Суддя-доповідач - Білак С. В.
Головуючий у 1 інстанції - Берднікова Г.В.
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
27 липня 2016 рокусправа № 389/1028/16-а(2а/389/17/16) приміщення суду за адресою: м. Дніпропетровськ, проспект імені Газети «Правда», 29
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Білак С.В., суддів: Шальєвої В.А. Олефіренко Н.А. , розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Знам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на постанову Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 03 червня 2016 р. у справі №389/1028/16-а(2а/389/17/16) за позовом ОСОБА_2 до Знам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулася до Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області із адміністративним позовом до Знам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач), в якому просила визнати незаконними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за №213 та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії за віком згідно з довідкою прокуратури Кіровоградської області №18-30 вих.№16 від 25 січня 2016 року про заробітну плату, відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» з розрахунку 90% із середнього заробітку у розмірі 8780 грн. 80 коп. (з включенням всіх складових заробітної плати, на які нараховується єдиний соціальний внесок, вказаних у довідці) з 01.02.2016 року.
Вимоги обґрунтувала тим, що 22.02.2016 року звернулася до Знам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із заявою про проведення перерахунку призначеної їй раніше пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» з врахуванням сум місячної заробітної плати, розмір якої зазначено у довідці прокуратури Кіровоградської області №18-30 вих.-16 від 25 січня 2016 року. Проте, Знам'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області відмовило їй у перерахунку раніше призначеної пенсії, з посиланням на те, що проведення перерахунків пенсій, призначених згідно Закону України «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям чиним законодавством не передбачено.
Постановою Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 03 червня 2016 р. адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Знам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії.
Зобов'язано Знам'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії за віком відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» з розрахунку 90% від середнього заробітку, згідно довідки прокуратури Кіровоградської області №18-30 вих.-16 від 25.01.2016 року про заробітну плату, починаючи з 01.03.2016 року.
Стягнуто на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Знам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального права, просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, в якій відмовити в задоволенні позову.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності 15.12.2015 року, виключено п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 щодо порядку перерахунку пенсій згідно із Законом України «Про державну службу» у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.
Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу (в редакції Закону України №76 від 28.12.2014 року) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
На сьогодні Кабінетом Міністрів України постанова щодо порядку перерахунку пенсій згідно із Законом України «Про державну службу» не прийнята, у зв'язку з чим законодавчі підстави проведення перерахунків відсутні.
Окрім того, з 01 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу».
Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання. Відповідно до п.2, п.3 ч.1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт НОМЕР_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області з 27.04.2000 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
У зв'язку з набранням чинності постанови Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» позивач 22.02.2016 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної їй пенсії на підставі виданої 25.01.2016 року прокуратурою Кіровоградської області довідки.
Рішенням відповідача від 04.03.2016 року позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності 15.12.2015 року, виключено п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 щодо порядку перерахунку пенсій згідно із Законом України «Про державну службу» у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування.
Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють вдержавнихорганах та їх апараті визначаються Законом України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу»(з наступними змінами і доповненнями) (далі - Закон №3723-XII).
Так,статтею 37 Закону №3723-XIIурегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до статті 37 Закону №3723-XII (у редакції, на час призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цимЗаконом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цимЗаконом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно статті 37-1 Закону №3723-XII (у редакції, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії), умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначавсяПостановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року(далі - Порядок №865).
Згідно п. 4 Постанови №865 (у редакції до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Відповідно до п.5 Постанови №865 (у редакції до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»), перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015 року, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, Постановою № 865 на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (22.02.2016 рокук), не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
На даний час Кабінетом Міністрів України всупереч статті 37-1 Закону №3723-XII також не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Згідно зі статтею 22 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п.23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Частиною першоюстатті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
З огляду на вищевикладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Згідно із довідкою прокуратури Кіровоградської області від 25.01.2016 року №1S-30 вих.-16 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям і яка видана позивачу, заробітна плата на посаді спеціаліста 1 категорії, з якої їй призначено пенсію, з 01.12.2015 року становить 8780 грн. 80 грн.
Як зазначив Конституційний Суд України в своєму рішенні від 09.02.1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першоїстатті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується тойзаконабо інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
У зв'язку з цим, колегія суддів погоджується з тим, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідноЗакону України «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням посадового окладу працюючим працівникам органів прокуратури, який зазначений у довідці прокуратури Кіровоградської області від 25.01.2016 №1S-30 вих.-16 про заробітну плату, що подається для призначення пенсії, є протиправними.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивачу була призначена з 27.04.2000 року, а із заявою про перерахунок пенсії вона звернулася 22.02.2016 року.
Відповідно до частини четвертоїст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов до вірного висновку про необхідність здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.03.2016 року.
Посилання апелянта на п.5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, відповідно до якого у разі неприйняття до 1 червня 2015року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно дозаконів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, як на підставу для відмови у перерахунку позивачу пенсії колегія суддів вважає безпідставним, оскільки вказана норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
З огляду на вищевикладене колегія суддів погоджується з тим, що позовні вимоги слід визнати обґрунтованими та такими, що підлягають до часткового задоволення шляхом визнання протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_2 у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок призначеної їй пенсії за віком відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» з розрахунку 90% від середнього заробітку, згідно довідки прокуратури Кіровоградської області №18-30 вих.-16 від 25.01.2016 року про заробітну плату, починаючи з 01.03.2016 року.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 02.07.2016 року було відстрочено відповідачу сплату судового збору до ухвалення рішення по справі, а тому сума судового збору у розмірі 606,32 грн. (110% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви) підлягає стягненню на користь спеціального фонду Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Знам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 167, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Знам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - залишити без задоволення.
Постанову Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 03 червня 2016 р. у справі №389/1028/16-а(2а/389/17/16) за позовом ОСОБА_2 до Знам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Стягнути на користь спеціального фонду Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Знам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 37714247) судовий збір у розмірі 606 (шістсот шість) грн. 32 коп.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя С.В. Білак
Судді Н.А.Олефіренко
В.А.Шальєва