ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
27 липня 2016 року № 826/24049/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шулежка В.П., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Алдакс» до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м.Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося товариство з обмеженою відповідальністю «Алдакс» до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м.Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.07.2015 №00054522203.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що підставою для нарахування штрафних санкцій стало невизнання відповідачем дій щодо обліку готівкових коштів у перевіряємий період, хоча позивачем здійснювалося щоденне оформлення фіскальних звітних чеків, які були вклеєні у КОРО після її реєстрації в ДПІ, а затримка у реєстрації Книги обліку розрахункових операцій викликана наявністю поважних причин.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, письмових заперечень чи пояснень з приводу заявлених позовних вимог суду не надав, свого відношення до позову не висловив, хоча був належним чином повідомлений про розгляд справи, у зв’язку з чим у судовому засіданні на підставі ч.4 ст.128 КАС України ухвалено розглядати справу за відсутності представника відповідача.
Слід зазначати, що відповідно до ухвали про справи до провадження сторонам запропоновано надати суду у разі наявності додаткові письмові пояснення по суті позовних вимог та додаткові докази, ані у них наявні, на підтвердження або в спростування обставин, зазначених у позові. Проте, жодних документів чи пояснень від ДПІ до суду не надходило.
Виходячи з положень ч.6 ст.128 КАС України, враховуючи неприбуття у судове засідання представника відповідача, у судовому засіданні 10.03.2016 судом ухвалено про продовження розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані матеріали, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Посадовими особами ГУ ДФС у м.Києві 08.07.2015 проведено фактичну перевірку ТОВ «Алдакс», зареєстрованого у ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м.Києві як платника податків, результати якої оформлені актом. При перевірці дотримання ТОВ «Адлакс» норм законодавства з регулювання обігу готівки встановлено несвоєчасне та неповне оприбуткування готівкових коштів в книзі обліку розрахункових операцій за період з 11.06.2015 по 18.06.2015 на суму 49259,68грн., оскільки книга обліку розрахункових операцій №26500099115р/4 закінчена 10.06.2015, а книга обліку розрахункових операцій №26500099115р/5 зареєстрована в ДПІ 19.06.2015.
На підставі акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 30.07.2015 №0005452203, яким позивачу в порушення вимог п.2.6 гл.2 Постанови Правління НБУ від 15.12.2004 №637 «Про затвердження положення про ведення касових операцій у національній валюті України» та на підставі п.п.54.3.3 п.54.3 ст.54 Закону України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» застосовано суму штрафних санкцій у розмірі 246298,40грн.
В подальшому, за результатами адміністративного оскарження рішеннями ГУ ДФС у м.Києві від 24.09.2015 №14665/10/26-15-10-08-16 та ДФС України від 13.10.2015 №21603/6/99-99-10-01-02-25 скарги позивача залишені без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 30.07.2015 №0005452203 – без змін.
Надаючи оцінку позовним вимогам щодо оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 30.07.2015 №0005452203, суд зазначає наступне.
Вимоги до організації та регулювання обігу готівки (включаючи порядок оприбуткування готівки) регулюється Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 №277 (далі - Положення № 637).
Відповідно до п.2.6 Положення №637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Згідно з п.3.10 Положення №637, приймання і видача готівки за касовими ордерами може проводитися тільки в день їх складання.
Пунктами 4.2, 4.3 Положення №637, передбачено, що усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі.
Записи в касовій книзі проводяться касиром за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі. За відсутності руху готівки в касі протягом робочого дня записи в касовій книзі в цей день можуть не провадитися. Щоденно в кінці робочого дня касир підсумовує операції за день, виводить залишок готівки в касі на початок наступного дня і передає до бухгалтерії як звіт касира другі примірники, що є відривною частиною аркуша касової книги (копію записів у касовій книзі за день), з прибутковими і видатковими касовими ордерами під підпис у касовій книзі.
Згідно Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України 28.08.2013 №417, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2013 р. за №1618/24150 використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає у тому числі наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.
У разі роздрукування на РРО протягом робочого дня декількох фіскальних звітних чеків усі вони підклеюються у відповідній книзі ОРО, записи в розділі 2 книги ОРО робляться за кожним фіскальним звітним чеком окремо.
З системного аналізу вищезазначених норм випливає, що суб'єкти господарювання зобов'язані щодня здійснювати оприбуткування готівкових коштів у касі. Оприбуткування готівки в касі здійснюється шляхом долучення у КОРО щоденних фіскальних звітних чеків та виконання записів про рух готівки. Підставою для обліку готівки в касі є саме фіскальний звітний чек, а оприбуткуванням готівки в порядку встановленому п.2.6 Положення, є запис у книзі ОРО на підставі такого звітного чеку.
У той же час, відповідно до статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» книга обліку розрахункових операцій - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах доходів і зборів книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).
Відповідно до ст.1 Указу Президента України від 12.06.1995 № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Судом встановлено, що у період з 11.06.2015 по 18.06.2015 книга ОРО у позивача була відсутня, оскільки книга обліку розрахункових операцій №26500099115р/4 закінчена 10.06.2015, а книга обліку розрахункових операцій №26500099115р/5 зареєстрована в ДПІ 19.06.2015, що, в свою чергу, свідчить про невідображення у ній відповідних записів у перевіряємий період.
При цьому, позивачем не заперечується факт відсутності книги ОРО у період з 11.06.2015 по 18.06.2015.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України викладеної у постанові цього суду від 11.12.2012 по справі №21-400а12, яка внесена до ЄДР під №28332537 та яка прийнята за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням розрахункової книги оприбуткуванням готівки є сукупність дій, які полягають у фіксації повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО та відображення на їх підставі готівки у книзі ОРО. Невиконання будь-якої з цих дій є порушенням порядку оприбуткування готівки, за яке встановлена відповідальність передбачена абз.3 ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».
Відповідно до ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Зважаючи на викладене, а також враховуючи, що відповідач прийняв спірне податкове повідомлення-рішення в межах повноважень та з дотриманням вимог чинного законодавства, суд прийшов до висновку про відсутність належних правових підстав для визнання протиправним та скасування вказаного рішення ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м.Києві.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивачем достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, суду не надано.
За таких обставин позовні вимоги визнаються судом необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Враховуючи положення ст. 94 КАС України, судовий збір сплачений позивачем відшкодуванню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В ИВ:
У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Алдакс» відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя В.П. Шулежко