ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2016 року м.ПолтаваСправа № 816/990/16
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Удовіченка С.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Кисличенко О.В.,
представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Полтавапропангаз" до Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
30 червня 2016 року Приватне акціонерне товариство "Полтавапропангаз" звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.01.2016 № НОМЕР_1, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: скраплений газ, 14021100 в загальному розмірі 1 073 089,13 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що прийняте відповідачем за наслідками перевірки спірне податкове повідомлення-рішення від 16.01.2016 № НОМЕР_1, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: скраплений газ, 14021100 в загальному розмірі 1 073 089,13 грн. є неправомірним, оскільки ПАТ "Полтавапропангаз" здійснює придбання газу вуглеводневого скрапленого для комунально-побутового споживання на спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу для потреб населення. Крім того, вказував на те, що згідно договору доручення укладеного з ДП "Пропан" останній зобов'язується від імені та за рахунок ПАТ "Полтавапропангаз" здійснювати реалізацію газу вуглеводневого скрапленого, а тому саме позивачу належить право володіння, користування та розпорядження власним майном. А згідно положень статті 1006 Цивільного кодексу України у межах договору доручення ні майно, ні грошові кошти довірителя у власність повіреного не переходять. Стверджував, що здійснює реалізацію газу вуглеводневого скрапленого виключно для потреб споживачів Полтавської області від імені та за рахунок ПАТ "Полтавапропангаз". А відповідно до пп. 213.3.11 пункту 3.11 статті 213 Податкового кодексу України від оподаткування звільняються операції з реалізації скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах для потреб населення. А тому, прийняте податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідач проти позову заперечував, мотивуючи правомірністю висновків фактичної перевірки за 2013, 2014, січень-жовтень 2015 року, якою встановлено порушення умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукції) - скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах для потреб населення в обсязі 870386,81 кг, сума акцизного податку відповідно обсягів скрапленого газу, реалізованого з порушенням умов цільового використання складає 858471,30 грн. Так, в ході перевірки встановлено, що за період з вересня 2014 року по жовтень 2015 року позивач передав скраплений газ, придбаний на спеціалізованих аукціонах для потреб населення іншому суб'єкту господарювання ДП "Пропан" згідно договору доручення від 08.08.2014 року № 541 та на підставі актів прийому-передачі, внаслідок чого порушено вимоги щодо цільового використання скрапленого газу - реалізація виключно для потреб населення. А тому прийняте податкове повідомлення-рішення є правомірним та не підлягає скасуванню.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечували та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Приватне акціонерне товариство "Полтавапропангаз" (код ЄДРПОУ 31310365) зареєстровано як юридична особа 16.01.2001 року, взяте на облік в органах державної податкової служби /том 1 а.с. 11-12/.
Карлівською ОДПІ, у період з 23.11.2015 року по 26.11.2015 року, на підставі пункту 20.1.4 статті 20, пункту 75.1.2 статті 75, пункту 80.2.5 статті 80 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, направлень на перевірку від 23.11.2015 № 1700 та № 1701, проведено фактичну перевірку Приватного акціонерного товариства "Полтавапропангаз" за період 2013, 2014, січень-жовтень 2015 року.
Правомірність підстав та порядку проведення перевірки позивачем не оспорюється.
За результатами перевірки складено акт від 30.12.2015 року №353/16/31/21-31310365 /том 1 а.с. 21-37/, за висновками якого встановлено порушення вимог підпункту 212.1.8 пункту 212.1 статті 212 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями), а саме порушення умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукції) - скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах для потреб населення в обсязі 870386,81 кг, сума акцизного податку відповідно обсягів скрапленого газу, реалізованого з порушенням умов цільового використання складає 858471,30 грн.
На підставі акту перевірки від 30.12.2015 року №353/16/31/21-31310365 Карлівською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.01.2016 року №00000221030 /том 1а.с. 17/, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: скраплений газ, 14021100 в загальному розмірі 1 073 089,13 грн.
ПАТ "Полтавапропангаз" подано до ГУ ДФС у Полтавській області скаргу на вищевказане податкове повідомлення-рішення.
Рішенням ГУ ДФС у Полтавській області від 01.04.2016 року № 1340/10/16-31-10-05-11 податкове повідомлення-рішення 16.01.2016 року №00000221030 залишено без змін, а скаргу без задоволення.
Рішенням ДФС України від 10.06.2016 року № 12942/6/99-99-11-03-01-25 податкове повідомлення-рішення 16.01.2016 року №00000221030 та рішення, прийняте за результатами розгляду первинної скарги залишено без змін, а скаргу без задоволення.
Позивач, не погоджуючись з вищевказаним податковим повідомленням-рішенням 16.01.2016 року №00000221030, звернувся до суду з вимогою про визнання його протиправним та скасування.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Завданням адміністративного судочинства, згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Надаючи правову оцінку спірному податковому повідомленню - рішенню, суд дійшов до наступних висновків.
Згідно підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Згідно з пункту 215.1 статті 215 Податкового кодексу України, скраплений газ віднесено до підакцизних товарів.
Відповідно до підпункту 212.1.1 пункту 212.1 статті 212 Податкового кодексу України, платником акцизного податку є особа, яка виробляє підакцизні товари (продукцію) на митній території України, в тому числі ДК "Укргазвидобування" та ПАТ "Укрнафта".
При цьому, у відповідності до пп. 213.3.11 пункту 213.3 статті 213 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування акцизним податком операції з реалізації скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах для потреб населення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Крім того, згідно з підпункту 212.1.8 пункту 212.1 статті 212 Податкового кодексу України платником акцизного податку є особа, на яку при здійсненні операцій з підакцизними товарами (продукцією), які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування, покладається виконання умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукції) в разі порушення таких умов.
Реалізація скрапленого газу для задоволення побутових потреб населення здійснюється на спеціалізованих аукціонах відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №570 "Про організацію та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу".
Відповідно до підпункту 15, пункту 2 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №570, спеціалізований аукціон з продажу скрапленого газу для потреб населення (далі - спеціалізований аукціон) - аукціон, покупцями скрапленого газу на якому є спеціалізовані суб'єкти господарювання, що отримали дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки і реалізують такий скраплений газ виключно населенню через власні або орендовані майнові об'єкти (крім автомобільних газозаправних станцій);
Рівень стартової ціни на скраплений газ, що реалізується на спеціалізованих аукціонах, визначається відповідно до рівня цін на природний газ для потреб населення за спеціальною формулою.
Як слідує із акту перевірки від 30.12.2015 року № 353/16-31/21-31310365, за період з вересня 2014 року по жовтень 2015 року (включно) ПАТ "Полтавапропангаз" здійснювало придбання газу вуглеводневого скрапленого паливного СПБТ для комунально-побутового споживання (код УКТ ЗЕД НОМЕР_2) на спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу для потреб населення згідно договорів купівлі - продажу, укладених з постачальниками ДК "Укргазвидобування" (код ЄДРПОУ 00153100), ПАТ "Укрнафта" (код ЄДРПОУ 00135390) та Біржами, відповідно видаткових накладних, в яких зазначено реквізити цих договорів.
Так, між позивачем (надалі - Покупець) та ПАТ "Укрнафта" (надалі - Продавець), Українською аграрною біржею (надалі - Біржа) 18.12.2014 року укладено договір купівлі-продажу скрапленого газу, за умовами якого на спеціалізованому аукціоні з продажу скрапленого газу № 6(179)-2, що відбувся 18.12.2014 року за результатами проведення торгів Покупець купує у Продавця скраплений газ власного виробництва /том 1 а.с. 65-67/.
Згідно аукціонного свідоцтва № СПСГ6 (179)-2/2-14 ПАТ "Полтавапропангаз" придбало у ПАТ "Укрнафта" скраплений газ для потреб населення загальним обсягом 84 тони, вартістю 268716,00 грн /том 1 а.с. 69/.
За період з вересня 2014 року по жовтень 2015 року (включно) ПАТ "Полтавапропангаз" (далі - Довіритель) передавав скраплений газ, придбаний на спеціалізованих аукціонах для потреб населення, іншому субєкту господарювання - юридичній особі ДП "Пропан" (далі - Повірений) згідно Договору доручення від 08.08.2014 року № 541, за умовами якого Довіритель доручає, а Повірений зобов'язується від імені та за рахунок Довірителя здійснювати реалізацію скрапленого вуглеводневого газу для потреб споживачів Полтавської області, придбаного на спеціалізовану аукціоні /том 1 а.с. 70-73/.
Пунктом 2.1. Договору передбачено, що Повірений повинен виконати дане йому доручення у відповідності з вимогами Довірителя. Повірений не має права розпоряджатись переданим йому скрапленим вуглеводневим газом для потреб населення Полтавської області на свій розсуд.
Відповідно до пункту 2.4. Договору доручення, Повірений виконує дане йому доручення від імені та за рахунок Довірителя. Повірений не має право передати виконання доручення третім особам.
Реалізація скрапленого газу здійснюється Повіреним у відповідності до нормативно- правових актів України, в тому числі з урахуванням нормативно-правових актів по захисту прав споживачів та Правил безпеки систем газопостачання України, Наказу від 03.06.2002 №332, "Про затвердження Інструкції про порядок приймання, зберігання, відпуску та обліку газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового споживання та автомобільного транспорту" та Постанови № 1790 від 20.11.2003 "Про затвердження Правил роздрібної торгівлі та надання послуг з постачання скрапленого вуглеводневого газу для побутових потреб населення та інших споживачів". Всі ризики щодо заправки, умов транспортування, зберігання та реалізації несе Повірений /пункт 2.6. Договору/.
На підставі завдання на реалізацію скрапленого газу для потреб населення від 22.12.2014 року, у відповідності до умов договору доручення від 08.08.2014 року № 541 ПАТ "Полтавапропангаз" доручило ДП "Пропан" здійснити реалізацію скрапленого газу для населення, який придбаний на спеціалізованому аукціоні 18.12.2014 року обсягом 84 тони та залишок скрапленого газу в обсязі 0,099 тон, що становить 4004 балона по 21 кг /том 1 а.с. 77/.
Вказаний скраплений газ для населення Полтавської області ПАТ "Полтавапропангаз" передано ДП "Пропан" на підставі актів прийому - передачі, копії яких наявні в матеріалах справи /том 1 а.с. 74-82/.
На підтвердження факту виконання умов договору позивачем надано звіт повіреного по договору доручення № 541 від 08.08.2014 року між ПАТ "Полтавапропангаз" та ДП "Пропан", в якому вказано кількість реалізованої продукції /том 1 а.с. 84/.
Як вбачається з матеріалів справи транспортування скрапленого газу відбувалося силами Повіреного, що підтверджується копіями товарно-транспортних накладних /том 1 а.с. 92-101/.
Суд не погоджується з доводами відповідача, про те, що реалізація скрапленого газу відбувалася ПАТ "Полтавапропангаз" не для потреб населення, оскільки останнім було укладено договір доручення, а отже ним не було виконано умови цільового використання підакцизних товарів (продукції) та порушено вимоги пункту 212.1.8 статті 212 Податкового кодексу України, виходячи із наступного.
Як пояснив представник позивача у своїх письмових поясненнях, з лютого 2014 року по серпень 2014 спеціалізовані аукціони з продажу скрапленого газу взагалі не проводилися. Відсутність ресурсів скрапленого газу, позбавило можливості ПАТ "Полтавапропангаз" здійснювати діяльність по реалізації скрапленого газу в балонах для населення. Відповідно до звіту про фінансові результати за 1 півріччя 2014 року підприємство мало збитки в сумі 386 000,00 грн. Згідно балансу (звіт про фінансовий стан) на 30 червня 2014 року підприємство мало кредиторську заборгованість в розмірі 2 031 000,00 грн. Станом на 26.03.2014 року на банківських рахунках нашого підприємства обраховувалися кошти в сумі 7833,91 грн. (ПАТ "Златобанк" - 163,88 грн, КБ "Приват банк" -7670,03 грн).
У звязку з погіршенням фінансового стану, відсутності ресурсу зрідженого газу, обігових коштів та неможливістю утримання кількості працівників відповідно до діючого штатного розпису на підприємстві відбулося скорочення штату працівників. А тому для продовження діяльності підприємства та забезпечення Полтавського регіону скрапленим вуглеводневим газом для потреб населення між позивачем та ДП "Пропан" укладено договір доручення.
Крім того, суд критично ставиться до посилань відповідача про порушення позивачем положень на 212.1.8 Податкового кодексу України, а саме порушення умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукції), з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, обов'язок ПАТ "Полтавапропангаз" щодо постачання скрапленого газу населенню, придбаного на спеціалізованому аукціоні 18.12.2014 виконано у повному обсязі. Вказане підтверджується наданими до суду копіями реєстрів-накладних реалізації скрапленого газу населенню за квітень, травень, червень, жовтень 2015 року /том 1 а.с. 109-233/.
Суд зауважує, що згідно укладеного з ДП "Пропан" договору від 08.08.2014 року № 541 реалізація та відчуження скрапленого газу від ПАТ "Полтавапроангаз" до ДП "Пропан" не здійснювалася. Крім того, при передачі скрапленого газу згідно актів прийомів-передач не відбувався рух активів та зміна власного капіталу позивача.
Так, згідно статті 317 Цивільного кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Частиною 1, 2 статті 1000 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки довірителя.
Договором доручення може бути встановлено виключне право повіреного на вчинення від імені та за рахунок довірителя всіх або частини юридичних дій, передбачених договором. У договорі можуть бути встановлені строк дії такого доручення та (або) територія, у межах якої є чинним виключне право повіреного.
Крім того, пунктом 3 частини 1 статті 1006 Цивільного кодексу України передбачено, що повірений зобов'язаний негайно передати довірителеві все одержане у зв'язку з виконанням доручення.
З аналізу вказаних норм вбачається, що у межах договору доручення ні майно, ні грошові кошти довірителя у власність повіреного не переходять. Повірений виконує дане йому доручення від імені та за рахунок довірителя та не має права передати виконання доручення третім особам.
ПАТ "Полтавапроангаз" реалізовано скраплений газ виключно населенню, що підтверджує факт його цільового використання.
Підпунктом 213.3.11 пункту 213.3 статті 213 Податкового кодексу України визначено, що звільняються від оподаткування операції з реалізації скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах для потреб населення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Отже, позивачем не порушено вимоги цільового використання придбаного на спеціалізованому аукціоні скрапленого газу для потреб населення, а тому позивач не є платником акцизного податку в розумінні підпункту 212.1.8 пункту 212.1 статті 212 Податкового кодексу України.
Отже, дослідження наявних у справі доказів у їх сукупності, дає суду підстави для висновку про відсутність в діях ПАТ "Полтавапропангаз" порушень податкового законодавства, визначених актом перевірки №353/16-31/21-31310365 від 30.12.2015 року, на підставі висновків якого відповідачем прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0000022103 від 16.01.2016 року.
Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" Суд визначив, що "… адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.".
Разом з тим, незважаючи на вимогу частини другої статті 71 цього Кодексу щодо процесуального обовязку відповідача, останній в ході судового розгляду справи правомірності прийнятого податкового повідомлення-рішення №0000022103 від 16.01.2016 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "скраплений газ" в розмірі 1073089,13 грн. не довів, а відтак позовні вимоги ПАТ "Полтавапропангаз" є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про наявність законних підстав для задоволення адміністративного позову щодо скасування податкового повідомлення-рішення №0000022103 від 16.01.2016 року.
Зважаючи на те, що податкове повідомленя-рішення є правовим актом індивідуальної дії, та згідно частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі його неправомірності, визнається судом протиправним і скасовується, суд вважає за необхідне згідно частини 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України вийти за межі позовних вимог і визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення №0000022103 від 16.01.2016 року
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області №0000022103 від 16 січня 2016 року .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39788132) судові витрати, понесені Приватним акціонерним товариством "Полтавапропангаз" (код ЄДРПОУ 31310365) у зв'язку зі сплатою судового збору у розмірі 16096 (шістнадцять тисяч дев'яносто шість) гривень 34 (тридцять чотири) копійки.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 25 липня 2016 року.
Суддя С.О. Удовіченко