Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
19 липня 2016 р. № 642/3089/16-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Панченко О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Харківського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Ленінського районного суду м. Харкова з позовом, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив суд:
- визнати протиправними дії Харківського обласного військового комісаріату, які полягають в неподанні у 15-денний строк з дня реєстрації розпорядникові бюджетних коштів Міністерству оборони України всіх документів та висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як особи звільненої з військової служби, якій встановлена інвалідність II групи з 04.09.2013 року внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» в порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 499, на підставі ч. 1 ст.244-2 КАС України з урахуванням правових висновків Верховного Суду України, викладених у справах №21-446а 14 від 18.11.2014 року; №21-135а 15 від 21.04.2015 року; №21-563а14 від 10.03.015 року;
- зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 08166355) подати розпорядникові бюджетних коштів Міністерству оборони України всі документи та висновок для прийняття рішення про виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) одноразової грошової допомоги як особі, звільненої з військової служби, якій встановлена інвалідність II групи з 04.09.2013 року внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист Військовослужбовців та членів їхніх сімей» в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 499, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1 - рп/99, правових висновків Верховного Суду України, викладених у справах №21 -446а 14 від 18.11.2014 року;: №21-135а15 від 21.04.2015року ; №21-563а14 від 10.03.2015року;
- зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 08166355) подати у 15 денний строк після набрання чинності рішення суду звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч.1 ст. 267 КАС України.
Ухвалою судді Ленінського районного суду м. Харкова від 10.06.2016р. адміністративний позов ОСОБА_1 направлено за підсудністю до Харківського окружного адміністративного суду на підставі ст. 22 КАС України.
Вказана вище ухвала набула законної сили, у зв'язку з чим у Харківського окружного адміністративного суду не було правових підстав для не прийняття до провадження вказаного вище позову.
Окрім того, за приписами ст. 22 КАС України, адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому цією статтею, розглядається адміністративним судом, до якого вона надіслана. Спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він - підполковник у відставці, проходив військову службу у Збройних Силах України з 31.08.1966 року по 26.05.1994 року. З 04.03. 1987р. по 15.05.1987р. брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. На підставі свідоцтва про хворобу в/ч 52217 № 1021/8437 від 09.11.1987р. здоров'я позивача було визначено як "придатний до служби поза строєм у мирний час, обмежено придатний першого ступеню у воєнний час.". 07.04.1994р. наказом Міністра оборони України № 0769 позивача звільнено в запас по п. 65 підп. "г" (за скороченням штатів). Із списків частини останнього виключено з 26.05.1994р. наказом командира в/ч А1310 № 121 від 26.05.1994р. У вересні 2013р. після встановлення позивачу ІІ групи інвалідності, він звернувся до УПСЗН для призначення пільг та видачі свідоцтва як особі, потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії.
Позивач стверджує, що відповідач - ХОВК, зобов'язаний подати у 15-ти денний строк з дня реєстрації розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України, всіх документів та висновку щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги, оскільки з 04.09.2013р. отримав право на отримання одноразової грошової допомоги як інвалід ІІ групи у розмірі 30-місячного грошового забезпечення, відповідно до підп. 2 п. 2 порядку № 499 та ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". І тому, 10.05.2016 року ОСОБА_1 з метою вирішення питання про виплату належної йому допомоги звернувся до Харківського обласного військового комісаріату із заявою та відповідними документами. Однак, 21.05.2016р. останній отримав лист відповідача від 19.05.2016р. за № 1004/ ВСЗ, який вважає формальною відмовою на його заяву, котра не вирішує питання по суті. Не виплата позивачу належної йому одноразової грошової допомоги позбавляє його можливості реалізувати своє право на соціальний захист, передбачений ч. 1 ст. 46 Конституції України, що слугувало підставою для звернення позивача до суду.
Позивач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином.
Представник позивача прибув до суду та склав на адресу суду заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження. У заяві просив суд розглянути справу по суті заявлених позовних вимог та задовольнити позов.
Представник відповідача - Харківського обласного військового комісаріату, у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином, в порядку, визначеному ст. ст. 33-35 Кодексу адміністративного судочинства України, з клопотанням про відкладення розгляду справи не звертався. Правом надати письмові заперечення на позов - не скористався.
Оскільки визначене ч. 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завдання адміністративного судочинства залишається незмінним при розгляді будь-якої адміністративної справи, і дотримання вказаного завдання є обов'язковим в силу приписів ч.2 ст.19 Конституції України, то з огляду на приписи ст.41, ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, зібравши докази, що в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, доходить висновку, що справа має бути розглянута та вирішена на підставі наявних в ній доказів в порядку письмового провадження.
Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що позивач - ОСОБА_1, підполковник у відставці, проходив військову службу у Збройних Силах України з 31.08.1966 року по 26.05.1994 року. З 04.03. 1987р. по 15.05.1987р. брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. На підставі свідоцтва про хворобу в/ч 52217 № 1021/8437 від 09.11.1987р. здоров'я позивача було визначено як "придатний до служби поза строєм у мирний час, обмежено придатний першого ступеню у воєнний час.". 07.04.1994р. наказом Міністра оборони України № 0769 позивача звільнено в запас по п. 65 підп. "г" (за скороченням штатів). Із списків частини останнього виключено з 26.05.1994р. наказом командира в/ч А1310 № 121 від 26.05.1994р. (а.с. 15-17).
11.11.2002р. на підставі первинного огляду позивач став інвалідом ІІІ групи з 11.11.2002р. безстроково, що підтверджується випискою з акту огляду МСЕК, Серії ХАР № 061765. А 04.09.2013р. на підставі огляду по погіршенню, позивач став інвалідом ІІ групи з 04.09.2013р. безстроково, що підтверджується випискою з акту огляду МСЕК, Серії 10 ААБ № 630245. Причина інвалідності - захворювання, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 19-21).
Позивач має посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, є інвалідом війни, ветераном військової служби (а.с. 22).
Днем виникнення права позивача на отримання одноразової грошової допомоги слід вважати 04.09.2013р., оскільки саме ця дата зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії як час, з якого позивачу при огляді встановлена ІІ група інвалідності.
Керуючись положеннями Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" та Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 499, 10.05.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського обласного військового комісаріату із заявою та відповідними документами з метою вирішення питання щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку зі встановленням ІІ групи інвалідності з 04.09.2013р. внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Листом від 19.05.2016 року за вих. №1004/ВСЗ відповідач надав відповідь на заяву позивача від 10.05.2016 року, в якій зазначив, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 499: "оформлення та виплата грошової допомоги проводиться тільки у разі встановлення інвалідності звільнених з військової служби осіб після 1 січня 2007 року". Оскільки, позивач звільнений з військової служби 26.05.1994 року, то підстав для складання висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги і направлення його на розгляд Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби Харківським обласним військовим комісаріатом не має. (а.с. 6).
Дана відмова стала передумовою звернення позивача за захистом своїх порушених прав до Харківського окружного адміністративного суду.
Вирішуючи спір суд відзначає, що відповідно до ч. 5 ст. 17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їх сімей.
Згідно зі ст.22 Конституції України, закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані.
Правове регулювання відносин між державою та громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" № 2232-ХІІІ від 25.03.1992р., статтею 41 якого передбачено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Згідно ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», у разі інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Окрім того, за приписами статті 16 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно пп. 4 п. 2 ст. 16 вказаного Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Відповідно до ст. 23 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII, фінансове забезпечення витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів, що передбачаються в Державному бюджеті України на відповідний рік для Міністерства оборони України, розвідувальних органів України та інших центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування та правоохоронні органи, інших джерел, передбачених законом.
Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначено Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб» за № 499 від 28 травня 2008 року.
Таким чином, оскільки позивач є особою, звільненою з військовою служби, а інвалідність ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, йому встановлено у 2013 році (тобто після 1 січня 2007), він має право на виплату одноразової грошової допомоги у порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України за № 499 від 28 травня 2008 року.
Відповідно до п. 3 Порядку № 499, особи, яким виплачується одноразова грошова допомога у разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи в разі настання інвалідності, подають за місцем проходження служби (зборів) або до військомату (далі - уповноважений орган) такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з пораненням (контузією, травмою або каліцтвом) чи настанням інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення відсотка втрати працездатності та рішення відповідної військово-медичної установи щодо визнання поранення (контузії, травми або каліцтва); копію документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане з вчиненням особою злочину чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.
Механізм подальших дій розпорядника бюджетних коштів після отримання від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та строки прийняття такого рішення передбачено пунктом 7 Порядку № 499.
Зокрема, Керівник уповноваженого органу подає в 15-денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 3 і 4 цього Порядку.
Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.
Беручи до уваги те, що позивач - ОСОБА_1, є особою, звільненою з військовою служби, якій встановлена інвалідність ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби, він має право на виплату йому одноразової грошової допомоги котра повинна обчислюватися з розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на момент встановлення йому групи інвалідності, як це зазначено у вищевказаному Порядку, затвердженогоПостановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року за № 499.
Суд також зазначає, що відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження того, що керівником Харківського обласного військового комісаріату дотримано процедуру, визначену у п. 7 вказаного Порядку.
Враховуючи вищенаведене, слід дійти висновку, що з боку відповідача наявна протиправність дії щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" та постановою Кабінету Міністрів України №499 від 28.05.2008 року "Про затвердження Порядку та умов при значення і виплат одноразової грошової допомоги...".
Позбавлення позивача права на виплати відповідно до нових редакцій вказаних законів є порушенням зазначеної конституційної норми.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Оскільки в ході судового розгляду відповідачем не було доведено правомірності своїх дій, що зумовлює висновок про необґрунтованість визначення платнику податків додаткових податкових зобов'язань і, як наслідок, наявність факту порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача, позов в цій частині слід задовольнити.
Щодо вимог про зобов'язання Харківського обласного військового комісаріату відповідно до ст.267 Кодексу адміністративного судочинства України подати у 15-денний строк після набрання чинності рішення, звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 267 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд вказує на те, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов'язком. Між іншим, судом під час розгляду справи не встановлено обставин, що в майбутньому будуть слугувати підставою для невиконання відповідачем рішення, прийнятого за результатами розгляду даного спору, тому дана вимога задоволенню не підлягає.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст.8 та 19 Конституції України, ст.ст.7-11, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Харківського обласного військового комісаріату, які полягають в неподанні у 15-денний строк з дня реєстрації розпорядникові бюджетних коштів Міністерству оборони України всіх документів та висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як особи звільненої з військової служби, якій встановлена інвалідність II групи з 04.09.2013 року внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» в порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 499, на підставі ч. 1 ст.244-2 КАС України з урахуванням правових висновків Верховного Суду України викладених у справах №21-446а 14 від 18.11.2014року ; №21-135а 15 від 21.04.2015року; №21 -563а14 від 10.03.015року.
Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 08166355) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) про виплату одноразової грошової допомоги як особи звільненої з військової служби, якій встановлена інвалідність II групи з 04.09.2013року внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АНС передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист Військовослужбовців та членів їхніх сімей» в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 499 , з урахуванням рішення конституційного суду України від 09.02.1999 року № 1 - рп/99 , правових висновків Верховного Суду України викладених у справах №21 -446а 14 від 18.11.2014 року;: №21-135а15 від 21.04.2015року ; №21-563а14 від 10.03.2015року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.В. Панченко