 року та в установленому порядку перереєстрованим 26.06.1997.

ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачу виповнилось 50 років, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_3, виданим Новозаводським ВМ УМВС України Чернігівської області від 18 грудня 2003 року (а.с. 5).

Листом від 14.04.2016 року №1057/05 відповідачем надано відповідь про відмову ОСОБА_2 в призначені пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку з відсутністю документів, які б підтверджували період перебування в зоні, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Вказані обставини стали підставою звернення позивача до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції дійшов висновку про те, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, а саме: визнання дій відповідача неправомірними щодо відмови у призначенні ОСОБА_2 пільгової пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові призначити позивачеві з 30.03.2016 року за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Процедура призначення та отримання пенсії встановлена законом України «Про пенсійне забезпечення» та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Частиною 1 ст. 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Так, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів мають право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Згідно ч. 1 ст. 10 вищевказаного Закону, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - місцевими радами народних депутатів на цих територіях. (абзац 4 статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Так, у відповідності до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1(у редакції постанови правління Пенсійного фонду України07.07.2014 № 13-1), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (робити) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, позивач приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 19.05.1986 по 07.06.1986 року. Населений пункт перебування в зоні с. Варовичі, с. Замошня, с. Максимовичі. Дана обставина підтверджується такими документами, як список особового складу військової частини 5439, що приймали участь в несенні служби в зоні ЧАЕС та архівна довідка № 190 від 29.02.2016 НГ України Центрального архівного відділу Національної гвардії.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про необхідність визнання дій відповідача неправомірними щодо відмови у призначенні ОСОБА_2 пільгової пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років та зобовязання Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові призначити позивачеві з 30.03.2016 за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Так, відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу

Таким чином, апелянтом не було надано доказів на підтвердження заявлених ним вимог, а тому доводи апеляційної скарги спростовуються вищевикладеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 41, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Чернігівського об"єднаного УПФУ - залишити без задоволення.

Постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 09 червня 2016 року - залишити без змін.

Стягнути з Чернігівського об"єднаного УПФУ до Державного бюджету України (отримувач коштів: УДКСУ у Печерському районі м. Києва, код ЄДРПОУ 38004897, банк отримувача: ГУДКCУ у м. Києві, МФО 820019, рахунок отримувача 31211206781007, код класифікації доходів бюджету 22030001) судовий збір за подання апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду у розмірі 606 (шістсот шість) грн. 33 коп.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та подальшому оскарженню не підлягає.

Головуючий Я.С. Мамчур

Судді І.Л. Желтобрюх

О.О. Шостак

Головуючий суддя Мамчур Я.С

Судді: Шостак О.О.

Желтобрюх І.Л.