Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2016 р. Справа №818/744/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,
представника відповідача - Яриш О.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, третя особа - Бездрицька сільська рада про визнання протиправною та скасування відмови,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулася до суду із позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати відмову відповідача, викладену у листі від 06.06.2016р. №Р4486-3585/6-16, у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області за межами населеного пункту.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що 29.04.2016 року нею до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області рекомендованим листом надіслана заява про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області за межами населеного пункту. До заяви надавались усі визначені чинним законодавством документи. Проте, листом від 06.06.2016р. №Р-603-769/36-15 позивачка отримала відмову з підстав, не передбачених ч.7 ст. 118 Земельного кодексу України.
Позивач, належним чином повідомлена про день, час та місце розгляду справи (а.с.62), в судове засідання не з'явилась.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечила проти позовних вимог, просила суд відмовити позивачу у задоволенні адміністративного позову з посиланням на те, що земельна ділянка, з приводу якої звернуласяся ОСОБА_2 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення її у власність, знаходиться в масиві, що планується для забезпечення земельними ділянками учасників АТО села Бездрик, що підтверджується листом Бездрицької сільської ради від 30.05.2016р. про надання дозволів на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Тому відповідач вважає, що відмова викладена в листі від 06.06.2016р. №Р-4486-3585/6-16 є правомірною.
Третя особа - Бездрицька сільська рада Сумському районі Сумської області, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи (а.с.62), в судове засідання не з'явився, надіслав заяву, в якій просив розглядати справу у його відсутності (а.с.67).
Суд, заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 25.11.2015 року позивач рекомендованим листом надіслала до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області за межами населеного пункту (а.с.9-10).
До заяви додано: графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування та розмір земельної ділянки; копію документу, що посвідчує особу; копію документа про присвоєння ідентифікаційного номера фізичній особі у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів (а.с.11-12).
Листом від 27.12.2015р. №Р-603-769/36-15 відповідач у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою позивачу відмовив із посиланням на інформаційну довідку, надану Управлінням Держгеокадастру у Сумському районі Сумської області від 14.12.2015р. №7840-1, згідно з якою земельна ділянка, яка планується до відведення, розташована в масиві земель, що планується для створення громадських пасовищ (а.с.13).
Також в обґрунтування такої відмови відповідач посилався на відсутність обґрунтованої та мотивованої відповіді Бездрицької сільської ради щодо погодження або непогодження зазначеного землевідведення на запит Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, надісланий на виконання розпоряджень Кабінету Міністрів України від 01.04.2014р. №333-р та від 18 червня 2014р. №591-р та рішення колегії Держземагенства України від 14.10.2014р. №2/1.
Позивачем в судовому порядку було оскаржено відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області викладену в листі від 27.12.2015р. №Р-603-769/36-15.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 03.03.2016 №818/42/16 задоволено позовні вимоги ОСОБА_2, скасовано відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладену у листі від 27.12.2015р. №Р-603-769/36-15, у наданні ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області за межами населеного пункту.
29.04.2016р. позивач повторно звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області з проханням розглянути заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою від 25.11.2015 та надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області за межами населеного пункту.
Листом від 06.06.2016 №Р-4486-3585/6-16 Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно відмовило ОСОБА_2 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою з посиланням на інформаційну довідку, надану Управлінням Держгеокадастру у Сумському районі від 26.05.2016р. №180 відповідно до якої було встановлено, що масив за рахунок якого планується формування земельної ділянки запланований длязабезпечення реалізації конституційних прав військовослужбовцями строкової військової служби, осіб рядового і начальницького складу, працівників та службовців, які беруть безпосередню участь в антитерористичних операціях і забезпеченні правопорядку на державному кордоні на безоплатне одержання у власність земельнирх ділянок.
Крім цього, у листі від 06.06.2016р. №Р-4486-3585/6-16 Головне управління Держгеокадастру у Сумській області посилається на довідку, надану Бездрикською сільською радою Сумського району Сумської області (копія в справі - а.с.59) в якій повідомляється, що землі зазначені у викопіюванні плануються для резерву для забезпечення земельними ділянками учасніків АТО, які мешкають в с.Бездрик, Сумського району, Сумської області.
Задовольняючи позовні вимоги суд виходить з наступного:
Земельні відносини, які виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються Земельним Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу.
Земельне законодавство включає Земельний кодекс України, інші нормативно-правові акти у галузі земельних відносин.
Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Згідно зі ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства із земель державної або комунальної власності площею не більше 2,0 га.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначено ст.118 Земельного кодексу України, частинами 6 та 7 якої встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою наведений в ч.7 ст.118 Земельного кодексу України.
Проте, в листі Головного управління Держгеокадастру у сумській області від 06.06.2016р. №Р-4486-3585/6/16 не наведено жодної визначеної ч.7 ст.118 Земельного кодексу України підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. У листі відповідача не зазначено, вимогам яких законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів не відповідає місце розташування земельної ділянки.
Також суд бере до уваги, що на територію, на якій розташована відповідна земельна ділянка, відсутня містобудівна документація (генеральний план, детальний план та ін.), відсутні схеми землеустрою і техніко-економічні обгрунтування використання та охорони земель даної території, відсутні проекти землеустрою щодо впорядкування цієї території, які затверджені у встановленому законом порядку. Тому місце розташування вказаної земельної ділянки не може не відповідати вимогам зазначеної документації, про яку йдеться у ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, оскільки її немає.
Крім цього, відповідачем не доведено факт наявності відповідного рішення органів виконавчої влади (в т.ч. і рішення Бездрикської с/ради) про надання іншій особі (учаснику АТО, які проживають на території Бездрицької сільсокї ради Сумського району Сумської області) у власність чи користування земельної ділянки орієнтовною площею 2га, щодо якої зверталась ОСОБА_2
У листі Бездрицької сільсокї ради від 30.05.2016 № 292/02-34 (а.с.59) вказано "ці землі планували для ведення особистого селянського господарства та ведення садівництва і тому бажаємо забезпечити земельними ділянками учасників АТО села Бездрик". Отже, йдеться лише про намір (планування на майбутнє) здійснити заходи для забезпечення земельними ділянками учасників АТО села Бездрик. Докази реалізації даних намірів а ні відповідачем, а ні третьою особою до суду не було надано.
Конституцією України закріплено, що держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки; усі суб'єкти права власності рівні перед законом (частина четверта статті 13); право власності на землю гарантується, воно набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону (частина друга статті 14).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачений Конституцією та законами України.
Відмовляючи позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, відповідач відповідно до пунктів 2-8 ч. 3 ст. 2 КАС України повинен був діяти обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, неупереджено, добросовісно та розсудливо з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Отже, відмовляючи позивачу в наданні права на отримання безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, відповідач перешкоджає позивачу у реалізації законодавчо наданого йому права, чим порушує принципи рівності перед законом та пропорційності, які визначені ст. 2 КАС України.
Таким чином, суд приходить до висновку про протиправність рішення відповідача, яке викладене у листі від 06.06.2016р. №Р4486-3585/6-16 щодо відмови Рябик -ОСОБА_3 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га у власність для ведення особистого селянського господарства та задовольняє позовні вимоги.
Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Так, відповідно до квитанції від 13.06.2016 року позивачем було сплачено судовий збір в загальному розмірі 551,20 грн. (а.с.3).
Враховуючи положення вказаних норм чинного земельного законодавства України, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області суму судового збору в розмірі 551,20 грн.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, третя особа - Бездрицька сільська рада про визнання протиправною та скасування відмови - задовольнити в повному обсязі
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладену у листі №Р-4486-3585/6-16, у наданні ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області за межами населеного пункту.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (вул. Петропавліська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 3976885) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 40000, ІПН НОМЕР_1) витрати на оплату судового збору в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 25.07.2016 року.
Суддя (підпис) О.М. Кунець
З оригіналом згідно
Суддя О.М. Кунець