Постанова № 59109481, 21.07.2016, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
21.07.2016
Номер справи
591/3452/16-а
Номер документу
59109481
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 591/3452/16-а

Провадження № 2-а/591/395/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 липня 2016 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого судді Кривцової Г.В.

при секретарі Кальченко М.В.

з участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання неправомірними дій щодо відмови в перерахунку пенсії та зобовязання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом і свої вимоги обґрунтовує тим, що з 02 квітня 2007 року їй призначена пенсія на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% без обмеження максимального розміру. Позивач продовжувала працювати на різних посадах в органах прокуратури до 20 грудня 2010 року, після чого звернулася до органів ПФУ і на підставі наданих документів їй було перераховано пенсію у розмірі 90% від останнього заробітку.

В своєму позові вказує на те, що 23 липня 2012 року вона особисто надала до органів УПФУ в м. Сумах заяву про перерахунок пенсії та довідку №18-21зп від 20 липня 2012 року видану прокуратурою Сумської області з тих підстав, що постановою КМУ від 31 травня 2012 року було затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури. Позивач зазначає, що з квітня 2007 по квітень 2016 року вона була впевнена, що отримує пенсію у розмірі 90% від останнього заробітку, і вважала що перерахунок її пенсії у 2012 році здійснено відповідно до чинного законодавства.

Про порушене право вона дізналася лише 1 квітня 2016 року, під час спілкування з колишніми працівниками прокуратури.

12 квітня 2016 року з листа, яким відповідач повідомив ОСОБА_1, їй стало відомо, що у 2012 році не було проведено перерахунок пенсії в звязку з підвищенням розміру заробітної плати а розмір пенсії зменшено до 80% від заробітку.

Посилаючись на ухвалу Верховного Суду України від 01 березня 2016 року справа № 161/20170/14-а, оскільки її право було не визнане відповідачем, позивач просить здійснити перерахунок пенсії за минулий період, згідно ч.8 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції Закону № 1789) не більше як за 12 місяців, тобто з 01 січня 2015 року.

11 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за вислугою років за правилами ч. 1 та ч.12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Сумської області від 05 квітня 2016 року № 107-зп-16 про заробітну плату на відповідній посаді, в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру, з 01 грудня 2015 року.

Довідка про заробітну плату на відповідній посаді була надана позивачці в звязку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури, відповідно до Постанов КМУ від 30.09.2015 року № 763, та від 09.12.2015 року № 1090.

Рішенням від 12 квітня 2016 року відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Посилаючись на вказані обставини, позивач просить скасувати рішення відповідача від 12 квітня 2016 року та зобовязати провести перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Сумської області від 05 квітня 2016 року № 107-зп-16 в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року.

В судовому засіданні позивач підтримала позов, просила задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, подав письмові заперечення, в яких посилається на п. 5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIII від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються, зокрема, відповідно до закону України «Про прокуратуру». Крім того, посилається на ч. 3 ст. 85 Закону України «Про прокуратуру», щодо максимального розміру пенсії, який тимчасово в період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, не може перевищувати 10740 грн. В звязку з цим, посилаючись на відсутність підстав у перерахунку позивачу пенсії, просить відмовити у задоволенні позову.

Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач працювала в органах прокуратури, у звязку з чим набула право на пенсію за вислугу років. Позивачу з 16 травня 2007 року, на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначена пенсія за вислугу років із розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури.

23 липня 2012 року позивач зверталася до управління ПФУ із заявою про порахунок пенсії та додала довідку прокуратури Сумської області №18-21-зп від 20 липня 2012 року (а.с.19-20)

На заяву позивача від 08 квітня 2016 року Сумське обєднане управління ПФУ Сумської області повідомило, що відповідно до заяви позивача від 23 липня 2016 року та довідки про заробітну плату розпорядженням від 06 серпня 2012 року УПФУ у м. Сумах з 01 липня 2012 року проведено перерахунок пенсії з урахуванням норм Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року, що були чинні на момент звернення за перерахунком пенсії, а саме із розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати, додавши до своєї відповіді копії розпоряджень. На цій підставі відповідач не вбачає підстав для проведення перерахунку пенсії виходячи з 90% суми місячного чинного заробітку (а.с.22).

Однак рішення за заявою позивача від 08 квітня 2016 року про перерахунок пенсії починаючи з липня 2012 року відповідачем не приймалось.

Так, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Судом встановлено, що за результатами розгляду заяви позивача від 08 квітня 2016 року щодо проведення перерахунку пенсії з липня 2012 року їй надано письмову відповідь, але рішення не прийнято.

Таким чином, суд вважає, що вимога ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії у розмірі 90% з липня 2012 року і скасування розпорядження УПФУ м. Суми №198825 від 06 серпня 2012 року задоволенню не підлягає.

Щодо вимог позивача про скасування рішення Сумського обєднаного управління пенсійного фонду України Сумської області № 198825 від 12 квітня 2016 року, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 18.04.2016 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% від заробітку. Разом з заявою позивач надала довідку прокуратури Сумської області № 107-зп-16 від 05.04.2016 року.

Листом від 26.04.2016 року відповідач направив позивачу рішення № 198825 від 12.04.2016 р., яким відмовив у проведенні перерахунку з посиланням на положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

На думку суду, вказані дії відповідача не відповідають вимогам закону.

Так, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року, який набрав чинності 01.10.2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», згідно з якими при виході на пенсію працівникам прокуратури пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми місячної зарплати.

Частиною 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачено право на перерахунок вже призначеної пенсії при наявності зазначених у ч. 17 підстав, а саме - призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії,

Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч.17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII від 05.11.1991 року перерахунок має бути проведено виходячи з розміру раніше призначеної позивачеві пенсії, тобто, 90 відсотків від суми місячного заробітку з урахуванням підвищення заробітної плати та з урахуванням вже проведених виплат.

Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ.

Положеннями статті 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

В рішеннях Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 06.07.1999 (у справі щодо права на пільги) та № 5-рп/2002 від 20.03.2002 (у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, поліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави повязана з ризиком для життя і здоровя, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10.12.2013(справа №21-348а1), від 17.12.2013 (справа №21-445а13), від 06.10.2015 (провадження №127/11720/14-а).

У рішенні Конституційного Суду України №1-9/2015 від 13.05.2015 року зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 1, частини перша, друга статті 8, частина друга статті 19 Конституції України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).

За Конституцією України Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції та законів України, в тому числі у сфері соціального захисту (пункт 1,3 статті 116 Конституції України).

Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола субєктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.

Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобовязань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно-правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.

При виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд враховує висновки Верховного Суду України, зокрема висловлені у постановах Верховного Суду України від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13) та від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13).

Відповідно до постанови Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, вказано, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Внесені Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІ.

Також, згідно з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно зі ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.

Отже при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України № 213-VIII від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії в контексті практики Верховного Суду України щодо недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Посилання відповідача на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за №213 є неспроможними, оскільки вони врегульовують питання призначення пенсій, а не їх перерахунку.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено право позивача на пенсійне забезпечення, тому позовні вимоги останньої підлягають задоволенню як такі, що підтверджені матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.

Згідно правової позиції, висловленої у Постанові Верховного суду України від 01.03.2016 року у справі № 161/20170/14-а, слід застосувати положення спеціальних норм, а саме закону № 1789 «Про прокуратуру» в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин. Так, у частині 18 ст. 50-1 цього Закону передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Враховуючи, що обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії, настали 15 грудня 2015 року, як це визначено постановою КМУ від 30.09.2015 року, то перерахунок призначеної пенсії необхідно проводити з 01.01.2016 року.

З огляду на викладене, суд вважає, що перерахунок пенсії позивачу на підставі поданої нею 11.04.2016 року заяви про перерахунок пенсії та довідки про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% від заробітку, повинен бути здійснений з 01.01.2016 року.

Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати в сумі 551 грн. 20 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 159-163, 183-2 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання неправомірними дій щодо відмови в перерахунку пенсії та зобовязання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки прокуратури Сумської області №107-зп-16 від 05.04.2016 року.

Скасувати рішення Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області №198825 від 12.04.2016 року.

Зобов'язати Сумське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити починаючи з 01.01.2016 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, без обмеження граничного розміру, виходячи з розрахунку 90% від суми місячного заробітку за відповідною посадою відповідно до довідки прокуратури Сумської області №107-зп-16 від 05.04.2016 року.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 551,20 грн.

Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова суду в повному обсязі складена протягом пяти днів з дня закінчення розгляду справи.

Суддя