Справа № 569/9189/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 липня 2016 року
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Тимощука О.Я.,
при секретарі Андрощук О.Я.,
з участю представника позивача - адвоката ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради (постійно діюча міжвідомча комісія з розгдяу питань, пов"язаних з відключенням споживачів від мереж ЦО і ГВП) про визнання дій протиправними постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП та зобов"язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради (постійно діюча міжвідомча комісія з розгдяу питань, пов"язаних з відключенням споживачів від мереж ЦО і ГВП) про визнання дій протиправними постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП та зобов"язання вчинити певні дії.
В обгрунтування позову вказує, що вона є власником квартири № 21, що розташована в будинку № 25 по проспекту Миру в м. Рівне. Квартира знаходиться на 1-му поверсі 5-ти поверхового цегляного будинку.
В зв»язку з незадовільним температурним режимом в кімнатах, постійною сирістю, через постійні проблеми з теплопостачання в опалювальний період, які викликані низькою температурою теплоносія, з метою запобігти псуванню речей і побутової техніки вона вирішила встановити індивідуальну систему опалення і водопостачання і від»єднатись від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання.
З цією метою вона звернулась з відповідною заявою в управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради до постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов»язаних з відключенням споживачів від мереж ЦО і ГВП про надання дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП та влаштування індивідуальної автономної системи теплопостачання в належній їй на праві приватної власності квартирі № 21, загальною площею 55,4 кв.м., що знаходиться в житловому будинку № 25 по проспекту Миру в Рівному.
Крім того, її не було викликано на засідання зазначеної комісії та було прийнято рішення у її відсутність.
Їй було надано витяг з протоколу № 2 від 20.07.2016 року засідання постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов»язаних з відключенням споживачів від мереж ЦО і ГВП, згідно якого комісією було прийнято рішення про відмову в наданні дозволу на відключення квартири № 21 житлового будинку № 25 по проспекту Миру в м. Рівному, від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання та влаштування індивідуального (автономного) опалення та гарячого водопостачання.
Вказане рішення було оформлене протоколом № 2 від 20.07.2016 року засідання постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов»язаних з відключенням споживачів від мереж ЦО і ГВП взагалі без обгрунтування своєї відмови.
Вважає, що вищевказане рішення відповідача від 20.07.2016 року про відмову їй у відключенні від мереж ЦО і ГВП є протиправним і таким, що порушує її конституційні права. Просить суд визнати протиправним рішення відповідача, яке полягає у відмові їй в наданні дозволу на відключення квартири № 21 в житловому будинку № 25 по проспекту Миру в м. Рівне від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання та влаштвання індивідуального (автономного) опалення та гарячого водопостачання, яке оформлене протоколом під № 2 від 20 липня 2016 року засідання постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов»язаних з відключенням споживачів від мереж ЦО і ГВП про надання дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП; зобов»язати відповідача надати їй дозвіл на відключення квартири № 21 в житловому будинку № 25 по проспекту Миру в м. Рівне від мереж ЦО і ГВП та влаштвання індивідуального (автономного) опалення та гарячого водопостачання в даній квартирі.
Представник позивача адвокат ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_2 підтримав в повному обсязі, просить суд їх задоволити.
Представник відповідача у судове засідання не з»явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Подав через канцелярію Рівненського міського суду Рівненської області 26.07.2016 року заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги не визнає.
Заслухавши думку представника позивача адвоката ОСОБА_1, дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю, оскільки позовні вимоги є обґрунтованими та доведеними.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 є власником квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 30.09.2014, що стверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 27450591 від 30 вересня 2014 року.
ОСОБА_2 звернулася з письмовою заявою до постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, повязаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання квартири № 21, що знаходиться на проспекті Миру, 25, в місті Рівне.
Постійно діюча міжвідомча комісія з розгляду питань, повязаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради прийняла рішення відмовити в наданні дозволу на відключення квартири № 21, що знаходиться за адресою м. Рівне, проспект Миру, 25, від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та влаштування у приміщенні індивідуального (автономного) опалення і гарячого водопостачання.
Суд вважає, що вказане повідомлення відповідача є фактичною відмовою позивачу у наданні дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання і влаштування індивідуальної системи теплопостачання.
Відмову відповідача у наданні позивачу дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання і влаштування індивідуальної системи теплопостачання суд визнає безпідставною та протиправною.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 383 ЦК України, власник приміщення, яке знаходиться в житловому будинку може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у ньому, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Відповідно до ст. 6 Закону України Про теплопостачання, одними з принципів державної політики у сфері теплопостачання є оптимальне поєднання систем централізованого, помірно-централізованого, децентралізованого та автономного теплопостачання відповідно до затверджених місцевими органами виконавчої влади схем теплопостачання з періодом перегляду пять років, сприяння розвитку конкурентних відносин на ринку теплової енергії, а також забезпечення захисту прав та інтересів споживачів. Зазначені положення відносяться і до основних завдань державного регулювання у сфері теплопостачання, що закріплено у ст. 15 Закону України Про теплопостачання.
Споживач або суб»єкт теплопостачання має право вибирати (змінювати) теплопостачальну організацію, якщо це технічно можливо, що є одним з основних принципів господарювання у сфері теплопостачання, закріплених у ст.19 Закону України Про теплопостачання. Крім того, відповідно до ст. 24 Закону України Про теплопостачання, одним із прав споживача теплової енергії є право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами. Таким чином, згідно Закону України Про теплопостачання, можливість облаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання обумовлена виключно технічними можливостями та технічними умовами, а не будь-якими іншими чинниками.
Відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води у квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи споживача передбачено Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі - Правила).
Згідно п. 25 Правил (в редакції, що діяла до 03 листопада 2007 року), відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Як встановлено п. 26 Правил (в редакції, що діяла до 03 листопада 2007 року), відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення. Суд вважає, що вказані положення повністю відповідають згаданим вище вимогам Закону України Про теплопостачання.
На виконання п. 25 Правил, наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 був затверджений Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання(далі - Порядок). Пунктом 2.2.2 Порядку (в редакції, що діяла до 06 листопада 2007 року) встановлена єдина підстава для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, а саме: неможливість забезпечення, у разі відокремлення приміщення даного споживача (секції, підїзду) від внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх приміщень або будинку в цілому, що, на думку суду, також повністю відповідає вимогам та положенням Закону України Про теплопостачання.
Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року № 1268 до Правил, а наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року № 169 до Порядку, були внесені зміни до порядку розгляду та прийняття рішень про відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання. Що стосується багатоквартирних будинків, то згаданими змінами передбачена можливість відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання не окремих приміщень будинку, а лише будинку в цілому, за умови підтримки такого рішення всіма власниками приміщень у будинку і, крім того, лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.
Згідно ст. 21 Конституції України, усі люди є рівні у своїх правах. Кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сімї, що включає достатнє харчування, одяг, житло, що закріплено у ст. 48 Конституції України. Вказане право є персональним правом кожного громадянина України.
Однією з підстав встановлення індивідуальної (автономної) системи теплопостачання є неналежна якість централізованого опалення і гарячого водопостачання. Таким чином, право позивача на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання ґрунтується на його конституційному праві на достатній життєвий рівень. Правила та Порядок, з урахуванням внесених до них змін, штучно обмежують це право позивача, оскільки безпідставно ставлять його у залежність від волі, бажання та можливості інших осіб - власників інших квартир у будинку. Крім того, органом місцевого самоврядування тривалий час не затверджується оптимізована схема перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту і така схема на теперішній час відсутня, що фактично взагалі позбавляє позивача встановленого Законом України Про теплопостачанняправа на влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання.
Суд вважає, що Правила в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року № 1268 та Порядок в редакції наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року № 169 не лише обмежують конституційне право позивача на достатній життєвий рівень та належні житлові умови і суперечать положенням ст.ст. 3, 21, 48 Конституції України, а й звужують зміст існуючих прав позивача, закріплених законами - ст. 383 ЦК України та ст.ст. 6, 15, 19, 24 Закону України Про теплопостачання.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Натомість, як слідує з постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року № 1268 та з наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року № 169, вказані підзаконні акти звузили зміст та обсяг прав позивача, визначених законами.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Враховуючи вказані вимоги суд вважає, що підзаконні нормативні акти, які звужують зміст законів та обсяг прав громадян, закріплених у цих законах, не повинні братися до уваги, а тому суд, при вирішенні спору по суті, не приймає до уваги постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року № 1268 та наказ Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року № 169.
Враховуючи вказані положення Конституції України, а також положення чинного законодавства у сфері теплопостачання, якими передбачено право окремого споживача на відключення належних йому приміщень житлового будинку від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, суд прийшов до висновку, що відмова відповідача у задоволенні заяви позивача не ґрунтується на вимогах та положеннях закону, а тому є протиправною.
При вирішенні спору по суті суд також приймає до уваги, що постановою окружного адміністративного суду міста Києва від 09 червня 2008 року по справі за позовом ОСОБА_3 наказ Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року № 169 Про затвердження змін до наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4визнаний незаконним.
На підставі ст.ст. 3, 19, 21, 22, 48 Конституції України, ч. 2 ст. 383 ЦК України, ст.ст. 6, 15, 19, 24 Закону України Про теплопостачання, керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 71, 94, 160, 161, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_2 задоволити.
Визнати неправомірними дії Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської Ради в особі постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП у відмові ОСОБА_2 в наданні дозволу на відключення квартири № 21 в житловому будинку № 25 по проспекту Миру в м. Рівне від мереж ЦО і ГВП та влаштування індивідуального (автономного) опалення та гарячого водопостачання, яке оформлене протоколом під № 2 від 20 липня 2016 року засідання постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов»язаних з відключенням споживачів від мереж ЦО і ГВП про надання дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП.
Зобовязати Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської Ради в особі постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП надати дозвіл на відключення від мереж ЦО і ГВП квартири № 21 в житловому будинку № 25 по проспекту Миру в м. Рівне належної ОСОБА_2 для влаштування індивідуального (автономного) опалення та гарячого водопостачання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Рівненського
міського суду ОСОБА_4