КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 690/210/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Здоровило В.А.
Суддя-доповідач: Костюк Л.О.
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 липня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Костюк Л.О.;
суддів: Бужак Н.П., Твердохліб В.А.;
за участю секретаря: Драч М.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду (без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу) апеляційну скаргу Територіального управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області на постанову Ватутінського міського суду Черкаської області від 26 травня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А:
У квітні 2016 року, ОСОБА_2 звернулась до Ватутінського міського суду Черкаської області з позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії.
Позивач змінила свої позовні вимоги та просить суд визнати відмову ТУ ДСА України у Черкаській області від 17 березня 2016 року у виплаті їй вихідної допомоги як судді, у звязку з відставкою, відповідно до ч.1 ст.136 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» № 2453-VI від 07 липня 2010 року, у розмірі 10 місячних заробітних плат за останньою посадою неправомірною; зобовязати ТУ ДСА у Черкаській області здійснити нарахування та виплату їй вихідної допомоги у розмірі 10 місячних заробітних плат за останньою посадою, яка становить 206700 грн. 00 коп.; стягнути з ТУ ДСА у Черкаській області на її користь судові витрати, а саме судовий збір розмірі 551 грн. 20 коп., посилаючись на те, що 05 лютого 1993 року на підставі рішення сесії Черкаської обласної ради народних депутатів № 13-21, вона була обрана суддею Ватутінського міського суду Черкаської області. Згідно постанови Верховної Ради України від 12 листопада 2015 року звільнена у відставку. 12 листопада 2015 року наказом голови Ватутінського міського суду Черкаської області № 55 від 12 листопада 2015 року звільнена із займаної посади в звязку з виходом у відставку. На посаді судді Ватутінського міського суду Черкаської області працювала 21 рік 7 місяців 12 днів. 17 лютого 2016 року вона звернулася до ТУ ДСА України у Черкаській області по питанню виплати вихідної допомоги. Відповідно до ч.1 ст.136 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» (№2453від 2010 року), при звільненні судді, який пішов у відставку, виплачується вихідна неоподаткована допомога 10 місячних заробітних плат за останньою посадою, однак 17 березня 2016 року листом № 460-03/16 року ТУ ДСА України в Черкаській області у виплаті вихідної допомоги їй відмовлено. Вважає, що дії ТУ ДСА України Черкаській області, незаконні та не відповідають конституційним принципам та міжнародним стандартам суддівської незалежності.
У статті 47 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» чітко зазначено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу визначених Конституцією України гарантій незалежності судді.
Відповідно до вимог п.9 ч.4ст.126 Конституції України суддя звільняється з посади органом, що його обрав у разі подання суддею заяви про відставку. Згідно ч.1ст.109 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» № 2453-VI від 07.07.2010 року- суддя, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, що визначаєтьсястаттею 131 цього Закону, має право подати заяву у відставку. У частині 3 вказаної статті зазначається, що заява про відставку подається суддею безпосередньо до Вищої Ради юстиції, яка протягом одного місяця з надходження відповідної заяви вносить до органу, який обрав або призначив суддю, подання про звільнення судді з посади.
Відповідно до вимогст.129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»(№ 2453-VI від 07.07.2010 року) суддівська винагорода регулюється цим Законом,Законом України «Про конституційний суд України» та не може визначатися іншими нормативно - правовими актами. Згідно до ч.2 даної статті суддівська винагорода (у конкретному випадку) складається з посадового окладу та доплат за вислугу років. У довідці про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці вказано, що її заробітна плата станом на 12.11.2015 року склала 20670 грн. 00 коп.
Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VII від 27.03.2014 року, яким скасовано статтю 136 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 2453-VI від 07.07.2010 року, набрав чинності лише з 01.05.2014 року, тобто після написання нею заяви про вихід у відставку. Тому позбавлення її права на вихідну допомогу судді у зв'язку з відставкою відповідно до Закону, який діяв на день написання нею відповідної заяви до Вищої Ради юстиції є незаконним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства України.
Вважає, що позбавлення її права на вихідну допомогу судді звязку з відставкою відповідно до ст. 136 ЗУ «Про судоустрій та статус суддів» є незаконним та таким, що грубо порушують її конституційні права, не відповідає вимогам чинного законодавства України та міжнародним нормам.
Забезпечення гідного статусу життєвого рівня є обовязком Держави, оскільки суддя обмежений в праві заробляти додаткові матеріальні блага.
Належне матеріальне та соціальне забезпечення судді, як гарантія його незалежності прописане і у ст. 47 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів». Конституція України (ст. 27), ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» (ст.53) обмежують суддю у поєднанні своєї діяльності з підприємницькою або адвокатською діяльністю, будь-якою іншою оплачуваною роботою (крім викладацької, наукової і творчої діяльності ).
Зазначені обмеження Держава гарантувала компенсувати шляхом виплати допомоги при виході судді у відставку, підвищення заробітної плати, пенсії тощо.
Вона вважає, що має право на отримання вихідної допомоги в звязку з виходом у відставку відповідно до вимог ч.1 ст. 136 ЗУ № 2453-VI.
Постановою Ватутінського міського суду Черкаської області від 26 травня 2016 року адміністративний позов задоволено.
Визнано відмову Територіального управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області від 17 березня 2016 року у виплаті ОСОБА_2 вихідної допомоги як судді, у звязку з відставкою, відповідно до ч.1 ст.136 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» №2453-VI від 07 липня 2010 року - неправомірною.
Зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 вихідної допомоги у розмірі 10 місячних заробітних плат за останньою посадою, яка становить 206 700 грн. 00 коп.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.
Відповідно ч.6 ст.12 КАС України, під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Особи, які беруть участь у справі, належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, однак в судове засідання не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів відповідно ч.4 ст.196 КАС України визнала можливим проводити розгляд апеляційної скарги за відсутності сторін та їх представників.
Згідно ст.41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню, а постанова суду - скасуванню з таких підстав.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції, що 05 лютого 1993 року на підставі рішення сесії Черкаської обласної ради народних депутатів № 13-21, позивач була обрана суддею Ватутінського міського суду Черкаської області.
Згідно постанови Верховної Ради України від 12 листопада 2015 року звільнена у відставку.
12 листопада 2015 року наказом голови Ватутінського міського суду Черкаської області № 55 від 12 листопада 2015 року звільнена із займаної посади в звязку з виходом у відставку.
На посаді судді Ватутінського міського суду Черкаської області працювала 21 рік 7 місяців 12 днів, що стверджується копією трудової книжки та копією наказу.
17 лютого 2016 року вона звернулася до ТУ ДСА України у Черкаській області по питанню виплати вихідної допомоги.
Згідно довідки ТУ ДСА України у Черкаській області № 3619-04\15, про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці від 24 листопада 2015 року заробітна плата позивача станом на 12 листопада 2015 року складає 20 670 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, листом ТУ ДСА України у Черкаській області від 17 березня 2016 року позивачу було відмовлено у виплаті вихідної допомоги, як судді, який вийшов у відставку.
Надаючи правову оцінку обставинам справи слід зазначити наступне.
Згідно з статтею 151 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» ТУ ДСА України у Черкаській області є територіальним органом Державної судової адміністрації України, що здійснює свою діяльність відповідно до положення про них, що затверджується Головою Державної судової адміністрації України.
Тобто, ТУ ДСА України у Черкаській області є органом державної влади, який відповідно до частини другої статті 19 Конституції України зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постанова про звільнення з посади судді ОСОБА_2 у зв'язку з поданням заяви про відставку прийнята Верховною Радою України 12.11.2015 за № 788-VIII.
На час прийняття цієї постанови діюча редакція Закону України «Про судоустрій і статус суддів» не містить норми, яка б регламентувала виплату судді, який вийшов у відставку, вихідної допомоги та її розмір.
Відповідно до статті 24 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» голова місцевого суду з питань, що належать до його адміністративних повноважень, видає накази і розпорядження. Цією ж статтею на голову суду покладено обов'язок видавати на підставі акта про призначення (обрання) суддею чи звільнення судді з посади відповідний наказ, що прямо вказує на відношення вказаного повноваження до категорії адміністративних повноважень голови суду.
Судді, функціонуючи в державній системі влади, перебувають у певних трудових відносинах із судовою установою, де вони працюють, виконуючи свої посадові обов'язки. Отже, судді перебувають у «певних трудових відносинах» із головою суду, який є керівником такого державного органу.
Акт про призначення (обрання) суддею чи звільнення судді з посади є правовою підставою для виникнення або закінчення конкретних трудових відносин особи як судді з державою. У таких відносинах роботодавцем є держава, а на голову суду покладається обов'язок оформити ці відносини та встановити початковий або кінцевий момент їх виникнення з призначенням, пов'язаних з цим, відповідних виплат.
Наказ голови Ватутінського міського суду Черкаської області «Про припинення повноважень судді Ватутінського міського суду Черкаської області ОСОБА_2» від 12.11.2015 № 553, що був надісланий на виконання до територіального управління ДСА України у Черкаській області, не містить зобов'язання здійснити виплату судді ОСОБА_2 вихідної неоподатковане допомоги у розмірі 10 місячних заробітних плат за останньою посадою.
Рішення щодо неконституційності Закону України від 27.05.2014 року «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» в частині виключення статті 136 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», а також Закону України від 12.02.2015 № 192-УІІІ «Про забезпечення права на справедливий суд» в частині викладення Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в новій редакції Конституційним Судом України не приймалися.
Зміни в законодавстві відбуваються поза повноваженнями ТУ ДСА України у Черкаській області та не залежать від прийнятих ним рішень, вчинених дій або бездіяльності.
Як встановлено судом першої інстанції ОСОБА_2 написала заяву до Вищої ради юстиції до набрання чинності Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», тобто до 01.05.2014, але судом не встановлено коли Вищою радою юстиції прийнято рішення про внесення подання до Верховної Ради України про звільнення позивача з посади судді у зв'язку з поданням заяви про відставку.
Також необхідно звернути увагу на наступне.
Згідно з частиною другою статті 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України акти, дії чи бездіяльність Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, а також рішення, дії чи бездіяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України оскаржуються до Вищого адміністративного суду України.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 не зверталася до Вищого адміністративного суду України з оскарженням бездіяльності Вищої ради юстиції, що виразилась у несвоєчасному розгляді її заяви про відставку.
Враховуюче викладене, у територіального управління ДСА України у Черкаській області на час звільнення судді Ватутінського міського суду Черкаської області ОСОБА_2, у зв'язку з виходом у відставку, були відсутні правові підстави для здійснення їй виплати вихідної неоподаткованої допомоги у розмірі 10 місячних заробітних плат за останньою посадою. Між діями територіального управління ДСА України та порушенням права ОСОБА_2 на отримання вихідної неоподаткованої допомоги у розмірі 10 місячних заробітних плат за останньою посадою причинний зв'язок відсутній.
Відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Положення про територіальне управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області, затвердженого Головою ДСА України 25.09.2015 територіальне управління ДСА України у Черкаській області є територіальним органом ДСА України, що як бюджетна установа, згідно з Законом України «Про джерела фінансування органів державної влади» та Бюджетним кодексом України фінансується виключно за кошти Державного бюджету України в межах, передбачених Законом України «Про державний бюджет» на відповідний рік. Усі рахунки територіального управління ДСА України у Черкаській області відкриті в органах Державної казначейської служби України. Виконання зобов'язань ТУ ДСА України у Черкаській області здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з його рахунків.
Згідно з частинами першою, другою статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення.
Бюджетні призначення встановлюються Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до статті 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань.
Згідно з статтею 22 Бюджетного кодексу України Державна судова адміністрація України, як головний розпорядник бюджетних коштів, розподіляє та доводить до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня, яким є територіальне управління ДСА України у Черкаській області, у встановленому порядку обсяги бюджетних асигнувань та затверджує їх кошторис.
Бюджетні асигнування на здійснення виплат вихідної неоподаткованої допомоги у розмірі 10 місячних заробітних плат за останньою посадою суддям, які вийшли у відставку, на 2015 рік головним розпорядником коштів не доводились, оскільки здійснення таких виплат не передбачено діючим законодавством.
Аналогічна правова позиція Вищого адміністративного суду України, ухвала № К/800/51838/15 від 01.03.2016 року
Вищим адміністративним судом України 01 березня 2016 року ухвалою № К/800/51838/15, на підставі обставин, які аналогічні
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що ТУ ДСА України у Черкаській області стосовно здійснення виплат судді ОСОБА_2 суддівської винагороди діяло лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом.
Таким чином суд першої інстанції дійшов неправильного висновку про задоволення позову.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Зі змісту ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Таким чином, оскільки суд першої інстанції не повно встановив обставини у справі, його висновки не відповідають обставинам справи, судове рішення ухвалене з порушенням норм матеріального права, тому постанова Ватутінського міського суду Черкаської області від 26 травня 2016 року підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 2, 41, 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційні скарги Територіального управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області - задоволити.
Постанову Ватутінського міського суду Черкаської області від 26 травня 2016 року - скасувати.
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Черкаській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, проте на неї може бути подана касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.
(Повний текст виготовлено - 21 липня 2016 року).
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Костюк Л.О.
Судді: Твердохліб В.А.
Бужак Н.П.