Постанова № 59182060, 15.07.2016, Доброславський районний суд Одеської області (до 25.04.2025 - Комінтернівський районний суд Одеської області)

Дата ухвалення
15.07.2016
Номер справи
504/1239/16-а
Номер документу
59182060
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Комінтернівський районний суд Одеської області

Справа № 504/1239/16-а

провадження № 2а/504/83/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.07.2016смт. Комінтернівське

Комінтернівський районний суд Одеської області у складі:

Головуючого судді Доброва П.В.

секретаря Ємельяненко М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Комінтернівського районного суду Одеської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Позов було обґрунтовано тим, що на підставі розпорядження відповідача від 24.07.2013р. їй було призначено пенсію відповідно до закону України «Про державну службу» у розмірі 2 805,03 грн., що становить 80% від заробітної плати. Відомості про те, які складові заробітної плати були включені до розрахунку пенсії, позивачу надані не були. 21.03.2016р. позивач подала заяву про включення в розрахунок пенсії «інших виплат» згідно з довідкою про складові заробітної плати - «інші виплати» від 14.03.2016р. 30.03.2016р. відповідач повідомив позивачу, що «інші виплати» не входять до складу заробітної плати державних службовців, тому підстави для їх включення у розрахунок пенсії відсутні. Крім того позивач з'ясувала, що відповідачем знижено надбавку за вислугу років із 40%, які їй виплачувались в період роботи, на 25%, що призвело до суттєвого заниження розміру пенсії. За таких обставин позивач вважає, що її пенсію повинно бути перераховано із збереженням базового місяця для індивідуальної індексації її пенсії - липня 2013р. З врахуванням викладеного, позивач просить суд визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області від 28.03.2016р. за № 990/03 у врахуванні ОСОБА_1 надбавки за вислугу років у розмірі 40% від посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг та інших виплат при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з дати призначення, а саме з 10 липня 2013 року у розмірі 80% від заробітної плати з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40% від посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг та інших виплат згідно з довідкою про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи, або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 08.07.2013р. № 25111/К/05-026, виданою Державною податковою інспекцією у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби України, якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», на які нараховані та утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011р. - єдиний соціальний внесок без зміни базового місяця індексації пенсії з наростаючим підсумком - липень 2013р. Звернути постанову до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

Представник Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області проти задоволення позову заперечувала з підстав, що пенсію позивачу призначено відповідно до законодавства на підставі наданих нею довідок про складові заробітної плати. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям Кабінетом Міністрів України не визначені. Позивач надала для перерахунку пенсії довідку про складові заробітної плати не з Державної податкової служби, в якій вона працювала, а з Державної фіскальної служби України, без доказів правонаступництва. Врахування «інших виплат» в суму заробітної плати для обчислення пенсії суперечить Закону України «Про державну службу». Питання врахування надбавки за вислугу років врегульовано ПКМ України № 700 від 12.05.2007р., в якому чітко зазначено розмір надбавки за вислугу років державним службовцям у відсотках до посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг (спеціальне звання) і залежно від стажу державної служби. ОСОБА_1 пропустила встановлений законом шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, оскільки про методику нарахування пенсії їй було відомо з 24.07.2013р.

Позивачем була подана заява про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідачем була подана заява про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Згідно ч. 4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Згідно ч. 2 ст.128 КАС України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до ст. 41 КАС України суд під час розгляду адміністративної справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

10.07.2013р. ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області із заявою про призначення пенсії. До заяви було додано Довідку ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області ДПІ України від 05.07.2013р. № 25111/К/05-026 про складові заробітної плати за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. № 5-1.

Розпорядженням № 132772 від 24.07.2013р. ОСОБА_1 було призначено пенсію в сумі 2 805,03 грн.

Дані про те, що ОСОБА_1 було надано відомості, які складові заробітної плати були включені до розрахунку пенсії, в справі відсутні. Таким чином, суд не вбачає пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду.

21.03.2016р. ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області із заявою про розрахунок пенсії з врахуванням інших виплат згідно наданої довідки № 5698/К/15-53-05-26 від 14.03.2016р. ДПІ у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області, з розрахунку 80% від заробітної плати без зміни базового місяця індексації пенсії - червень 2013р.

Листом Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області від 28.03.2016р. ОСОБА_1 було відмовлено та інформовано, що вона має право звернутися до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Положеннями ст. 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено, що основна заробітна плата це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу»).

Таким чином, з огляду на вищенаведені норми, суд вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексація, надбавка за вислугу років входять до системи оплати праці державного службовця.

Положеннями ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.

Частиною 1 статті 66 вказаного Закону встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає випрати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

З огляду на наведене, суд вважає, що застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно з Постановою Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року, усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права, суд вважає неправильними висновки про те, що оскільки матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, то вона не враховується при обчисленні розміру його пенсії.

У відповідності до ч.1 ст.244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних відносинах, є обов'язковими для всіх судів України.

Таким чином, при обчисленні ОСОБА_1 пенсії Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської повинно було врахувати всі суми виплат, з яких було фактично нараховані та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі й індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, надбавки за вислугу років.

Згідно з вищезазначеними довідками про складові заробітної плати, надбавка ОСОБА_1 за вислугу років становила 40%.

У відповідності до п.1 Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, затвердженого Постановою КМ України № 1013 від 12.09.1997р., до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років, включається час роботи: в органах державної податкової служби; на посадах і в органах, визначених Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 р. N 283 "Про порядок обчислення стажу державної служби" з наступними змінами; на підприємствах, в установах, та в організаціях на посадах бухгалтерів, економістів, фінансистів, юристів, інженерів-програмістів, інженерів-системотехніків, інженерів-електроніків, якщо ці працівники мали спеціальну освіту, працювали за фахом та перейшли на роботу до податкової адміністрації (інспекції) і зараховані на відповідну посаду.

Згідно з п.4 зазначеного Порядку, стаж роботи для виплати винагороди за вислугу років визначається комісією органу державної податкової служби питань встановлення стажу, необхідного для нарахування винагороди за вислугу років. Рішення комісії про встановлення стажу роботи або зміну його розміру оформляється протоколом і передається керівникові відповідного органу державної податкової служби для видання наказу про виплату винагороди за вислугу років.

Таким чином, при обчисленні ОСОБА_1 пенсії Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської повинно було врахувати надбавку за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Отже, індексація є частиною доходів населення, тому також підлягає врахуванню в заробіток (доход) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Згідно з п.10-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМ України № 1078 від 17.07.2003р., обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.

Отже, з огляду на вищевказане, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 17, 18, 71, 99, 159-163, 167, 171-2, 244-2 КАС України, ст.ст. 41, 66 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.1-2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області від 28.03.2016р. за № 990/03 у врахуванні ОСОБА_1 надбавки за вислугу років у розмірі 40% від посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг та інших виплат при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з дати призначення, а саме з 10 липня 2013 року у розмірі 80% від заробітної плати з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40% від посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг та інших виплат згідно з довідкою про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи, або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 08.07.2013р. № 25111/К/05-026, виданою Державною податковою інспекцією у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби України, якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», на які нараховані та утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011р. - єдиний соціальний внесок без зміни базового місяця індексації пенсії з наростаючим підсумком - липень 2013р.

Звернути постанову до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Комінтернівський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя П.В. Добров