Справа № 686/11333/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2016 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Козак О.В.
при секретарі Слободянюк А.Ю.,
за участі: позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому про визнання протиправними дій та зобовязання провести нарахування та виплату пенсії,
встановив:
В травні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, в якому просить суд: визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому щодо розрахунку її пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» на виконання постанови суду від 04.08.2014 року по справі №686/14677/16-а із розахунку 70 відсотків сум заробітної плати; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому здійснити нарахування та виплату їй пенсії з 11.07.2014 року на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області по справі №686/14677/14-а від 04.08.2014 року із розрахунку 81 відсоток суми заробітної плати, тобто з розміру, встановленого Законом України «Про державну службу» в редакції, яка була чинною на дату призначення їй пенсії.
В обґрунтування свого позову позивач вказала, що постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 04.08.2014 року її позов до Управління Пенсійного фонду України в м.Хмельницькому задоволено та зобовязано Управління Пенсійного фонду України в м.Хмельницькому здійснити належним чином розрахунок її пенсії з 11.07.2014 року, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення. Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 08.10.2014 року вищевказану постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області залишено без змін. Після звернення до відповідача із заявою про добровільне виконання постанови суду, в перерахунку пенсії їй було відмовлено та листом від 14.01.2016 року №672/03 повідомлено, що здійснювати перерахунок пенсії на виконання постанови суду їй не доцільно, оскільки зменшується розмір пенсії. При цьому відповідач обчислює пенсію із розрахунку 70% суми заробітної плати, застосовуючи редакцію Закону України «Про державну службу» чинну на 11.07.2014 року. Вваажає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують її право на відповідне пенсійне забезпечення. Розмір її пенсії було визначено із розрахунку 81% суми заробітної плати. Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року внесено зміни до ст.37 Закону України «Про державну службу», відповідно до яких пенсія державним службовцям паризначалася у розмірі 70% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. При цьому положення ст.37 Закону України «Про державну службу» щодо призначення пенсії державним службовцям зазнали змін, які стосуються саме призначення пенсії. В її випадку здійснювався розрахунок пенсії з врахуванням додаткових виплат, а тому розмір пенсії повинен розраховуватись відповідно до законодавства чинного на момент її призначення, тобто з розрахунку 80% від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування та за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі, розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше як 90 відсотків заробітку. Тому просить позов задоволити.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просить їх задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти заявленого позову заперечила та посилається на те, що відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» чинною на 11.07.2014 року (дата, з якої виконується постанова), передбачено обчислення розміру пенсії державному службовцю виходячи з розміру 70% від заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Оскільки, в постанові суду не зазначено розмір відсотка, який слід застосувати при обчисленні пенсії з урахуванням довідки № 172/10/22-01-05 від 13.06.2014 року, тому згідно діючого на момент перерахунку законодавства, пенсія обчислюється виходячи із розміру 70%.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 04.08.2014 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому встановлено, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 28.11.2008 року.
В червні 2014 року позивач звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії з урахуванням виплачених їй матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, оздоровлення та індексації заробітної плати, які входять до структури заробітної плати державного службовця.
Однак, відповідач відмовив в перерахунку пенсії позивачу згідно поданої нею заяви.
Вищевказаною постановою суду визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому щодо відмови включити суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу». Зобовязано Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому здійснити належним чином розрахунок ОСОБА_1 пенсії з 11.07.2014 року відповідно до Закону України «Про державну службу», включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення.
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 08.10.2014 року вказана постанова Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 04.08.2014 року залишена без змін.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановленісудовим рішеннямв адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
В грудні 2015 року позивач звернулася до відповідача з заявою щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови суду, і отримала відповідь від 14.01.2016 року №672/03, що станом на 11.07.2014 року розмір її пенсії за віком, обчислений згідно Закону України «Про державну службу» становив 3133,95грн. (81% від заробітної плати державного службовця). Проводити перерахунок її пенсії з урахуванням інших виплат відповідно до постанови Хмельницького міськрайонного суду від 04.08.2014 року по справі № 686/14677/14-а недоцільно, оскільки розмір пенсії зменшується. При цьому звернули її увагу, що ст.37 Закону України «Про державну службу», чинною на 11.07.2014 року (дата, з якої виконується постанова суду), передбачено обчислення розміру пенсії державному службовцю виходячи із розміру 70% від заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Оскільки, в постанові суду не зазначено розмір відсотка, який слід застосувати при обчисленні пенсії з урахуванням довідки № 172/10/22-01-05 від 13.06.2014 року, тому згідно діючого на момент перерахунку законодавства, пенсія обчислюється виходячи із розміру 70%.
Відповідно достатті 37 Закону України "Про державну службу", №3723-XII(в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Саме із зазначених норм закону позивачу, як державного службовця нарахована та виплачувалась пенсія в розмірі 81% від заробітної плати державного службовця.
З 1 жовтня 2011 року вступив у силуЗакон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року N 3668-VI, яким внесено зміни доЗакону №3723-XIIзокрема до статті 37, відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсіїнеєдержавними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року № 1166-VII, внесено зміни дост.37 Закону № 3723-ХІІі відповідно до цих змін пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, положення частини третьоїстатті 37 Закону №3723-XIIщодо призначення державним службовцям пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків посадового окладу, втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієїстатті Законом № 3668-VІ, а з моменту вступу в законну силуЗакону № 1166-VIIвтратили чинність положеннястатті 37 Закону №3723-XII, щодо призначення пенсії державним службовцям в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески.
Разом з тим, вказанами Законами не передбачено проведення після набрання ними чинності перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям виходячи з нового проценту заробітку, а підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулюєстаття 37-1 Закону №3723-XII, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттямЗакону № 3668-VІне зазнали змін.
Крім того, постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 04.08.2014 року, на виконання якої позивачу проведений перерахунок пенсії, на УПФУ в м. Хмельницькому був покладений обов'язок включити в розрахунок пенсії ОСОБА_1 суми матеріальних допомог, премій та індексації заробітної плати, а не змінювати процент заробітку призначеної пенсії.
Таким, чином, з 11.07.2014 року у позивача, згідно постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 04.08.2014 року, виникло право на перерахунок пенсії, з застосовуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобтостатті 37 Закону №3723-XII,в редакції до внесення змінЗаконами N 3668-VI, № 1166-VII.
Відповідно до ч. 1, 2ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій та бездіяльності.
Відповідно до ч. 3ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно-правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст.19,22,46 Конституції України, ст.37,37-1 Закону України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.1,2,5,11,71,72,122,159-163,167Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому щодо розрахунку пенсіїОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» на виконання постанови суду від 04.08.2014 року по справі №686/14677/16-а із розахунку 70 відсотків сумм заробітної плати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 11.07.2014 року на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області по справі №686/14677/14-а від 04.08.2014 року із розрахунку 81 відсоток суми заробітної плати, тобто з розміру, встановленого Законом України «Про державну службу» в редакції, яка була чинною на дату призначення пенсії ОСОБА_1.
Судові витрати в сумі 551,21 грн. стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Суддя: