ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 362/2274/16-а
Провадження № 2-а/362/90/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" липня 2016 р. Васильківський міськрайонний суд Київської області в складі: головуючого - судді Корнієнка С.В., при секретарі - Дрозденко О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Василькові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Василькові та Васильківському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із заявою, в який зазначив, що у листопаді 1986 року він приймав безпосередню участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у зв'язку з цим отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ої категорії.
Відповідно до положень ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС», він звернувся до відповідача про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку, але в цьому йому було відмовлено через не підтвердження його перебування в зоні відчуження. Заявник вважає такі дії відповідача протиправними та просить суд зобов'язати останнього вчинити відповідні дії на захист його прав та інтересів.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі. При цьому позивач пояснив, що в листопаді 1986 року він дійсно був відряджений в м. Поліське, але в цьому населеному пункті він лише проживав та зберігав закріплений за ним службовий вантажний автомобіль, фактично виконуючи вантажні перевезення в Чорнобильській зоні, тобто в зоні відчуження.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, зазначив, що за архівними документами позивач перебував в зоні відселення, а не відчуження.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно до ч.1 ст.11, ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд розглядає справу на підставі доказів, наданих сторонами.
Як вбачається з положень ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з положеннями ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (на далі «Закон») передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до положень ст. 55 Закону, учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року - не менше 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років, а учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року в зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку до 5 років.
Згідно з положеннями ст.15 Закону, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами. Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на території радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Підпунктом «ґ» п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (затверджений постановою правління Пенсійного Фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Сторонами по справі не заперечується той факт, що позивач є ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується дублікатом посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорії 2) серії А № 217237 від 7 грудня 2010 року (первісне посвідчення серії А № 054242), тобто про його працю у зоні відчуження з моменту аварії до 31 грудня 1986 року.
У відповідності до архівної довідки «Об'єднаного трудового архіву міської та сільських рад Сквирського району» № 05-05/122 від 12 травня 2015 року, у документах бувшого АТП № 11033 - Київського обласного управління вантажного автотранспорту (в подальшому перейменовано № 13267, м. Сквира Київської області) є відомості про стаж роботи позивача в зоні відчуження ЧАЕС, а саме наказ № 297 от 12 листопада 1986 року, п.2, відрядити водіїв (ОСОБА_1.) в м. Поліське з 1 по 17 листопада 1986 року.
Згідно документації Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації від 25 серпня 2015 року та 23 червня 2016 року, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (перереєстровано у червні 1996 року) позивачеві було надано на підставі довідки Сквирського АТП № 13267 від 9 листопада 1992 року № 117 по підприємству про дату праці в зоні відчуження м. Чорнобиль в період з 1 по 17 листопада 1986 року.
Таким чином, зазначеними документами підтверджується факт перебування позивача в Чорнобильській зоні в період з 1 по 17 листопада 1986 року, що дає йому право на пільговий строк оформлення пенсії.
При цьому суд звертає увагу, що видача позивачеві посвідчення ліквідатора не визнано таким, що суперечить діючому законодавству, а тому, відмова відповідача в призначені пенсії із зниженням віку є протиправним та підлягає скасуванню з зобов'язання вчинення відповідних дій.
Крім того, ухвалюючи зазначену постанову суд враховує наступне.
Так, відповідно до ч. 1 ст.8 Конституції України, в Україні визначається і діє принцип верховенства права.
В рішенні Конституційного суду України від 2.11.2004 року № 15-рп/2004 (у справі № 1-33/2004) зазначено, що «Верховенство права - це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо. Одним з проявів верховенства права є те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства. Всі ці елементи права об'єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.
Таке розуміння права не дає підстав для його ототожнення із законом, який іноді може бути й несправедливим, у тому числі обмежувати свободу та рівність особи. Справедливість - одна з основних засад права, є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права.
У сфері реалізації права справедливість проявляється, зокрема, у рівності всіх перед законом».
Правову позицію щодо дотримання справедливості Конституційний суд України висловив й в рішенні від 30 січня 20043 року № 3-рп/2003 (у справі про розгляд окремих постанов слідчого і прокурора): «Правосуддя за своєю суттю визначається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах».
На підставі наведеного та керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 8,9,11, 86, 94, 128,160, 163, 167, 186. 254 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним рішення Управління пенсійного фонду України у м. Василькові та Васильківському районі Київської області № 5075\04 від 05.11.2015 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком (із зменшенням пенсійного віку), як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році 2 категорії , у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у м. Василькові та Васильківському районі Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком (із зменшенням пенсійного віку), як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році 2 категорії, у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги або закінченню апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Васильківський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
Суддя С.В. Корнієнко