Постанова № 59218508, 25.07.2016, Київський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
25.07.2016
Номер справи
520/5369/16-а
Номер документу
59218508
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

_____________________

Справа № 520/5369/16-а

Провадження № 2-а/520/428/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.07.2016 року

Київський районний суд міста Одеси у складі:

судді Чаплицького В.В.

за участю секретаря Буланової А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання дій протиправними, скасування рішення субєкта владних повноважень та зобовязання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м.Одеси про визнання неправомірними дій та рішення щодо відмови у перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить визнати неправомірними дії, та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси здійснити перерахунок пенсії, призначеної відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 року в розмірі 80% від середнього заробітку на підставі довідки виданої прокуратурою Одеської області про розмір місячного заробітку з урахуванням підвищеного посадового окладу.

Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що вона перебуває на обліку в УПФ України у Київському районі м. Одеси з 04.10.2012 року та їй вже призначено пенсію за вислугою років довічно відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 року у розмірі 80% від суми місячного заробітку.

У звязку з підвищенням розміру посадових окладів працівників прокуратури, вона 20.04.2016 звернулася до управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії за вислугою років згідно поданої довідки про заробітну плату №450 від 29.02.2016.

Однак, рішенням Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси від 20.04.2016 № 845216 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з тих підстав, що пунктом 5 розділу III «;Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №213 від 02.03.2015р., який набирає чинності з 01 квітня 2015 року, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення (перерахунку) всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Позивач вважає, що вказані дії відповідача щодо відмови у перерахунку призначеної їй пенсії на підставі Закону України «Про прокуратуру» є протиправними та такими, що грубо порушують вимоги законодавства України та права, гарантовані Конституцією України, що змусило позивача на звернення до суду з відповідним позовом.

Відповідач подав письмові заперечення, в яких посилаючись на Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №213 від 02.03.2015р, просить відмовити у задоволенні позову.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України у Київському районі м. Одеси з 04.10.2012 року у звязку з призначенням пенсії за вислугою років довічно відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 року із розрахунку 80% від суми місячного заробітку. На час призначення пенсії загальний стаж позивача складав 23 роки, а стаж в органах прокуратури понад 17 років. Позивач у квітні 2016 року звернулася до відповідача, у якого перебуває на обліку, із заявою про перерахунок призначеної пенсії за вислугою років відповідно до ст. ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 року згідно поданої довідки прокуратури Одеської області про її заробітну плату від №450 29.02.2016. Однак, рішенням Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси від 20.04.2016 № 845216, яке позивачем отримано 25.04.2016, позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на пункт 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №213 від 02.03.2015.

На думку суду вказані дії відповідача, оформлені відповідним рішенням, не відповідають вимогам закону.

Так, відповідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року) передбачено право на перерахунок вже призначеної пенсії, а саме встановлено, що обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною 17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року передбачено право на перерахунок вже призначеної пенсії за наявності зазначених у цьому пункті підстав, а саме - призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Кабінетом Міністрів України 09.12.2015 прийнято постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», в тому числі працівників органів прокуратури, яка набрала чинності 01.12.2015, згідно якої затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та в звязку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, а ОСОБА_2 має найвищу юридичну силу. Однією з конституційних гарантій прав і свобод людини є громадянина є недопущення їх скасування.

Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Положеннями статті 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

В рішеннях Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 06.07.1999 (у справі щодо права на пільги) та № 5-рп/2002 від 20.03.2002 (у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, поліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10.12.2013(справа №21-348а1), від 17.12.2013 (справа №21-445а13), від 06.10.2015 (провадження №127/11720/14-а).

У рішенні Конституційного Суду України №1-9/2015 від 13.05.2015 зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 1, частини перша, друга статті 8, частина друга статті 19 Конституції України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).

Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

З урахуванням вказаних положень Конституції України та законів України, позивач має право на перерахунок призначеної пенсії за вислугою року з більшого заробітку.

Відповідно до вимог ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії,якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву подано після 15-го числа.

З огляду на викладене, суд вважає, що перерахунок пенсії позивачу, який звернувся 20.04.2016 відповідно до ст. 50-1 Закону України «П ро прокуратуру» з відповідною заявою та доданими документами до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси, виходячи з розрахунку 80% від місячної (чинної) заробітної плати, повинен бути здійснений з 01 травня 2016 року та без обмеження максимального розміру.

Відповідно до ч.3 ст. 94 КАС України на користь позивача за рахунок коштів Державного бюджету України підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати в сумі 1653, 63 грн.

Керуючись ст.ст. 9,11,159-163 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання дій протиправними, скасування рішення субєкта владних повноважень та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати неправомірними дії та скасувати рішення № 845216 від 20.04.2016 року управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси щодо відмови у проведенні перерахунку у звязку з збільшенням посадового окладу призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у розмірі 80% від місячного заробітку з урахуванням наданої довідки №450 від 29.02.2016 року, починаючи з 01.05.2016 та без обмеження її максимального розміру.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в сумі 1653,63 грн.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Одеси протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Чаплицький В. В.