Постанова № 59132973, 17.05.2016, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2016
Номер справи
808/1041/16
Номер документу
59132973
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2016 року о/об 15 год. 36 хв.Справа № 808/1041/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛІОН»

до Запорізької митниці ДФС

про визнання протиправними та скасування Рішення про коригування митної вартості товарів, Картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛІОН» (далі позивач або ТОВ «КЛІОН») до Запорізької митниці ДФС (далі відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати: Рішення про коригування митної вартості товарів №112050000/2015/000291/2 від 30.09.2015 та Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №112050000/2015/00568 від 30.09.2015.

У позові (а.с.4-7) позивач зазначив, що між позивачем та Iceland Seafood EHF, Ісландія (Постачальник) укладено Контракт №183F/2015I від 30.04.2015 на поставку свіжозамороженої або охолодженої риби різних видів та морепродуктів (за асортиментом, кількістю, вартістю та на умовах визначених сторонами і зазначених в інвойсах на кожну партію товару). За цим Контрактом позивачем на митну територію України ввезений вантаж морожена аргентина. Згідно Інвойсу постачальника №ER085120 від 16.09.2015 товар постачався за ціною 1,03 доларів США за кг, на умовах FCA Клайпеда, Литва. Для здійснення митного оформлення товару 28.09.2015 позивачем по електронній системі «MD Office™. MDDeclaration» до м/п «Запоріжжя-центральний» Запорізької митниці ДФС подано митну декларацію №112050000/2015/ (додатковий реєстраційний номер митниці 016757), відповідно якої заявлена митна вартість товару у розмірі 443513 грн. 41 коп. (тобто 22 грн. 73 коп. або 1,05 доларів США за 1 кг). Визначення митної вартості товару здійснено позивачем за основним (першим) методом, тобто за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції). Заявлена позивачем митна вартість товару, згідно ч.10 ст.58 Митного кодексу України, включає вартість товару та вартість витрат на його транспортування до місця ввезення на митну територію України. Інших витрат, які підлягають включенню в митну вартість товару, у позивача не було. Разом з МД позивачем наданий пакет необхідних та додаткових документів. Разом з тим, 29.09.2015 надійшло повідомлення від митниці декларанту про те, що згідно вимог ст.53 Митного кодексу України митний орган дійшов висновку, що документи, які надано до митного оформлення товару не містять всіх даних відповідно до обраного декларантом методу визначення митної вартості та містять розбіжності. В зв'язку з чим відповідачем були витребувані додаткові документи, що підтверджують митну вартість товару і обраний метод її визначення. 29.09.2015 позивач надав відповідачу: висновок №ОИ-494 від 25.09.2015 Запорізької торгово-промислової палати; лист постачальника від 29.09.2015 з даними бухгалтерського обліку, про відсутність каталогів та з поясненнями виявлених розбіжностей; лист позивача №06-1263 від 29.09.2015 про договори з третіми особами. 30.09.2015 відповідач надав консультацію про те, що наданих документів недостатньо для підтвердження митної вартості товару. На цій підставі відповідач використав наявну у нього інформацію щодо раніше визнаних/визначених митних вартостей за основним та другорядними методами з розрахунку 1,686 доларів США за 1 кг товару, прийняв Рішення про коригування митної вартості товарів №112050000/2015/000291/2 від 30.09.2015. На підставі даного Рішення відповідач оформив Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №112050000/2015/00568 від 30.09.2015. Позивач не згоден з прийнятими Рішеннями відповідача, але з метою випуску у вільний обіг швидкопсувних товарів скористався правом наданим ч.3 ст.52 Митного кодексу України та оформив 30.09.2015 нову МД №112050000/2015/016962 сплативши митні платежі згідно із заявленою митною вартістю товарів та надавши гарантію в розмірі різниці між заявленою митною вартістю та митною вартістю визначеною відповідачем (шляхом грошової застави у розмірі 91712 грн. 60 коп.), про що зазначено в графі 47 МД під кодом «55».

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Відповідачем подано до суду письмові заперечення (а.с.38-43), в яких зазначено, що 28.09.2015 ТОВ «КЛІОН» до митного контролю та митного оформлення було надіслано засобами електронного зв'язку митну декларацію (надалі МД) з довідковим номером 4919, режим ІМ 40, якій присвоєно №112050000/2015/016757 на товар: «1.Морожена аргентина б/г б/п (Argentina Silus) - 200 гр. - 1000 гр. - 19516 кг / 697 карт. коробів по 18 (2x14) кг на 16 деревинних палетах (харчові приправи і добавки відсутні, термін зберігання 24 міс. з дати виробництва, виробництво - лютий-червень 2015р.). Маркування на упаковці: країна походження, виробник, імпортер, морожена аргентина б/г б/п (Argentina Silus), вага нетто, дата виробництва, термін придатності, умови зберігання, харчова та енергетична цінність, не містить ГМО, партія, зона вилову, повинно бути приготованим перед вживанням». Торговельна марка - нема даних. Країна виробництва - IS (Ісландія). Виробник - Iceland Seafood Ehf. (А 681). При виконання митних формальностей за МД №112050000/2015/016757 від 28.09.2015 спрацювала форма контролю системи управління ризиками. При перевірці правильності визначення митної вартості товару, згідно вимог ст.53 Митного кодексу України відповідач дійшов висновку, що документи надані до митного контролю та митного оформлення, не містять всіх відомостей відповідно до обраного декларантом методу визначення митної вартості та містять розбіжності. Тому, відповідно до ст.53 Митного кодексу України, 28.09.2015 декларанту пред'явлена письмова вимога у вигляді електронного повідомлення щодо необхідності надання додаткових документів для підтвердження митної вартості товарів. Також, зазначено про можливість декларанта за власним бажанням подати додаткові наявні в нього документи для підтвердження заявленої митної вартості товару згідно ч.6 ст.53 Митного кодексу України. 30.09.2015 декларантом ТОВ «КЛІОН» надіслані наступні документи для підтвердження заявленої митної вартості, а саме: 1) лист б/н від 29.09.2015; 2) лист №06-1263 від 29.09.2015; 3) висновок Запорізької торгово-промислової палати №ОИ-494 від 25.09.2015. Декларантом зазначено, що інші документи протягом строків, передбачених ч.3 ст.53 Митного кодексу України, надаватися не будуть. За результатом аналізу додатково наданих документів для підтвердження заявленої митної вартості встановлено наступне. У висновку Запорізької торгово-промислової палати №ОИ-494 від 25.09.2015 зазначено ціновий діапазон від 0,91 дол/кг до 1,15 дол/кг. Тобто, ціна товару може бути і вища від заявленої. Надані листи спрямовані на спростування розбіжностей в наданих до митного оформлення документах та не містять додаткової інформації для підтвердження митної вартості оцінюваного товару. Лист б/н від 29.09.2015 містить інформацію про те, що інвойс і є бухгалтерською документацією продавця, але даний документ не містить реквізитів форми бланка первинної бухгалтерської документації. За змістом даний документ не є витягом з первинного документу. Лист що інвойс є бухгалтерською документацією не може бути належним доказом, оскільки відповідно до норм ст.53 Митного кодексу України передбачено окремо подання інвойсу як основного документу та виписки з бухгалтерської документації, що подається як додатковий документ для підтвердження заявленої митної вартості товарів. Бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару повинні містити реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару згідно ст.53 Митного кодексу України. Угодою про застосування статті VII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року передбачено, що бухгалтерська документація повинна бути підготовлена у спосіб, сумісний з загальновизнаними принципами бухгалтерського обліку в країні ввезення або виробництва. Декларантом не подано в повному обсязі документи, які підтверджують митну вартість, а також декларант відмовився від надання додаткових документів, що підтверджують митну вартість. Надані документи для підтвердження рівня заявленої митної вартості товарів (первинно та додатково надані) не дають можливості митниці остаточно упевнитись в достовірності визначеної декларантом митної вартості товару та містять розбіжності відповідно до обраного методу визначення митної вартості товару. У органа доходів і зборів наявна інформація щодо митної вартості такого товару на рівні 1,686 доларів США/кг товару, що призвело до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості товарів та до прийняття рішення про коригування митної вартості товарів заявленої декларантом. Під час консультації орган доходів і зборів декларант здійснили обмін наявною у кожного з них інформацією. За результатами проведеної консультації узгоджено та прийнято рішення про неможливість використання методів 2а, 2б, в зв'язку з відсутністю інформації щодо вартості операції з ідентичними/подібними товарами відповідно до ст.ст.57, 59, 60 Митного кодексу України, а також неможливість застосувати методи 2в, 2г в зв'язку з відсутністю інформації відповідно до ст.ст.62, 63 Митного кодексу України. Так, послідовно застосовуючи методи визначення митної вартості товарів застосовано другорядний метод №2ґ (резервний) у відповідності з вимогами ст.ст.57, 64 Митного кодексу України, з використанням способів, які не суперечать законам України і є сумісними з відповідними принципами й положеннями Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ГАТТ). Враховуючи вимоги ч.2 ст.64 Митного кодексу України, використана наявна в митного органу інформація щодо раніше визнаних (визначених) органами доходів і зборів митних вартостей з розрахунку 1,686 доларів США/кг товару (МД №403000009/2015/006374 від 06.07.2015, №1120500000/2015/014716 від 02.09.2015). Органом доходів і зборів прийнято Рішення про коригування митної вартості товарів від 30.09.2015 №112050000/2015/000291/2. У митному оформленні МД №112050000/2015/016757 від 28.09.2015 було відмовлено, складено Картку відмови в митному оформлені №112050000/2015/00568 від 30.09.2015. Товар випущено у вільний обіг за МД від 30.09.2015 №112050000/2015/016962 під гарантію відповідно до розділу X Митного кодексу України. З урахуванням вищевикладеного, відповідач вважає свої дії правомірними, а предявлений позов безпідставним.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.

Сторони, під час розгляду справи, у судовому засіданні повідомили, що ними надано всі необхідні документи для вирішення спору по суті.

Вислухавши пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача, розглянувши матеріали справи, суд зясував наступне.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд зясував наступне.

За умовами Контракту №183F/2015I від 30.04.2015, укладеного між позивачем (покупець) та Iceland Seafood EHF Ісландія (продавець), ТОВ «КЛІОН» придбано свіжозаморожену або охолоджену рибу різних видів та морепродуктів (а.с.12-16).

Перелік товаросупровідних документів визначений Iceland Seafood EHF та ТОВ «КЛІОН» у п.1.5 Контракту №183F/2015I від 30.04.2015.

Згідно з п.1.2 Контракту №183F/2015I від 30.04.2015 умови поставки кожної партії товару, найменування товару, кількість, ціна, вартість кожної партії товару, строки проведення розрахунків, строки відвантаження чи доставки товару, відправник та інші суттєві умови поставки визначаються шляхом переговорів та після узгодження вказуються в інвойсах на кожну партію товару, які є невідємною частиною Контракту. Інвойси мають містити посилання на номер та дату даного Контракту.

Ціни на товари визначаються у доларах Сполучних штатів Америки (USD) або в Євро і зазначаються в інвойсах на кожну партію товару. Вартість товару включає вартість упаковки, маркування, доставку відповідно до умов Інкотермс, оформлення товаросупровідних документів, податки та збори у країні продавця (п.5.1 Контракту №183F/2015I від 30.04.2015).

Для проведення митного оформлення поставленого за вищевказаним Контрактом №183F/2015I від 30.04.2015 товару ТОВ «КЛІОН» (декларантом ОСОБА_3С.) 28.09.2015 по електронній системі «MD Office™. MDDeclaration» до митного поста «Запоріжжя-центральний» Запорізької митниці ДФС подано митну декларацію по формі МД-2 №112050000/2015/016757 (а.с.11).

При митному оформленні товар задекларований позивачем як: «1.Морожена аргентина б/г б/п (Argentina Silus) - 200 гр. - 1000 гр. - 19516 кг / 697 карт. коробів по 18 (2x14) кг на 16 деревяних палетах (харчові приправи і добавки відсутні, термін зберігання 24 міс. з дати виробництва, виробництво лютий-червень 2015р.). Маркування на упаковці: країна походження, виробник, імпортер, морожена аргентина б/г б/п (Argentina Silus), вага нетто, дата виробництва, термін придатності, умови зберігання, харчова та енергетична цінність, не містить ГМО, партія, зона вилову, повинно бути приготованим перед вживанням» (графа 31 МД №112050000/2015/016757).

У графі 45 МД №112050000/2015/016757 заявлена митна вартість товару №1 у розмірі 443513 грн. 41 коп. (тобто 22 грн. 73 коп. або 1,05 доларів США за 1 кг).

Судом у судовому засіданні зясовано, що ціна товару 20101,4800 доларів США, зазначена у графі 42 МД №112050000/2015/016757, взята декларантом з Інвойсу №ER085120 від 16.09.2015 (а.с.17).

Згідно графи 43 МД №112050000/2015/016757 декларантом зазначено метод визначення митної вартості за ціною угоди (перший метод), передбачений ст.58 Митного кодексу України.

При поданні МД №112050000/2015/016757 декларантом надано Запорізькій митниці ДФС, зокрема: Контракт №183F/2015I від 30.04.2015; Інвойс №ER 085120 від 16.09.2015; Калькуляцію постачальника від 16.09.2015; прайс-лист від 14.09.2015; міжнародну товарно-транспортну накладну CMR №111265 від 22.09.2015; довідку про транспортні витрати №37 від 22.09.2015; договір міжнародного експедирування №МЭ/7С/2015 від 20.04.2015; Дублікат ветеринарного свідоцтва від 28.09.2015 серії ЄРД-00 №090900; Ветеринарний (санітарний) сертифікат від 16.09.2015; Сертифікат походження від 16.09.2015; Сертифікат якості №29-2015 від 16.09.2015; експортну декларацію від 16.09.2015, про що зазначено в графі 44 МД-6 (а.с.11-зворот).

Ці ж самі документи зазначені у Картці відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №112050000/2015/00568 від 30.09.2015 (а.с.9).

Відповідачем декларанту по електронній системі «MD Office™. MDDeclaration» направлено повідомлення, що документи, які надані до митного оформлення не містять всіх даних відповідно до обраного методу визначення митної вартості товару та містять розбіжності: 1) відповідно до умов п.5.1 Контракту від 30.04.2015 №183F/2015I вартість товару включає в себе вартість упаковки, маркування, доставку відповідно до умов Інкотермс, оформлення товаросупровідних документів, податки та збори в країні продавця. Надана до митного оформлення калькуляція б/н від 16.09.2015 містить витрати, що не зазначені в відповідному пункті контракту (заморожування, маржа компанії), а контракт, в свою чергу, містить витрати, що не зазначені в калькуляції (оформлення товаросупровідних документів, податки та збори в країні продавця); 2) в наданій до митного оформлення копії експортної декларації країни відправлення №ER085120 від 16.09.2015 найменування товару не відповідає його найменуванню, що зазначене в Інвойсі №ER085120 від 16.09.2015 в частині його повноти (не вказано ціла чи ні, не вказано розмір, що виходячи з наданої до митного оформлення калькуляції б/н від 16.09.2015 суттєво впливає на формування ціни на товар); 3) згідно загальноприйнятої світової практики прейскурант (прайс-лист) який був наданий до митного оформлення має містити відомості щодо умов продажу товару, зокрема, характер тари та упаковки, відомості про країну виробництва/походження, виробника товару. Наданий до митного оформлення прайс-лист від 14.09.2015 містить інформацію про ціну на товар, що упаковано в картонні короби, але не зазначено вагу одного короба, що може впливати на формування ціни на товар. Не зазначено виробника товару, відомості про країну виробництва/походження. Не міститься інформації щодо особливостей стану товару (наявність/відсутність харчових домішок та приправ) (а.с.29, 33).

Відповідно до ст.53 Митного кодексу України декларанту надіслано вимогу надати (за наявності) додаткові документи, що підтверджують заявлену митну вартість товару і обраний метод її визначення: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів, третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) виписку з бухгалтерської документації; 4) каталоги, специфікації виробника товару; 5) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини; інші документи для підтвердження митної вартості за бажанням декларанта (а.с.29, 33).

На письмову вимогу відповідача 29.09.2015 позивач надав: висновок №ОИ-494 від 25.09.2015 Запорізької торгово-промислової палати; лист постачальника від 29.09.2015 з даними бухгалтерського обліку, про відсутність каталогів та з поясненнями виявлених розбіжностей; лист позивача №06-1263 від 29.09.2015 про договори з третіми особами, та зазначив, що інші документи протягом строків, передбачених ч.3 ст.53 Митного кодексу України надаватися не будуть (а.с.29).

За змістом умов постачання FCA правил Інкотермс від 16.09.2010, за якими «Free Carrier» («Франко перевізник») означає, що продавець здійснює передачу товару перевізнику або іншій особі, номінованій покупцем, у власних приміщеннях або у іншому обумовленому пункті. Відповідно FCA від продавця вимагається виконання формальностей для вивезення, якщо такі застосовуються; це умови постачання, коли основну частину перевезення забезпечує покупець, при цьому, покупець самостійно обирає вид транспорту, сам організовує весь ланцюг доставки, укладає договори перевезення. Обовязок продавця з постачання вважається виконаним, коли він постачає товар після його митного оформлення у режимі експорту в обумовленому місті. Згідно пп.«а» п.Б3 умов FCA покупець зобовязаний за свій рахунок укласти договір перевезення товару від поіменованого місця постачання.

Судом досліджено міжнародну товарно-транспортну накладну CMR №111265 від 22.09.2015 (а.с.20).

Позивачем надано Договір міжнародного транспортного експедирування №МЭ/7С/2015 від 20.04.2015, укладений між ТОВ «КЛІОН» (клієнт) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 (експедитор), згідно з п.1.2 якого експедитор зобовязується виконати комплекс послуг з організації автомобільних транспортних перевезень за маршрутом та на умовах, зазначених клієнтом у разовій Заявці, яка може бути отримана факсом і має юридичну силу на рівні з оригіналом після підписання обома сторонами, а клієнт оплатити послуги експедитора у порядку, передбаченому даним Договором (а.с.22-23).

Як зазначено у п.6 ч.2 ст.53 Митного кодексу України, документами, які підтверджують митну вартість товарів є: транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів.

Відповідно до ч.10 ст.58 Митного кодексу України при визначенні митної вартості до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються такі витрати (складові митної вартості), якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті: 1) витрати, понесені покупцем: […] в) вартість упаковки або вартість пакувальних матеріалів та робіт, повязаних із пакуванням; […] 5) витрати на транспортування оцінюваних товарів до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України; 6) витрати на навантаження, вивантаження та обробку оцінюваних товарів, повязані з їх транспортуванням до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України; 7) витрати на страхування цих товарів.

З урахуванням умов Контракту №183F/2015I від 30.04.2015, транспортних документів, суд погоджується з думкою позивача про необхідність включення до вартості імпортованого за МД №112050000/2015/016757 від 28.09.2015 товару вартості витрат на транспортування товарів до місця ввезення на митну територію України.

Судом досліджено Рішення про коригування митної вартості товарів, прийняте 30.09.2015 Запорізькою митницею за №112050000/2015/000291/2 (митний пост «Запоріжжя-центральний») та Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №112050000/2015/00568 від 30.09.2015 (а.с.8-9).

У Рішенні про коригування митної вартості товарів №112050000/2015/000291/2 від 30.09.2015 зазначено наступне: «… Митна вартість товару, що імпортується, визначається із застосуванням резервного методу згідно наявної у органу доходів і зборів інформації, з використанням способів, які не суперечать законам України і є сумісними з відповідними принципами й положеннями Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ГАТТ). Враховуючи вимоги ч.2 ст.64 Митного кодексу України використана наявна в митниці Міндоходів інформація щодо раніше визначених митних вартостей за другорядним методом з розрахунку 1,686 доларів США/кг товару (МД №403000009/2015/006374 від 06.07.2015, №1120500000/2015/014716 від 02.09.2015) …» (а.с.8-зворот).

Разом з цим, відповідачем не надано до суду допустимих доказів на підтвердження викладених у Рішенні про коригування митної вартості товарів №112050000/2015/000291/2 від 30.09.2015 доводів переходу від одного другорядного методу визначення ціни імпортованого товару до іншого.

Оформлення товару (задекларованого 28.09.2015 за МД №112050000/2015/016757) здійснено ТОВ «КЛІОН» з урахуванням Рішення про коригування заявленої митної вартості товарів №112050000/2015/000291/2 від 30.09.2015 і випущено відповідачем у вільний обіг вже за МД №112050000/2015/016962 від 30.09.2015 під гарантію.

Позов підлягає задоволенню з урахуванням зазначеного вище та виходячи з наступного.

1.Відповідно до ч.1 ст.53 Митного кодексу України у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає органу доходів і зборів документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.

Як зазначено у ч.2 ст.53 Митного кодексу України, документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах пятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є обєктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.

Згідно з ч.3 ст.53 Митного кодексу України у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу органу доходів і зборів зобовязані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, повязаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, повязаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.

У ч.1 ст.57 Митного кодексу України зазначено, що визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: 1) основний за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.

Відповідно до ч.8 ст.55 Митного кодексу України протягом 80 днів з дня випуску товарів декларант або уповноважена ним особа може надати органу доходів і зборів додаткові документи для підтвердження заявленої ним митної вартості товарів, що декларуються.

Згідно з ч.9 ст.55 Митного кодексу України у разі надання декларантом або уповноваженою ним особою додаткових документів орган доходів і зборів розглядає подані додаткові документи і протягом 5 робочих днів з дати їх подання виносить письмове рішення щодо визнання заявленої митної вартості та скасовує рішення про коригування заявленої митної вартості або надає обґрунтовану відмову у визнанні заявленої митної вартості з урахуванням додаткових документів. У такому випадку надана фінансова гарантія відповідно повертається (вивільняється) або реалізується в порядку та у строки, визначені цим Кодексом.

Як зазначено у Листі (калькуляції) постачальника Iceland Seafood EHF Ісландія від 16.09.2015, ціна на морожену ОСОБА_4 б/г, б/п 200-1000г, яка поставляється за Інвойсом №ER085120 від 16.09.2015, розрахована наступним чином: вартість сировини 0,701 долара США/кг; заморожування, пакування, маркування 0,144 долара США/кг; транспортування (з завода-виробника з Ісландії до м.Клайпеда, Литва) та інші витрати 0,066 долара США/кг; маржа компанії 0,119 долара США/кг (а.с.19).

У Листі Iceland Seafood EHF Ісландія від 29.09.2015, який позивачем 30.09.2015 надано відповідачу, зазначено, що «… у калькуляції б/н від 16.09.2015 детально вказані всі складові ціни товару, у т.ч. маржа та заморозка. Такі складові вартості як оформлення товаросупровідних документів, податки та збори, зазначені у п.5.1 контракту №183F/2015I від 30.04.2015, входять в «інші витрати», і зазначені у п.3 Калькуляції б/н від 16.09.2015. Експортна декларація №ER085120 від 16.09.2015 оформлена на продукцію, відвантажену по інвойсу №ER085120 від 16.09.2015, про що свідчить запис у гр.31. Найменування товару з гр.31 експортної декларації відповідає найменуванню продукції, зазначеному у сертифікаті походження №IS-005324-1 від 16.09.2015 і у ветеринарному сертифікаті №30387 від 16.09.2015. На дану поставку був оформлений прайс-лист б/н від 14.09.2015. Цей документ складається по затвердженій у нашій компанії формі. Додатково повідомляємо, що виробником виступає завод А681, країною походження є Ісландія. Харчові домішки та приправи відсутні. Продукція відпускалась зі складу на підставі інвойсу, що і є бухгалтерським документом нашої компанії … Також повідомляємо, друкованих каталогів виробник не має, оформлення специфікацій не передбачено контрактом, зі всією інформацією про нашу компанію та продукцію, яка Вас цікавить, можна ознайомитись за посиланням: https://www.Icelandseafood.is/ …» (а.с.31).

Відповідач аргументовано не пояснив причини не прийняття до уваги викладеного у Листі Iceland Seafood EHF Ісландія від 29.09.2015.

Судом у судовому засіданні зясовано, що ціна товару 20101,4800 доларів США, зазначена у графі 42 МД №112050000/2015/016757 від 28.09.2015, взята декларантом з Інвойсу №ER085120 від 16.09.2015 (а.с.17), що не суперечить вимогам п.5.1 Контракту Контракту №183F/2015I від 30.04.2015.

В обґрунтування правової позиції по справі Запорізькою митницею ДФС надано до суду Витяг із Спеціалізованих програмно-інформаційних комплексів Єдиної автоматизованої системи Державної митної служби України з діапазоном пошуку з 30.06.2015 по 30.09.2015, в якому міститься інформація щодо раніше визнаних/визначених митних вартостей за основним та другорядними методами, зокрема, щодо МД №4030000099/2015/006374 від 06.07.2015 та МД №1120500000/2015/014716 від 02.09.2015 (а.с.61-63).

Зясовано, що ціна товару, вказана у МД №403000009/2015/006374 від 06.07.2015 визначена декларантом за умов постачання СIF, а позивач імпортував товар за умовами FCA правил Інкотермс від 16.09.2010 (а.с.63).

Також, МД №1120500000/2015/014716 від 02.09.2015 була подана з урахуванням Рішення про коригування митної вартості товарів №112050000/2015/000236/1 від 01.09.2015, яке визнане протиправним і скасоване постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 30.03.2016 у справі №808/761/16 (а.с.50-53).

Позивач в обґрунтування задекларованої 28.09.2015 у МД №112050000/2015/016757 ціни товару надав до суду Інвойс №ER085120 від 16.09.2015 виставлений Iceland Seafood EHF Ісландія, згідно якого вартість товару становить 1,03 доларів США за 1 кг (загалом 20101,48 доларів США) (а.с.17).

Ця ж сама ціна зазначена постачальником товару і у Прайс-листі від 14.09.2015, дослідженому судом (а.с.18).

Крім того, у дослідженому судом Експертному висновку Запорізької торгово-промислової палати №ОИ-494 від 25.09.2015 зазначено, що діапазон цін на морепродукти морожені в асортименті за період з серпня по вересень 2015 року щодо: ОСОБА_4 б/г, б/п, морожена, розмірний ряд 200-1000г, вид упаковки картонний короб по 2х14кг, Код УКТЗЕД НОМЕР_1, країна походження Ісландія, умови поставки FCA Клайпеда, Литва, складала: мінімальна ціна 0,91 долара США за 1 кг, максимальна ціна 1,15 долара США за 1 кг (а.с.30).

Вказана цінова інформація в Експертному висновку Запорізької торгово-промислової палати №ОИ-494 від 25.09.2015 є максимально приближеною до дати декларування позивачем 28.09.2015 товару за МД №112050000/2015/016757.

Відповідно до приписів розділу 5 «Методичних рекомендацій щодо роботи посадових осіб митних органів з аналізу, виявлення та оцінки ризиків при здійсненні контролю правильності визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України», затверджених 13.07.2012 наказом Державної митної служба України №362, під час робіт з аналізу, виявлення та оцінки ризиків використовуються такі джерела інформації: спеціалізовані програмно-інформаційні комплекси Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби України; спеціалізовані видання, які містять інформацію про ціни, сформовані на світовому ринку; інформація, отримана від Держмитслужби України, про ціни на товари та/або сировину, матеріали, комплектуючі, які входять до складу товарів; інформація, отримана від митних органів іноземних держав за результатами перевірки автентичності документів, які подавалися під час митного контролю та митного оформлення товару; інформація, отримана за результатами здійснення митного контролю, в тому числі, за результатами проведення документальних перевірок дотримання вимог законодавства з питань державної митної справи; інформація, отримана від державних органів, установ та організацій на запити митних органів та/або Держмитслужби України; цінова інформація, отримана в рамках домовленостей, укладених між Держмитслужби України та асоціаціями, спілками та іншими об'єднаннями імпортерів та виробників; висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, що мають відповідні повноваження згідно із законодавством; інформація, отримана в мережі Інтернет (офіційні сайти виробників товарів, прайс-листи Інтернет-магазинів тощо).

Відповідачем, який заперечував проти позову, не надано до суду доказів вивчення всіх можливих джерел інформації, передбачених Розділом 5 «Методичних рекомендацій щодо роботи посадових осіб митних органів з аналізу, виявлення та оцінки ризиків при здійсненні контролю правильності визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України» при прийнятті Рішення про коригування митної вартості товарів №112050000/2015/000291/2 від 30.09.2015, визначенні ціни імпортованих ТОВ «КЛІОН» товарів.

Висновків/інформації служби з експертного забезпечення митних органів (можливість отримання яких передбачена п.1 розділу VІ «Порядку взаємодії митних органів із Центральним митним управлінням лабораторних досліджень та експертної роботи при проведенні митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів», затвердженого 31.05.2012 наказом Міністерства фінансів України №654, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.06.2012 за №1071/21383, пп.3 п.4 «Положення про Спеціалізовану лабораторію з питань експертизи та досліджень Міндоходів», затвердженого 29.05.2013 наказом Міністерства доходів і зборів України №133) відповідач до суду не надав.

Звідси, Запорізькою митницею ДФС не доведено причини надання переваг одним джерелам цінової інформації перед іншими.

Як зазначено у ч.1 ст.55 Митного кодексу України, рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається органом доходів і зборів у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо органом доходів і зборів у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.

Відповідно до ч.2 ст.57 Митного кодексу України основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод за ціною договору (вартість операції).

Метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обовязковою при її обчисленні (ч.2 ст.58 Митного кодексу України).

Згідно з ч.3 ст.58 Митного кодексу України у разі якщо митна вартість не може бути визначена за основним методом, застосовуються другорядні методи, зазначені у пункті 2 частини першої статті 57 цього Кодексу.

Відповідачем не доведено, що використані декларантом (ТОВ «КЛІОН») відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірно або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обовязковою при її обчисленні, відповідно до приписів ч.2 ст.58 Митного кодексу України.

Звідси, Запорізькою митницею ДФС не доведено правомірність переходу до другорядних методів визначення митної вартості товарів, як то передбачено п.2 ч.1 ст.57 Митного кодексу України.

З урахуванням обставин справи та досліджених доказів суд приходить до висновку, що Запорізькою митницею ДФС не доведено наявність правових підстав для прийняття Рішення про коригування митної вартості товарів №112050000/2015/000291/2 від 30.09.2015.

Доказів притягнення декларанта чи перевізника товару до відповідальності за ст.483 Митного кодексу України за надання неправдивих відомостей для визначення митної вартості товару Запорізькою митницею ДФС до суду не надано.

Отже, Запорізька митниця ДФС не довела, що подані позивачем для визначення митної вартості товару документи містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Аналогічна правова позиція щодо застосування норм матеріального права висловлена і колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, зокрема, у постановах: від 30.06.2015 у справі №21-591а15, від 31.03.2015 у справі №21-127а15.

2.Надаючи правову оцінку прийняттю Запорізькою митницею ДФС Картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, яка є предметом спору у цій справі суд виходить з наступного.

Згідно з ч.12 ст.264 Митного кодексу України у разі відмови у прийнятті митної декларації посадовою особою органу доходів і зборів заповнюється картка відмови у прийнятті митної декларації за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Один примірник зазначеної картки невідкладно вручається (надсилається) декларанту або уповноваженій ним особі. Інформація про відмову у прийнятті для оформлення електронної митної декларації надсилається декларанту електронним повідомленням, засвідченим електронним цифровим підписом посадової особи органу доходів і зборів.

Як зазначено у п.7.1 Розділу VІІ «Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа», затвердженого 30.05.2012 наказом Міністерства фінансів України №631, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.08.2012 за №1360/21672 (надалі «Порядок виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа»), у всіх випадках відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення оформлюється картка відмови за формою, наведеною в додатку 2 до цього Порядку. Картка відмови складається за допомогою АСМО у межах строку, відведеного статтею 255 Кодексу для завершення митного оформлення, посадовою особою митного органу, якою прийнято рішення про відмову.

У картці відмови зазначаються причини відмови, наводяться вичерпні розяснення вимог, виконання яких забезпечує можливість прийняття митної декларації, митного оформлення, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, а також вказується інформація про порядок оскарження рішення про відмову (п.7.2 Розділу VІІ «Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа»).

У поданій до суду Картці відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №112050000/2015/00568 від 30.09.2015 зазначені причини відмови аналогічні викладеним у Рішенні про коригування митної вартості товарів №112050000/2015/000291/2 від 30.09.2015.

Підсумовуючи викладене, суд вважає, що відповідачем не доведено наявність обґрунтованого сумніву щодо правильності задекларованої позивачем митної вартості товарів після отримання від позивача документів. Відповідач необґрунтовано витребував у позивача додаткові документи.

Отримавши від декларанта документи, які, на думку суду, підтверджують правильність задекларованої митної вартості товару за основним методом, відповідач з порушенням норм права здійснив застосування другорядних методів.

На думку суду позивачем доведено обґрунтованість визначення митної вартості товару за основним методом (за ціною договору (контракту) щодо товару, який імпортується (вартість операції)) та безпідставність застосування відповідачем резервного методу.

З урахуванням приписів ч.3 ст.2 КАС України, ст.19 Конституції України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Рішення про коригування митної вартості товарів №112050000/2015/000291/2 від 30.09.2015 та, відповідно, Картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №112050000/2015/00568 від 30.09.2015, прийняті Запорізькою митницею ДФС не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірними і підлягають скасуванню.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою (ч.1 ст.98 КАС України).

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.87 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки субєктом владних повноважень у справі була Запорізька митниця ДФС, то саме з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені судові витрати позивачу, документально підтверджені у сумі 2756 грн. 00 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Рішення про коригування митної вартості товарів №112050000/2015/000291/2 від 30.09.2015, винесене Запорізькою митницею ДФС відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛІОН».

Визнати протиправною та скасувати Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №112050000/2015/00568 від 30.09.2015, видану Запорізькою митницею ДФС відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛІОН».

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛІОН» з бюджетних асигнувань Запорізької митниці ДФС судові витрати у сумі 2756 грн. 00 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанова виготовлена у повному обсязі 20.05.2016.

Суддя О.О. Прасов