Постанова № 59119503, 20.07.2016, Роменський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
20.07.2016
Номер справи
585/2381/16-а
Номер документу
59119503
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 585/2381/16-а

Номер провадження 2-а/585/34/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2016 року м.Ромни

Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого судді: Яковець О.Ф.

при секретарі: Шемчук І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ромни заяву ОСОБА_1 до Роменського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування розпорядження, зобовязання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Роменського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування розпорядження, зобовязання вчинити дії.

Свої вимоги мотивує тим, що 21.07.2010 року він перебуває на обліку у Роменському обєднаному УПФ України Сумської обл. та отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про прокуратуру». З 01.07.2012 року розмір пенсії перераховано згідно довідки № 18-72-зп від 25.07.2012 року, виданої прокуратурою Сумської обл.. і особистої заяви № 1/458 від 26.07.2012 року і становив 7168,43 грн. ( 80 % від 8960,54 грн.). 25.04.2016 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до виданої Прокуратурою Сумської обл. Однак, відповідач розпорядженням №137917 від 29.04.2016 року в перерахунку йому пенсії по заробітній платі відмовив у звязку з тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України. Вважає, що дії відповідача щодо перерахунку йому з 01.07.2012 року розміру пенсії у розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати та розпорядження №137917 від 29.04.2016 року суперечать положенням частини 1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) та порушують його права і охоронювані законом інтереси. Також вважає, що підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VI змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті), а внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч. ч. 13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії. Про перерахунок пенсії у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати йому стало відомо тільки з повідомлення Роменського обєднаного Управління Пенсійного фонд України Сумської області №Ш-175 від 11.05.2016 року.

Тому просив визнати протиправними дії відповідача щодо перерахунку з 01.07.2012 року його пенсії в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати; зобов'язати здійснити перерахунок та виплату йому пенсії виходячи з розміру 90 відсотків від суми заробітної плати, визначеної у довідці №18-72-зп від 25.07.2012 року, виданої прокуратурою Сумської області з 25.11.2015 року; визнати протиправним та скасувати розпорядження відповідача №137917 від 29.04.2016 року; зобовязати відповідача здійснити з 25.04.2016 року перерахунок та виплату йому пенсії, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Прокуратури Сумської області №51-зп-16 від 15.03.2016 року.

В подальшому уточнив вимоги та просив витрати по сплаті судового збору стягнути з відповідача на його користь за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень.

В судове засідання позивач не з'явився, надавши до суду письмову заяву про підтримку позову та розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи. Свої письмові заперечення мотивував відсутністю права на проведення перерахунку пенсії, просив в позові відмовити в повному обсязі, оскільки вимоги позивача суперечать нормам чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи , суд дійшов такого висновку.

При розгляді справи судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача, як одержувач пенсії, відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» з 21.07.2010 року. Пенсія первинно призначена згідно довідки № 18-208/1 від 12.07.2010 року виданої прокуратурою Сумської області і особистої заяви № 4/259 від 21.07.2010 року і становила 5217,52 ( 90 % від 5797,24 грн.). З 01.07.2012 року розмір пенсії перераховано згідно довідки № 18-72-зп від 25.07.2012 року виданої прокуратурою Сумської обл.. і особистої заяви № 1/458 від 26.07.2012 року і становив 7168, 43 (80 % від 8960, 54 грн.). (а.с.12).

25.04.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до виданої прокуратурою Сумської області довідки №51-зп-16 від 15.03.2016 р. (а.с.13,14).

Розпорядженням №137917 від 29.04.2016 року відповідач в перерахунку пенсії по заробітній платі відмовив у звязку з тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213- VІІІ з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/ щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до ЗУ «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України. Після 01.06.2015 року пенсії на умовах ЗУ «Про прокуратуру» не призначаються та не перераховуються. Таким чином, підстав для проведення перерахунку пенсії не має. Про прийняте рішення позивача було повідомлено листом віх № 2492/03-18 від 04.05.2016 р. (а.с.15,16).

Суд вважає, що дії відповідача щодо перерахунку з 01.07.2012 року розміру пенсії у розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати та розпорядження №137917 від 29.04.2016 року суперечать положенням діючого законодавства України та порушують права і охоронювані законом інтереси позивача.

Такий висновок суду ґрунтується на положеннях частини 1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії), відповідно до якої прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Як встановлено судом, розмір призначеної пенсії з 21.07.2010 року довічно складав 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, яку позивач і отримував у 90 відсотковому розмірі до 01.07.2012 року, що підтверджується повідомленням Роменського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області № Ш -175 від 11.05.2016 року (а.с.12).

Згідно ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до ч. 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Згідно ч. 2 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції Закону N 3668-VІ ( 3668-17) від 08.07.2011 року, пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Вбачається, що перерахунок з 01.07.2012 року розміру пенсії у розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати відповідачем було проведено в звязку з внесенням змін до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», згідно якого при виході на пенсію працівникам прокуратури пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми місячної зарплати.

Однак, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч. ч. 13, 18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

Встановлені Законом України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року положення щодо проведення перерахування пенсії з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи, поширення їх на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, незалежно від часу виходу їх на пенсію, повністю залишені без змін в ч.18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в новій редакції від 17.05.2012 року.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», який набрав чинності 01.10.2010 року внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», згідно якої пенсія призначається у розмірі 80 % від суми місячної заробітної плати.

Оскільки позивач у своїй заяві просив не призначити йому пенсію, а зробити її перерахунок, то при проведенні перерахунку відповідач повинен був керуватись ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 20.01.2005 року № 2377-ІV, тобто тією нормою, яка діяла до прийняття Закону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», в якому не йдеться про те, що після перерахунку розмір пенсії позивача не може перевищувати 80 відсотків.

Згідно ч.12 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного суду України від 10.12.2013 року у справі № 21-34а13, від 17.12.2013 у справі № 21-445а13.

Відповідно до ч.2 ст.161 КАС України (із доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 20.10.2011 року № 3932-УІ) при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.

З огляду на зазначене, суд вважає, що відповідач повинен був провести перерахунок раніше призначеної позивачеві пенсії у розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку.

Оскільки відповідач не повідомив позивача про перерахунок пенсії у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, а не 90 відсотків з 01.07.2012 року про що позивачеві стало відомо тільки у травні 2016 р. з повідомлення відповідача № Ш-175 від 11.05.2016 року, то позивач своєчасно не зміг оскаржити ці дії відповідача.

Заперечення представника відповідача щодо відсутності у позивача права на проведення перерахунку пенсії спростовуються зазначеними положеннями Закону України «Про прокуратуру», тому не можуть бути прийняті судом.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

І оскільки відповідач не довів правомірності своїх дій та рішення, то з врахування встановленого судом, позовна заява підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 2, 71 ч.2, 159-163, 167, 186 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Роменського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування розпорядження, зобовязання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Ромнах та Роменському районі, правонаступником якого є Роменське обєднане Управління Пенсійного фонду України Сумської області, щодо перерахунку з 01.07.2012 року пенсії ОСОБА_1 в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати.

Зобов'язати Роменське обєднане Управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, виходячи з розміру 90 відсотків від суми заробітної плати, визначеної у довідці №18-72-зп від 25.07.2012 року, виданої прокуратурою Сумської області з 25.11.2015 року.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Роменського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області №137917 від 29.04.2016 року.

Зобов'язати Роменське обєднане Управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити з 25.04.2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Прокуратури Сумської області №51-зп-16 від 15.03.2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Роменського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області на користь ОСОБА_1 1102 (одну тисячу сто дві) грн. 42 коп. витрат по оплаті судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови, з подачею копії апеляційної скарги до апеляційної інстанції.

Суддя підпис:

Копія вірна...

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ ОСОБА_2