Рішення № 59201097, 20.07.2016, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
20.07.2016
Номер справи
913/623/16
Номер документу
59201097
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

20 липня 2016 року Справа № 913/623/16

Провадження №26пд/913/623/16

За позовом керівника Лисичанської місцевої прокуратури м. Лисичанськ Луганська область в інтересах держави в особі органу уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних відносинах: Лисичанська міська рада Луганської області,

м. Лисичанськ Луганська область

до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Лисичанський гумово-технічний завод м. Київ

про внесення змін до договору оренди землі

Суддя Масловський С.В.

від органу прокуратури: ОСОБА_2 прокурор відділу прокуратури на підставі посвідчення № 028256 від 15.08.2014;

від позивача: ОСОБА_3 завідуючий сектором зі спірних питань землекористування управління власності Лисичанської миської ради, посвідчення №82 від 27.01.2014;

від відповідача: ОСОБА_4 представник за довіреністю б/н від 22.06.2016.

В судовому засіданні 20.07.2016 судом у відповідності до статті 85 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

17.05.2016 керівник Лисичанської місцевої прокуратури м. Лисичанськ Луганської області в інтересах держави в особі органу уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, а саме - Лисичанська міська рада Луганської області, звернувся до господарського суду Луганської області з позовом до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство «Лисичанський гумово-технічний завод» про внесення змін до договору оренди землі.

Ухвалою господарського суду Луганської області від 17.05.2016 порушено провадження у справі та її розгляд призначено на 31.05.2016, ухвалою від 31.05.2016 відкладено на 21.06.2016, ухвалою від 21.06.2016 на 29.06.2016, ухвалою від 29.06.2016 на 14.06.2016, ухвалою від 14.07.2016 на 20.07.2016.

09.06.2016 від Лисичанської міської ради на через канцелярію господарського суду Луганської області надійшли пояснення, в яких зазначено, що рішенням Лисичанської міської ради від 03.07.2015 року № 83/1343 Про затвердження нормативної грошової оцінки землі міста Лисичанськ з 01.01.2016 року введена в дію нова нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у звязку з чим, управління власності Лиси чанської міської ради надіслало ТОВ НВП Лисичанський гумово-технічний завод листи від 03.08.2016 №737/01-02 та від 19.01.2016 року № 53/01-02 щодо необхідності отримання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які знаходяться в оренді. Також, управління власності Лисичанської міської ради звернулось до управління Держгеокадастру у м. Лисичанську Луганської області листом №58/01-02 від 21.01.2016 щодо надання інформації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок які знаходяться в оренді у ТОВ НВП Лисичанський гумово-технічний завод. На підставі отриманої інформації від управління Держгеокадастру у м. Лисичанськ Луганської області № 8-28-0.3-528/2-16 від 11.03.2016 управлінням власності Лисичанської міської ради була підготовлена додатко ва угода до договору оренди земельної ділянки № 040740600136 від 03.04.2007 року. Позивач додає копію рішення Лисичанської міської ради від 03.07.2015 № 83/1343; копію листа управління власності №58/01-02 від 21.01.2016; копію листа управління Держгеокадастру №8-28-0.3-528/2-16 від 11.03.2016; копії листів управління власності №737/01-02 від 03.08.2015 та №53/01-02 від 19.01.2016; копії журналів реєстрації вихідної кореспонденції 2015 та 2016 років.

14.06.2016 позивач через канцелярію господарського суду подав пояснення, в яких засвідчую, що Лисичанська міська рада раніше не зверталася в інші господарські суди та інші органи за ви рішенням спору стосовно внесення змін до договору оренди землі ТОВ НВП Лисичанський гумово-технічний завод № 040740600130 від 03.04.2007 року.

14.07.2016 відповідач через канцелярію господарського суду Луганської області надіслав відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що вимоги позивача повністю не визнає. Розмір орендної плати, яку відповідач має сплачувати за договором оренди земельної ділянки, безпосередньо залежить від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів регламентується Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів затверджений Наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук 27.01.2006 N 18/15/21/11 «Про Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», таблицею 1.1 додатку 1 зазначеного Порядку, встановлено значення (розмір) коефіцієнтів, які характеризують функціональне використання земельної ділянки. При розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 5,3211 га, наданої в оренду ТОВ НВП «Лисичанський ГТЗ» необхідно враховувати частини, з яких складається вказана земельна ділянка і застосовувати відповідні значення коефіцієнтів, які характеризують функціональне використання кожної частини земельної ділянки. Так, до частини земельної ділянки під капітальну триповерхову забудову - 3,9023 га, необхідно застосовувати значення Кф - 1,2 «Землі промисловості»; до частини земельної ділянки під споруди - 0,5822 га, необхідно застосовувати значення Кф -1,2 «Землі промисловості»; до частини земельної ділянки під проїзди, проходи - 0,3763 га, необхідно застосовувати значення Кф - 0,1 «Інші відкриті (незабудовані) землі в межах населеного пункту; до частини земельної ділянки під зелені насадження - 0,4007 га, необхідно застосовувати значення Кф - 0,5 «Інші землі - землі зелених насаджень»; до частини земельної ділянки інші - 0,0596 га, необхідно застосовувати значення Кф - 0,1 «Інші відкриті (незабудовані) землі в межах населеного пункту». Відповідно до абзацу 3 пункту 3.5 Порядку коефіцієнт функціонального використання для земельних ділянок змішаного використання визначається як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання окремих частин земельної ділянки змішаного використання. В даному випадку при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки необхідно використовувати значення коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки у розмір 0,62=( 1,2+1,2+0,1+0,5+0,1) : 5. Таким чином, застосування при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, загальною площею 5.3211 га, коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки у розмірі 1,2 є та таким, що не відповідає нормам чинного законодавства Відтак відповідач вважає, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки є не вірною, що в свою чергу потягнуло за собою до не вірного розрахунку орендної плати за землю.

14.07.2016 в судовому засіданні відповідач подав клопотання про продовження розгляду справи на п'ятнадцять днів, яке судом задоволено.

20.07.2016 в судовому засіданні прокурор, позивач позовні вимоги підтримали в повному обсязі. Відповідач проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, позивача та відповідача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суду Луганської області,-

ВСТАНОВИВ:

Стосовно правомірності звернення з даним позовом до суду керівника Лисичанської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі органу уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних відносинах: Лисичанська міська рада Луганської області, суд зазначає наступне:

Відповідно до ст.121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.

Згідно з п. 6 частини другої ст. 20 Закону України «Про прокуратуру» при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачає, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Абзац третій частини першої та частина третя ст. 2 Господарського процесуального кодексу України визначають, що господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави; прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

У рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 р. у справі № 1-1/99 зазначено, що інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств. Із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Підставою звернення керівника Лисичанської місцевої прокуратури з даною позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради є порушення відповідачем встановленого державою порядку користування земельною ділянкою, оскільки невнесення змін до договору оренди землі тягне за собою недоотримання коштів до міського бюджету та є порушенням вимог діючого законодавства.

До відання Лисичанської міської ради, на підставі ст.33 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, належить справляння плати за землю, яка в повному обсязі надходить до місцевого бюджету. Несвоєчасне надходження таких платежів призводить до невиконання доходної частини бюджету і , внаслідок цього неналежного фінансування закладів освіти, охорони здоровя та інших соціальних програм міста, чим завдається істотна шкода державним інтересам.

Враховуючи викладене, суд вважає, що керівник Лисичанської місцевої прокуратури правомірно, згідно діючого законодавства звернувся до суду з даною позовною заявою для захисту інтересів держави в особі Лисичанської міської ради.

15.03.2007 між позивачем, Лисичанською міською радою, як орендодавцем, та відповідачем, ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Лисичанський гумово-технічний завод , як орендарем, укладено договір оренди землі б/н.

Умовами договору сторони погодили, що орендодавець, на підставі рішення № 217 від 21.02.2007 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення та експлуатації цеху №1, цеху №2 та АПК, яка знаходиться за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Орджонікідзе, 128 (п.1). В оренду передається земельна ділянка загальною площею 5,3211 га, у тому числі: під капітальну триповерхову забудову - 3,9023 га; під споруди - 0,5822 га; під проїзди, проходи - 0,3763 га; під зелені насадження - 0,4007 га; інші - 0,0596 га (п.2.). На земельній ділянці розташовані будівлі та споруди, що належать орендарю на підставі приватної власності (п.3.). Земельна ділянка передається в оренду відповідно п.3 цього договору (п.4.). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: на період експлуатації складає - 10261209,24 грн (п.5.). Договір укладено на 10 років, починаючи з дати його державної реєстрації. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п.8). Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі: на період експлуатації - 153918,14 грн за рік (п.9.). Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі: на період експлуатації - 12826,51 грн (п.11.). Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, коефіцієнтів орендної плати, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини оренда підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом (п.12.). Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розвязується у судовому порядку (п.33.).

11.12.2013 рішенням господарського суду Луганської області по справі №913/2678/13 внесено зміни до договору оренди землі від 15.03.2007, державна реєстрація від 03.04.2007 за №040740600130, який укладений між Лисичанською міською радою та ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Лисичанський гумово-технічний завод, відносно земельної ділянки площею 5,3211 га для розміщення та експлуатації цеху №1, цеху №2 та АПК, яка знаходиться за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Орджонікідзе, 128, виклавши п.5 розділу Обєкт оренди договору в наступній редакції: 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 12868733 грн. 31 коп. (дванадцять мільйонів вісімсот шістдесят вісім тисяч сімсот тридцять три грн. 31 коп.; виклавши пункту 9 розділу Орендна плата договору у наступній редакції: 9.Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку (3% від нормативної грошової оцінки), що становить 386062 грн. 00 коп. (триста вісімдесят шість тисяч шістдесят дві грн. 00 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УДКСУ у м.Лисичанську Луганської області, ГУДКСУ Луганської області, МФО 804013, код платежу 13050200, ідентифікаційний код 24180679; виклавши п.11 розділу Орендна плата договору у наступній редакції: п.11.Орендна плата вноситься орендарем щомісячно у розмірі 32171 грн. 83 коп. (тридцять дві тисячі сто сімдесят одна грн. 83 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяця.

25.12.2014 Лисичанською міською радою прийнято рішення №77/1236 про внесення змін в «Порядок розрахунку орендної плати за землю на території міста Лисичанська» з метою приведення розміру орендної плати у відповідність до ст. 288 Податкового кодексу України, та встановлено, що річний розмір орендної плати за землю на території м. Лисичанськ, відведеної для розміщення промислових територій підприємств, організацій громадян, у т.ч. підприємств з виробництва харчової продукції, встановлюється у розмірі 3% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки. Відповідно до п.2 вказаного рішення, новий порядок розрахунку орендної плати за землю на території міста Лисичанськ вступає в дію з 01 січня 2015 року. Розрахунок орендної плати за землю виконується за формулою О (орендна плата) = НГО (нормативна грошова оцінка земельної ділянки, грн) * В (відсоток від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, %).

03.07.2015 Рішенням Лисичанської міської ради № 83/1343 Про затвердження нормативної грошової оцінки землі міста Лисичанськ з 01.01.2016 року введена в дію нова нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Пунктом 2 вказаного рішення, встановлено, що базова вартість одного квадратного метра землі м. Лисичанська становить на 01.01.2015 року 173,50 грн/кв.м., яка складається із базової (середньої) вартості одного квадратного метра 138,91 грн/кв.м. станом на 01.01.2014 та коефіцієнту індексації нормативно-грошової оцінки земель за 2014 рік - 1,249.

Відповідно до довідки управління Держгеокадастру у м. Лисичанську Луганської області №8-28-0.3-528/2-16 від 11.03.2016 нормативна грошова оцінка земельної ділянки ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Лисичанський гумово-технічний завод за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Орджонікідзе, 128 становить 15295611,18 грн.

Листами №737/01-02 від 03.08.2015 та №53/01-02 від 19.01.2016 відповідач повідомлявся про необхідність отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку орендованої земельної ділянки для укладання додаткової угоди до діючого договору оренди землі

Спір у справі виник у зв'язку з наявністю, на думку прокурора, підстав для внесення змін до договору б/н від 15.03.2007.

Відповідно до ст. 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.

Згідно з ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини, регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» умови договору оренди про розмір орендної плати можуть переглядатися за згодою сторін. Орендар має право вимагати відповідного зменшення орендної плати у випадках, якщо стан орендованої земельної ділянки погіршився не внаслідок дій чи бездіяльності орендаря.

Згідно з ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

З 01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України.

Відповідно до п.п. 288.4., 288.5., 288.5.1., 288.5.2. ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

За приписами ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Аналогічні положення містяться і в Господарському кодексі України статтею 188 якого передбачено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Відповідно до ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Частиною 1 ст. 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Пунктом «а» частини 1 ст. 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.

Частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Пункт 34 частини першої ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельних ділянок) вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Відповідно до п. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Згідно з п. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Згідно з абз. 1 п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Відповідно до абз. 4 п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору. Якщо зі зміною граничного розміру орендної плати таку ж зміну до договору оренди в установленому законом порядку не внесено, то застосуванню підлягає відповідна умова договору.

Вказану позицію викладено у рішенні Конституційного Суду України від 09.07.2002 року №15-рп/2002 та постанові Верховного суду України від 20.11.2012 року № 3-53гс12.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Положеннями пункту 2 частини першої статті 13, частини першої статті 15 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.

Таким чином нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Відповідно до статті 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Враховуючи вищевикладене судом встановлено, що між позивачем, як орендодавцем, та відповідачем, як орендарем, було укладено договір оренди землі б/н від 15.03.2007. 11.12.2013 рішенням господарського суду Луганської області по справі №913/2678/13 внесено зміни до даного договору. 25.12.2014 Лисичанською міською радою прийнято рішення №77/1236 про внесення змін в «Порядок розрахунку орендної плати за землю на території міста Лисичанська», відповідно до якого розрахунок орендної плати за землю виконується за формулою О (орендна плата) = НГО (нормативна грошова оцінка земельної ділянки, грн) * В (відсоток від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, %).

03.07.2015 Рішенням Лисичанської міської ради№83/1343 Про затвердження нормативної грошової оцінки землі міста Лисичанськ з 01.01.2016 року введена в дію нова нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Листами №737/01-02 від 03.08.2015 та №53/01-02 від 19.01.2016 відповідач повідомлявся про необхідність отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку орендованої земельної ділянки для укладання додаткової угоди до діючого договору оренди землі, але на час розгляду справи відповідач жодних дій на отримання вказаних документів не вчинив. Розмір нормативно грошової оцінки складає 15295611,18 грн, що підтверджується листом управління Держгеокадастру у м. Лисичанську Луганської області №8-28-0.3-528/2-16 від 11.03.2016.

Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про внесення змін до договору оренди підлягають задоволенню повністю, адже ініціювання внесення змін до договорів оренди землі в частині зміни розміру орендної плати - належить до компетенції сільської, селищної, міської ради і має здійснюватись шляхом прийняття відповідних рішень. При цьому, оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, що, в свою чергу, свідчить про наявність підстав для перегляду розміру орендної плати, у звязку з затвердженням нового розміру нормативно грошової оцінки землі.

Твердження відповідача про те, що в даному випадку при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки необхідно використовувати значення коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки у розмір 0,62=( 1,2+1,2+0,1+0,5+0,1) : 5, судом до уваги не приймається, адже підставою для виділення частини земельної ділянки різного функціонального використання є дані інвентаризації земельної ділянки. Крім того, відповідно до нормативної грошової оцінки земельної ділянки 2006 року (а.с.20), коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки (експлуатації) - 1,2.

Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. Таку позицію висловив Верховний Суд України у постанові від 18 травня 2016 року справа № 6-325цс16 та постанові від 3 грудня 2013 року справа № 3-34гс13.

За таких обставин розмір орендної плати складає 15295611,18 х 3% (розмір земельного податку) = 458868,34 грн на рік.

458868,34 грн (орендна плата на рік) / 12 (кількість місяців у році) = 38239,03 грн (розмір орендної плати на місяць)

У відповідності до ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача в сумі 1378,00 грн.

Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

В И Р І Ш И В:

1. Позов керівника Лисичанської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Лисичанський гумово-технічний завод задовольнити повністю.

2. Внести зміни до договору оренди землі б/н від 15.03.2007 державна реєстрація від 03 квітня 2007 року №040740600130, який укладений між Лисичанською міською радою та ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Лисичанський гумово-технічний завод, відносно земельної ділянки площею 5,3211 га, надана в оренду терміном на 10 років для розміщення та експлуатації цеху № 1, цеху № 2 та АПК, що знаходяться за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Незалежності, 128, виклавши п.5 договору Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: на період експлуатації - 15295611 (пятнадцять мільйонів двісті девяносто пять тисяч шістсот одинадцять) грн 18 коп.)»; виклавши п.9 договору у наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку (3% від нормативної грошової оцінки), на період експлуатації - 458868 (чотириста пятдесят вісім тисяч вісімсот шістдесят вісім) грн 34 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УК у м. Лисичанську, ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013, код ЄДРПОУ 37800278, код пл. 18010600»; виклавши п.11 договору у наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі 38239 (тридцять вісім тисяч двісті тридцять девять) грн 03 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем».

3. Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Лисичанський гумово-технічний завод (код ЄДРПОУ 31097964, місцезнаходження: 02094, м. Червоногвардійська, буд.12, офіс 177) на користь прокуратури Луганської області (код ЄДРПОУ 02909921, місцезнаходження: 93400, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Богдана Ліщини, буд. 27, р/р 35211068000839, банк: ДКСУ м. Київ, МФО 820172) судовий збір в сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн 00 коп.

4. Видати наказ відповідно до статті 116 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 22.07.2016.

Суддя С.В. Масловський