Справа №295/6190/16-а
Категорія 87
2-а/295/205/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.07.2016 року м. Житомир
БОГУНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ЖИТОМИРА В СКЛАДІ:
Головуючого - судді Стрілецької О.В.
За участю секретаря Содель А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання відмови неправомірною та зобов'язання провести перерахунок пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірним рішення Житомирського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області №44/Ш-8 від 22.04.2016 року щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця, просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 88% від заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, включаючи посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років, надбавку за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи та премії, з урахуванням підвищення з 01.12.2015 року, без обмеження граничного розміру пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 та довідок Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації від 18.04.2016 року № 1823/04 та №1837/03-1 від 19.04.2016 року.
В обгрунтування позовних вимог позивач вказав, що перебуває на обліку у відповідача і отримує пенсію державного службовця. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 державним службовцям підвищено заробітну плату, а тому на підставі ст. ст. 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на час призначення йому пенсії) має право на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку зі збільшенням заробітної плати працюючим державним службовцям на відповідній посаді. Вважає, що відповідач неправомірно відмовив у проведенні перерахунку пенсії.
В судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задоволити з підстав, викладених в ньому.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні за безпідставністю. Письмові заперечення приєднані до матеріалів справи (а.с. 20-22).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Житомирському об'єднаному управлінні пенсійного фонду України в Житомирській області і отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" в розмірі 87% заробітку.
22.04.2016 року позивач звернувся до Житомирського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок призначеної пенсії та врахувати при цьому всі складові заробітної плати, відповідно до довідок № 1823/04 від 18.04.2016 року та № 1837/03-1 від 19.04.2016 року, виданих Департаментом праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації.
Відповідач листом від 22.04.2016 № 44/Ш-8 відмовив позивачу у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, посилаючись на те, що відповідно до пункту 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII (далі - Закон № 213-VIII), яким передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з викладеним, вважає, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та умовах визначених перерахованими вище законами не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Доводи відповідача, що згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону № 213-VIII раніше призначені згідно Закону України "Про державну службу" пенсії не перераховуються, є безпідставними, оскільки зазначені вище положення закону стосуються виключно призначення нових пенсій, а не перерахунку вже призначених, а тому не заслуговують на увагу.
Одночасно підставою для відмови в проведенні перерахунку пенсії позивачу відповідачем зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу".
В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на норми ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" в редакції закону, які були чинними до 01.01.2015 року, відповідно до яких було передбачено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Разом з тим, Законом України від 28.12.2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" внесено зміни до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу", яку викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України". Вказані зміни до Закону набули чинності з 01.01.2015 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 також було збільшено розмір заробітної плати державних службовців. Вказана постанова підлягала застосуванню з 01.12.2015 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови та порядок перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу".
Таким чином, з 01.12.2015 року діючим законодавством України не визначено обсяг суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
Позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії 22.04.2016 року, на час звернення з відповідною заявою Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято.
Посилання позивача на те, що пенсія йому повинна бути перерахована згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 (в редакції чинній до 01.12.2015 року) також не грунтується на вимогах закону.
Статею 58 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ця норма є загальновизнаним принципом права, який знайошов своє відображення в Конституції України як гарантія прав і свобод людини і громадянина, який треба розуміти так, що дія нормативно-правового акта починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце (Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99).
Суб'єктивне право пенсіонера на перерахунок пенсії виникає в момент звернення із заявою про перерахунок на підставі нормативно-правового акту, який є чинним на час подачі відповідної заяви.
Пенсія не може бути перерахована на підставі норми права, яка втратила свою чинність.
Безпідставними є доводи позивача, що у зв'язку з прийняттям змін до Закону України «Про державну службу» та відсутність порядку проведення перерахунку, відбулось звуження змісту та обсягу його права на пенсійне забезпечення, що суперечить положенням ст. ст. 22, 64 Конституції України.
Статею 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. В статті ж 64 закріплено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Але у зв'язку з внесенням змін до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону України від 28.12.2014 року № 76-VIII) не відбулось обмеження, звуження змісту та обсягу існуючого права пенсіонера на пенсійне забезпечення. Пенсіонер не позбавлений права на перерахунок пенсії, а лише визначено, що умови та порядок такого перерахунку повинен бути визначений Кабінетом Міністрів України, що не суперечить та не порушує вимоги чинного законодавства.
Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
У 2.2. вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту.
У Рішенні від 2 березня 1999 року N 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України вказав, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади, до яких належить і Пенсійний фонд України. Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України бюджет Пенсійного фонду України затверджує Уряд України.
Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України - органом, який реалізує таку політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України.
З огляду на наведене, у спірних правовідносинах відповідач здійснював свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, законами України, позовні вимоги є необгрунтованими, а тому суд відмовляє в задоволені позову.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 11, 17, 160- 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.В. Стрілецька