Постанова № 59208239, 18.07.2016, Фортечний районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Кіровський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
18.07.2016
Номер справи
404/4329/15-а
Номер документу
59208239
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 404/4329/15-а

Номер провадження 2-а/404/8/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2016 року Кіровський районний суд м. Кіровограда

в складі: головуючого судді - Бершадської О.В.

за участі секретаря - Чайка О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Новенської селищної ради Кіровського району м. Кіровограда, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 про визнання рішення протиправним, скасування його та зобовязання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

У червні 2015 року ОСОБА_1 звернулась в суд із адміністративним позовом , яким просила визнати протиправним та скасувати рішення Новенської селищної ради Кіровського району м. Кіровограда №1166 від 23.04.2014 року Про надання дозволу на розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності фізичній особі підприємцю ОСОБА_2Д. .

14 березня 2016 року доповнила вимоги, та просила також визнати протиправним та скасувати рішення Новенської селищної ради Кіровського району м. Кіровограда рішення №1895 від 21.08.2015 року Про внесення змін до п.1 рішення Новенської селищної ради від 23.04.2015 року №1166 Про надання дозволу на розміщення тимчасової споруди ФОП ОСОБА_2Д..

Вимоги обґрунтовує тим, що вона є власником нежитлового приміщення , яке знаходиться за адресою : м. Кіровоград, вул.Металургів, 10а, та в якому розташовано магазин «Марина». 17.07.2005 року вона уклала договір оренди земельної ділянки №164 із Новенською селищною радою та отримала в оренду земельну ділянку площею 78, 69 кв.м., строком дії договору до 17.07.2010 року. До закінчення строку дії договору оренди 25.03.2010 року вона звернулася до відповідача про продовження договору та збільшення її площі під магазином «Марина» . Клопотала в оренду земельної ділянки,з врахуванням попереднього договору 500 кв.м.

28.07.2010 року Новенською селищною радою було винесено рішення №1043, яким збільшено їй площу земельної ділянки під магазином «Марина» на 400 кв.м. Проте, по даному рішенню вона не мала можливості оформити документи, так як рішення було невірно викладено, тому проектна організація відмовилася виготовляти проект землеустрою .

Рішенням Кіровського районного суду м. Кіровограда від 20 серпня 2014 року, її адміністративний позов до Новенської селищної ради Кіровського району м. Кіровограда про визнання рішення протиправним, скасування рішення та зобов»язання вчинити дії , задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Новенської селищної ради Кіровського району м. Кіровограда № 1056 від 5 лютого 2014 року «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо надання в оренду земельної ділянки ФОП ОСОБА_1 Зобов'язано Новенську селищну раду винести на розгляд ceciї Новенської селищної ради питання про виправлення помилки та внесення змін до рішення Новенської селищної ради Кіровського району м. Кіровограда № 1043 від 28 липня 2010 року «Про збільшення площі земельної ділянки ФОП ОСОБА_1М.». У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено. На даний період зазначене рішення суду не виконано.

13.07.2015 року біля магазину »Марина» на земельній ділянці , яка надана їй у відповідності до рішення №1043 від 28.07.2010 року прибули будівельники та почали заливати фундамент, пояснюючи тим, що на цій земельній ділянці буде встановлюватися тимчасова споруда, дозвіл на розміщення якої надано відповідачем рішенням №1166 від 23.04.2014 року фізичній особі підприємцю ОСОБА_2 Вважає, що оскаржувані рішення є протиправними, оскільки на спірну земельну ділянку вже було видано їй рішення для обслуговування магазину «Марина» ; зазначені рішення не відповідають вимогам Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, а ні комплексній схемі розміщення тимчасових споруд на території населеного пункту смт. Нове.

В судовому засіданні позивач, її представники заявлені вимоги підтримали , на їх обгрунтування послались на обставини, які викладені у позовній заяві, доповненнях до неї.

Відповідач- Новенська селищна рада Кіровського району м. Кіровограда, її представник в суді адміністративний позов не визнала, у його задоволенні просила відмовити.

Третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2, її представник в судовому засіданні пояснив, що позивач не довела в суді факту порушення особисто її прав та протиправність спірних рішень, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

Заслухавши пояснення позивача, її представників, представника відповідача, третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню, з наступного.

Згідност. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Відповідно до ч. 1ст. 12 Земельного Кодексу Українидо повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.

Згідно п. б ч. 1ст. 5 Земельного Кодексу Україниземельне законодавство базується на таких принципах: забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави.

Згідно ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні «, сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесеніКонституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником нежитлового приміщення, яке розташоване за адресою: м. Кіровоград, смт.Нове, вулиця Металургів, 10-а , що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 22.10.2013 рокута Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності ( т.1 а.с. 7-8).

17 липня 2005 року між територіальною громадою селища Нового в особі селищного голови ОСОБА_3 та ПП ОСОБА_1 було укладено договір оренди земельної ділянки №164, за умовами якого орендодавець на підставі рішення сесії Новенської селищної ради №296 від 14 жовтня 2004 року надав, а орендар прийняв в оренду терміном на 5 років земельну ділянку площею 78, 69 кв.м. для обслуговування споруди магазину продажу продовольчих товарів, що знаходиться по м. Кіровоград, смт.Нове, вулиця Металургів, 10-а.

До закінчення строку дії вищезазначеного договору,а саме: 25.03.2010 року позивач звернулась із заявою до Новенської селищної ради про подовження договору оренди земельної ділянки та збільшення площі під магазином «Марина» до 500 кв.м.

Рішенням сорок сьомої сесії Новенської селищної ради Кіровського району м. Кіровограда п»ятого скликання № 1043 від 28 липня 2010 року було збільшено ФОП ОСОБА_1 площу земельної ділянки на 400 кв. м. за адресою: м. Кіровоград, смт.Нове, вулиця Металургів, 10-а, в оренду на 49 років для розширення торгового центру за рахунок земель житлової та громадської забудови, які перебувають в запасі: а) загальна площа земельної ділянки ФОП ОСОБА_1 за адресою: м. Кіровоград, смт.Нове, вулиця Металургів, 10-а для розширення торгового центру становить 500 кв.м. ( т.1 а.с. 9).

21 травня 2012 року та 25 лютого 2013 року позивач зверталась із заявами до Новенської селищної ради та просила внести зміни до Рішення сорок сьомої сесії Новенської селищної ради Кіровського району м. Кіровограда п»ятого скликання № 1043 від 28 липня 2010 року, в зв'язку з тим, що рішення № 1043 невірно викладене. Новенська селищна рада розглядала вказане питання на засіданні сесії Новенської селищної ради Кіровського району м. Кіровограда, але рішення прийнято не було.

20 грудня 2013 року позивач звернулась із заявою до відповідача, в якій просила надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 500 кв.м. в оренду на 49 років для обслуговування споруди магазину за адресою вул.Металургів, 10-а. За результатами розгляду вказаної заяви рішенням тридцять третьої сесії Новенької селищної ради Кіровського району м. Кіровограда № 1056 від 5 лютого 2014 року «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо надання в оренду земельної ділянки ФОП «ОСОБА_1М.», позивачу було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо надання в оренду на 49 років земельної ділянки 175, кв.м. для обслуговування споруди магазину, в тому числі по угіддях: 175.00 кв.м , землі житлової забудови з трьома i більше поверхами, за рахунок земель житлової та громадської забудови, що перебувають у запасі Новенської селищної ради, яка розташована за адресою: вул.Металургів,10-а, смт. Нове, м. Кіровоград.

Постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 20 серпня 2014 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Новенської селищної ради Кіровського району м. Кіровограда про визнання рішення протиправним, скасування рішення та зобов»язання вчинити дії , задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Новенської селищної ради Кіровського району м. Кіровограда № 1056 від 5 лютого 2014 року «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо надання в оренду земельної ділянки ФОП ОСОБА_1 Зобов'язано Новенську селищну раду винести на розгляд ceciї Новенської селищної ради питання про виправлення помилки та внесення змін до рішення Новенської селищної ради Кіровського району м. Кіровограда № 1043 від 28 липня 2010 року «Про збільшення площі земельної ділянки ФОП ОСОБА_1М.». У задоволенні решти позовних вимог відмовлено ( т.1 а.с. 19-21).

Судом з»ясовано, що рішенням тридцять п»ятої сесії Новенської селищної ради Кіровського району м. Кіровограда шостого скликання №1166 від 23 квітня 2014 року «Про надання дозволу на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_2Д.», з врахуванням протоколу профільної комісії №60 від 04.03.2014 року та №61 від 11.03.2014 року , та керуючись рішенням Новенської селищної ради №968 від 17.12.2013 року «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в смт. Нове», ст.ст. 10, 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів « , ст. 28 Закону » Про регулювання містобудівної діяльності «, ст.ст. 26, 47, 59 Закону» Про місцеве самоврядування в Україні», пунктом 1 , надано дозвіл ФОП ОСОБА_2 на розміщення тимчасової споруди площею 30 кв.м. для провадження підприємницької діяльності по вул. Металургів, смт. Нове на місці, визначеному у комплексній схемі як група торгових павільйонів 1( торгівельним павільйон №2) терміном на 20 років ( т.1 а.с. 94).

Крім того, рішенням сорок четвертої сесії Новенської селищної ради Кіровського району м. Кіровограда шостого скликання №1895 від 21 серпня 2015 року « Про внесення змін до п.1 рішення Новенської селищної ради від 23.04.2015 року №1166 Про надання дозволу на розміщення тимчасової споруди ФОП ОСОБА_2Д., внесено зміни до п.1 рішення Новенської селищної ради Кіровського району м. Кіровограда №1166 від 23.04.2014 року Про надання дозволу на розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності фізичній особі підприємцю ОСОБА_2Д. та викладено у такій редакції: « Надати дозвіл ФОП ОСОБА_2 на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності по вул. Металургів, смт. Нове на місці, визначеному у комплексній схемі як група торгових павільйонів 1( торгівельним павільйон №1) терміном на 20 років ( т.1 а.с. 161).

При цьому , зясовано, що рішення Новенської селищної ради №968 від 17.12.2013 року «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в смт. Нове», яким керувався відповідач при прийнятті оскаржуваних позивачем рішень, суперечить Наказу Міністерства регіонального розвитку , будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244 Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємни цької діяльності, що може розглядатися , як порушення , передбачене ч.1 та абзацом 9 ч.2 ст. 15, п.3 ст.50 Закону УкраїниПро захист економічної конкуренції, у вигляді прийняття органом місцевого самоврядування рішення , встановлення заборони та обмеження самостійності підприємств не передбачених законодавством України, що може призвести до недопущення , обмеження чи спотворення конкуренції.

Листом від 16.10.2015 року №02-11/1463 Новенській селищній раді було надано пропозиції голови відділення Антимонопольного комітету України в області щодо припинення дій, що містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом внесення змін до Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємни цької діяльності на території смт.Нове, затверджених рішенням Новенської селищної ради ід 17.12.2013 року №968 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в смт. Нове» та від 17.06.2014 року №1239 Про внесення змін до рішення Новенської селищної ради №968 від 17.12.2013 року «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в смт. Нове» відповідно до наказу Міністерства регіонального розвитку , будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №214 Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності ( т.1 а.с.191-192).

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет ОСОБА_4 України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики усфері житлово-комунального господарства, ОСОБА_4міністрівАвтономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» об'єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціональногопризначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 20 цього Закону організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Питання розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності регулюється Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 р. N244 (далі - Порядок).

Пунктом 1.4 Порядку визначено, що комплексна схема розміщеннятимчасової споруди - схема розміщення ТС на території населеного пункту або його частині; пересувна тимчасова споруда - споруда,яка не має закритого приміщення для тимчасовогоперебування людей, у якій може бути розміщене торговельне обладнання, низькотемпературний прилавок, лоток, ємність, торговельний автомат, інші пристрої для сезонної роздрібної торгівлі та іншої підприємницької діяльності.

Згідно з п.п. 1.5, 1.6 Порядку комплексна схема розміщення ТС в межах вулиці (скверу, бульвару, провулку, узвозу, проїзду, площі, майдану тощо), мікрорайону (кварталу), населеного пункту - текстові та графічні матеріали, якими визначаються місця розташування ТС, розроблені з урахуванням вимог будівельних, санітарно-гігієнічних норм, а також існуючих містобудівних обмежень, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища тараціональноговикористання територій, охорониісторико-культурної спадщини, земельно-господарського устрою. Комплексна схема розміщення ТС розробляється за рішенням сільської, селищної, міської, районної ради суб'єктом господарювання, який має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектором, та затверджується рішенням виконавчого органу відповідної ради. Підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки. Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС. (п.п. 2.1, 2.2).

Відповідно до п. 2.4 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства № 244 від 21.10.2011 року відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви. У разі відсутності у складі відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради органу з питань містобудування та архітектури відповідність намірів щодо місця розташування ТС на території сільської, селищної, міської ради визначає орган з питань містобудування та архітектури відповідної районної державної адміністрації за територіальною належністю. У такому випадку строк розгляду заяви становить п'ятнадцять робочих днів.

Відповідно до ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі будівництва належать повноваження (власні і делеговані) щодо надання (отримання, реєстрація) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, здійснення державного, архітектурно-будівельного контролю та прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів у випадках та відповідно до вимог, встановлених Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності»; здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу; вирішення відповідно до законодавства спорів з питань містобудування.

Згідно зі ст. ст. 51, 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет ради, будучи підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, та підконтрольним відповідним органам виконавчої влади з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади, може: попередньо розглядати проекти місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм з інших питань, місцевого бюджету, проекти рішень з інших питань, що вносяться на розгляд відповідної ради; координувати діяльність відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідної територіальної громади, заслуховувати звіти про роботу їх керівників; має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб.

Суд вважає, що відповідач при прийнятті оскаржуваних рішень не врахував, що погодження надання дозволу на розміщення тимчасової споруди третій особі можуть бути надані тільки на вільній земельній ділянці. Разом з тим, оформити належним чином земельну ділянку під збудованим обєктом нерухомого майна можливо лише через відведення земельної ділянки відповідно до ст. 128 Земельного кодексу України та ст. 376 Цивільного кодекс України, якими урегульовано питання відведення земельних ділянок під самочинним будівництвом. Крім того, наміри розміщення тимчасової споруди ОСОБА_2 не відповідають комплексній схемі розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності . Рішення №1895 від 21.08.2015 року про внесення змін було прийнято відповідачем після встановлення ФОП ОСОБА_2 тимчасової споруди, що також суперечить нормам чинного законодавства.

У відповідності з Рекомендаціями № R (80) 2 Комітету ОСОБА_4 Європи державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980 р. під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду України від 21.05.2013 р. № 21-87а13, а згідно зстаттею 244-2 КАС Українисуд зобов'язаний привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Відповідно до вимогст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб"єкта владних повноважень обов"язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Твердження представника відповідача про те, що при прийняті оскаржуваних позивачем рішень Новенська селищна рада діяла в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України, не відповідає дійсності, тому що при прийнятті вказаних вище рішень свідомо було допущено порушення норм чинного законодавства.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст.10-11, 18, 71, 94, 160-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов -задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Новенської селищної ради Кіровського району м. Кіровограда №1166 від 23.04.2014 року Про надання дозволу на розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності фізичній особі підприємцю ОСОБА_2Д. та рішення №1895 від 21.08.2015 року Про внесення змін до п.1 рішення Новенської селищної ради від 23.04.2015 року №1166 Про надання дозволу на розміщення тимчасової споруди ФОП ОСОБА_2Д..

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда ОСОБА_5