ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
23 червня 2016 рокусправа № 404/8956/15-а (2-а/404/62/16)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Божко Л.А.
суддів: Прокопчук Т.С. Лукманової О.М.
за участю секретаря судового засідання:Сонник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області на постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 31 березня 2016 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
У грудні 2015 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградській області в якому просила:
- визнати дії відповідача по перерахунку (зменшення) відсотків заробітньої плати з 90% до 80% з 01 жовтня 2013 року по теперішній час при перерахунку пенсії протиправними;
- зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградській області провести перерахунок пенсії за вислугою років, у звязку зі звільненням, ОСОБА_1 відповідно до вимог ч.1 ст.50 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою, згідно з довідкою прокуратури Кіровоградської області №463 від 06.09.2013 та здійснити виплату пенсії починаючи з 01 жовтня 2013 року, виплатити також різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії за період з 21.10.2013 року до моменту перерахування пенсії.
Постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 31 березня 2016 р. позов задоволений повністю.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Кіровоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Кіровського районного суду м. Кіровограда від 31 березня 2016 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградській області в частині задоволення вимог про перерахунок та виплату пенсії по вислузі років за нормами ст.50- 1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області 06.09.2013 року №463 про заробіток для перерахунку пенсії в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою.
Перевіривши, в межах доводів апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення, оцінивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи із наступного.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградській області і отримує пенсію за вислугу років, яка призначена з 23.03.2002 року у відповідності до Закону України «Про прокуратуру».
Позивач 01.10.2013 року звернулась до Управлінні Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградській області із заявою про перерахунок пенсії, в звязку зі звільненням.
Розпорядженням №183415 від 09.10.2013 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії та встановлено процент розрахунку пенсії від заробітку у розмірі 80% (а.с.22).
ОСОБА_1 10.09.2015 року звернулась до Управлінні Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградській області з заявою про проведення перевірки призначеної пенсії та її перерахунок з 01.11.2012 року у розмірі 90% місячного заробітку по час звернення з даною заявою відповідно до закону України «Про прокуратуру».
Рішенням пенсійного органу №219/л11 від 12.10.2015 року відмовлено в перерахунку пенсії.
Не погодившись з даним рішенням позивачка звернулась до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягають норми, встановлені ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якого розмір пенсії повинен становити 90% від суми місячного заробітку починаючи з 01.10.2013 року з чим погоджується суд апеляційної інстанції з огляду на наступне.
Статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» «Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих», передбачено, що «прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
…Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.»
Згідно Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної реформи», який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права (пенсія призначається в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати незалежно від стажу роботи).
Разом з тим, правила щодо перерахунку пенсій працівників прокуратури залишились незмінними.
Так, згідно з частиною тринадцятою статті 50-1 Закону «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Водночас Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної реформи», до статті 50-1 Закону внесено нову норму (друге речення частини п'ятнадцятої), згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної реформи обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Таким чином, перерахунок пенсії, призначеної до 1 жовтня 2011 року, проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Крім того, при подачі апеляційної скарги Кіровоградським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області не сплачено судовий збір.
При поданні до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру розмір ставки судового збору складає 0,4 розміру мінімальної заробітньої плати (487,20 грн.)
Таким чином, при поданні до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду заявником апеляційної скарги мало бути сплачено судовий збір у розмірі 535,92 грн. (110%*487,20).
У звязку з зазначеним, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне стягнути з Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області суму судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 535,92 грн.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд апеляційної інстанції-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області -залишити без задоволення.
Постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 31 березня 2016 р. - залишити без змін.
Стягнути з Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області на користь державного бюджету судовий збір у розмірі 535,92 грн. (УДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області; 37989274; МФО 805012; рахунок отримувача 31217206781004).
Ухвала суду набирає законної сили у відповідності до ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Головуючий:Л.А. Божко
Суддя:Т.С. Прокопчук
Суддя:О.М. Лукманова