Справа № 509/2884/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 серпня 2015 року Овідіопольський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді Куркана М.М.
при секретарі Мочернюк В.В.
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача управління Пенсійного фонду України ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Овідіополі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Овідіопольському районі про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
В липні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним адміністративним позовом, в якому зазначив, що 27.04.2015 року вийшов на пенсію, Управлінням Пенсійного фонду України в Овідіопольському районі йому на підставі Закону України «Про державну службу» була призначена пенсія, але при визначенні розміру пенсії відповідач безпідставно відмовився урахувати інші виплати до його заробітної плати, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувались відповідні відрахування до УПФ.
12 травня 2015 року він звернувся з письмовою заявою до відповідача з проханням включення до складу призначеної йому пенсії раніш не врахованих вищевказаних виплат.
Відповідач своїм листом від 22.05.2015 р. відмовив йому включити до складу призначеної пенсії не враховані раніш вище вказані виплати.
З наведених підстав позивач просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії з врахуванням середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 27.04.2015 року з урахуванням показника заробітної плати (доходу), з врахуванням середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та здійснити виплату недоотриманої суми пенсії, а також стягнути з відповідача витрати по справі.
В судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримав.
Представник відповідача позов не визнала, посилаючись на те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не є складовою заробітної плати державного службовця, яка враховується при визначенні розміру пенсії.
Також вважала, що згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, а саме п.5 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», та інші. Відповідно до зазначеного закону з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених спеціальними законами, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Заслухавши пояснення сторін, дослідив письмові матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Статтею 6 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи чи інтереси.
Вимогами ст. 2 ч.1 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ст. 2 ч.3 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчиненні) вони: на підставі, в межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що позивач був державним службовцем і пенсія йому призначена на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Згідно довідки державної податкової інспекції у Овідіопольському районі від 27.04.2015 р. до складових заробітної плати позивача, на які нараховувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, з 01.01.2011 р. єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, за період з 01.03.2010 р. по 31.03.2015 р. входили матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби (а.с. 10-14).
Управління Пенсійного фонду України в Овідіопольському районі 22.05.2015 р. відмовило ОСОБА_1 здійснити перерахунок розміру його пенсії та урахувати інші виплати до його заробітної плати, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення та соціально-побутових питань (а.с. 15).
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» (далі Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення і соціально-побутові питання входили до системи оплати праці позивача як державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відмова відповідача у здійснені перерахунку пенсії позивачу з тих підстав, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, суперечать спеціальним нормам права, які в даному випадку мають перевагу та визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії статті 41 Закону від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» і стаття 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» № 1788.
Також, суд вважає, що посилання представника відповідача на норму Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015, щодо не перерахування призначених раніше пенсій, є не вірним, адже відповідачу пенсія була призначена 27.04.2015 року, в звязку з чим, положення закону будуть погіршувати становище особи, у звязку з чим закон не має зворотної дії у часі.
Разом з тим суд вважає, що вимога позивача про перерахування пенсії з 27.04.2015 р. не може бути задоволена, оскільки позивачем пропущений без поважних причин шестимісячний строк на звернення до суду з позовом, у з звязку з чим вимоги позивача підлягають задоволенню у межах строку позовної давності, тобто з 01 лютого 2015 року, у звязку з чим позов і підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11,99-100, 158-163 КАС України, ст. ст. 33, 37 Закону України від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ «Про державну службу», ст.ст. 1-2 Закону України від 24.03.1995 р. «Про оплату праці», ст. 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»,суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Овідіопольському районі щодо відмови ОСОБА_1 у включенні до розміру його заробітної плати при призначенні йомупенсії інших виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Овідіопольському районі з 01 лютого 2015 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань .
В іншій частині позов залишити без розгляду.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду Одеської області через Овідіопольський районний суд протягом 10 днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_3