копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 липня 2016 р. Справа № 818/705/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М. Соп"яненка О.В., Павлічек В.О.,
за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Голови Державної прикордонної служби України, Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, третя особа: Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
14 червня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду адміністративним позовом, який він та його представник підтримали в судовому засіданні, мотивуючи позовні вимоги тим, що позивач проходив військову службу на посаді заступника начальника відділу з оперативно-розшукової роботи-начальника прикордонного оперативного відділення відділу прикордонної служби «Юнаківка» ІІ категорії ( тип Б) 5 прикордонного загону ( І категорії) Східного регіонального управління (Ікатегорії) Державної прикордонної служби України відповідно до контракту, укладеного 17.06.2014 року на термін до 16.06.2019 року.
Відповідно до наказу Голови Адміністрації Державної прикордонної служби України №5т від 10.02.2016 «Про реорганізацію підрозділів оперативно-розшукової діяльності органів Державної прикордонної служби України» в Сумському прикордонному загоні проведено організаційно-штатні заходи і посада, яку обіймав позивач скорочена.
15.03.2016 року позивача попереджено можливе звільнення з військової служби за ч.6 ст.26 Закону України «Про військовий обов»язок та військову службу» не раніше ніж через два місяці після попередження. 02 березня, 16 березня, 10 червня 2016 року позивач подавав рапорти про звільнення, на співбесідах висловлював бажання припинити проходження служби у ДПС України та відмовився від запропонованих посад, проте звільнений не був. Натомність начальником Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України 14.06.2016 року був виданий наказ №298-ос про призначення позивача офіцером ( оперуповноваженим) першого сектору міжрайонного оперативно-розшукового відділу ( м.д. н.р.Краматорськ) оперативно-розшукового управління, про який було доведено до відома позвача 20.06.2016 року.
Позивач вважає, що Головою Державної прикордонної служби України допущена протиправна бездіяльність, що полягала у невчиненні дій по звільненню позивача зв служби на підставі п.»г» частини 6 ст.26 Закону України «Про військовий обов»язок та військову службу», просить зобов»язати його вчинити дії по звільненню з цих підстав. Зазначив, що всі посади, які йому пропонувалися в ході співбесіди не були рівнозначними відносно посади, яку він займав, зокрема за цими посадами передбачені вищі посадові оклади, а за деякими і вище військове звання.
Також позивач вважає протиправним і просить скасувати наказ начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 14.06.2016 року №298-ос про призначення позивача офіцером ( оперуповноваженим) першого сектору міжрайонного оперативно-розшукового відділу ( м.д. н.р.Краматорськ) оперативно-розшукового управління. В обґрунтування зазначив, що посада, які він обіймав та посада, на яку призначений не є рівнозначними по посадових окладах ( різниця 10 грн.)
Представник відповідачів, Голови Державної прикордонної служби України та Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, проти позову заперечив, пояснив, що позивач проходить військову службу в умовах особливого періоду. Особливості звільнення військовослужбовців з військової служби в особливий період передбачені частиною 8 статті 26 Закону України «Про військовий обов»язок та військову службу», яка передбачає, що військовослужбовці також можуть бути звільнені з військової служби з підстав, передбачених пунктами "в", "г", "е", "є", "и" частини шостої та пунктами "в", "г", "е", "є" частини сьомої цієї статті.
Пункт «г» частини 6 ст.26 цього Закону передбачає, що контракт припиняється ( розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом звільняються з військової служби у зв»язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів у разі неможливості їх використання на службі. Пунктом 267 Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29.12.2009 року №1115/2009, визначено також, що контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби з підстав, визначених п. «г» частини шостою статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", з ініціативи командування органу Держприкордонслужби, а не з ініціативи військовослужбовця. В даному випадку у зв»язку з проведенням організаційних заходів використання позивача на військовій службі було можливим, тому було прийняте рішення про призначення його на іншу посаду, з врахуванням його освіти, кваліфікації, військової вислуги та звання. Наказом начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 14 червня 2016 року №298-ос позивача було призначено на посаду офіцера ( оперуповноваженого) першого сектору міжрайонного оперативно-розшукового відділу ( з м.д. н.п.Краматорськ) оперативно-розшукового управління. Вподальшому, наказом начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 30 червня 2016 року № 326-ос наказ від 14 червня 2016 року №298-ос в частині призначення позивача на посаду був скасований, а позивача призначено на посаду заступника начальника відділу з персоналу відділу прикордонної служби «Юнаківка» ІІ категорії (типБ) Сумського прикордонного загону.
Окрім того, відповідно до п.89 Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, п.7.5 номенклатури посад Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Адміністрації Держприкордонслужби України від 10.02.2010 року №94 призначення, звільнення з посади, яку займав позивач, відноситься до компетенції начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби, тому Голова Державної прикордонної служби України не є належним відповідачем у даних правовідносинах.
Представник третьої особи, Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, проти позову також заперечив з аналогічних підстав.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази у справі, суд вважає за нобхідне в задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до наказу начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 21 березня 2014 року №68-ос капітана ОСОБА_1 призначено заступником начальника відділу з оперативно-розшукової роботи начальником прикордонного оперативно-розшукового відділення відділу прикордонної служби «Юнаківка» ІІ категорії ( тип Б). ( а.с.88).
В квітні 2014 року позивачем укладений контракт про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі, строком на 5 років з 17 червня 2014 року по 16 червня 2019 року.. ( а.с.12-13).
Відповідно до наказу Голови Адміністрації Державної прикордонної служби України №5т від 10.02.2016 «Про реорганізацію підрозділів оперативно-розшукової діяльності органів Державної прикордонної служби України» внесено зміни до штату органів охорони державного кордону України Державної прикордонної служби України з терміном завершення організаційних заходів до 15.08.2016 року, і посада заступника начальника відділу з оперативно-розшукової роботи начальника прикордонного оперативно-розшукового відділення відділу прикордонної служби «Юнаківка» ІІ категорії ( тип Б) Сумського прикордонного загону виключена зі штату. ( а.с.14, 93).
14 березня 2016 року позивача було попереджено про можливе звільнення у зв»язку із проведенням організаційно-штатних заходів ( а.с.21).
17 березня 2016 року в ході співбесіди з позивачем йому запропоновано посади в нових оперативно-розшукових підрозділах в межах Сумської області: начальника першого сектору оперативно-розшукового відділу ( з місцем дислокації н.п.Білопілля) оперативно-розшукового управління Східного регіонального управління ( підполковник, посадовий оклад 1200 грн.); офіцера оперуповноваженого четвертого сектору міжрайонного оперативно-розшукового відділу ( з місцем дислокації н.п.Суми) оперативно-розшукового управління Східного регіонального управління ( майор, 1100 грн.) 10 червня 2016 року в ході співбесіди позивачу було запроновано посади начальника першого сектору міжрайонного оперативно-розшукового відділу ( з місцем дислокації н.п.Суми) оперативно-розшукового управління Східного регіонального управління ( підполковник, посадовий оклад 1200 грн.) та начальника п»ятого сектору міжрайонного оперативно-розшукового відділу ( з місцем дислокації н.п.Суми) оперативно-розшукового управління Східного регіонального управління ( підполковник, посадовий оклад 1200 грн.). Від запропонованих посад позивач відмовився ( а.с.22,23).
14 червня 2016 року наказом начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України №298-ос позивач призначений офіцером (оперуповноваженим) першого сектору міжрайонного оперативно-розшукового відділу ( з м.д. н.п.Краматорськ) оперативно-розшукового управління згідно з підпунктом 4 пункту 93 Положення ( на вищу посаду у порядку просування по службі), на підставі рішення атестаційної комісії регіонального управління від 13.06.2016 року, клопотання начальника прикордонного загону від 08.06.2016 №30/7284, подання від 08.06.2016 року, службової записки тво заступника начальника регіонального управління з оперативно-розшукової роботи ( а.с.89).
30 червня 2016 року наказом начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України №326-ос наказ від 14 червня 2016 року №298-ос в частині призначення позивача офіцером (оперуповноваженим) першого сектору міжрайонного оперативно-розшукового відділу ( з м.д. н.п.Краматорськ) оперативно-розшукового управління скасований як не реалізований, та призначено позивача на посаду заступника начальника відділу з персоналу відділу прикордонної служби «Юнаківка» ІІ категорії (типБ) згідно з підпунктом 5 пункту 93 Положення ( на рівну посаду у зв»язку зі скороченням шатів або проведенням організаційних заходів за рішенням відповідного начальника) ( а.с.90).
Відмовляючи в задоволенні позову, суд виходить з такого.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України "Про військовий обов'язок та військову службу".
За визначенням, наведеним у частині 1 статті 2 Закону військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Частиною 2 цієї ж статті встановлено, що проходження військової служби громадянами України здійснюється у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.
За змістом частини 2 статті 23 Закону N 2232-XII для громадян України з числа осіб офіцерського складу, які приймаються на військову службу за контрактом та призначаються на посади, строк військової служби в календарному обчисленні встановлюється тривалістю від 2 до 5 років.
Пункт «г» частини 6 ст.26 цього Закону передбачає, що контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом звільняються з військової служби у зв»язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів у разі неможливості їх використання на службі.
Пунктом 267 Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29.12.2009 року №1115/2009, визначено також, що контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби з підстав, визначених п. «г» частини шостою статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", з ініціативи командування органу Держприкордонслужби.
Відповідно до підпункту 4 п.270 Положення звільнення військовослужбовців з військової служби з підстав, передбачених пунктом "г" частини другої, частинами третьою, шостою і сьомою статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", здійснюється: у військових званнях до генерал-полковника (адмірала) включно, у тому числі військовослужбовців, які підлягають звільненню у зв'язку із проведенням організаційно-штатних заходів, у разі неможливості їх використання на службі та осіб офіцерського складу за службовою невідповідністю у порядку дисциплінарного стягнення - Головою Державної прикордонної служби України. Призначення ж військовослужбовців, осіб офіцерського складу , відповідно до п.89 Положення здійснюється на посади у структурних підрозділах регіонального управління та підпорядкованих йому органах Держприкордонслужби, вищому військовому навчальному закладі Держприкордонслужби - наказом відповідно начальника регіонального управління, ректора вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби щодо посад, за якими передбачено граничне військове звання майор (капітан 3 рангу) і які згідно з номенклатурою посад належать до його компетенції.
Виходячи зі змісту зазначених правових норм, суд приходить до висновку про відсутність у позивача права вимагати звільнення з військової служби з підстав, визначених пунктом «г» ч.6 ст.26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", оскільки таке звільнення може відбуватися лише за ініціативе командування і за умови неможливості використання військовослужбовця на службі. При цьому судом встановлено, що існувала можливість використання позивача на службі, зокрема, йому пропонувалося ряд посад, від яких він відмовився.
Позицію ОСОБА_1 про необхідність його звільнення чрез відсутність рівнозначних посад суд вважає надуманою, такою що не ґрунтується на вимогах чинного закнондавства. Так, порядок звільнення військовослужбовців з підстав, визначених пунктом «г» ч.6 ст.26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", передбачений пунктами 129-131, 278 Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України та містить обов»язок, зокрема, щодо необхідності попередження про можливе звільнення, запропонувати наявні вакантні посаді. Тобто, зазначені норми направлені на захист військовослужбовця від необґрунтованого звільнення.
При цьому звільнення не відбулося, посада, на яку він призначений 30 червня 2016 року є рівнозначною до посади, яку він займав, в розумінні п.94 Положення, що підтверджується відповідною довідкою. ( а.с.91)
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відсутність порушень прав позивача при проходженні ним військової служби, зокрема, допущення протиправної бездіяльності, під час проведення організаційно-штатних заходів як з боку Голови Державної прикордонної служби України, так і з боку Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Голови Державної прикордонної служби України, Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, третя особа: Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії відмовити за необгрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя (підпис) Л.М. Опімах
Судді(підпис)О.В.Соп"яненко
(підпис)ОСОБА_2
Повний текст постанови складений 25 липня 2016 року.
З оригіналом згідно
Суддя Л.М.Опімах