КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 381/793/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Осаулова Н.А. Суддя-доповідач: Кучма А.Ю.
У Х В А Л А
Іменем України
21 липня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Аліменка В.О., Безименної Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на постанову Фастівського міськрайонного суду Київської області від 18.04.2016 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, призначення пенсії,-
В С Т А Н О В И Л А:
Постановою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 18.04.2016 вищевказаний адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити, у зв'язку з порушенням судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач звернувся до відповідача щодо призначення пенсії за віком як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку.
Рішенням Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області № 4 від 09.02.2016 відмовлено у задоволенні заяви позивача, зазначивши про те, що відсутні підстави для заниження пенсійного віку на 10 років.
В рішення зазначено, що до заяви заявником надано посвідчення 2 категорії учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, серія НОМЕР_1, перереєстровано. Документи для підтвердження перебування на роботі в зоні ЧАЕС ОСОБА_2 надані не були.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, повязаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, передбачено зменшення пенсійного віку на 10 років.
Відповідно до положень статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846), до територіального управління Пенсійного фонду України, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, а саме посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122 або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Отже при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для підтвердження періоду роботи в населеному пункті чи об'єкті, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, надаються, у разі наявності, довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122, та, у разі її відсутності, інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно матеріалів справи, відповідно до записів трудової книжки позивач з 08.01.1986 по 15.01.1988 працював водієм третього класу на підприємстві в Фастівському АТП 11066, яке в подальшому було перейменовано в ПАТ ВО «Автотранспортник» (а.с. 21-22, 41).
Відповідно до Довідки № 200 від 19.02.1993, виданої ОСОБА_2, за період роботи ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС йому по місцю основної роботи в Фастівському автотранспортному підприємстві виплачена додаткова заробітна плата в підвищеному розмірі, відповідно до Постанови Міністрів УРСР та Укрпрофради № 207 від 10.06.1986 в населеному пункті «Чорнобиль» з 19, 27, 28 травня 1986 року у сумі двадцять два рубля 01 коп. та в населеному пункті «Копачі» - з 05,07 серпня 1986 року в сумі чотирнадцять крб. 12 коп. (а.с.32).
Згідно до «Лицевого счета за май 1986 г.», доплата за ЧАЕС складала 22,01.(а.с. 33).
Відповідно до Виписки із наказу по Фастівському автотранспортному підприємству 11066 Київського обласного управління вантажного автотранспортна № 38 від 14.05.1986, водія ОСОБА_2 відряджено в УМДС-4 Гребенки для перевезення вантажу з 11.05. по 11.06.1986, а відповідно до Виписки із наказу по Фастівському автотранспортному підприємству 11066 Київського обласного управління вантажного автотранспортна № 66 від 4.08.1986 року з 5.08.1986 - для перевезення вантажу в м. Малин ДСУ-39. (а.с. 40,46).
У відповідності до листа № 104 від 21.03.2014 виданого ПАТ ВО «Автотранспортник», ОСОБА_2 дійсно працював водієм в Фастівському АТП 11066 з 08.01.1986 по 15.01.1988, правонаступником якого є Акціонерне Товариство «Автотранспортник» та в «книзі про нарахування заробітної плати за 1986 рік» в «мае» та в «сентябре» місяці ОСОБА_2 було нараховано додаткову заробітну плату за роботу в зоні ЧАЕС. В кадровій книзі за 1986 рік є наказ щодо Відрядження позивача, а також повідомлено позивача, що на підприємстві відсутні первинні документи на підставі яких видається довідка про період роботи в зоні відчуження за формою, затвердженого Постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях № 122 від 29.03.1988. (а.с.35).
Відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20.01.1997, у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору «Перереєстровано» і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації. Починаючи з 1 жовтня 1998 р. зазначене посвідчення без такого штампу вважається недійсним. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» і «Постраждалий від Чорнобильської катастрофи» (категорії 1, 2, 3 серії А) без відмітки про перереєстрацію, передбачену у абзаці першому пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 04.02.1997 № 135, з тимчасовими вкладками затвердженого цією постановою зразка для осіб, які станом на 1 жовтня 1998 р. не отримали відповідної довідки у Державному галузевому архіві Міністерства оборони, вважаються чинними до 1 травня 1999 року.
Тому, те, що позивач перебував у зоні відчуження та виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підтверджується також відповідним посвідченням Серії НОМЕР_1 від 18.09.1998 (категорія 2), в якому на правій стороні по діагоналі зліва направо проставлено штамп «Перереєстровано».
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивач довів факт перебування його у зоні відчуження і участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році, а відтак з урахуванням його віку станом на даний час він набув право на призначення і виплату йому пільгової пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років у відповідності до вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позовні вимоги.
Відповідно до частини 1 статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат колегія суддів виходить з наступного.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 25.05.2016 скаржнику відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення апеляційним судом.
Оскільки станом на момент вирішення справи доказів відповідної сплати судового збору апелянтом суду не надано, керуючись положеннями статей 88, 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір підлягає стягненню з відповідача.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір», з відповідача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 1818, 96 грн.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області залишити без задоволення, а постанову Фастівського міськрайонного суду Київської області від 18.04.2016 - без змін.
Стягнути з Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на користь Державного бюджету України (р/р 31211206781007, отримувач УДКСУ у Печерському р-ні м. Києва, банк отримувача ГУДКСУ у м. Києві, код ЄДРПОУ 38004897, МФО 820019, код класифікації доходів бюджету 22030001) судовий збір у розмірі 1818, 96 грн.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 212 КАС України.
Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма
Судді: В.О. Аліменко
Н.В. Безименна
Головуючий суддя Кучма А.Ю.
Судді: Аліменко В.О.
Безименна Н.В.