Постанова № 59122410, 22.07.2016, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
22.07.2016
Номер справи
750/5989/16-а
Номер документу
59122410
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 750/5989/16-а

Провадження № 2-а/750/485/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 липня 2016 року м. Чернігів

Деснянський районний суд міста Чернігова у складі судді Жук М.І. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського обєднаного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в:

21.06.2016 року позивач звернулась до суду з адміністративним позовом (уточнений від 09.07.2016 року) в якому просить зобовязати Чернігівське обєднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок розміру пенсії позивача з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за роботу на державній службі, які враховуються при обчисленні пенсії і з яких, сплачені страхові внески відповідно до законодавства та які вказані у довідці № 1833/11 від 26.04.2016 року про складові заробітної плати та провадити нарахування і виплату пенсії з врахуванням додатково нарахованих сум індексації пенсії позивача наростаючим підсумком за базовим місяцем жовтень 2009 року.

Відповідачем в межах встановленого строку були надіслані заперечення по справі. Відповідач позов не визнав та просив відмовити в задоволенні позову за відсутністю правових підстав.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Позивач перебуває на обліку у відповідача як особа, яка отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 11.10.2005 року в розмірі 90 % суми заробітної плати.

27.04.2016 року позивач звернулась із заявою до Чернігівського обєднаного управління Пенсійного фонду України з проханням включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення їй пенсії відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ Про державну службу та надала довідку від 26.04.2016 року № 1833/11, видану Чернігівським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України Про державну службу за період з 01.10.2003 року по 30.09.2005 року, в якій, окрім надбавки за високі досягнення у праці та премій, вказані суми інших виплат, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати.

Листом № 2446/05 від 10.05.2016 року відповідачем було відмовлено у здійсненні нарахування пенсії з врахуванням довідки від 26.04.2016 року, оскільки при визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату враховуються виплати, які згідно зі ст.33 Закону України Про державну службу входять до структури заробітної плати та на які було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а оскільки такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, не передбаченіст.33 Закону України Про державну службуяк складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії.

Статтею 37 Закону України Про Державну службу пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 % заробітної плати.

У частині першій статті 1 Закону України Про оплату праці встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно з пп. 2.3.3 п. 2.3 ст. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, розробленої відповідно до вказаного Закону, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за № 114/8713, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення) віднесена до інших компенсаційних виплат.

Частиною другою статті 33 Закону України Про Державну службу передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України Про пенсійне забезпечення від 05.11.1991 року врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі статтею 41 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Із наведеного вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять до структури заробітної плати.

З цього слідує, що в заробітну плату для обчислення пенсії має включатися індексація заробітної плати, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

В силу положень статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Отже, завданням адміністративного суду є захист лише порушених прав, свобод чи інтересів осіб.

Оскільки вимога позивача про зобов'язання відповідача провадити нарахування і виплату пенсії з врахуванням додатково нарахованих сум індексації пенсії позивача наростаючим підсумком за базовим місяцем жовтень 2009 року спрямована на вирішення спору, який лише може виникнути в майбутньому, вона вважається передчасно заявленою, а тому не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22 Конституції України, ст. ст. 1-4, 6-9, 18, 41 ч. 2, 71, 72, 94, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернігівського обєднаного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Чернігівське обєднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за роботу на державній службі, які враховуються при обчисленні пенсії і з яких сплачені страхові внески відповідно до законодавства та які вказані у довідці № 1833/11 від 26.04.2016 року, починаючи з 27.04.2016 року.

Стягнути з Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 551 грн 20 коп. у відшкодування судових витрат (за рахунок відповідних бюджетних асигнувань).

У задоволенні решти вимог відмовити.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів, які обчислюються з моменту отримання копії постанови.

Суддя