Ухвала суду № 59269141, 21.07.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.07.2016
Номер справи
823/247/16
Номер документу
59269141
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 823/247/16 Головуючий у 1-й інстанції: Орленко В.І. Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Аліменко В.О., Мацедонської В.Е., при секретарі - Війтович Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 26 травня 2016 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом про визнання протиправними дій Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (надалі за текстом - «Головне управління») щодо відмови у затвердженні проекту відведення у власність земельної ділянки в адміністративних межах Будищенської сільської ради Черкаського району Черкаської області площею 1,0000 га, кадастровий № НОМЕР_1. Позивач просила також зобов'язати Головне управління у двотижневий строк прийняти рішення про затвердження проекту відведення у власність цієї земельної ділянки.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 26 травня 2016 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного Управління щодо відмови у затвердженні проекту відведення у власність позивача земельної ділянки в адміністративних межах Будищенської сільської ради Черкаського району Черкаської області площею 1,0000 га, кадастровий № НОМЕР_1 та зобов'язано розглянути заяву ОСОБА_3 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. В іншій частині позову відмовлено.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просять скасувати вказане судове і прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що наказом Головного управління Держземагентства у Черкаській області №23-2878/14-14-СГ від 22.08.2014 р. ОСОБА_3 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності у власність, розташованої в адмінмежах Будищенської сільської ради Черкаського району Черкаської області за межами населеного пункту. Орієнтовний розмір земельної ділянки 1,0000 га з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, на замовлення позивача, був розроблений фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4

20 квітня 2015 р. управлінням Держземагентства у Черкаському районі Черкаської області складено висновок № 01-11/440 «Про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки», погоджено проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,0000 га у власність ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства в адмінмежах Будищенської сільської ради Черкаського району Черкаської області за межами населеного пункту Черкаського району Черкаської області.

17 червня 2015 року позивач звернулась до Головного управління Держземагентства у Черкаській області із заявою у якій просила затвердити проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Листом Головного управління №2634/0/300-15 від 15.09.2015 р. позивачеві відмовлено у затвердження проекту землеустрою.

Відмова вмотивована тим, що відповідно до довідки з державної статистичної звітності з кількісного обліку земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями земельна ділянка знаходиться в адміністративних межах Будищенської сільської ради та відноситься до земель загального користування. Водночас, згідно Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель землі загального користування перебувають у віданні сільських, селищних, міських рад, а відтак відповідач не здійснює розпорядження цими землями.

Відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Частиною 4 статті 122 Земельного кодексу України визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Згідно частини 6 статті 116 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Згідно частини 9 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

З огляду на викладене та враховуючи, що Головному управлінню було подано погоджений у встановленому порядку проект землеустрою, слід погодитись з висновком суду попередньої інстанції про те, що у відповідача були відсутні правові підстави для відмови у його затвердженні.

Твердження Головного управління про те, що останнє не є компетентним органом щодо розпорядження земельною ділянкою, обґрунтовано не взято судом до уваги, оскільки за даними витягу з Державного земельного кадастру на спірну земельну ділянку № ІІВ-7102455592015 від 12.06.2016, наказу ГУ Держземагентства у Черкаській області № 23-2878/14-14-СГ від 22.08.2014 р. земельна ділянка належить земель сільськогосподарського призначення.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків місцевого адміністративного суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що окружним адміністративним судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права, а твердження скаржника про те, що розпорядження Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області № 284 від 21.10.2011 р., яким спірна земельна ділянка віднесена до категорії земель сільськогосподарського призначення, прийняте з порушенням вимог Земельного кодексу України, є помилковим.

Питання законності названого розпорядження не є предметом даного спору і Головне управління не є тим органом, якому надано повноваження переглядати рішення місцевих державних місцевих адміністрацій.

За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи, що при подачі апеляційної скарги відповідачеві відстрочено сплату судового збору, відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» та правил розподілу судових витрат визначених статтею 94 КАС України із скаржника підлягає стягненню в дохід Державного бюджету 1 818 грн. 96 коп. з кожного.

Керуючись статтями 160, 198, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 26 травня 2016 року - без змін.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області судовий збір за подачу апеляційної скарги у розмірі 1 818 (одна тисяча вісімсот вісімнадцять) грн. 96 коп. на користь Державного бюджету України (п/р 31211206781007; отримувач - УДКСУ у Печерському районі м. Києва; банк отримувача - ГУДКУ у м. Києві; код ЄДРПОУ 38004897; МФО 820019; код бюджетної класифікації 22030001; символ звітності - 206; призначення платежу - судовий збір).

Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення ухвали в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

суддя В.О.Аліменко

суддя В.Е.Мацедонська

Ухвала складена в повному обсязі 21 липня 2016 р.

Головуючий суддя Лічевецький І.О.

Судді: Мацедонська В.Е.

Аліменко В.О.